جمعیت مسلمانان

چرا جمعیت مسلمانان جهان سریع‌تر از مذهب‌های دیگر در حال رشد است؟

طبق مطالعات مرکز تحقیقات پیو، اسلام سریع‌ترین رشد جمعیت را در میان ادیان جهان دارد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در نیمه دوم قرن بیست و یکم، مسلمانان به عنوان بزرگترین گروه مذهبی جهان، جایگزین مسیحیان در جایگاه اول خواهند شد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که جمعیت جهانی مسلمانان از سال 2015 تا 2060 از 1.8 میلیارد نفر به 3 میلیارد نفر برسد. در نتیجه در سال 2060، مسلمانان 31.1٪ از جمعیت جهان را تشکیل خواهند داد. این افزایش تعداد مسلمانان بسیار بیشتر از افزایش 24.1٪ در سال 2015 است. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود که افزایش تعداد مسلمانان جهان دوبرابر سریع‌تر (۷۰ درصد رشد) از افزایش جمعیت جهان (۳۲ درصد رشد) رشد داشته باشد. اما چه عواملی باعث رشد جمعیت مسلمانان در جهان می‌شود؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

جمعیت مسلمانان

علت رشد جمعیت مسلمانان چیست؟

تعداد بالای مسلمانان در گروه سنی جوانان

جمعیت مسلمانان

جمعیت جوانان در هر دین و مذهبی بسیار مهم است که مسلمانان، بیشترین تعداد جوانان را دارند. در واقع مسلمانان، جمعیت زیادی در میانگین سنی ۲۴ سال دارند. این در حالی است که بیشترین تعداد مسیحیان متعلق به جمعیت بزرگسالان میانگین ۳۰ ساله است. از سوی دیگر بیشترین گروه سنی هندوها میانگین سنی ۲۷ سال بوده که این ارقام نسبت به مسلمانان بسیار پایین است.

نرخ زاد و ولد بالا

یکی دیگر از دلایل عمده رشد اسلام در جهان، نرخ بالای باروری زنان مسلمان است. مسلمانان بیش از هر گروه مذهبی دیگری، فرزندآوری دارند و فرزندان بیشتری به دنیا می‌آورند. به طور متوسط، نرخ باروری زنان مسلمان 2.9 بوده در حالی که میانگین کل افراد غیر مسلمان 2.2 است. پس از مسلمانان، مسیحیان بیشترین فرزندآوری را دارند. در نهایت فرزندآوری و تولد زیاد باعث شده تا هم تعداد مسلمانان جهان افزایش یابد و هم تعداد مسلمانان در گروه سنی جوانان بالا باشد.

مسلمانان در کشورها و مناطق خاصی زندگی می‌کنند

جمعیت مسلمانان

یکی از دلایل رشد تعداد مسلمانان این است که در مناطق خاصی از جهان متمرکز شده‌اند. در واقع بیش از یک سوم کل مسلمانان جهان در خاورمیانه و آفریقا زندگی می‌کنند و جمعیت در این مناطق به سرعت در حال رشد است. در نتیجه رشد جمعیت خاورمیانه و آفریقا مساوی با رشد تعداد مسلمانان است.

تغییر مذهبی بسیار کم در بین مسلمانان

در کشورهای مسلمان، تغییر مذهبی اتفاق نمی‌افتد یا بسیار کم رخ می‌دهد. از سوی دیگر در برخی از کشورهای مذهبی و اسلامی، تغییر دین و مذهب، جرم است و مجازات سختی دارد. در نتیجه اکثر مسلمانانی که از والدین مسلمان متولد می‌شوند، معمولا به اسلام پایبند خواهند بود و دین خود را تغییر نمی‌دهند. اما امکان تغییر دین در مسیحیت وجود دارد و طبیعی است که بسیاری از مسیحیان دین و مذهب خود را تغییر می‌دهند در نتیجه جمعیت این مذهب کمتر می‌شود. از سوی دیگر بخش بزرگی از مسیحیان متولد شده، ترجیح می‌دهند بدون دین و غیر معتقد باشند. شما عزیزان می‌توانید نظرات خود را در رابطه با جمعیت بالای مسلمانان با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: کشورهایی با بیشترین جزایر جهان را بشناسید و از تصاویر این جزایر لذت ببرید
بیشتر بخوانید: کدام کشورها بیشترین هکرها را دارند؟ (لیست 7 کشور با بیشترین هکرها در سال 2019)

امتیاز: 3.0 از 5 (4 رای)
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۱۳ دیدگاه

 1. Avatar داود گفت:
  0

  شما اگر کتاب خون باشی در سلامت کامل عقلی باشی و به علم نجوم هم علاقه مند باشی و غیره هیچوقت دنبال خرافه پرستی و دین و دیانت نخواهی رفت
  خود من تا 20 سالگی نماز میخوندم مسجد میرفتم قران خون بودم ولی خوشبختانه دیدم نسبت به مسلمون جماعت و دین و دیانت کاملا عوض شد و فهمیدم که تا قبل از بیست سالگی راه اشتباهی رو میرفتم !!!!! 37 سالمه و فقط میدونم که دین و دیانت من عقل و منطق و درک منه و آدمیت

 2. Avatar علی گفت:
  0

  از مهمترین دلایل ، گرایش روز افزون مردم به اسلام در کشورهای مختلف است . مثلا اسلام دومین دین بزرگ در انگلستان به‌شمار می‌رود.

 3. Avatar مجتبی گفت:
  0

  اولا ۳ سال این تحقیقو دیر منتشر کردین مال ۲۰۱۷ بوده! بعد هم امار مسلمونایی که با تغییر مذهب پناهنده میشن تو کشورای دیگه و چند تا مورد کوچیک دیگه رو نیاوردین!

