خطر انقراض

معرفی کشورها و موجوداتی با بیشترین احتمال خطر انقراض در جهان

بشر یا به طور کلی جهان، در معرض خطرات مختلفی از جمله بلایای طبیعی، جنگ، آلودگی، صنعت، کاهش زیستگاه‌ها و انقراض قرار دارد و به طور کلی زنده ماندن در این روزهای پر هیاهو، بسیار دشوار است. اما نکته جالب این است که هر گوشه‌ای از جهان در معرض خطر خاصی قرار دارد. اما به طور کلی جهان لحظه به لحظه به انقراض نزدیک‌تر می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی کشورها و موجوداتی با بیشترین احتمال خطر انقراض در جهان بپردازیم و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

خطر انقراض در جهان

در فهرست قرمز سازمان بین‌المللی حفاظت از طبیعت جهان (IUCN) در سال‌های 1964، فقط لیستی از برخی حیوانات، قارچ‌ها و گونه‌های گیاهی محدودی قرار داشته که در خطر انقراض بوده‌اند. اما در حال حاضر بیش از 27000 گونه گیاهی در خطر انقراض هستند و این رقم شامل 27 درصد از تمامی گونه‌های گیاهی می‌شود. در واقع باید بگوییم که یک چهارم از تمامی گونه‌های گیاهی در حال نابودی هستند.

موجوداتی با بیشترین احتمال خطر انقراض

احتمال خطر انقراض

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سازمان IUCN، مشخص شد که 40 درصد از تمامی دوزیستان، 34 درصد از درختان، 33 درصد از مرجان‌های قرمز، 31 درصد از کوسه‌ها، 27 درصد از خانواده خرچنگ‌ها، 25 درصد از پستانداران و 14 درصد از پرندگان در خطر انقراض و نابودی قرار دارند که این آمار بسیار ترسناک است. در واقع بر اساس آمار منتشر شده، شاخص سلامت تنوع زیستی جهان در خطر است و در حال حاضر تمامی گونه‌های جانوری و گیاهی در مرحله انقراض قرار گرفته‌اند. نکته بد ماجرا اینجاست که این وضعیت روز به روز نسبت به قبل بدتر می‌شود.

کشورهایی با بیشترین احتمال خطر انقراض

مکزیک با بیشترین خطر انقراض گونه‌های جانوری

بر اساس آمار منتشر شده، مکزیک در بیشترین احتمال خطر انقراض گونه‌های جانوری قرار دارد. در مکزیک 665 گونه جانوری در حال انقراض هستند که می‌توان به 71 درصد پرندگان، 96 درصد پستاندارن، 98 درصد خزندگان، 181 گونه ماهی و 219 گونه گیاهی اشاره کرد. از سوی دیگر مکزیک بیشترین آمار جنگل‌زدایی را دارد و همین موضوع بخش بزرگی از دلایل انقراض به حساب می‌آید. البته باید اشاره کنیم که این جنگل زدایی در راستای گسترش زمین‌های کشاورزی و تامین مواد غذایی بوده و این کشور باید با توجه به رشد جمعیت، تا سال 2050، تولید مواد غذایی خود را دوبرابر کند.

جنگل زدایی

اندونزی دومین کشور رو به انقراض

اندونزی دومین کشور رو به انقراض است که باید بگوییم 583 گونه جانوری در این منطقه در معرض خطر قرار دارند. در این کشور بیشترین خطر برای پستانداران بوده و 191 نوع پستاندار در معرض نابودی هستند. از سوی دیگر 160 گونه از پرندگان در خطر قرار دارند. اندونزی شامل یک درصد از سطح زمین می‌شود و 12 درصد از پستانداران و 17 درصد از پرندگان را در خود جای داده است که تمامی این موجودات این روزها در خطر نابودی هستند.

از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا نیز در این میان از وضعیت خوبی برخوردار نیست و در لیست 10 کشور پر خطر جهان قرار گرفته است. در ایالات متحده آمریکا هم 475 گونه جانوری در خطر نابودی هستند. بیشترین خطر در ایالات متحده برای ماهی بوده که 251 گونه ماهی رو به انقراض هستند و عامل اصلی آن هم شیلات‌های بسیار بزرگ ایالات متحده بوده است. ایالات متحده بیشترین آمار صید ماهی و بیشترین آمار صادرات ماهی و غذاهای دریایی را به خود اختصاص داده و از این راه درآمد خوبی بدست آورد است.

خطر انقراض

لیست ۱۰ کشور رو به انقراض

در بین قاره‌ها، یکی از پرخطرترین‌ها از نظر احتمال انقراض، قاره آسیا بوده است. متاسفانه در قاره آسیا 10 کشور و 3330 گونه جانوری در خطر نابودی هستند. اما به طور کلی کشورهای مکزیک، اندونزی، ماداگاسکار، هند، کلمبیا، ایالات متحده آمریکا، اکوادور، چین، برزیل و پرو به ترتیب بیشترین آمار انقراض گونه‌های جانوری را به خود اختصاص داده‌اند که این آمار بسیار وحشتناک است. شما عزیزان می‌توانید نظرات خود را در رابطه با خطر انقراض با ما اشتراک بگذارید و نظرات خود را در رابطه با ایران در این زمینه مطرح نمایید.

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: majdi.mahta@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.