15 باور رایج اشتباه در زندگی

15 باور رایج اشتباه در زندگی شما که از نظر علمی حقیقت ندارند

در دنیای پرهیاهوی رسانه‌ها، همواره اخبار و اطلاعات بسیار گسترده‌ای به مردم منتقل می‌شود که گاهی اوقات حقیقت ندارند. بعضی از این تصورات غلط به سرعت در میان مردم رواج پیدا کرده و آن‌ها بدون اطلاع از درستیشان، آن‌ها را قبول می‌کنند. حتی گاها شنیدن این که چنین چیزی درست نیست و از نظر علمی به اثبات نرسیده است، مردم را متعجب می‌کند. در ادامه با دینو همراه باشید و 15 باور رایج اشتباه در زندگی شما که از نظر علمی حقیقت ندارند را بخوانید.

15 باور رایج اشتباه در زندگی شما

اگر بخواهیم بارزترین نمونه این شایعات و اخبار نادرست را مطرح نماییم، باید به مورد فشار دادن و شکاندن بندهای انگشتان دست اشاره کنیم که باور عمومی معتقد است چنین کاری در طولانی مدت باعث بروز آرتروز می‌شود. در حالی که این باور حقیقت ندارد. همچنین اشتباه تکان دهنده‌ای که طبق آن مردم فکر می‌کنند اگر خوراکیشان روی زمین افتاد تا قبل از 5 ثانیه می‌توانند آن را برداشته و با فوت کردن بخورند و هیچ آلودگی خاصی وارد بدنشان نشود!! فراموش نکنید که باکتری‌ها و آلودگی‌ها برای پرش روی سطوح مختلف نیازی به تاکسی گرفتن ندارند! در این جا 15 باور رایج اشتباه در زندگی را با ما دنبال کنید تا با حقایق علمی جهان بیشتر آشنا شوید.

1. گاوها با دیدن رنگ قرمز عصبانی می‌شوند

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 1. گاوها با دیدن رنگ قرمز عصبانی می‌شوند

شما تنها نیستید اگر فکر می‌کنید گاوها با دیدن رنگ قرمز شنل گاوبازی عصبانی شده و به سمت مربیان خود حمله می‌کنند. بد نیست بدانید که بر اساس مقاله American Science Guide، گاوها نسبت به رنگ‌های قرمز و سبز کور هستند. آن چه که در واقع عصبانیت گاو را برمی‌انگیزد، حرکت شنل است.

2. حافظه ماهی قرمز سه ثانیه است

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 2. حافظه ماهی قرمز سه ثانیه است

ماهی قرمز به داشتن حافظه کوتاه شهرت دارد. با این حال معلوم شده که ایده داشتن حافظه سه ثانیه‌ای در این ماهی‌های کوچک فقط یک افسانه است. این باور اشتباه نه تنها در طول سال‌های متمادی توسط چندین مطالعه مورد تردید واقع شده؛ بلکه برخی تحقیقات حتی نشان می‌دهند که آن‌ها دارای حافظه بلند مدت تا پنج ماه هستند.

3. ما فقط از 10 درصد مغز خود استفاده می‌کنیم

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 3. ما فقط از 10 درصد مغز خود استفاده می‌کنیم

بسیاری از مردم بر این باورند که انسان‌ها فقط از 10 درصد مغز خود استفاده می‌کنند. این باور اشتباه حتی به عنوان خط داستانی فیلم سال 2014 با نام «لوسی» (Lucy) با نقش‌آفرینی «اسکارلت یوهانسون» (Scarlett Johansson) انتخاب شده است. متخصص اعصاب، دکتر «بری گوردون» (Barry Gordon) به Scientific American در این باره می‌گوید:

این ادعا تنها یک افسانه است. انسان‌ها تقریبا از تمام قسمت‌های مغز خود استفاده می‌کنند و بیشتر بخش‌ها تمام مدت فعال است.

