چرا در بین همه بازارها، بورس؟ هرچه را که باید از بورس و خرید و فروش سهام بدانید

چرا در بین همه بازارها، بازار بورس؟ و هرچه را که باید از بورس و خرید و فروش سهام بدانید، اگر از جمله افرادی هستید که با بورس و بازار بزرگ سهام و بورس آشنا نیستید یا نحوه خرید و فروش و سرمایه گذاری را در آن نمی‌دانید پس بهتر است این متن را بخوانید تا بسیاری از پرسش‌هایتان را پاسخ بگیرید؛ در بازار‌های آشفته دنیای امروز شاید انتخاب و شروع یک حوزه برای کار و سرمایه گذاری سخت‌تر از خود سرمایه گذاری باشد، در بازاری که ارز، خودرو، طلا، خانه، لوازم خانه، زمین، لباس و هزاران هزار مورد دیگر اینچنینی محلی شده برای برخی سرمایه گذاران که هیچکدام هرگز نمی‌تواند نیاز را جواب‌گو باشد، بورس یک نجات بخش بزرگ اقتصاد جوامع شده است.


مقدمه

اما سهام و بازار بورس می‌تواند یک محل امن و قابل پیشرفت و البته سودآور برای سرمایه کوچک تا بزرگ باشد، تاریخچه پیدایش بورس به حدود قرن هفدهم باز می‌گردد که مراودات و شراکت دیگران در فعالیت تجار با تزریق سرمایه آغاز شد و به مرور این مشارکت ها همه گیر شد و در همان قرن هفدهم نیز اولین بورس دنیا که به صورت بسیار ابتدایی بود در شهر آمستردام کشور هلند ایجاد شد؛ در قرن بیست و یک کمتر کشوری در دنیا مشاهده می‌شود که بورس ندارد و خود را از این ساز و کار مهم مردم و تولید کنندگان محروم کرده باشد.

اگر به عمق و ریشه بورس و سهم نگاهی بیاندازیم اینکه مردم عادی بتوانند با سرمایه‌های مختلف در یک کار تولیدی مشارکت کنند و دستیار و دستگیر تولید کننده باشند تا هم سرمایه گذار به سود برسد، هم تولید کننده با فعالیت بهتر و بیشتر به سود و تولید برسد و در انتها جامعه و کشور را نیز از یک جنس یا مواد تولیدی برخوردار سازد، بر خلاف برخی از بازارهای مخرب که به کاذب‌ترین شکل ممکن فعالیت می‌کنند و نه آنکه هیچ سودی برای جامعه ندارند بلکه موجب خسارت در بدنه جامعه نیز می‌شوند.

اما سهام و بازار بورس می‌تواند یک محل امن و قابل پیشرفت و البته سودآور برای سرمایه کوچک تا بزرگ باشد.

انواع بورس

در بازار بورس‌ و سرمایه به سه نوع بورس و یا سهام خرید و فروش می‌شود، بورس ارز، بورس کالا و بورس اوراق بهادار؛ در بورس ارز که همان پول خارجی است خود ارز به عنوان منبع و ماده‌ای برای خرید و فروش استفاده می‌شود البته این بورس به دلایل قانع کنند‌ه‌ای در ایران فعالیت ندارد‌؛ بورس کالا نیز به مانند نامش تنها کالا و مواد اولیه و ثانویه مورد خرید و فروش در سهام قرار می‌گیرد، اما بورس اوراق بهادار در آن سهام از دارایی‌هایی مالی به دست می‌آید، بازار بورس اوراق بهادار بیشترین فعالیت و هوادار را در ایران دارد و فعالیت این بورس نیز فعالیت چشمگیری را دارد.

سود‌ها در بازار بورس

سود‌ها در بازار بورس در دو نوع به دست می‌آید، معمول‌ترین سود همان سود افزایش ارزش شرکت و یا کارخانه و حتی مواد تولیدی است، این سود در پی بهره وری آن شرکت یا کارخانه از فعالیت‌ها و تغییرات بازار و … به دست می‌آید و آسان‌ترین راه برای کسب سود است که با استفاده از پیش‌ بینی درست و منطقی و البته تجربه فعالین است؛ راه دوم سودآوری نیز پرداخت سود توسط کارخانه یا شرکت یا … به سهام داران است و آن هم جدای از افزایش ارزش سهام است.

