اگر خورشید بمیرد

اگر خورشید بمیرد چه بر سر زمین خواهد آمد؟ (تاثیر مرگ خورشید بر زمین)

ستارگان متولد می شوند ، زندگی می کنند و می میرند. خورشید هم روزی می میرد و احتمالا زمین پس از خورشید به نابودی خواهد رسید. احتمال می رود که هنگامی که خورشید در طول دوران مرگ باشد، به یک غول سرخ گسترش می یابد و زمین را تبخیر می کند. شاید مرگ خورشید حداقل در 7 یا 8 میلیارد سال آینده رخ دهد اما در نهایت رخ خواهد داد و اتفاقی دور از ذهن نیست. در نتیجه شاید هنوز لازم نباشد که خودمان بیمه مرگ ستاره کنیم. در این مطلب به این سوال که اگر خورشید بمیرد چه بر سر زمین خواهد آمد؟ پاسخ خواهیم داد و جزییاتی را در اختیارتان قرار می دهیم.

اگر خورشید بمیرد

اگر خورشید بمیرد

ستاره ها زندگی خود را با یک تراکم بزرگ گاز، ترکیبی از هیدروژن، هلیوم و عناصر دیگر آغاز می کنند. این گاز بسیار گرم و داغ خواهد بود و نور تولید خواهید کرد. اما سرانجام هر تولد ستاره، مرگی را به همراه خواهد داشت. بر اساس مطالعات سال 2008 توسط ستاره شناسان، مشخص شد که بیرونی ترین لایه های خورشید 108 میلیون مایل بوده معادل 170 میلیون کیلومتر بوده و این بدان معناست که خورشید بسیار بزرگ است. درخشندگی خورشید حدود 10 درصد در هر میلیارد سال افزایش می یابد. زمانی که خورشید تبدیل به غول سرخ شود و مراحل مرگش اتاق بیفتد، زمین به سیاره ای در حال پخت تبدیل خواهد شد و شاهد یک حمام بخار در زمین خواهیم بود که سراسر زمین را شامل خواهد شد.

در طی مرگ خورشید، اقیانوس ها کاملا تبخیر شده و در هیدروژن و اکسیژن فرو می روند. با تبخیر شدن آب های سطح زمین، هیدروژن به فضا فرار می کند و اکسیژن با سنگ ها واکنش نشان خواهد داد. در نهایت احتمالاً نیتروژن و دی اکسید کربن، مانند سیاره زهره به اجزای اصلی جو تبدیل خواهند شد. مشخص نیست که در چنینی شرایطی وضعیت آتشفشان ها به چه چیزی تغییر یابد اما امیدواریم که تا آن زمان فرزندانمان تصمیم بگیرند که به مریخ مهاجرت کنند زیرا اگر خورشید بمیرد دیگر زمین جای مناسبی برای زندگی نخواهد بود و زمین به جهنمی بدل خواهد شد. البته با مرگ خورشید حتی مریخ هم به عنوان یک سیاره قابل سکونت دوام نخواهد داشت.

اگر خورشید بمیرد

از سوی دیگر بادهای خورشیدی در زمین آغاز خواهد شد و مدار سیارات در اطراف خورشید به آرامی گسترش می یابد. این عملیات به قدری سریع رخ خواهد داد که فرصتی برای نجات وجود نخواهد داشت. اما شاید نپتون به اندازه کافی دور باشد در نتیجه شاید می تواند با اندکی تغییر شکل، خانه ای جدید برای انسان شود. اما سرانجام، هیدروژن موجود در هسته بیرونی خورشید تخلیه می شود و خورشید دوباره شروع به فروپاشی می کند و باعث چرخه دیگری از همجوشی می شود. در نهایت بهتر است زمانی که آثاری از مرگ خورشید دیده شد بار خود را ببندیم و زمین را به هر نحوی ترک کنیم و تا می توانیم از خورشید فاصله بگیریم. از سوی دیگر این اتفاق به این زودی ها نخواهد افتاد و باید نگران آیندگان خود و فرزندانمان باشیم. احتمالا تا آن زمان بشر راه فراری برای خود ایجاد خواهد کرد و راهی برای رسیدن به سیارات دیگر کشف خواهد شد.

امتیاز: 3.9 از 5 (20 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۸ دیدگاه

 1. Avatar علی گفت:

  سلام جالب است
  اما من در کتاب خوندم که ستاره ها در حال سوزش هستند
  و در مرگشان بیشتر می‌سوزند و گرما و نور ایجاد می‌کنند و اگر خورشید بمیرد زمین از گرما می‌میرد
  اما این پایان مرگ خورشید نیست
  بلکه قسمت اول هست بعد از آن خورشید خاموش می‌شود و بعد از مدتی تبدیل به یک سیاه چاله ی غول پیکر می شود این اتفاق برای همه ی ستاره ها میافتد

 2. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام مهتاب خانم
  اگر خورشید دست خودش باشه ندونه بنظرت چیکار کنه بهتره باز شما بهتر میدونی

 3. Avatar unknow گفت:

  (تا دیگه نبینیم که به بچه ۳ساله تجاوز میشه .!!!!!!!!!) و همینطور خیلی کارهای دیگه
  بهتره بطور کامل بگیم مرگ بر هرموجودی که خلقتُ شروع کرد و مرگ بر هرموجودی که دنبال کننده یا درواقع ادامه کننده ی خلقت هست
  بعنوان مثال فقط همین کسی که به بچه 3 سااله تجاوز می کنه مقصر نیست چون مشکل از این نیست و اگر فقط همین شخص تاوان بده یا مجازات بشه بینهایت باره دیگه این اتفاق میوفته پس مشکلُ باید از ریشه حل کرد

  • Avatar Me گفت:

   از شبنم عشق خاک آدم گل شد************صد فتنه و شور در جهان حاصل شد
   مولانا

   در کعبه اگر دل سوی غیرست تُرا***********طاعت همه فِسق و کعبه دِیرست تُرا
   ور دل به خدا و ساکن میکده‌ای************می نوش که عاقبت بخیرست ترا
   ابوسعید ابوالخیر

 4. Avatar سیامک کرمانشاه گفت:

  مرگ بر زمین ؛ مرگ بر خورشید ؛ومرگ بر کل دنیا زودتر بمیرن این خوناشاما تا دیگه نبینیم که به بچه ۳ساله تجاوز میشه .!!!!!!!!!

 5. Avatar Melina Partoo گفت:

  ببخشید خورشید در آخر به یک کوتوله ی سفید تبدیل میشه؟؟یا انفجار ابر نواختری رخ می ده و خورشید به یک ستاره ی نوترونی تبدیل میشه؟
  لطفا اگه کسی می دونه راهنمایی کنه.

  • Avatar مهتا مجدی گفت:

   بله به یک کوتوله سفید تبدیل خواهد شد و البته قبل از مرگ تبدیل به یک ستاره غول پیکر سرخ می شه

  • Avatar Me گفت:

   مهمترین عامل در تعیین سرنوشت یک ستاره، جرمش است. خورشید کوچکتر و کم جرم تر از آن است که به ستاره ی نوترونی تبدیل شود. (البته جرم خورشید از 90% ستاره های دیگر بیشتر است)
   همانطور که پیشتر گفته شد، خورشید با توجه به جرمش ابتدا تبدیل به غول سرخ و پس از میلیون ها سال به کوتوله ی سفید تبدیل می شود.
   تعداد بسیاری کمی (کمتر از 0.01%) از ستاره ها به ستاره ی نوترونی یا سیاهچاله تبدیل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.