از برنامه نویسی چه مقدار می‌دانید؟ یک برنامه نویس چه چیزهایی را باید بداند؟

از برنامه نویسی چه مقدار می‌دانید؟ یک برنامه نویس چه چیزهایی را باید بداند؟ پرستیژ بر‌نامه نویس و برنامه‌ نویسی یکی از اولین عللی است که عوام را به آن سمت می‌کشاند، اما وقت دست به کد شدن که شد، در چند تابع یا دستورات کد نویسی که گیر کردند، هیجان همه آن‌هایی که برای بهره جویی فقط از نام این تخصص وارد آن شدند، خالی می‌شود و به سرعت راه اشتباه آمده را بر می‌گردند.

شاید با دیدن فیلم‌ها، برنامه نویسی یا هک کردن را در چند دکمه خلاصه کرده باشید، اما وقتی با چالش آن روبه رو شوید تازه متوجه خواهید شد که خیر خبری از آن همه آسانی نیست و باید ساعت‌ها، روزها و گاهی ماه‌ها صرف فقط یه کد کنید تا بتوانید یک مجموعه کوچک را به سرانجام برساند؛ و همه این وقت، تنها یک مجموعه است و باید هر دقیقه با یکی از این چالش‌ها و دردسرها روبه رو شوید.

درصد بسیار کمی از همه مراجعان به برنامه نویسی در تصمیم خود استمرار دارند و آن را ادامه می‌دهند، و آن هم علاقه‌مندان به این حرفه هستند نه آن‌هایی که که دنبال پول آن هستن، بیل گیتس بزرگ می‌گوید: شما علاقه‌هایتان را پیدا نمی‌کنید بلکه علاقه‌هایتان هستند که شما را پیدا می‌کنند، همین تعریف ساده یکی از غول‌های اینترنت و کامپیوتر می‌تواند همه چیز را بازگو کند.

پرستیژ بر‌نامه نویس و برنامه‌ نویسی یکی از اولین عللی است که عوام را به آن سمت می‌کشاند.


چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟

اما اگر بخواهیم وارد برنامه نویسی شویم چه باید کرد؟ اولین مرحله از وارد شدن همان علاقه است که بایدترین باید این کار است، پس اگر برای کسب درآمد، لاکچری بودن عنوان شغلی هک یا هر کدام یک از اینها به آن وارد می‌شوید پس وقتتان را هدر ندهید، خیالتان راحت نمی‌شود، ولی چرا نمی‌شود؟ وقتی به آنجا می‌رسید که باید چند روز بنشینید و فقط کد بزنید و تمرکزتان را از دست ندهید چرا که یک حواس پرتی می‌تواند همه زحمات حتی چند هفته‌ای شما را به باد دهد، تازه متوجه چرایی خواهید شد.

اگر به علق خود اطمینان دارید حالا باید یک زبان و تخصص را در این دنیای بی حد و حصر، انتخاب کنید، برخی از این زبان‌ها و حوزه‌ها به موبایل مربوط‌ اند برخی به ویندوز برخی به وب یا هزاران هزار دیگری که بسیار تخصصی هستند، در همین حد باید بدانید که شما باید اینجا هم یک تصمیم مهم بگیرید.


پایه زبان‌های برنامه نویسی

زبان‌هایی وجود دارند که بیس کار هستند در ابتدا باید با مبانی و بیس کار آشنا شوید، به گفته یکی از اهالی فن، الفبای برنامه نویسی زبان‌های یا به اصطلاح کدهای html و css هستند، هر حوزه‌‌ برنامه نویسی را که برای کار انتخاب کردید دست نگه دارید شما باید ابتدا html و css بیاموزید تا بتوانید پِی و فنداسیون کار را با این دو بسازید.

شما در یک بازه زمانی یک ماه با ممارست می‌توانید html و css را بیاموزید، منابع و مراجع مختلفی برای آموزش این دو وجود دارد، اگر امکان رفتن به آموزشگاه‌ها یا کلاس‌ها را برای یادگیری ندارید پس سعی کنید کتاب‌ و یا فیلم آموزشی ببینید، پس از یادگیری html و css اینجا شما تقریبا با چون و چرای کار آشنا شده‌اید.


زبان php

اگر زبان سمت سرور یا همان زبان را انتخاب کرده‌اید عامیانه‌ترین و شاید محبوب‌ترین این نوع زبان‌ها زبان php است که می‌توانید، با یادگیری آن به آسانی به بازار کار وارد شوید، برنامه‌های زیادی از جمله فیس بوک و توئیتر با این نوع زبان ساخته شده‌اند.

اگر زبان سمت سرور یا همان زبان را انتخاب کرده‌اید عامیانه‌ترین و شاید محبوب‌ترین این نوع زبان‌ها زبان php است.


زبان‌های سمت کاربر

زبان‌های سمت کاربر نیز شامل زبان c، زبان++c، زبان جاوا و زبان جاوا اسکریپت هستند که هرکدام محبوبیت خاص خود را دارند، هر یک از این تخصص‌ها در جایی می‌تواند به کار آید، به یاد داشته باشید هرگز کسی نمی‌تواند بگوید کدام یک از این زبان‌ها بهترین یا کاربردی ترین زبان ها هستند چرا که هریک به نوعی مکمل هم‌اند و این همان چیزی است که وسعت و پهنای برنامه نویسی را نشان می‌دهد.


