هیولای دریایی

از جمجمه‌ی هیولای دریایی و تحقیقات مربوط به آن در انگلستان رونمایی شد

در سال 2017 جمجمه‌ای از یک حیوان دریایی که شبیه به دلفین است کشف‌شده که بر اساس بررسی‌ها این جمجمه مربوط به 200 میلیون سال قبل است. این جمجمه که تقریباً یک متر دارد درواقع مربوط به یک جانور دریایی بسیار بزرگ بوده که به هیولای دریایی معروف شده است. البته این‌که جمجمه‌ی این هیولا بعد از میلیون‌ها سال هنوز سالم است هم جای تعجب بوده و دانشمندان را متحیر کرده است. اکنون از این جمجمه رونمایی شده و در شهر Warwickshire در انگلستان قرار دارد.

هیولای دریایی

تحقیقات مربوط به جمجمه‌ی هیولای دریایی

بر اساس تحقیقات این جمجمه‌ی کشف‌شده متعلق به یک ایکتیوسور است که از خانواده‌ی دلفین‌ها و نهنگ‌های کنونی محسوب می‌شود. این هیولای دریایی از ماهی‌ها و حتی همنوعان خود تغذیه می‌کرده است. شایان‌ذکر است که در طول سال‌ها، مطالعات زیادی در رابطه با این جانور دریایی صورت گرفته و قبلاً در 60 سال پیش هم استخوان‌های این هیولا در یک مزرعه کشف‌شده بود و تحقیقات به شکلی گسترده‌تر انجام شد.

هیولای دریایی

البته به گفته‌ی دانشمندان، مطالعه بر روی این جانور و اثبات این موجود دریایی بیش از نیم قرن به طول انجامیده اما درنهایت با کشف این جمجمه تمامی مطالعات به نتیجه رسیده است. با بررسی داخل فسیل، کانال‌های بزرگی در جمجمه کشف‌شده که ظاهراً محل قرارگیری رگ‌ها و رشته‌های عصبی بوده‌اند. این جمجمه متعلق به یکی از نادرترین موجودات دریایی زمین و جزو بزرگ‌ترین خزندگان دریایی زمین محسوب می‌شود.

هیولای دریایی

در حال حاضر دانشمندان توانستند به کمک این جمجمه طرحی از این هیولای دریایی را به تصویر بکشند و شکل تقریبی آن را ارائه کنند. دیدن جمجمه‌ی یک هیولای دریایی که متعلق به دوره‌ی ماقبل تاریخ است و احتمالاً به عصر یخبندان و دوره‌ی ژوراسیک بازمی‌گردد بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است. این کشفیات نشان می‌دهد که رازهای عجیبی درگذشته‌ی زمین وجود دارد و گونه‌های هیولایی زیادی در دوران ماقبل تاریخ زندگی می‌کردند.

امتیاز: 4.3 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: majdi.mahta@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.