4. انسان‌ها فقط دارای 5 حس هستند

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 4. انسان‌ها فقط دارای 5 حس هستند

بسیاری از ما یاد گرفته‌ایم که انسان‌ها فقط 5 حس دارند: لامسه، چشایی، بویایی، بینایی و شنوایی. تعجب خواهید کرد اگر بدانید که این‌ها تنها 5 حس اساسی ما هستند. مفهوم «حواس پنج گانه» در زمان ارسطو مطرح شده است؛ اما اکنون بسیاری از دانشمندان معتقدند که انسان‌ها در واقع بین 14 تا 20 حس مختلف در خود دارند.

5. اگر جوجه یک پرنده را لمس کنید مادرش آن را رها می‌کند

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 5. اگر جوجه یک پرنده را لمس کنید مادرش آن را رها می‌کند

اعتقاد بسیاری بر این است که اگر شما یک جوجه پرنده گمشده را بردارید و آن را به لانه خود برگردانید، چون بدن جوجه بوی انسان گرفته، مادرش آن را رها خواهد کرد. به نظر می‌رسد چنین باوری کمی خشن باشد! طبق گفته Scientific American، این فقط یک افسانه رایج است. «لورا سیمون» (Laura Simon) از Humane Society ایالات متحده درباره این ادعای منتشر شده خود توضیح داد:

به طور کلی‌، حیوانات وحشی با جوجه‌های خود پیوند عمیقی دارند و به سرعت آن‌ها را رها نمی‌کنند. علاوه بر این، توانایی پرندگان برای تشخیص بوی انسان هنوز هم محل بحث و گفتگو است.

6. با شکاندن بیش از حد مفاصل خود، در پیری دچار آرتروز خواهید شد

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 6. با شکاندن بیش از حد مفاصل خود، در پیری دچار آرتروز خواهید شد

بدون شک هنگام شکاندن مفاصل خود از اطرافیانتان شنیده‌اید که این کار باعث بروز آرتروز در طولانی مدت می‌شود. طبق گفته دانشکده پزشکی هاروارد، چنین چیزی صحت ندارد و این کار خطر ابتلای شما به بیماری دردناک مفاصل را افزایش نمی‌دهد. صدای ترک خوردگی در واقع از بین رفتن حباب‌های گازی بین مفاصل است که از فعالیت زیاد آن‌ها ناشی می‌شود. با این وجود انجام بیش از حد آن ممکن است قدرت گیرایی شما را تضعیف کند.

7. مصرف قند در کودکان باعث بروز بیش فعالی در آن‌ها می‌شود

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 7. مصرف قند در کودکان باعث بروز بیش فعالی در آن‌ها می‌شود

بسیاری از والدین علت رفتار پرخاشگرانه فرزندانشان را مصرف بیش از حد قند می‌دانند؛ با این حال هیچ مدرک واقعی برای تایید این ادعا در دست نیست. فراتحلیل قطعی سال 1995 که در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد، نشان داد که قند رژیم‌های غذایی کودکان تاثیری در رفتار آن‌ها ندارد.

8. اصلاح موهای زاید بدن با تیغ آن‌ها را ضخیم‌تر می‌کند

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 8. اصلاح موهای زاید بدن با تیغ آن‌ها را ضخیم‌تر می‌کند

این باور اشتباه به خصوص در میان زنان بسیار رایج است. حتما تا کنون با هشدار اصلاح موهای زاید بدنتان توسط تیغ با این استدلال که موهایتان به مرور زمان ضخیم‌تر می‌شوند مواجه شده‌اید. در این جا ما قصد داریم این تصور نادرست را از بین ببریم. کلینیک Mayo در این باره می‌گوید:

اصلاح موها با تیغ باعث تغییر در مولفه‌های رنگ، سرعت رشد یا ضخامت آن‌ها نمی‌شود. تمام کاری که تیغ انجام می‌دهد این است که نوک مو را صاف می‌کند. به همین دلیل هم پس از رشد ممکن است ضخیم‌تر به نظر برسند. با این حال در واقعیت چنین چیزی درست نیست.

