خوردن بیش از حد

خوردن بیش از حد : چطور در برخی افراد استرس باعث می‌شود تا غذای بیشتری بخورند؟

این روزها زندگی بشر با استرس زیادی می‌گذرد و این استرس از مسائل خانوادگی تا مسائل کاری، کم یا زیاد در زندگی همه وجود دارد. اما در برخی افراد، استرس باعث می‌شود تا غذای بیشتری بخورند. در نتیجه استرس می‌تواند باعث چاقی و خوردن بیش از حد شود. در ادامه سعی داریم توضیح دهیم که چگونه استرس باعث خوردن بیش از حد غذا می‌شود. در نهایت نیز روش‌های کنترل این موضوع را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

خوردن بیش از حد در زمان استرس

یک رابطه مشخص بین استرس و اشتهای ما وجود دارد اما این ارتباط برای همه یکسان نیست. استرس باعث می‌شود تا برخی از افراد نشانه‌های گرسنگی خود را نادیده بگیرند و از خوردن غذا برای طولانی مدت خودداری کنند. اما از سوی دیگر برای برخی دیگر از افراد، استرس باعث خوردن بیش از حد می‌شود.

خوردن بیش از حد

دکتر آلبرز می‌گوید: “بعضی از افراد وقتی دچار استرس می‌شوند، پرخوری می‌کنند و افراد دیگر اشتهای خود را از دست می‌دهند. کسانی که غذا نمی‌خورند، آنقدر روی استرس خود متمرکز شده‌اند که نشانه‌های گرسنگی خود را متوجه نمی‌شوند. از سوی دیگر کسانی که پرخوری می‌کنند نیز سعی دارند تا حواس خود را با غذا خوردن پرت کنند.”

مغز ما وقتی متوجه استرس می‌‌شود، نشانه‌هایی را به بدن ما ارسال می‌کند. در واقع این بخشی از پاسخ بدن ما است که به ما کمک می‌کند تا با تهدیدهای قابل درک در محیط خود مقابله کنیم. وقتی دچار استرس می‌شوید، بدن شما کورتیزول را که به عنوان هورمون استرس ارسال می‌کند. کورتیزول می‌تواند شما را به غذاهای شیرین، شور و چرب جذب کند، زیرا مغز شما فکر می‌کند برای مقابله با هر تهدیدی که باعث ایجاد استرس می‌شود به سوخت نیاز دارد.

استرس چگونه بر متابولیسم بدن شما تأثیر می‌گذارد؟

استرس فقط بر عادات غذایی شما تأثیر نمی‌گذارد. مطالعات نشان می‌دهد که استرس می‌تواند بر متابولیسم شما نیز تأثیر بگذارد. در یک مطالعه اخیر، شرکت‌کنندگانی که در طی 24 ساعت گذشته یک یا چند عامل استرس‌زا را تجربه کرده‌اند، مانند مشاجره با همسر ، اختلاف نظر با دوستان ، مشکل با فرزندان یا فشارهای ناشی از کار، بعد از خوردن یک وعده غذایی پرچرب، طی هفت ساعت 104 کالری کمتر از افراد عادی سوزانده‌اند. محققان می‌گویند تجربه یک یا چند واقعه استرس‌زا می‌تواند باعث کاهش سرعت متابولیسم بدن شود و در نهایت به چاقی و اضافه وزن منجر خواهد شد.

خوردن بیش از حد

چگونه با خوردن بیش از حد در زمان استرس مقابله کنیم؟

تا جای ممکن سعی کنید از زندگی پر استرس و افرادی که زندگی شما را دچار تنش می‌کنند دوری کنید. از سوی دیگر اگر دچار استرس شدید و نیاز شدیدی به خوردن داشتید، سعی کنید با تنقلات و میان‌وعده‌های کم کالری، این نیاز بدن را برطرف کنید و خوراکی‌های سبک و کم کالری مصرف کنید. در شرایط استرس، نفس عمیق بکشید و چشمان خود را ببندید. سعی کنید دقایقی استراحت کنید تا به آرامش برسید. در نهایت باید ورزش منظم انجام دهید و به اندازه کافی بخوابید تا از پس چالش‌های عصبی و استرس‌زای روزانه بر بیایید.

بیشتر بخوانید: تاثیرات استرس کاری بر روابط عاطفی چگونه بروز پیدا خواهد کرد؟
بیشتر بخوانید: چگونه لاغر شویم : چند راهکار ساده و کاربردی برای کاهش وزن در کمترین زمان
بیشتر بخوانید: روش‌های آب کردن چربی شکم تا فصل پاییز به گفته متخصصان تغذیه

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.