زوال عقل

7 سبک زندگی اشتباه که به زوال عقل می انجامد

مطالعات علمی در گذشته نشان داده است که فعال نگه داشتن مغز با استفاده از انجام مهارت های شناختی و تمرینات منظم می تواند باعث جلوگیری از زوال عقل شود. حالا مطالعات جدیدتر نشان میدهد که هفت آزمایش سلامت می تواند نشان دهد که آیا شما در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستید یا خیر. این پژوهش توسط دانشمندان دانشگاه بوردو در فرانسه و در انجمن سلامت قلبی عروقی سالمندان صورت گرفته و در مجله JAMA به چاپ رسیده است. در این مطالعه بر روی بیش از 6000 شرکت کننده در رده سنی بالاتر از 65 سال صورت گرفته است. هدف از این پژوهش بررسی ارتباط بین سلامت قلب و عروق در سالمندان و خطر ارتباط به زوال عقل بوده است.

تست های سلامت انجام شده در این پژوهش نشان داد که سلامت قلبی بهتر رابطه مستقیمی با ریسک کمتر ابتلا به زوال عقل دارد. در میان عوامل دیگر، محققان پیشنهاد داده است که لاغری و تمرین روزانه و منظم، دوری از دود و… خطر ابتلا به این بیماری در سنین بالاتر را به حداقل میرساند. این پژوهش  شیوه های زندگی اشتباه که به زوال عقل منتهی می شود را به صورت زیر بیان کرده است.

7 سبک زندگی اشتباه که ریسک ابتلا به زوال عقل را بالاتر می برد

 

1. سیگار کشیدن

2. داشتن BMI بالاتر از 25  (BMI: وزن به کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد به متر)

3. وزرش نکردن به صورت منظم

4. نخوردن ماهی دوبار در هفته و یا میوه و سبزیجات سه بار در روز

5. داشتن فشار خون بالا

6. داشتن کلسترول بالا

7. داشتن قند خون بالا

زوال عقلنتایج این تحقیق نشان میدهد افرادی که بیش از 65 سال سن دارند و از مشکلات قلبی رنج می برند، در طول هشت سال آینده زندگیشان از مشکلات حافظه و کاهش شناخت رنج می برند. نویسندگان این مطالعه به این نتیجه رسیده اند که در این گروه از افراد مسن در گروه افراد مسن، کسانی که در قلب و عروق از سلامت کافی برخوردار نبودند، بیش از دیگر افراد در خطر ابتلا به زوال عقل قرار داشتند و ارتقاء سلامت سلامت قلب و عروق راهکاری برای مقابله بیماری مذکور است.

با وجود آنکه مطالعه فوق را نمی توان بازتابی از کل جامعه و عموم مردم در نظر گرفت، اما می توان در نظر داشت که اجتناب از فعالیت های لیست بالا برای سلامت بدن بسیار موثر است. بنابراین صرف نظر از ریسک خطر ابتلا به زوال عقل به شما توصیه می کنیم که از 7 سبک اشتباه زندگی دوری کنید.

امتیاز: 5.0 از 5 (4 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.