سود‌ها در بازار بورس در دو نوع به دست می‌آید، معمول‌ترین سود همان سود افزایش ارزش شرکت و یا کارخانه و حتی مواد تولیدی است.


دغدغه‌های سرمایه‌ گذران در بورس

اطمینان از سود و سهام و نحوه افزایش و یا کاهش بازار یکی از مهمترین دغدغه‌های سرمایه‌ گذران است که البته این امر توسط قوانین سفت و سختی که سازمان بورس و اوراق بهادار تدوین می‌کند محقق شده است، در قیمت‌ها و نحوه تغییر آن کسی نمی‌تواند دخیل باشد و این خود می‌تواند راه‌های تخلف و فساد را به صفر برساند، کارگزاران در بازار بورس افرادی هستند که مسئولیت خرید و فروش و سوئیچ آن‌ها را بر عهده دارند، کارگزاران از افراد خوش نامی هستند که صلاحیت آن‌ها توسط مراجع امر تایید شده است، آن‌ها در واقع واسط بین خریدار و فروشنده هستند و می‌تواند جلوی بسیاری دیگر از تخلفات را بگیرند.


سرعت نقد شوندگی سهام

یکی از اولین پارامترها در بازار فروش دارایی و سهام یا … در کوتاه ترین زمان ممکن است، در انتخاب بازار برای سرمایه ‌گذاری علاوه بر سود و میزان دارایی و سرمایه اندیشیدن به مواقع ضروری فروش سرمایه بسیار مهم است، از همین رو بسیاری هستند بازار سهام را انتخاب می‌کنند چرا که در کنار سود و آسودگی و اطمینان از دارایی خود، درصد نقد شدن سهام در کوتاه‌ترین زمان هم میسر است و می‌تواند خیالشان را راحت کند.

اگر با بازار بورس آشنایی مقدماتی داشته باشید می‌دانید می‌توانید در روزهای هفته جز پنچشنبه و روزهای تعطیل به فروش یا حتی خرید بپردازید و اگرشما به صورت ضرور به دنبال فروش هستید می‌توانید با قیمت گذاری مقدار کمتری از ارزش واقعی ارزش سهام خود به طور سریعی نقد کنید، البته امکان فروش با قیمت واقعی و شاید قیمت بیشتر نیز وجود دارد و این نیز خود بستگی به شرایطی دارد که تشریح شرایط بسیار به طول می انجامد.

راه ورود به بازار بورس

برای وارد شدن به عرصه بزرگ سهام و بورس شما دو راه دارید، راه اول و ابتدایی مراجعه به یکی از کارگزاری‌های بورس و به صورت کاملا حضوری است، در این خرید شما باید فرم و برگه خرید و یا فروش سهام را در آنجا پر کنید و به کارگزار تحویل دهید تا او قبل از ساعت خاصی که مشخص است نسبت به خرید یا فروش با توجه به قیمت گذاری شما و ارزش سرمایه شما اقدام کند.

اما راه دومی که این روزها با گسترش اینترنت و کامپیوتر آسان‌ترین راه ممکن است، خرید و فروش از طریق اینترنت است، برای وارد شون به بازار سهام باید در سایت مخصوصی که برای این امر تعبیه شده است مراجعه و پس از مراحل احراز هویتی که برای جلوگیری از سواستفاده احتمالی از جمله پولشویی و کلاه برداری عده ای خاص انجام می شود نسبت به خرید و فروش و اطلاع از سهام و ارزش‌ها و … اقدام کنید، بازار بورس به شما این اطمینان را می‌دهد که در راه دوم و اینترنتی سرمایه شما کاملا امن است و با خیال راحت به این وادی وارد شوید.

