کنکور

مافیای کنکور چه کسانی هستند و چگونه تمام کشور را گرفتار تب کنکور کرده اند؟

حتما تاکنون با واژه ی مافیای کنکور آشنا شده اید و می دانید منظور از این عبارت چیست. در مطالب گذشته در راستای ضعف سیستم آموزشی کشور صحبت کرده ایم و مواردی را برای تغییر سیستم آموزشی عنوان کردیم. در این مطلب سعی داریم تا ماجرای فعالیت های مافیای کنکور را در اختیارتان قرار دهیم تا ببینید که سیستم آموزشی کشورمان چگونه با پول، آینده ی میلیون ها نوجوان را نابود کرده است.

مافیای کنکور چه کسانی هستند؟

مافیای کنکور

مافیای کنکور در واقع موسساتی هستند که از طریق کنکور درآمدی میلیاردی بدست می آورند و آینده ی میلیون ها نفر را به خطر می اندازند. مافیای کنکور همین موسساتی هستند که همه ی ما در دوران کنکور در این موسسات ثبت نام کردیم و آینده ی همه را موفقیت در کنکور می دانند. در واقع سیستم آموزشی ما که یک سیستم کنکوری است به واسطه ی همین مافیا، با قدرت ادامه یافته و تفکری غلط را در جامعه رواج داده است.

مافیای کنکور در واقع موسساتی هستند که با انتشار کتاب های تست، آزمون های مشابه کنکور و کلاس های تقویتی، دانش آموزان را به سمت رشته هایی که شاید مورد علاقه شان نیست سوق می دهند و از این طریق درآمدی باورنکردنی بدست می آورند. باید اشاره کنیم که این درآمد به قدری بالا است که می شود که با آن تعداد زیادی شغل در کشور ایجاد کرد تا جوانان به کار مشغول شوند.

مافیای کنکور با ایجاد ترس در بین جوانان، آنها را به سمت آینده ای تاریک و بیکار سوق خواهد داد. مافیای کنکور کاری کرده اند که سوالات کنکور دیگر از کتاب های درسی نباشد و تمامی سوالات کنکور به قولی از کتاب های تست مطرح شود. در واقع اگر فردی هر سال از کتاب های کنکور و کتاب های تست موسسات مختلف مافیای کنکور خریداری نکند نمی تواند در کنکور موفق باشد.

در واقع نکته ای که جالب است این بوده که آموزش و پرورش ما با این سیستم مافیایی همکاری می کند و حجم کتاب های درسی هر سال کمتر می شود، در عین حال حجم کتاب های کمک درسی و کنکور افزایش می یابد در نتیجه دانش آموزان و خانواده ها مجبور به خرید کتاب های کمک درسی خواهند بود. از سوی دیگر کتاب های درسی هر سال تغییر می کند و این منجر به تغییر کتاب های کمک درسی خواهد شد درنتیجه همه هر ساله مجبور به خرید این کتاب ها می شوند. در نهایت نتیجه ی تلاش ها و درس خواندن های جوانان کشور تبدیل به آرزوهایی دست نیافتنی و در عین حال پیش پا افتاده خواهد شد.

مافیای کنکور

نتیجه ی فعالیت های مافیای کنکور

در واقع باید بگوییم که مافیای کنکور دانش آموزان را به کنکور و ماندن در پشت کنکور تشویق می کند و در حال حاضر 14 میلیون دانش آموز به لطف این مافیا به رویای رشته ی پزشکی فکر می کنند. در واقع مافیای کنکور همه ی دانش آموزان را به سمت دانشگاه و رشته های پزشکی هدایت می کند و خروجی این ماجرا فقط و فقط بیکاری جوانان کشور است. در واقع این مافیا بدون در نظر گرفتن علاقه ی دانش آموزان همه را به یک چاه می اندازد. جالب این است که وضعیت کنکور هر سال بدتر از سال قبل می شود.

طی ده سال اخیر نمره منفی در کنکور 40 برابر شده و این در حالی است که مردم هر ساله میلیاردها تومان برای رفتن دانش آموزان به این موسسات کنکور و خرید کتاب های کنکور هزینه می کنند. در واقع اگر یک دانش آموز به هیچ سوالی پاسخ ندهد از افرادی که در این موسسات شرکت کرده اند نتیجه ی بهتری خواهد گرفت. کنکور تبدیل به یک صنعت شده است و تبلیغات مافیای کنکور در این زمینه به قدری زیاد شده که به طور حتم مردم و حتی دانش آموزان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. این موسسات میلیاردها تومان تبلیغات به صدا و سیما پرداخت کرده و البته شاهد تبلیغات مختلف میلیاردی این موسسات مافیایی در تلویزیون هستیم و باید بگوییم که کنکور در حال حاضر یک کاسبی است.

