خط فقر ۱۰ میلیونی

خط فقر ۱۰ میلیونی و فشاری که روز ‌به ‌روز بر مردم کشور وارد می‌شود

چند ماه قبل یعنی در ماه خرداد بود که در مورد خط فقر ۹ میلیونی در سال ۹۹ مطلبی را منتشر کردیم و اکنون پس از گذشت چهار ماه، از خط فقر ۹ میلیونی به خط فقر ۱۰ میلیونی رسیده‌ایم. در واقع خط فقر برای یک خانواده ۴ نفره ۱۰ میلیون تومان شده است و یک خانواده ۴ نفره باید درآمدی معادل ۱۰ میلیون تومان در ماه داشته باشند.

در این شرایط درآمد خانوار‌ها به این رقم نمی‌رسد در نتیجه روز به روز قشر متوسط جامعه تبدیل به قشر فقیر خواهد شد و ایران به دو قشر ثروتمند و فقیر تقسیم می‌شود.

سال گذشته خط فقر هر خانوار، ۸ میلیون تومان بود. در نیمه اول امسال خط فقر هر خانوار به ۹ میلیون تومان رسید و در نیمه دوم سال ۹۹ خط فقر به ۱۰ میلیون تومان رسیده است. اکنون فقط تعداد محدودی از خانوارها بالای خط فقر زندگی می‌کنند و مابقی مردم زیر این خط هستند. در واقع در بهترین حالت اگر والدین هر دو کارمند باشند و حقوق ماهانه ۴ میلیونی بدست بیاورند باز هم زیر خط فقر خواهند بود زیرا مجموع درآمدشان به ۸ میلیون تومان خواهد رسید. این موضوع در میان کارگران و دیگر مشاغل وخیم‌تر بوده و فشار بیشتری بر مردم وارد می‌شود.

در حال حاضر بیشترین فشار بر روی قشر کارگر است که کاملا زندگی این افراد تحت تاثیر قرار خواهد داد. در واقع قشر کارگر با این میزان درآمد و با این میزان افزایش قیمت حتی قدرت خرید گوشی هوشمند را هم برای تحصیل دانش‌آموزان خود در این روزهای قرنطینه‌ی کرونا نخواهد داشت. البته شیوع ویروس کرونا هم تاثیر زیادی بر اقتصاد داشته و مخصوصا بازار داخلی ایران را تحت تاثیر قرار داده است.

از سوی دیگر تحریم‌ها و دلار ۳۰ هزار تومانی ما را از خرید اقلام مورد نیاز زندگی دورتر و دورتر کرده است. این شرایط روزبه‌روز افراد بیشتری از مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و روز به روز اقشار مختلف جامعه را آسیب پذیر‌تر خواهد کرد. این شرایط به قدری وخیم است که بسیاری از مردم درگیر نیازهای اولیه و اساسی زندگی هستند و روز به روز شرایط برای مردم بحرانی‌تر خواهد شد. شما عزیزان نیز می‌توانید نظرات خود را در مورد خط فقر ۱۰ میلیونی با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: خط فقر 9 میلیونی در سال 99 و مردمی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند
بیشتر بخوانید: سقوط سطح توقعات و آرزوهای ایرانی‌ها چه تبعاتی به همراه داشته است؟

امتیاز: 4.5 از 5 (2 رای)
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۳ دیدگاه

 1. Avatar بهزاد گفت:
  0

  از کارمند 4 میلیونی میگی ؟؟؟ از کارگر بدبخت بگو که قانون کار 2.7میلیون تومنی حقوق میگیره اونم نه مثل کارمند که 28 ماه حسابش میاد، یکماه یکماه دیر حقوق میگیره . حقوقی که به هییییچ دردش نمیخوره .
  ما که مجردیم ، بیچاره اون کارگری که با این حقوق زن و بچه هم داره و هزار مشکل و بدهی و اجاره خونه …
  لعنت بر باعث و بانی این وضعیت فلاکت بااااااااااااااااااااااااااااار ایرااااااااااااااااان

 2. Avatar invisible گفت:
  0

  نظراتی که ما میخوایم به اشتراک بذاریم اینه که امارهای اقتصادی ۴۱ سال گذشته بما نشون میده ۳ راه بیشتر نیست: رفتن، ترکیدن یا ترکوندن :))

 3. Avatar invisible گفت:
  0

  تحریم ها یا وجود بزرگترین مافیاهای پولشویی و فساد که در دنیا کمیاب هستن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.