خودروسازان داخلی

مجلس به خودروسازان داخلی: قیمت تمام‌شده محصولات را هنگام فروش اعلام کنید!

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای خودروسازان داخلی را موظف کردند که قیمت تمام‌شده محصولات‌شان را هنگام فروش اعلام کنند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 29 اردیبهشت) و در جریان بررسی طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو، ماده (6) این طرح در خصوص استانداردسازی خودروها و قطعات آنها را از مجموع 239 نماینده حاضر، با 171 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع تصویب کردند.

طبق ماده (6) این طرح، سازمان ملی استاندارد مکلف است در اجرای استانداردهای مصوب مرتبط با خودروهای وارداتی، ساخت داخل و قطعات آنها در هر سال به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که از واردات و تولید خودروهای خارج از استانداردهای مذکور جلوگیری نماید، همچنین شماره‌گذاری خودروها توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منوط به تأیید سازمان ملی استاندارد است.

تبصره 1

خودروسازان داخلی خودرو مکلفند نسبت به نصب برچسب نشان‌دهنده درصد (نسبت) تولید داخلی براساس دستورالعمل صادره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر روی هرکدام از محصولات خود اقدام کند. دستورالعمل مذکور براساس روش ساخت، میزان تولید داخل، کیفیت و خدمات پس از فروش تدوین می‌شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است بر حُسن اجرای این تبصره نظارت نمایند.

تبصره 2

وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ظرف مدت سه ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون، آیین‌نامه اجرایی ارتقای کیفیت تولید خودرو، کاهش مصرف سوخت، اجرای کامل استانداردهای مصوب و استانداردهای مورد نیاز قطعه‌سازی، استانداردهای ایمنی و آلایندگی و همچنین رقابت‌پذیر کردن و توسعه شبکه و کیفیت خدمات پس از فروش را تهیه و جهت تصویب به هیئت وزیران تقدیم کند. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است آیین‌نامه مذکور را پس از تصویب در هیئت وزیران جهت اجرا به کلیه خودروسازان و مراکز ذی‌ربط ابلاغ کند.

بند الحاقی

شرکت‌های خودروسازی موظفند هنگام فروش، قیمت تمام‌شده خودرو، درصد سود و قیمت قطعی را محاسبه و به شورای عالی رقابت اعلام کنند و تخلف از این امر جرم محسوب شده و متخلف به یکی از مجازات‌های تعزیری درجه 6 موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی مصوب 92/2/1 محکوم می‌شود.

منبع: تسنیم

بدون امتیاز
کمی صبر کنید...

۳ دیدگاه

 1. Avatar علی گفت:

  سلام.
  محصول ایرانی که مسئولینش با انصاف باشن میخرم ، ولی محصولات ایران خودرو و سایپا رو نمیخرم.
  چونکه اصلا بفکر مردم نیستن. و با انحصاری که دارند ، خون مردم رو توی شیشه میکنند.
  مگر اینکه این انحصار خفه کنندهء خودرو در کشور که دست یه عده مافیا هست ، کاملا از بین بره و محصولات رقابتی به بیرون بدهند.
  واقعا باید شرکت هایی که فقط بفکز منفعت خودشون هستن رو تحریم کرد.
  شک نکنید که اگر تحریمشون کنیم ، دیگه اینقدر قیمت رو بالا نمیبرن.
  در ضمن ، بفکر ساخت محصولات جدیدتر و با کیفیت تر میفتن.

 2. Avatar حسین گفت:

  میدونی من چرا جنس ایرانی نمیخرم
  چون به سود کم قانع نیست
  شیرینی سالاری که روزی ۴۵ تخم مرغ داشت رسید به صفر تخم مرغ
  حکایت این جماعت هم همینه
  و البته حمایت بیجا . در مملکت اگه باز بشه هم کار بیشتر میشه هم کیفیت هم ارزونی
  اما پیرمرد های یه دنده نمیفهمن

 3. Avatar bahman گفت:

  هزار تا بند و تبصره هم خانه از پای بست ویران رو درست نمیکنه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.