کنکور

باید اشاره کنیم که بارها صحبت هایی در راستای حذف کنکور مطرح شد که این ماجرای خطر بزرگی برای مافیای کنکور محسوب می شود. در نتیجه از این ماجرا جلوگیری شد و کنکور بعد سال ها هنوز بر قوت خود باقی است. در واقع مافیای کنکور، تب کنکور را افزایش می دهند تا از این طریق درآمد خود را داشته باشند و سیستم آموزشی اصلا به نفع و به فکر دانش آموزان و مردم نیست. در واقع دانش آموزان از همان دوره ی ابتدایی وارد چرخه ی کثیف کنکور می شوند.

گفته می شود که درآمد و دور مالی مافیای کنکور 8 هزار میلیارد تومان است که این رقم یک فاجعه محسوب می شود. در واقع در ایران 80 درصد مردم به دانشگاه می روند و این نتیجه ی تب کنکور و تلاش های مافیای کنکور است. اما آیا پس از ورود به دانشگاه آینده ی شغلی خوبی در اختیار مردم و جوانان قرار خواهد گرفت؟

سوالات کنکور

راه حل برای گرفتار نشدن در دام مافیای کنکور چیست؟

تنها راه حل برای خلاص شدن از این سیستم، آگاهی مردم است. در واقع مردم باید بدانند که کل این سیستم و در واقع سیستم آموزشی کشور بدون هیچ گونه برنامه و آموزش خاصی در اختیار مردم قرار گرفته و در عین حال باید اشاره کنیم که این سیستم اصلا سیستمی به نفع مردم نیست.

بهترین کار برای دانش آموزان این است که به جای هزینه در زمینه ی کلاس های کنکور و کتاب های کمک درسی، در زمینه ی کسب مهارت و آموزش های متفاوت غیر درسی که به بازار کار هر فرد کمک می کند هزینه شود. در واقع باید دانش آموزان در دوران مدرسه به کسب مهارت های مختلف برای کار در جامعه بپردازند و در عین حال به سراغ علایق خود بروند. دوران رشته های پزشکی دیگر به پایان رسیده است و کشور از دانشجویان پزشکی و حتی پزشکان اشباع شده است. باید مهارت آموزی را ترویج دهیم و به دانش آموزان در یافتن علایقشان کمک کنیم.

امتیاز: 4.7 از 5 (11 رای)

۱۹ دیدگاه

 1. Avatar Me گفت:
  1

  برخی از بخش های این مقاله درست و تأمل برانگیزه مثل:
  “در واقع نکته ای که جالب است این بوده که آموزش و پرورش ما با این سیستم مافیایی همکاری می کند و حجم کتاب های درسی هر سال کمتر می شود، در عین حال حجم کتاب های کمک درسی و کنکور افزایش می یابد در نتیجه دانش آموزان و خانواده ها مجبور به خرید کتاب های کمک درسی خواهند بود. از سوی دیگر کتاب های درسی هر سال تغییر می کند و این منجر به تغییر کتاب های کمک درسی خواهد شد درنتیجه همه هر ساله مجبور به خرید این کتاب ها می شوند.”

  اما واقعیت این است که کنکور الزامی است و فراری از آن نیست. کاری به ایران و شکل برگزاری کنکور در اینجا ندارم اما واقعیت این است که در ژاپن، کره و چین هم هر سال کنکور برگزار می شود. دلیلش هم ساده است: وقتی که برای یک صندلی در یک دانشگاه حداقل 100 نفر متقاضی وجود دارد، ساده ترین و عادلانه ترین منطقی ترین کار، برگزاری کنکور است.
  در آمریکا هم هر سال کنکور (آزمون استاندارد SAT) برگزار می شود و سالانه بیش از 2 میلیون دانش آموز دبیرستانی برای رفتن به کالج با هم رقابت می کنند.
  من به مردم و سیستم ایران و این که در هر زمینه ای یک عده مافیا به وجود می آید، کاری ندارم اما کنکور و دیگر آزمون های استاندارد مثل IELTS و TOEFL بهترین، عادلانه ترین و منطقی ترین روش برای سنجش آگاهی و اطلاعات تعداد زیادی افراد در یک زمینه ی خاص اند.