9. خوراکی‌ها اگر که زیر 5 ثانیه روی زمین افتاده باشند تمیز و قابل خوردن هستند

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 9. خوراکی‌ها اگر که زیر 5 ثانیه روی زمین افتاده باشند تمیز و قابل خوردن هستند

به شما توصیه می‌کنیم که به قانون 5 ثانیه پایبند نباشید و برای خوردن خوراکی‌هایی که روی زمین افتاده‌اند سلامتتان را به خطر نیاندازید. محققان دانشگاه Clemson در تحقیق سال 2017، نان و کالباس را روی سطح آلوده به سالمونلا رها کردند و دریافتند مقدار قابل توجهی از این باکتری‌ها زیر 5 ثانیه به مواد غذایی منتقل می‌شوند.

10. همه بیابان‌ها داغ هستند

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 10. همه بیابان‌ها داغ هستند

کویرها بر اساس درجه حرارتشان تعریف نمی‌شوند؛ بلکه عدم بارندگی در آن‌ها معیار تشخیص است. در حالی که بسیاری از معروف‌ترین بیابان‌های جهان واقعا داغ هستند، برخی دیگر نیز وجود دارند که سرمای وحشیانه‌ای را تجربه می‌کنند. این مناطق خشک به عنوان بیابان‌های قطبی شناخته می‌شوند. به عنوان مثال در دشت لوت ایران و در شمال گرینلند شاهد پهنه وسیعی از این بیابان‌های سرد هستیم.

11. رنگ خورشید زرد است

15 باور رایج اشتباه در زندگی - 11. رنگ خورشید زرد است

به گفته مرکز خورشیدی استنفورد و بر خلاف تصور غلط رایج در بین مردم، خورشید زرد، نارنجی و یا حتی قرمز رنگ نیست. در واقعیت خورشید تمام رنگ‌های مختلف را در خود دارد که با هم مخلوط می‌شوند و چشم ما آن را سفید می‌بیند. این که بیشتر وقت‌ها ما خورشید را به رنگ زرد یا نارنجی می‌بینیم به این دلیل است که طول موج‌های طولانی‌تر این رنگ‌ها تنها مواردی هستند که به چشم ما می‌رسند. رنگ‌های دیگری مانند سبز، آبی و بنفش طول موج کوتاه‌تری دارند و توسط جو زمین پراکنده می‌شوند. همین مسئله باعث می‌شود که آسمان در طول روز آبی به نظر برسد!

12. باید روی محل گزیدگی عروس دریایی ادرار کرد

12. باید روی محل گزیدگی عروس دریایی ادرار کرد

احتمالا این باور غیرواقعی را شنیده‌اید که اگر عروس دریایی شما را نیش زد باید روی محل گزیدگی آن ادرار کنید. طبق گفته کلینیک Cleveland، روش مناسب برای درمان گزیدگی عروس دریایی، شستشوی آن با آب گرم است. ادرار کردن روی محل نه تنها یک روش درمانی موثر نیست؛ بلکه، حتی می‌تواند شرایط محل زخم را بدتر کند.

13. تخم مرغ‌های قهوه‌ای رنگ از انواع سفید آن مغذی‌تر هستند

13. تخم مرغ‌های قهوه‌ای رنگ از انواع سفید آن مغذی‌تر هستند

تخم مرغ‌های قهوه‌ای سالم‌تر از انواع سفید رنگ آن‌ها نیستند. رنگ پوسته تخم مرغ ربطی به مواد تشکیل دهنده درون آن ندارد و به سادگی با توجه به نوع مرغ تخم‌گذار آن مشخص می‌شود. واقعیت جالب این است که مرغ‌هایی با نرمه گوشه سفید رنگ به طور معمول تخم‌های سفید می‌گذارند!

