خانه تکانی نوروزی

خانه تکانی نوروزی و 9 نکته‌ای که در این راه به کمک شما خواهد آمد

به آخرین روزهای پایانی سال 97 نزدیک می‌شویم و خانه تکانی نوروزی یک مرحله اساسی برای به استقبال رفتن سال جدید است. از آن گذشته خانه تمیز و مرتب سطح روحیه ساکنان آن را بالاتر می‌برد. در این مطلب قصد داریم نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم که رعایت آنها نه تنها در خانه تکانی نوروزی، بلکه در روزهای عادی سال هم به کمک شما خواهد آمد تا محیطی همواره تمیز داشته باشیم.

9 نکته برای خانه تکانی نوروزی

نکاتی که در ادامه این مطلب قصد داریم با شما به اشتراک بگذاریم، بسیار ساده هستند و معمولاً انجام آنها بیش از چند دقیقه زمان نیاز ندارد. هر چند که این موارد قابل مقایسه با شستن فرش، پرده و پنجره و … به دستور مادرها در خانه تکانی نوروزی نیست، اما انجام آنها به طور مدوام نقش بسیار مهمی در تمیز نگه داشتن خانه‌ها دارد.

1.مرتب کردن تخت‌ها

این را به یک قانون تبدیل کنید. همه اعضای خانواده صبح و بعد از بیدار شدن تخت خود را مرتب کنند. یک ملحفه یا پتو که مانند روکش کل تخت را بپوشاند، تأثیر بسیار زیادی در منظم جلوه دادن اتاق دارد.

2. جاظرفی و ماشین ظرفشویی را هر روز خالی کنید

اگر فقط یک بار این کار را انجام داده باشید، می‌دانید که خالی کردن جاظرفی و ماشین ظرفشویی تنها 5 دقیقه زمان لازم دارد. صبح در زمانیکه منتظرید تا آب کتری جوش بیاید، بهترین زمان برای خالی کردن ظرف‌ها و قرار دادن آنها را جای مناسب است.

3. تمیزکاری بعد از هر وعده غذایی

تمیزکاری بعد از هر وعده غذایی

ظرف‌های کثیف، سفره باز و میز مرتب نشده ظاهر آشپزخانه و یا جاییکه میز غذاخوری را قرار داده‌اید، باعث می‌شود کل آن محیط شلوغ و نامنظم به نظر آید. بعد از هر وعده غذایی هر کدام از اعضای خانواده با قبول یک مسئولیت به مرتب کردن سریع‌تر کمک کنند. فراموش نکنید که انجام همه این موارد توسط یک نفر (مادر) می‎تواند بسیار خسته کننده و بی‌انصافانه باشد.

4. استفاده مرتب از ماشین لباسشویی

نیازی نیست چند ساعت از آخر هفته‌های دوست داشتنی خود را صرف شستن لباس‌هی کثیف کل هفته کنید. سعی کنید یک روز درمیان یا سه روز یک‌بار لباس‌ها را بشوئید و از انباشه شدن آنها که باعث شلوغی حمام می‌شود، جلوگیری کند.

5. تمیز کردن سینک ظرفشویی و شیرها

تمیز کردن سینک ظرفشویی و شیرها

خمیردندان‌ها، اسپری‌های مو، چربی‌های ظروف و … همگی باعث کثیف و لکه‌دارشدن سینک‌ها و شیرها می‌شوند. به آنها ماده ضدعفونی کننده بزنید و پس از یک دقیقه آنها را بشوئید. به دیگر اعضای خانواده هم تمیز کردن شیرهای حمام و دستشویی را یادآوری کنید.

6. جداکردن زباله‌ها و کاغذهای بازیافت

از انباشته کردن کاغذها و آشغال‌های قابل بازیافت در آشپزخانه و دیگر اتاق‌ها جلوگیری کنید. کاغذها و زباله‌های کاغذی خود را در پلاستیک‌های بازیافت قرارداده و به مراکز مورد نظر تحویل دهید.

7. استفاده از پادری

حتی اگر خانواده خود را متقاعد کرده‌اید که کفش‌های خود را قبل از ورود به خانه در بیاورند، باز از اهمیت استفاده از پادری غافل نشوید. وجود پادر در کنار درب ورودی باعث می‌شود گرد و خاک پای پیش از ورود به خانه گرفته شود. فراموش نکنید که پادری رو هر چند روز یک بار بتکانید.

8. تمیزکاری جزئی قبل از خواب

قبل از خواب یک نگاه سریع و جزئی به خانه و آشپزخانه بیندازید و اگر نیاز است کمی تمیزکاری کنید. لوازم آرایشی، حوله، جوراب و… را در جای خودشان قرار دهید و با یک خانه مرتب به استقبال خواب بروید.

9. جارو زدن منظم

خانه تکانی نوروزی -  جارو زدن منظم

به‌طور میانگین برای اینکه خانه همواره تمیز به‌نظر بیاید باید یک روز درمیان جاروبرقی بزنید. اما در همه خانه وقت و انرژی کافی برای این موضوع نیست. بنابراین شلختگی‌های کوچک را قبل از آنکه به روی هم انباشته شود روزانه سروسامان دهید.

از نکاتی که در این مطلب مطرح شد نه فقط در خانه تکانی نوروزی که در همه روزهای عادی سال استفاده کنید. تا در روزهای پایانی سال چالش بزرگ و ترسناکی پیش روی شما نباشد.

امتیاز: 4.7 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید...

۲ دیدگاه

  1. Avatar آرمین گفت:

    از این دست مقالات زیاد بگذارید پسرا خونه تکونی دوست دارن

  2. Avatar Negin گفت:

    مرتب کرد تخت بعد بیدار شدن، تا کردن یا تو کمد گذاشتن لباسا بعد از خونه اومدم، شستن مرتب لباس چرکا اگه مرتب انجام بشه و بچه هاتونم یاد بدین خونه همیشه تا یه حدی منظمه نوروز خدا اینقدر بچه ها رو ننر بار نیارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.