  • Avatar مهتا مجدی گفت:
   0

   حرف شما کاملا درسته و ما هم نمیگیم کنکور در کشورهای دیگه برگزار نمیشه. اما شکل کنکور در ایران در طول این سال ها خیلی تغییر کرده و البته ناعدالتی هایی وجود داره، ضمن اینکه معتقدیم لازم نیست که هرکسی به دانشگاه بره. در واقع از اونجایی که دانشگاه ها هیچ حرفی برای گفتن و آموزش دادن ندارن و آینده ی شغلی ما رو تضمین نمی کنند در نتیجه چه بهتر که برای یادگیری علایقمون به دنبال روش دیگه ای باشم. البته سیستم کنکور و آموزش ما همه ی دانش آموزان را به سمت رشته های پزشکی هدایت می کنه که البته خروجیش رو سال هاست داریم میبینیم.

 2. Avatar م گفت:
  1

  دوست عزیز تو که انقد کنکورو دوس داری تو یه همچین سایتی برای چی میای و جالب تر از این که کامنت هم گذاشتی
  تاحالا توعمرم کسی رو ندیدی بودم که بگه کنکور ذهن رو باز میکنه

 3. Avatar م گفت:
  1

  دوست عزیز که کنکورو دوس داری اخه توش چی یاد میدن که بهدرد زندگی بخوره جز اینکه ادم عمر خودشو تلف کنه تا به خودت بیای میبینی ۱۸ سالت شده و هیچ مهارتی بلد نیستی اگه اهل مطالعه و درس هستی پیشنهاد میکنم یه مهارتی رو یاد بگیری و چیزی رو مطالعه کنی که فردا روزی بدردت بخوره

 4. Avatar محمد گفت:
  1

  خدا خیر شون بده که واقعیت رو به مردم میگن تا مردم بدونن که به خاطر این کنکور زندگی مردم از هم می پاشه اخرشهم قبول نمیشه واقعا باید برای این کنکور فکری اساسی بشه تا بیشتر از این خانواده ها رو بخاطر پول از بین نبرن

 5. Avatar م.ع گفت:
  1

  دستش درد نکنه کسی که این جور اطلاعات رو به مردم میده

 6. Avatar امیرحسین آریایی گفت:
  1

  هیچ چیز مثل این مافیای کنکور توی سیستم آموزشی کشور قوی نیست. هیچ کس هم حریفش نمیشه!

 7. Avatar چراغعلی گفت:
  1

  شدیدا عاشق کنکور هستم چون بی وجود‌ها رو از با وجود‌ها مشخص می‌کنه! خودم هم چندان گرفتار مافیا نشدم چون بچه درس خون بودم و نخواستم تنبلی خودم با پول کلاس کنکور و معلم خصوصی جبران کنم. ملت ۱۱ سال تحصیل به خودش زحمت حل کردن یه تمرین نمیده یه سال آخر می‌خواد با میلیاردی خرج کردن مفت و بدون زحمت نتیجه بگیره و موقعیتی به دست بیاره که لیاقتش نداره
  خدمت شما عقده‌ای های ناکام عرض کنم اگه کنکور نبود جوونا می رفتن مخترع می شدن ؟ (البته قبول دارم اقلیت بااستعدادی در کنکور هدر میشن) ولی اکثریت صبح تا شب پلی استیشن و کافه گردی خوش گذرانی می‌کردن. میگین کنکور سرمایه جوون‌ها رو هدر میده خوبه برا پودر بدن‌سازی و لوازم آرایشی و عمل‌های زیبایی و کلی هزینه دیگه مردم پول دارن اما خریدن ۴ تا کتاب میشه هدر شدن پول.
  چند سال پیش خیلی از بچه‌ها شب و روز غرق clash of clans بودن ندیدم کسی بگه این بازی عمر و پولمون هدر کرد. من که کارای اپلایم داره جور میشه این مملکت می سپارم به مردم بی لیاقتش
  کسی که سرش به تنش بیارزه هدر میشه اینجا.
  کنکور قدرت ذهن تقویت می‌کنه همون مهارت آموزی که اشاره کردین برای درآمد خوبه ولی نمی‌تونه جامعه رو به جلو هدایت کنه. مثلا طراحی سایت با ورد‌پرس هر ننه مرده‌ای می‌تونه یاد بگیره ولی توسعه‌ی الگوریتم‌های هوش مصنوعی و سطوح بالای برنامه‌نویسی معمولا ( نه به صورت ۱۰۰ درصد ) میدون بچه‌های المپیادی هست. پس دیگه ناله نکن کره سانتافه می‌سازه ایران سمند. چون یاد گرفتن مهندسی سانتافه مسیری داره که از توان مدعی‌های بی وجود ( مدیریتی و فنی ) خارج هست و بچه‌های با استعداد هم توسط همین مردم و مقامات بی لیاقت از میدون به در میشن.

