Woman's Smile

8 حقیقت دندانی که به احتمال زیاد نمی‌دانستید

در این مطلب به 8 حقیقت دندانی که احتمالاً نمی‌دانید، می‌پردازیم. ممکن است بدانید که چگونه دندان‌های خود را به درستی نخ دندان بکشید، اما آیا می‌دانستید که هر سال حدود 24 ساعت را صرف مسواک زدن آن‌ها می کنید؟ ما این حقایق عجیب و غریب و شگفت انگیز را با کمک دندانپزشکان جمع آوری کرده‌ایم که هر کدام حقایق کمتر شناخته شده مورد علاقه خود را در مورد دندان‌ها بیان کرده‌اند. برای دانستن این چند حقیقت دندانی در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

8 حقیقت دندانی که جالب است بدانید:

دندان های سالم

1. مینای دندان سخت‌ترین ماده در بدن انسان است

مینای دندان که لایه بیرونی دندان شما را تشکیل می‌دهد، قوی ترین ماده‌ای است که بدن شما می‌سازد. با این حال، دندان‌ها با وجود این لایه بیرونی قوی‌شان، تنها بخشی از بدن هستند که نمی‌توانند خود به خود ترمیم شوند.

2. دندان‌های شما منحصر به فرد هستند

دندان‌ها به اندازه اثر انگشت شما منحصر به فرد هستند و هیچ دو مجموعه‌ای شبیه به هم نیستند. طبق گزارش Dental Research Journal، سوابق دندانی می‌تواند نقش مهمی در شناسایی پس از مرگ داشته باشد.

3. شما حدود یک روز در سال را صرف مسواک زدن می‌کنید

توصیه می‌کنیم هر روز به مدت چهار دقیقه مسواک بزنید. شما باید دو دقیقه صبح و عصر صرف مسواک زدن کنید. در نتیجه بر اساس یک سال استاندارد 365 روزه، در نهایت بیش از 24 ساعت را صرف مسواک زدن دندان‌های خود خواهید کرد!

4. اگر دندان‌هایتان سرما را حس می‌کنند، پس زنده هستند!

در داخل دندان‌های شما رگ های خونی و اعصاب وجود دارد. “دندان مرده” دندانی است که در آن بافت عصبی آسیب دیده و دیگر نمی‌تواند احساس سرما کند.

5. تغییرات عاج می‌تواند دندان‌ها را زرد نشان دهد

در حالی که دندان‌های شما ممکن است توسط غذاها، نوشیدنی‌ها و سایر مواد مانند تنباکو لکه‌دار شوند، این لکه‌ها تنها دلیل تغییر رنگ دندان‌های شما نیستند. عاج لایه‌ای از دندان شما است که زیر مینای دندان قرار می‌گیرد و پس از درمان‌های خاصی مانند کانال ریشه می‌تواند رنگ آن تغییر کند. هنگامی که عاج تغییر رنگ می‌دهد، می‌تواند از طریق مینای دندان شما ظاهر شود و آن را تیره‌تر نشان دهد.

6. دندان‌های شما نمی‌توانند خود را ترمیم کنند

دندان تنها بخشی از بدن ما است که نمی‌تواند خود را ترمیم کند. بنابراین در حالی که مینای دندان شما بخش بسیار محکمی از بدن شما است، ضروری است که به خوبی از آن مراقبت کنید. مقاله‌ای بیان می‌کند که دلایل متداول افراد برای مراجعه به دندانپزشک خارج از معاینات منظم شامل التهاب پالپ (اغلب ناشی از پوسیدگی)، شکستگی دندان‌ها و ضربه است.

7. شما می توانید تا شش دندان عقل داشته باشید

آسیاب‌های سوم شما به عنوان “دندان‌های عقل” شناخته می‌شوند. اکثر بزرگسالان دارای چهار دندان عقل هستند. اما طبیعی است که افراد 0، 1، 2، 3 یا حتی 6 دندان عقل داشته باشند. اما بسته به تعداد دندان عقل شما، ممکن است در یافتن فضا در دهان شما با مشکل مواجه شوند. اغلب دندان‌های عقل به طور معمول در کنار دندان‌های دیگر بیرون نمی‌آیند، زیرا بسیاری از افراد فک‌های بسیار کوچکی دارند که دندان‌ها نمی تونانند در آن فضا جا بگیرند.

8. پلاک دندان می تواند حاوی بیش از 300 گونه باکتری باشد

پلاک می‌تواند شامل 200 تا 300 گونه مختلف باکتری باشد. در حالی که همه این باکتری‌‌ها به سلامت دندان‌های شما آسیب نمی‌رسانند ولی یک سویه خاص – استرپتوکوک موتانس – عامل اصلی پوسیدگی دندان است.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.