زبان جاوا اسکریپت

در ادامه زبان‌های html و css شما می‌توانید مکلمل این‌ها یعنی جاوا اسکریپت را انتخاب کنید؛ این زبان به گفته آمار پرکاربردترین زبان در برنامه‌نویسی است، اما اگر بخواهیم به طور عامیانه این زبان را بازگو کنیم، باید بگویم تمام زیبایی موجود در ساست مانند کشوها و اشکال زیبا و متحرک در سایت با این زبان نوشته می‌شوند.

به دلیل تخصصی بودن نمی‌توان و نمی‌شود همه زبان‌های برنامه نویسی را در این متن تشریح کرد و فقط دو زبان از دو نوع مختلف را در بالا ذکر کردیم، اما باید بدانید که اگر با مفاهیم برنامه نویسی آشنا شوید، می‌توانید محبوب خود را پیدا کنید و به زبان مورد نظر خود برسید.

در ادامه زبان‌های html و css شما می‌توانید مکلم این‌ها یعنی جاوا اسکریپت را انتخاب کنید.


ادیتورها

ادیتورها در واقع همان نرم افزارهایی هستند که شما می‌توانید کدهای هر زبان را در آن محیط بنویسید و ران یا اجرا کنید و نتیجه کار خود را ببینید، معمولا برای هر زبانی یک یا چند ادیتور وجود دارد و برخی ادیتورها نیز هستند که بین چند زبان مشترک است؛ notepad++ ; jetbrainsphpstorm دو ادیتور مطرح و کاربردی بازار هستند.

برخی می‌پندارند چون رشته تحصیلشان کامپیوتر یا رشته‌های زبر مجموعه آن نیست پس هرگز نمی‌توانند در برنامه نویسی موفق باشند، اما این تفکر از اساس اشتباه است، بسیاری از برنامه‌‌نویسان بزرگ دنیا رشته تحصیلیشان بسیار دور از کامپیوتر بود یا اصلاً تحصیلات دانشگاهی را نداشته‌اند، اما توانستند با پیگیری و تمرین از منابع باز و آزاد به هدف خود برسند.


استارت‌ آپ‌ها

استارت‌ آپ‌ها امروزه یکی از مهمترین و جذاب‌ ترین اهداف جوانان قرن حاضر است که در بازار اقتصادی و نا به سامان می‌تواند هم نیازهای خیل عظیمی از مردم و جامعه را برطرف کند و هم یک منبع بسیار شیرین برای درآمد باشد، استارت‌های بزرگی چون اسنپ، جابینجا، کافه بازار و خیلی‌های دیگر از این استارت‌ آپ‌ها هستند که سازندگان آن با یک ایده ناب توانستند به همه سقف آرزوهای خود برسند.

با همه این تفاسیر و گفته شده‌ها اگر شما علق خود یعنی برنامه نویسی را پیدا کرده‌اید و حاضرید برای رسیدن به آن با چالش‌های بزرگ و سختی‌های بزرگ‌تر را دست و پنجه‌ای زیاد نرم بگیرید، پس‌ می‌توانید با سرچ کردن در اینترنت شروع کنید و با مطالعه مقاله‌ها، وبلاگ‌ها و سایت‌های مرتبط به مرور با واژه‌ها آشنا تا بتوانید کلیات و جزئیات را دستگیر کنید.

امتیاز: 4.1 از 5 (8 رای)
کمی صبر کنید...

۶ دیدگاه

 1. Avatar محمد بیگی گفت:

  نشر یک مقاله در خصوص چیزی که اطلاعی از آن ندارید را بسپارید به متخصص هایش در آن زمینه

 2. Avatar DestroyeD گفت:

  البته بهتره یجوری بگید که دوستان مبتدی فکر نکنند اگه بیان برنامه‌نویسی رو شروع کنند، کلا نه تنها هکر نمی‌شن بلکه یه سری آدم خنگ میمونن که اصلا نمی‌فهمن هک و امنیت سایبری چی هست! :/
  همه هکرهای حرفه‌ای از برنامه نویسی شروع کردند و اصلا هکری که برنامه‌نویسی بلد نباشه هکر نیست اسکریپت کیدی ـه! من متوجه منظور شما شدم اما نرم‌تر و امیدوارانه‌تر هم می‌بود خوب بود. در مجموع مطلب خوب و تقریبا کاملی هست ممنون.

 3. Avatar علی گفت:

  کاش اشاره می کردین اصل برنامه نویسی به ذهن تحلیل گر و مهارت درک و الگوریتم سازی هست نه کد نویسی کردن
  تفاوت برنامه نویس و کد زن مثل تفاوت مهندس با بنا هست

  • Avatar یه برنامه نویس که داره زبان برنامه نویسی میسازه گفت:

   برنامه نویس اگر کد نزنه مثل بنا و مصالح میشه اگر مصالح نباشه بنا نمیتونه کارش روربکنه اگر کد زدن نباشه برنامه نویسا هم نمی تونن کارشون رو بکنن

 4. Avatar محمد گفت:

  متن اشکال داره
  html , css زبان برنامه نویسی نیستند
  زبان نشانه گذاری شدن
  php یک زبان مفسری
  جاوا اسکریپت در وب کاربرد داره

 5. Avatar مرتضی گفت:

  جا داره فقط بگم اون 10 خط اولی که نوشتی رو باید با طلا نوشت که همه بهش توجه کنن …خود اصل مطلب رو ادا کردی توش ….واقعا باید روی تامل کرد و خوب بهش فکر کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.