14. بیرون رفتن با موهای مرطوب شما را بیمار می‌کند

14. بیرون رفتن با موهای مرطوب شما را بیمار می‌کند

شما با بیرون رفتن در دمای زیر صفر درجه درست بعد از حمام کردن ممکن است احساس سرما کنید و حتی موهایتان یخ بزنند؛ اما، صرفا به خاطر این موضوع بیمار نخواهید شد. سرماخوردگی ناشی از ویروس است و به رطوبت و دمای بدن شما ربطی ندارد. «آنیتا اسکاریا» (Anita Skariah)، یک پزشک متخصص در بخش پزشکی داخلی و کودکان مرکز سلامت UNC می‌گوید:

شما در فصل زمستان به راحتی دچار سرماخوردگی و یا آنفولانزا نمی‌شوید. برخی از این افسانه‌های قدیمی و باورهای رایج اشتباه، نتیجه گیری معتبری از مشاهداتی است که مردم در طول سال‌ها انجام داده‌اند. با این وجود چنین موردی به طور قطعی اثبات نشده است.

15. هر موجود زنده‌ای می‌میرد

15. هر موجود زنده‌ای می‌میرد

اگر چه این باور تا حد بسیار زیادی حقیقت دارد و بله، اکثر موجودات زنده سرانجام می‌میرند؛ اما نه در صد درصد موارد! یک گونه عروس دریایی وجود دارد که از نظر فنی نمی‌میرد. این موجود دریایی جاودانه که با نام Turritopsis Dohrnii شناخته می‌شود، پس از بزرگسالی دوباره به حالت نوجوانی خود باز می‌گردد و می‌تواند در کنار فرزندان خود زندگی دیگری را تجربه کند!

شما کدام یک از این 15 باور رایج اشتباه در زندگی را شنیده‌اید؟ چه موارد دیگری را می‌شناسید که از نظر علمی به اثبات رسیده‌اند؟ دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Best Life

بیشتر بخوانید: 10 واقعیت شناخته شده اشتباه در زندگی از گذشته تا به امروز که بیشتر مردم باور دارند

بیشتر بخوانید: واقعیت‌های جالب سرگرم کننده اطراف شما که شاید درباره آن‌ها چیزی نمی‌دانید

امتیاز: 3.8 از 5 (4 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

۶ دیدگاه

 1. Avatar حسین تمدن گفت:

  خیلی خوب نوشته شده بود و آموزنده بود. توصیه می‌کنم مراجع را دقیق‌تر بدهید که امکان مراجعه باشد

 2. Avatar عارف گفت:

  حس نا امنی . حس امنیت . حس شادی . حس غم . حس کار کردن . حس تنبلی . حس بی حوصلگی . حس اشتها . حس بی اشتهایی . حس زشت بودن . حس زیبایی . حس حقارت . حس بزرگی . حس بی اهمیت بودن . حس کمک کردن . حس خلاقیت

  • Avatar M o r d a b گفت:

   خیلی ممنونم از شما اما به نظر من تمام این حواس بر خلاف حواس پنجگانه احساسات روحی ما انسانها محسوب میشن که البته موارد متعددی رو هم میشه به لیست شما اضافه کرد مثل حس قدرت،غرور،فقر،شرم،افسردگی و…

   • Avatar لیلا میرزاخان گفت:

    بعید نیست ک این حواس هم اگر در کسی قوی باشه، در نظر گرفته بشن. شاید نظرشون حواسی مثل پیش آگاهی، حس ششم، ذهن خوانی و … باشه

 3. Avatar M o r d a b گفت:

  درود بر شما
  مورد 15 واقعا شگفت انگیز بود اما خیلی دوست دارم بدونم اون 14 تا 20 حس مختلف به جز حواس پنجگانه چی هستن
  اگر شما اطلاعی دارید ممنون میشم از توضیحتون.

  • Avatar لیلا میرزاخان گفت:

   مرسی از انرژی خوب شما دوست عزیز✨👌🏼 من اطلاع زیادی ندارم اما یک سری هوش هایی هست ک ب عنوان حواس ثانویه شناخته میشن. دانشمندا معتقدن ک هر کسی با یک سری ویژگی های درونی و هوش خاصی ب دنیا میاد ک اگر ب موقع شناسایی بشن ب خوبی میتونن فرد رو ب رشد شخصیتی برسونن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.