اگر با بازار بورس آشنایی مقدماتی داشته باشید می‌دانید می‌توانید در روزهای هفته جز پنچشنبه و روزهای تعطیل به فروش یا حتی خرید بپردازید.

باید بدانید

در پایان باید چند نکته را باید بدانید و مورد توجه قرار داد، اول آنکه در بازار بورس شما قرار نیست یک شبه پولدار شوید و یا یک شبه ضرر هنگفتی کنید، این بازار بسیار عاقلانه و منطقی است و آنها باید به دور احساسات شخصی فعالیت کنید؛ نکته دوم اما آسودگی خاطر از سرمایه و اینکه سرمایه شما در مکانی است که جای هیچگونه شبهه‌ای ندارد چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی که این نکته برای بسیاری حائز اهمیت فراوان است؛ نکته بعدی کار با سرمایه بسیار اندک است، اگر سرمایه اندکی دارید و مکانی برای سرمایه گداری ندارید بهترین مکان بورس است البته برای سرمایه‌های فراوان هم بورس نیز همین مزیت‌ها را دارد.

امتیاز: 3.2 از 5 (5 رای)
کمی صبر کنید...

۱۰ دیدگاه

 1. Avatar رامین رستمی گفت:

  شاید خیلیا نذودن تخصص من جز قطغات همین بورش انلاین هست
  من از سال 2007 انلاین بورس اروپا و نفت برنت و طلا خرقد فروش میکنم با توجه به سوالات بچه ها باید چند رمز بهتون بدم

  1- اگه ادم منظم و با دیسیپلین نیستید و احشاسی هستسد به این بازارا نزدیک نشید اصلا
  2- اگه احساسی هستید اما خیلی علاقه به خرسد فروش دارید به سمت روبات های خرصد فروش برسد و اصلا سمت خرید فروش دسای نرسد
  3- حتما حتما باید یه استاد دو سه تومن پول بدصد سالها بالاسرتون باشه و رمز ها رو بهتون یاد بده
  4 رمز مهم این بازار ها اینه = مدیریت پول و کار با ریسک کم !!! یعنی هر ده هزار دلار نباید بیشتر از 0.1 خرید بزنید
  5- خوبی اسن بازارا اینه فقط بای نیستت ، سل هم دارن یعنی اگه پیش بینی کردید مثلا نفت پایین خواهد رفت میتونید سل کنید بعد پایین رفتن بای بزتید و مایه تفاوت سود کنسد

  6 رمز دوم اینه = اینجا سوذ مهم نیست بلکه ریسک مهمه ، اگه ریسک کم یاشه قطعا سود میاد ، ریسک کم ، من دوساس تو روسیه دارم ارز کار میکته ، رو حساب ده هزاردلاری یکصدم کار میکته (ریسک کم) سالی اقلا ده هزار دلار سودم میکنه ، روزی که من وارد این بازار شدم کسی عنین رمز ساده رو یاد نداد، تو حسابهای تمریتی عادت کرده بودم مثلا رو ده هزار دلار مثلا حجم 3-4 سنگین مثلا بای بزنم ، نتیجه اینکه این عیب رفت توخونم و شش سال طول کشید تا بتونم خودم عادت بدم به ریسک و حجم کم !!!
  7 فقط روی یک ابزار کار کنید و متخصص اون بشید نه چند چیز ، خود من دکس المان (شاهص سهام) ترسد میکنم و تخصص امه

  کارگزاران زیادی هستن نفت ، طلا ، سهام اروپا و بیتکوین ارایه میدن دو کارگزار زیر من حساب دارم و با ایرانیا کار میکنن

  رمز اخر اینکه چند سال باید رو دمو کار کنید روزی که تونستیدتو حساب دمو یا تمرینی با حجم استاندارد (یکدهم در ده هزاردلار ، یکصدم در هزار دلار) هزاردلار بکنیذ پنج هزار دلار برید رو پول واقعی (ممکنه پنج سال طول بکشه)

