احتمال رفع خطرهای ژنتیکی آلزایمر با تغییرات شیوه زندگی در تحقیقات جدید

اخیرا خبرهای خوبی در مورد آلزایمر به گوش نمی‌رسد. خبری که در ماه مارس توسط Biogen و Esai منتشر شد. طی آن آزمایش امیدوارکننده احتمالی مواد مخدر شکست خورد. همینطور تصمیم ماه ژوئیه توسط Novartis و Amgen برای متوقف کردن مطالعه آن‌ها در مورد گروه‌های دیگر درمان برای بیماری‌های نوروژنیک نیز خوشایند نبود. در ادامه با نتایج دلگرم‌کننده از مطالعات جدید‌ روی روش‌های غیردارویی برای رفع خطرهای ژنتیکی آلزایمر با ما همراه باشید.

رفع خطرهای ژنتیکی آلزایمر

در نتیجه مطالعاتی که در سالگرد کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر در روز 14 ژوئیه ارائه شده است، محققان نتایج دلگرم‌کننده‌ای از مطالعات بر روی روش‌های غیردارویی را گزارش دادند. در یکی از تحقیقات دانشمندان به رهبری دکتر «کلدین دانا» در مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو، چندین عامل شیوه زندگی در 2500 نفر برای یک دهه ردیابی و بررسی شد:

رژیم غذایی آن‌ها، اینکه آیا سیگار کشیدند، میزان فعالیت فیزیکی در اوقات فراغتشان که هر هفته آن‌ها را تکمیل کرده‌اند، چه میزان الکل مصرف کرده‌اند و در چه میزان فعالیت شناختی خود را درگیر کرده‌اند. محققان دریافتند افرادی که کلیه شیوه زندگی سالم را گزارش کرده‌اند، در معرض سطح پایین‌تری از زوال آلزایمر قرار گرفته‌اند. کسانی که رژیم غذایی کم‌چرب داشته‌اند. سیگار نکشیدند. حداقل 150 دقیقه در هر هفته در سطوح متوسط تا حرفه‌ای ورزش کرده‌اند. نوشیدنی‌های الکی را به میزان متعادلی مصرف نموده و در برخی از فعالیت‌های شناختی در اواخر زندگی درگیر شده‌اند. در حقیقت، هر چه فعالیت‌های سالم‌تری که مردم به آن پیوسته‌اند بیشتر باشد، خطر ابتلا به این بیماری کمتر می‌شود.

در مقایسه با کسانی که هیچ یک و یا تنها یکی از رفتارهای سالم زندگی را دنبال کرده‌اند، کسانی که به دنبال دو یا سه عامل سبک زندگی سالم هستند، خطر ابتلا به زوال آلزایمر را 39 درصد کاهش داده‌اند. در حالی که کسانی که به دنبال چهار یا پنج رفتار سالم بودند، خطر خود را با 59 درصد کاهش داده‌اند.

رفع خطرهای ژنتیکی آلزایمر

مطالعات گذشته

مطالات گذشته بیشتر به بررسی اینکه چگونه عوامل فردی نظیر رژیم غذایی یا فعالیت بدنی در معرض خطر ابتلا به زوال عقل تاثیر می‌گذارند، می‌پرداخت. با پیشرفت دانش، نتایج جدید نشان می‌‎دهند که این عوامل ممکن است اثر فزاینده‌ای نیز داشته باشند. فعالیت‌های بیشتری که مردم اتخاذ می‌کنند، خطر کمتری دارند. دانا می‌گوید:

همه عوامل موجود در این مطالعه، تحت کنترل افراد است. فاکتورهایی که ما برای مطالعه در این پروژه از شیوه زندگی برمی‌گزینیم، کاملا وابسته به افراد است. در صورتی که هر موقع می‌خواهند می‌توانند آن‌ها را بلافاصله تغییر دهند. انتظار داشتیم تاثیر محافظتی این عوامل بر خطر ابتلا به جنون را پیدا کنیم؛ اما، از شدت اثر شگفت‌زده شدیم. این انجمن حتی پس از تحقیقات دانا و تیم او برای مشخص شدن تاثیر احتمالی از عوامل مانند سن، تحصیلات و ژن‌هایی که ممکن است مردم را به یک خطر بالاتر از آلزایمر مستعد نماید، به مسیر خود ادمه داد. در حقیقت وقتی آن‌ها مجموعه داده‌های خود را به افرادی با عوامل خطر ژنتیکی مانند ApoE4 محدود کردند، باز هم دریافتند افرادی که رفتارهای سالم زندگیشان را دنبال کردند، خطر ابتلا به زوال عقل در آن‌ها کمتر از افرادی با عادت‌های زندگی ناسالم بود.

دکتر «جان هاگا»، مدیر بخش تحقیقات رفتاری و اجتماعی در موسسه ملی پیری، که بخشی از مطالعات Llewellyn را پشتیبانی می‌کند، می‌گوید:

نتایج به دست آمده باید به طور خاص اطمینان بخش باشند. می‌بینیم که با وجود شرکت‌کنندگانی بیش از 60 سال در مطالعات، آن‌ها قادر به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل خود با اتخاذ رفتارهای سالم‌تر بودند.

او در نهایت پیشنهاد می‌کند که:

هیچ وقت دیر نیست.

برای تغییر شیوه زندگیتان و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل، از همین امروز شروع کنید.

بیشتر بخوانید: چند راهکار برای جلوگیری از آسیب‌های مغزی که باید در روزمره به آن توجه کنید

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.