6 راه برای خسته کردن و خواباندن کودک و کاری هایی که نباید انجام دهید

آیا از تلاش برای خواباندن کودکتان خسته شده‌اید؟ گاهی اوقات والدین تمام طول روز خود را صرف مراقبت از کودکشان می‌کنند و درست زمانی که خودشان نیاز به استراحت دارند، کودک نمی‌خوابد. ما می‌دانیم که این یکی از بدترین موقعیت‌ها این است که شما نیاز به استراحت داشته باشید اما نوزادتان نتواند بخوابد و شروع به گریه کردن کند.

راه‌هایی برای خواباندن کودک:

راه هایی برای خواباندن کودکتان

تکان دادن و لالایی خواندن واقعا می‌تواند موثر باشد

مورین آهمان، متخصص اطفال، می‌گوید: ایجاد احساس خواب‌آلودگی در کودکان مستلزم کاهش سطح کورتیزول آنها است، هورمونی که کودکان را سرحال و آماده می‌کند. برای کاهش کورتیزول، می‌توانید با لالایی خواندن آن‌ها را آرام کنید.

تکان دادن کودک و لالایی خواندن از شناخته‌شده‌ترین تکنیک‌های آرام کردن کودکان است، اما موارد زیر هم می‌تواند کمک کننده باشد:

  • قنداق کردن (برای نوزادان)
  • ماساژ دادن
  • هر حرکت سبک و تکراری
  • تغذیه (نه تا زمانی که نوزاد بخوابد، فقط تا زمانی که خواب آلود شود)
  • کم نور کردن چراغ‌ها
  • پخش موسیقی ملایم یا صداهای آرام (تلویزیون ترجیحا خاموش باشد)

سعی کنید زمان خواب شبانه کودکتان را تا جایی که می‌توانید ثابت نگه دارید. هرچه کمتر برنامه خواب آن‌ها مختل شود، احتمال این که به موقع بخوابند، بیشتر است.

سواری در ماشین چطور؟

برخی از والدین ادعا می‌کنند که سوار شدن در ماشین راهی برای آرام کردن نوزاد و خواباندن آن است. در زمان‌هایی که کودکتان به هیچ روشی نمی‌خوابد شاید وسوسه انگیز باشد که کودک را در صندلی ماشین بگذارید و با ماشین در اطراف محلتان چرخی بزنید. حواستان باشد که این کار را برای مدت طولانی انجام ندهید.

خوابیدن در ماشین اگرچه گاهی اوقات غیر قابل اجتناب است، اما عادت خوبی نیست. امن‌ترین حالت برای کودک شما خوابیدن روی یک سطح صاف و محکم است، نه اینکه روی صندلی تکیه داده باشد.

هر ساله صدها نوزاد به دلیل محیط‌های خواب ناامن جان خود را از دست می‌دهند. مطمئن شوید که کودک شما همیشه با خیال راحت می‌خوابد.

برای نوزادان، خواب ایمن به معنای دراز کشیدن به پشت است. در گهواره نباید عروسکی بذارید که مانع خواب یا غلتیدن کودکتان شود. از ضربه گیر تخت، بالش یا هر نوع کوسنی برای نگه داشتن کودک خود استفاده نکنید. حتی از وسایلی که برای کمک به خواب بهتر نوزادان به بازار عرضه می‌شوند هم استفاده نکنید.

3 کاری که نباید انجام دهید

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید کودکتان را برای خوابیدن آرام کنید. اما در اینجا سه مورد وجود دارد که نباید آنها را امتحان کنید:

  • بیدار نگه داشتن کودک در تمام طول روز برای خواب بیشتر در شب: این مورد معمولاً کار نمی‌کند. خستگی بیش از حد می‌تواند کودک شما را اذیت کند و استرس کودک به خاطر خستگی بیش از حد می‌تواند زمان استراحت و خواب آن‌ها را سخت‌تر کند.
  • ریختن غلات و حبوبات در شیشه شیر قبل از خواب: مردم قبلاً فکر می‌کردند که غلات می‌تواند شکم کودک را پرتر نگه دارد و مانع از بیدار شدن آنها برای تغذیه شبانه شود. باید بدانید که این طرز فکر درست نیست. خوردن غلات قبل از خواب باعث طولانی‌تر خوابیدن نوزادان نمی‌شود و در واقع می‌تواند به دلیل گاز معده باعث بی‌قراری بیشتر شود. نوزادان فقط باید شیر مادر یا شیر خشک را در شیشه شیر خود داشته باشند. غلات را زمانی به کودک بدهید که بتواند آن را با قاشق بخورد که معمولاً از 6 تا 9 ماهگی شروع می‌شود.
  • هنگامی که به خواب می‌روید، کودک خود را در بغل می‌کنید: گاهی اوقات والدین خسته در حالی که نوزاد خود را بغل کرده‌اند، به خواب می‌روند و ساعت‌ها بعد از خوابیدن بیدار می‌شوند و متوجه می‌شوند که نوزاد در حالت درستی نخوابیده یا به سختی نفس می‌کشد. اگر خسته هستید، کودک خود را در گهواره قرار دهید زیرا بغل کردن کودکتان، آن‌ها را در موقعیت ناراحت و خطرناکی قرار می‌دهد.

در پایان مطلب این نکته را به یاد داشته باشید که خواباندن به موقع کودک قدم مهمی است برای اینکه خودتان هم به موقع بخوابید.

امتیاز: 4.5 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.