  لابد میگید مینسمم چقدر سرمایه میخواد = حدود هزار دلار میخواد اما درامدتونم به دلار خواهد بود (رمز = سمت بورس ایران نرید همش رانت و دروغه ، سمت ارز و فارکسم ندید ، دنبال ترید نفت سی اف دی باشید نفت ماهیتش روندیه)

  شوالی بود همینجا بپرسید جواب میدم افرین به نویسندگان این مطلب

 2. Avatar king گفت:

  در مورد فارکس کسی اطلاعاتی داره؟ اصلا بریم سمتش یا نه؟

  • Avatar محمد گفت:

   فارکس دردسر های خودشو داره بخاطر نحریم ها
   ولی خود فارکس laverage هست یعنی 100 دلار وافعی میتونی چند برابرش خرید و فروش
   ریسک بالا داره چون سرمایه ات 0 میشه و سود بالا هم داره به همون اندازه

  • Avatar مجتبی گفت:

   به خاطر تحریم ها بروکرهای بین المللی با ایران کار نمیکنن که این خودش ریسک کارو برای کار کردن توی فارکس بالا میبره

 3. Avatar مجتبی گفت:

  اتفاقا حدضرر و حدسودم تعیین میکنم و استراتژی هم دارم منتهی 2 سال اول به خاطر عدم تسلط به ریزه کاری های بازار زیان هم داشتم ولی مبلغ کمی وارد کرده بودم منتهی بعدش به مرور زمان و آشنایی بیشتر با بازار و مطالعه روزانه سودهای خیلی خوبی هم به دست آوردم منتهی حرفم اینه یه مقاله یا مطلبی وقتی درج میشه بهتره واقع بینانه باشه و درکنار مزایای بازار حالا فرقی نمیکنه چه بازاری، ریسک های اون بازارم مطرح کنه به خصوص ریسک های بازاری مثه بازار بورس تهران که توش قوانین خلق الساعه وجود داره و اکثر حقوقی ها و سهامدارن عمده از سهامشون حمایت نمیکنن و باعث برهم خوردن روند سهام میشن

  • Avatar محمد گفت:

   حرفت درسته چون نیاز به اموزش داره و یافتن استراتژی یا سیستم معاملاتی مناسب و ازمایش اون استراتژی ها بدون خرید
   سهم های قابل اعتماد کم هستن شاید دلیلش اینه

 4. Avatar محسن گفت:

  سلام ، ضمن تایید کامل صحبتهای آقا مجتبی باید بگم من هم چندین سال سابقه فعالیت تو بورس دارم و بیشتر شاهد زیان دیدن افراد تازه وارد بودم تا سود کردنشون . بورس ایران به دلیل عمق کمی که نسبت به بورسهای معتبر دنیا داره ریسک بیشتری میطلبه . تمام روشهای تحلیل قیمت سهام و ارزش شرکتها برگرفته از علوم و تجربیاتیه که در بورسهای معتبر به دست اومده که در بورس ایران بدلیل ابعاد کوچکتر بازار ، دستکاری صورتهای مالی ، شاخص سازی سازمان یافته ، سفته بازی و قیمت سازی و … کارایی بالایی ندارن . چه بسا دوره های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال رو گذرونده باشین اما در معاملاتتون دچار زیان بشین . بر خلاف مطالبی که در مقاله بالا ذکر شده باید بگم تجربه نشون داده در بورس ایران شفافیت بسیار پاییه و قابلیت نقد شوندگی فقط در مورد شرکتهای بزرگ صدق میکنه و اکثر شرکتها دارای ارزش بازاری پایین و نقدشوندگی کمی هستن . مثالهای فراوانی برای مشکلات بورس ایران میشه بیان کرد که از حوصله این مطلب خارجه . نمیگم سمت بورس نیایید اما توصیه میکنم وجود شرایط زیر رو در خودتون بررسی کنید ؛ 1 _ صبر (قرار نیست هر معامله ای سریعاً وارد سود بشه ، شاید مدتها قیمت سهامی که خریدید تکون نخوره یا حتی کاهش هم پیدا کنه) 2 _ ریسک پذیری (طاقت ضرر کردن رو داشته باشید ، حرفه ای ترین های بورس هم زیان میکنن چه برسه به مبتدی ها) 3 _ پشتکار در یادگیری (مطالب تئوری و عملی زیادی برای تبحر در بورس نیازه که هر چی بیشتر یاد میگیرید متوجه میشید کمتر بلدید) . در آخر توصیه میکنم حتماً به دنبال مشورت گرفتن از یک فرد با تجربه و با کارنامه موفق بورسی باشید تا در ابتدای مسیر خطاهای کمتری مرتکب بشید و مثل بسیاری افراد بعد از نابودی اصل سرمایه مجبور به خداحافظی از بورس نشید .