 4. Avatar ازاد گفت:
  0

  مقایسه ساده : جوامع غربی به فکر زندگی کردن هستند نه فقط زنده ماندن
  و به فکر رفاه و اینده ای بهتر برای خود و فرزندانشان و نسل های اینده هستند
  اما در کشورهای جهان سومی برعکسه
  مردم فقط زاد و ولد میکنن و به جای تربیت درست فرزند نسل به نسل تعصب رو به اونا منتقل میکنن و به جای اینکه دنبال رفاه و صلح و آینده بهتری برای فرزندانشان باشند دنبال اختلافات و جنگ افروزی با انسانها هستند

 5. Avatar آرش محبی گفت:
  0

  چند روز پیش ویدیویی در یوتیوب نگاه میکردم که جوان آلمانی مسلمان شده بود و مهمترین دلیلش هم این بود که میگفت در قرآن آمده که مسلمانان به همه پیامبران ایمان دارند

 6. Avatar علی گفت:
  0

  جک ترین مطلبی بود که دیدم تو این چند وقت… بابا دست بردارید از این دری وریا ما خودمون مسلمونیم دیگه، میدونیم چه آشغال هایی هستیم و چه جامعه فاسدی داریم. که چی؟ میخوای بگی اسلام خوبه؟ پس چرا نتیجش این شده؟ دژمنا کردن حتما؟

 7. Avatar رضا گفت:
  0

  مسلمونا تولید میکنن جا و امکانات کم میارن صادر میکنن اروپا و غیره و البته خیلی از اینها که صادر به اجبار میشن یا در میرن بخاطر همون مسلمونهای باقی مونده هست که اینا رو به تنگ میارن بخاطر همون اسلام
  در کل من که با 35 سال سن زن ندارم و داشته باشم هم بچه نمیخوام مثل ما بدبخت بشه اینجا و همون بهتر که نصلم منقرض بشه

 8. Avatar امیر گفت:
  0

  من فکر میکردم که ما مسلمانان به آیات قرآن پایبند تر باشیم تا مسیحیان . چون خداوند به صراحت فرموده در دین هیچ اجباری نیست ولی مسیحیان ظاهرا برداشت بهتری نسبت به این مساله دارند و در صورت تحقیق اگر به نتیجه مورد نظرشون برسند ، مسلمان میشن و هیچ مشکلی هم براشون ایجاد نمیشه . اما خب کاملا مشخصه که در کشورهای اسلامی، تغییر دین و مذهب، جرم است و مجازات سختی دارد. در نتیجه اکثر مسلمانانی که از والدین مسلمان متولد می‌شوند ، اجبارا و معمولا به اسلام پایبند خواهند بود و دین خود را تغییر نمی‌دهند و متاسفانه قسمت بدش همینه که اجباریه و کاملا بدون تحقیق و تفحص . و البته وقتی اعتقاد کسی بدون فکر و تحقیق و اجباری باشه از اعماق وجود نیست و چقدر حیف که با اعمال زور و خشونت ، خیلی از مسلمانان واقعا مسلمان نیستند و از تمام آموزش ها و برکات این دین کامل بی بهره اند .

  • Avatar خرد گفت:
   0

   دین ارثی هست و نسل در نسل به ارث رسیده….حالا اگه در چین و کره شمالی و روسیه بدنیا بیای هیچ دینی بهت به ارث نمیرسه یا در مغولستان بدنیا بیای بودایی در اروپا مسیحی میشی..و اخر حرفتون گفتید این برکات….حالا این برکات و اموزش هارو ما تو این 40سال داریم میبینیم!!!….

 9. Avatar الهام گفت:
  0

  رشد جمعیت در جهان سوم بالاست…..اما نکته مهم باید دید رفاه و اینده شغلی اونها رو هم میتونن تامین کنن ایا تعلیم و تربیت اوناروهم درست انجام میدن که بعدا برای جامعه مفید باشه…ایا امکانات و منابع این کشورها در حد این رشد جمعیت هست….

 10. Avatar محسن منصوری گفت:
  0

  البه اگه همدیگر را نکشند توی جنگهای فرقه ای واز روی تعصبات بی منطق کسی میدونه آیا چند نفر مسلم سالیانه همیدگه رو می کشند.

 11. Avatar مجتبی گفت:
  0

  کاش پژوهشگر پژوهشی در میزان تحصیلات ، وضعیت مالی و اقتصادی و رفاه مسلمانان و کشورهای آنها نیز داشت. البته همینکه گفته در افرقا و خاور میانه خودش یه ریزه اشاره کرده !

 12. Avatar محمد گفت:
  0

  علت رشد ظاهری تعداد مسلمانان زاد و ولد زیاده همون طور که توی متن اومده اما چرا ظاهری؟ چون در اکثر کشورهای اسلامی تغییر دین و یا ترک دین جرم هستش. حتی اگر جرم نباشه هم رفتار جامعه با این افراد بسیار بد خواهد بود. به همین دلیل اکثر کسانی که اسلام رو ترک می کنه برای در امان موندن تظاهر به مسلمان بودن می کنن. اتفاقا تعداد خروج از اسلام بسیار بیشتر از سایر ادیان هستش. جمعیت مسلمانان فقط ظاهری داره رشد می کنه اما در واقعیت جمعیت داره کم می شه. در حال حاضر بی خدایی بالاترین رشد رو داره و در آینده نزدیک بیشترین جمعیت رو تشکیل خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.