حسادت به موفقیت دیگران

چطور عادت نادرست حسادت به موفقیت دیگران را از خود دور کنیم؟

حسادت به موفقیت دیگران یک احساس عاطفی است که شاید همه ما آن را در زندگی تجربه کرده باشیم. این حسادت می‌تواند به یک ناراحتی و تلخی عمیق در وجود ما منتهی شود. حسادت به موفقیت دیگران می‌تواند روابط شما در محیط کاری و حتی جمع‌های دوستانه‌تان را از نوع منفی تحت تأثیر خود قرار دهد.

اثرات منفی حسادت به موفقیت دیگران

به نظر می‌رسد که شبکه‌های اجتماعی باعث تشدید این ناراحتی می‌شوند. یک دقیقه زمان بگذارید و فید اینستاگرام خود را چک کنید، احتمالاً احساس می‌کنید که حالا همه دوستان‌تان زندیگ شادتری از شما دارند و پول بیشتری دارند که صرف خوشی‌های خود کنند. اما آیا می‌دانید که حسادت به دوستان در شبکه اجتماعی منجر به افسردگی می‌شود؟ از ارتقاء همکار خود عصبانی شده‌اید؟ رئیس شما ماشینی خریده است که شما نمی‌توانید؟ تمامی این حسادت‌ها برای سلامتی، روابط و حرفه شما بد و مضر است. این موضوع قدرت ذهنی شما را از بین می‌برد و شما را از بزرگترین توانایی‌هایتان دور می‌کند.

5 راه پیشنهادی برای دوری از حسادت به موفقیت دیگران

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

حسادت به موفقیت دیگران

این خیلی راحت است که عکس‌های اینستاگرام دوستان‌تان را ببینید و پیش خود بگویید: “خونه‌ی ما به این بزرگی نیست” یا “چرا ما با خانواده اینقدر خوش نمی‌گذرونیم؟” اما زندگی به معنای مقایسه نیست. مقایسه زندگی ما با دیگران مثل مقایسه موز با سیب است. هر کدام از ما سفر منحصربه‌فرد خودمان را داریم، به این فردیت احترام بگذارید. هر زمان که تصمیم به مقایسه گرفتید؛ یادتان باشد که در مسابقه حضور ندارید و وظیفه شما اینست که صرف نظر از اطرافتان، بهترین کار را در همه شرایط انجام دهید.

روی طرز فکرتان کار کنید

اگر همسایه شما ثروت زیادی دارد، این بدان معنی نیست که پول‌هایی که شما قصد بدست آوردن آن را داشته‌اید، گرفته است. اگر همکارتان ترفیع گرفته، به این معنا نیست شما هم نمی‌توانید جایگاه کاری خوبی داشته باشید، شاید بتوانید در شرکت‌های دیگر موفقیت بهتری کسب کنید. راحت‌ترین کار این است که فکر کنید شانس یک بار در خانه‌تان را می‌زد و اگر دیگران موفق شده‌اند، پس شما نمی‌توانید. اما در واقعیت چیزهای بسیار کمی هستند که واقعاً عرضه محدودی دارند، مانند زمان. هر یک دقیقه‌ای که به حسادت به موفقیت دیگران مشغول بوده‌اید، 60 ثانیه را از خود گرفته‌اید.

از بالا به قضایا نگاه کنید

هیچ‌کس زندگی کاملی ندارد. اینکه شخصی عکس از مهمانی در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارد و یا اینکه همکارتان حقوق بیشتری می‌گیرد، دلیل بر خوشبختی و داشتن زندگی بهتر آنها نیست. به جای زوم کردن بر یک جنبه از زندگی آنها، با فاصله بیشتر و از بالا به ماجرا نگاه کنید. شما نمی‌دانید که آنها چه تجربه‌های سختی در زندگی دارند و چه فشارهایی را در ذهنشان تحمل می‌کنند.

با تصور عادلانه بودن زندگی، قضاوت نکنید

محال است که از دیدگاه کسی، تمام جنبه‌های زندگی عادلانه باشد. اینکه همکار شما شایسته دریافت ترفیع نیست و یا مدیر شما لیاقت کسب‌وکار موفق را ندارد، مواردی نیستند که قضاوت شما در آن تأثیرگذار باشد. حقیقت اینست که زندگی همیشه منصفانه نیست، حداقل نه به آن شکلی که شما انصاف را تعریف می‌کنید. به جای اتلاف وقت و انرژی در جهت نشان دادن شایستگی‌های بیشتری که دارید، قبول کنید که شما کنترلی در این قضیه ندارید و تمرکز خود را در جهت تبدیل شدن به شخصی بهتر بگذارید.

تعریف جدیدی از موفقیت داشته باشید

موفقیت

زمانیکه به زندگی نگاهی نه به شکل رقابت، بلکه محیطی برای همکاری داشته باشید، سخت است که حسادت به موفقیت دیگران را در خود تجربه کنید، چرا که خودتان را بخشی از آن دستاورد می‎بینید. تعریف خود از موفقیت را بنویسید و ارزش‌های خود را بشناسید. در نظر داشته باشید که موفقیت‌های دیگران، مانعی برای دستاوردهای شما نخواهد بود. مهمترین شخصی که باید خودتان را با آن مقایسه کنید، آن فردی است که دیروز بوده‌اید. سعی کنید هر روز کمی بهتر از روز قبل باشید و دستاوردهای دیگران را تهدیدی برای خود نبینید.

امتیاز: 4.3 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.