 5. Avatar مجتبی گفت:

  به عنوان کسی که 5 ساله توی این بازار هستم و تاحدودی همه جوره این بازارو از ریزش تا رشد از زیان تا سود دیدم میتونم بهتون بگم،بازار سهام و فرهنگ سهامداری توی کشورهای پیشرفته خیلی متفاوته با بازار بورس تهران و اگر راغب ورود به این بازار هستید حتما روی آموزش خودتون وقت بذارید و از افراد مجرب بازار در کنار خودتون بهره ببرید چون بازار بورس ما خیلی هردمبیل تر از اونیه که حتی به ذهنتون خطور کنه، به راحتی میتونه سرمایه اتون رو در مدت کوتاهی به نصف یا کمتر برسونه و اینو به عینه شاهد بودم و در این صورت بیرون اومدن از باتلاق ضرر خیلی سخت میشه و شاید بعد از چندسال خواب پول با ضرر و در خوش بینانه ترین حالت یر به یر بیرون بیایید که همینم به خاطر کم شدن ارزش پولتون ضرر محسوب میشه ، این بازار نیاز به روانشناسی و تابلوخوانی قوی داره و ریسک های این بازار به شدت بالاست حتی ریسک اینکه نماد سهم مدنظرتون به مدت چندسال بسته بشه و بعد از گذشت چندسال با 50 درصد زیان باز بشه وجود داره،اتفاقی که در سالیان گذشته برای سهام پالایشگاهی و بانکی و …. رخ داده، به قدری رانت و فساد در این بازار وجود داره که فکرشم نمیتونید بکنید و اینکه بعد از 30 سال حتی حاضر نشدن به احترام سهامداران حداقل سندیکای سهامداری راه بندازن،بخوام براتون از کثافت کاری های این بازار بگم یه کتاب 3 جلدی میشه و اینم بهتون بگم آخرین بازاری که توی رشد و صعود ها شروع به حرکت میکنه بازار سهامه میتونید مقایسه کنید بازدهی بازار موازی مثه سکه و ارز و …… با بازار سهام طی چندسال اخیر،درحال حاضر یکی از کم ریسکترین بازارهای موجود محسوب میشه چون خیلی از سهام این بازار دارن زیر ارزش ذاتی خودشون و به قیمت های خنده دار و مضحک معامله میشن و کمترین حباب توی این بازار وجود داره،اگه به هرقیمتی میخواهید وارد این بازار بشید بهتون توصیه میکنم با یک دهم یا یک پنجم سرمایتون و با مشاوره گرفتن از افراد مجرب شروع کنید تا ببینید روحیه اتون با این بازار سازگاره یا نه

  • Avatar محمد گفت:

   نداشتن استراتژی معاملاتی و گوش به فرمان بودن دیگران اینطوری میشه
   شما احتمالا حد ضرر و حد سود تعیین نکردی
   هر سهم یه سری محصول داره و هرکدوم یه میزان سود داره باید بتونی تحلیل کنی یه سهم 30 درصد سود در 2 ماه یعنی بیشتر از بانک سالانه یه سهم نوسان داره 5 روزه 10 درصد میخوره بعدش 12 درصد منفی میشه
   باید پولتو تو جیب های مختلف تقسیم کنی باید رو سهم های مختلف سرمایه بذاری اگر یکیش ضرر کرد بقیه جبران کنند
   با این همه باید با شناخت کامل وارد بشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.