آموزش آنلاین

تاثیر آموزش آنلاین بر یادگیری دانش‌آموزان در دوران تحصیلی

همانطور که می‌دانید مدارس و دانشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. در واقع با گسترش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مختلف، چنین موضوعی بسیار ساده انجام خواهد و هیچ مشکلی وجود ندارد. شاید اگر ۱۰ سال قبل، ویروس کرونا شیوع پیدا می‌کرد هرگز امکان آموزش آنلاین وجود نداشت اما در این دوره از زندگی با وجود گوشی‌های هوشمند و اینترنت، هر خانه می‌تواند به یک مرکز یادگیری برای دانش‌آموزان تبدیل شود.

خوشبختانه با ارائه خدمات آنلاین در زمینه آموزشی می‌توان رفتن دانش‌آموزان به مدرسه را لغو کرد و از شیوع و همه‌گیری بیشتر این ویروس در این دوران تحصیلی جلوگیری کرد. در ایران نیز مدارس سعی کرده‌اند تا از طریق پیام‌رسان واتساپ یا شبکه شاد شرایط آموزشی را برای دانش‌آموزان مقاطع مختلف فراهم کنند. البته مناطق محرومی هستند که به چنین خدماتی دسترسی ندارند و باید راهکارهایی برای این مناطق نیز ارائه شود. اما آموزش آنلاین چه تاثیری بر یادگیری دانش‌آموزان خواهد داشت؟ آیا این روش جدید دانش‌آموزان را تنبل‌ خواهد کرد و علاقه آن‌ها را به یادگیری کم می‌کند؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

آموزش آنلاین

تاثیر آموزش آنلاین بر دانش‌آموزان

از آنجایی که آموزش آنلاین با محدودیت‌هایی روبرو است، در نتیجه می‌توان گفت که با آموزش‌های حضوری تفاوت زیادی دارد. اما این بدان معنا نیست که نتایج خوبی نخواهد بود. در آموزش آنلاین بخش عمده‌ای از مسئولیت‌ها با دانش‌آموز است در نتیجه دانش‌آموز سعی می‌کند تا بیشترین و بهترین نتیجه را از آموزش ارسال شده توسط معلم، دریافت کند. در واقع تلاش دانش‌آموز برای یادگیری افزایش خواهد یافت و همچنین اگر در بخشی دچار مشکلات یادگیری شود، خودش به سراغ فیلم‌ها و آموزش‌های مختلف آن درس در اینترنت می‌رود تا یادگیری را کامل کند و بخش‌های نامفهوم دروس را بیاموزد. در آموزش حضوری ما شاهد چنین چیزی مخصوصا در ایران نیستیم که دانش‌آموزان برای یادگیری تلاش خاصی انجام دهند زیرا برای هر چیزی به معلم مدرسه یا معلم‌های خصوصی تکیه می‌کنند. این روند جدید آموزش آنلاین به دانش آموزان فرصت بیشتری برای یادگیری خواهد داد. در واقع دانش‌آموز تمام روز وقت دارد تا دروس خود را یاد بگیرند یا رفع اشکال کنند.

از سوی دیگر این آموزش آنلاین به دانش‌آموزان می‌آموزد که از دنیای اینترنت محتوا بیاموزند و فقط برای بازی یا تماشای فیلم و کارتون از آن استفاده نکنند. این موضوع می‌تواند بر استفاده‌ی دانش‌آموزان از اینترنت نیز تاثیر مثبتی بگذارد و آنها را با بُعد جدیدی از آموزش آشنا کنند. البته آموزش آنلاین دانش‌آموزان کوچک‌تر، کار را برای خانواده‌ها پیچیده‌تر کرده و مسئولیت خانواده را در یادگیری و انجام تکالیف بیشتر کرده که کاملا طبیعی است.

آموزش آنلاین

هرچند که آموزش حضوری از معلم می‌تواند یادگیری بهتری را به همراه داشته و آموزش به شیوه آنلاین برای معلم‌ها کمی سخت است اما قطعا دانش‌آموزان را علاقه‌مند‌تر، خلاق‌تر و مسئول‌تر خواهد کرد و تاثیرات مثبت آن بیشتر از تاثیرات منفی آن خواهد بود. شاید از تاثیرات منفی آن بتوان به ناکام ماندن دانش‌آموزان در اجتماع اشاره کرد که آن را می‌توان در خانواده حل کرد یا بعد از پشت سر گذاشتن کرونا به آن بخش پرداخت.

آموزش آنلاین بسیار جذاب و کاربردی بوده و حتی ‌می‌تواند شیوه آموزشی را برای همیشه تغییر دهد. در حال حاضر تمامی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه که درگیر کرونا هستند، آموزش آنلاین را پیش گرفته‌اند و این موضوع که برخی والدین و دانش‌آموزان معتقدند که به صورت آنلاین امکان یادگیری وجود ندارد کاملا غلط بوده زیرا این روش تاثیر خوبی بر یادگیری دانش‌آموزان خواهد داشت. در آموزش آنلاین در واقع دانش‌آموز هر لحظه و هرجا معلم را در اختیار دارد و می‌تواند هروقتی که با مشکل روبرو شد با معلم خود ارتباط داشته باشد. چنین امکانی هرگز در آموزش حضوری در اختیار کاربران نبوده و دانش‌آموز برای رفع اشکال یا سوالات خود باید صبر می‌کرد تا در روز آن کلاس، اشکالات و سوالات خود مطرح می‌کرد آن هم اگر فرصت و زمان کلاس اجازه چنین چیزی را به دانش‌آموزان می‌داد.

بیشتر بخوانید: چند راهکار ساده در راستای آموزش بهتر و ارتباط قوی‌تر معلمان و دانش‌‌آموزان
بیشتر بخوانید: 20 جمله مخرب روان کودکان که والدین هرگز نباید آن‌ها را بیان کنند

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۴ دیدگاه

 1. Avatar محمد گفت:
  0

  وقتی هر کسی بدن تجربه و بدون علم وارد هر موضوعی شود نتیجه اش امثال این مقاله می شود…

  • Avatar FarzamGD گفت:
   0

   درسته.
   هر کسی نباید وارد هر بحثی بشه، اونم وقتی خودش هیجی بارش نیست!
   پس وقتی اینجا جات نیست نیا این پست‌هارو بخون و نظر بده دانش‌مند!

  • Avatar M0 گفت:
   0

   حدود ۲ دهه هست که وی یو و مراکز مشابه مدرک انلاین میدن اینکه تو سال ۲۰۲۰ هنوز اینقدر واسه شما عجیبه قابل درکه ولی اینکه بقیه رو بخاطر بیسوادی خودتون متهم به بیسوادی کنید فقط از عهده یه فرقه برمیاد! ناراحتین مردم کمتر کشته میشن؟

  • Avatar مامان ممد گفت:
   0

   ممد اون گوشی رو بزار کنار برو بخواب که فردا ساعت 8 شبکه آموزش دیکته دوم دبستان داری!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.