  • Avatar مهتا مجدی گفت:
   1

   دوست عزیز احتمالا متوجه مطلب نشدید اگر وقت داشتین مجددا مطالعه بفرمایید. ممنون

  • Avatar س گفت:
   1

   ادمی مثل شما که انقدر ادعاش میشه حتی اگر بهترین کارها هم انجام بده باز اون کار بی ارزشه بهتر بیشتر روی خودتون کار کنید و تواضع، فروتنی، اخلاق، هم یاد بگیرید

   • Avatar Mohamed گفت:
    1

    👍

  • Avatar Nnn گفت:
   1

   ساقیت جنس اشتباهی دستت داده چراغ جادو؟

  • Avatar مهران گفت:
   1

   درخت هرچه پربار تر افتاده تر.
   😑

   • Avatar احمد گفت:
    1

    بابا این بنده ی خدا برگ بی درخته

  • Avatar alir گفت:
   1

   برو یه آبی به سر صورتت بزن بلکه خماریت بپره ما …

   اگه علم دانش و کار بلدی به مدرک آکادمیک بود که امثال حکیم ابوعلی سینا و خارزمی و فردوسی هیچ کدومشون مدرک اکادمیک phd تو رشته خودشون نداشتن و بیسواد محصوب میشن حالا مثال های جهان معاصر بماند که شخصیتی مثل مالکوم ایکس تازه تو زندان به استعداد هاش پی میبره.

   امثال شما هم نشستید سالها پشت کنکور که مثلا پزشک بشید نتونستید. الانم دیگه نمیتونید.خودتونو محکوم کنید که عمرتون حروم شده میاید اینجا از توهماتتون تعریف میکنید.

   علم دانش چیزی که خود آدم باید پی گیرش بشه نه میشه با پول خرید نه میشه به زور تحمیل کرد و نه سیستم های دانشگاهی میتونن کاری کنن.

   • Avatar چراغعلی گفت:
    1

    این که افراد ضعیف الفکر توان درک موفقیت‌های سطح بالا رو نداشته باشن قابل درک هست. از نظر شما موفقیت یعنی پول پارو کردن با آسون ترین روش ممکن. من رتبه تک رقمی کنکور ریاضی شدم و فارغ التحصیل دانشگاه شریفم. الان هم میرم در دانشگاه پنسیلوانیا ادامه تحصیل بدم. حداقل فایده درس برای من بلیط خروج از کشور و نسوختن به پای انسان‌هایی تنبل و دلال هست. کسب تخصص‌های فوق حرفه‌ای ( به خطر شخصیت ضعیف و تنبلی نه قدرت ذهن) از توان امثال شما خارج است. نهایت موفقیت از نظر شما مهارت در کارهای تکنسینی هست نه خلاقیت و تخصص مهندسی. اونی که توهم زده تو هستی که داری عمرت با تنبلی و فقر فکری می سوزونی چه بسا شاید قدرت ذهنی بالاتری هم داشته باشی.

    • Avatar a damn web designer گفت:
     1

     یعنی ادم تو دانشگاه تخصص یاد میگیره:)))) یه مثال ساده بزنم تا لیسانس رشته ی کامپیوتر گرایش نرم افزار ۱۵۰ واحد باید پاس کنی که ۱۴ تاش تخصصیه :))) بعد با ۱۴ واحد قراره کسی تخصص یاد بگیره؟:)) بیخیال……………………

  • Avatar a damn web designer گفت:
   1

   بد بختی این انسان که چه عرض کنم موجود اینه تمام موفقیت زندگیشو توی درس خوندن میدیده و میبینه الان کسی که مثل تو با درس خوندن رفنه دانشگاه و ادعاش میشده که جز نوابغ ایرانه خوشحاله مه اپلای کرده رفته دانشگاه که بعدش چی؟:))) بزنه و بتونه یه شغل با یه درامد متوسط داشته باشه و خوشحال باشی و همچنان خودتو نابغه بدونی چی میشه گفت به این ادم؟؟؟؟الان دقیقا چرا خودتو باید از کسی که با تخصص و دانشش خارج رفته و داره کار میکنه بهتر ببینی؟؟ درحالی که تخصص به قول شما به درس و دانشگاه ربطی نداره؟؟ تو داری جوری که بار اومدی حرف میزنی کل آرزوی پدر و مادرت خر خون بودنت بود و الانم خوشحالن…. سر زندگیم شرط میبندم که تو با این ذهن مریضت نه تو آمریکا تو هیچ مملکتی هیجی نمیشی.

  • Avatar امیر گفت:
   1

   افتادگی آموز اگر طالب فیضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.