بیمار روان‌پریش - جک نیکلسون فیلم shining

چگونه یک بیمار روان‌پریش را در 5 دقیقه اول آشنایی شناسایی کنیم

این یک باور عمومی است که ما ترکیبی از میانگین 5 آدمی هستیم که با آنها بیشتر از همه وقت می‌گذارنیم. طبیعتاً در چنین شرایط ما نمی‌خواهیم که در دایره نزدیکانمان یک بیمار روان‌پریش حضور داشته باشد. همچنین ما نه می‌خواهیم با یک بیمار روان‌پریش کار کنیم و نه او را استخدام کنیم. خب… پس چطور می‌توانیم تشخیص دهیم که شخص مقابل ما سالم است یا روان‌پریش؟

بیمار روان‌پریش چه خصوصیاتی دارد؟

برای اینکه کاملاً از این موضوع اطمینان حاصل کنید که شخص بیمار است، شما نیاز به یک لیست طولانی از صفات شناخته شده علمی دارید، اما از آنجاییکه این امکان‌پذیر نیست، می‌توانید نشانه‌ها را دنبال کنید. این افراد چه خصوصیاتی دارند؟

1. موضوعات صحبتی متفاوت دارند

تحقیقات علمی ثابت کرده است که بیماران روان‌پریش دو برابر افراد عادی درخصوص سه موضوع زیر صحبت می‌کنند:

 • غذا
 • ارتباط جنسی
 • پول

این افراد تمایل کمتری برای صحبت در خصوص سه موضوع زیر دارند:

 • خانواده
 • عقاید مذهبی
 • معنویت

اگر شخصی دیوانه‌وار در رابطه هیکل خود و یا میزان پولش در حساب بانکی صحبت می‌کند، بهتر است در همنشینی با او جانب احتیاط را رعایت کنید.

2. صحبت‌های آنها خودمحور است

روان‌پریش‌ها به‌طرز باورنکردنی به خودشان اهمیت می‌دهند و برای خود ارزشمندند. این افراد خود را مرکز جهان می‌بینند و براساس قوانین خودشان زندگی می‌کنند. در حالیکه آنها علاقه به صحبت درخصوص اهداف بزرگ خود دارند، معمولاً نمی‌دانند که چطور باید به آنها برسند.  

دقیقاً به همین دلیل است که افراد موفق تمایلی به صحبت در مورد اهداف خود ندارند، افراد موفق معمولاً در رابطه با برنامه‌ها و چگونگی رسیدن به هدف صحبت می‌کنند، در حالیکه بیماران به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار به هدف رسیده‌اند.

3. مانند شما رفتار نمی‌کنند

بیماری روان‌پریش - آنتونی هاپکینز - هانیبال

افرادی که دلسوز و غم‌خوار شما هستند همگام با شما عمل می‌کنند، در اتفاقات ناراحت‌کننده زندگی شما همراه‌تان گریه می‌کنند و با ماجراهای شاد شما می‌خندند. این یک موضوع عادی است. اما تحقیقات نشان داده است که بیمار روان‌پریش رفتار کاملاً متفاوتی دارد. آنها ممکن است حتی زمانیکه که شما فریاد می‌زنید، پاسخ شما را با فریاد ندهند، در صورتیکه این واکنش در نظر خیلی‌ها طبیعی است. به همین دلیل است که روان‌پریشان بر روی خود متمرکز هستند و نه شما.

4. به شدت پاداش محورند

همه ما از پاداش و جایزه لذت می‌بریم، اما تحقیقات نشان داده که افراد روان‌پریش به هر قیمتی برای رسیدن به پاداش تلاش می‌کنند. به همین دلیل است که میزان آزادسازی دوپامین در این افراد 4 برابر انسان‌های عادی است. این بدان معنی است که روان‌پریش لزوماً فردی بدون توجه به عواقب انجام کار نیست و حتی ممکن است بیش از دیگران به این موضوع توجه کند.

با این حال همه ما از پاداش لذت می‌بریم و بسیاری از کارهایمان را در جهت رسیدن به پاداش انجام می‌دهیم. حتی افرادی که بسیار بخشنده هستند، برای آنکه احساس خوبی در مورد خود داشته باشند اینگونه رفتار می‌کنند. اما بیمار روان‌پریش بدون توجه به عواقب اخلاقی، قانونی، شغلی و حتی روابط قصد رسیدن به پاداش را دارد.

5. عاشق کار کردن برای رئیس بد هستند

بعضی از رئیس‌ها مغرور، بی‌ادب، خشن و بیش از اندازه متقاضی هستند و با صداقت عمل نمی‌کنند. اینها افرادی هستند که ما از کار کردن با آنها متنفریم، اما روان‌پریش‌ها نه.

بیمار روان‌پریش

بدترین نوع بیماری روان‌پریشی آنست که شخص احساس همدلی ندارد، سرد و نترس است. تحت تأثیری شرایطی که اکثر مردم را در استرس، ترس و خشم قرار می‌دهد، قرار نمی‌گیرد. آنها با خونسردی شرایط را آنالیز کرده و راهی برای شکوفایی پیدا می‌کنند و این یعنی وجود رئیس بد برای آنها یک پاداش است. این افراد نه تنها در شرایط کاری نامناسب رشد می‌کند، بلکه از همتایانش به خوبی جلو می‌افتند.

اما آیا این بدان معنی است که هر فردی که زیر نظر یک رئیس سوءاستفاده‌گر پیشرفت می‌کند بیمار روانی است؟ بعضی از افراد بدون در نظر گرفتن (حتی با در نظر گرفتن) اینکه چگونه با آنها رفتار می‌شود، به بهترین نحو کار می‌کنند. اما اکثراً نمی‌توانند. سوپراستارها حق انتخاب دارند، بنابراین این شرایط را نمی‌پذیرند. اما سوپراستارهای روان‌پریش با رئیس وحشتناک خود می‌مانند، چراکه احساس می‌کنند در خانه خودشان هستند.

چگونه با یک بیمار روان‌پریش کار کنیم

احتمالاً بعد از خواندن نکات بالا به این نتیجه رسیده‌اید که با چنین فردی در زندگی خود سروکار دارید و راهی برای دور کردن آن از خود ندارید. ایراد ندارد. راه‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد.

در اولین قدیم به آنچه که آنها انجام می‌دهند توجه کنید، نه آنچه که می‌گویند. این بهترین راه برای آگاهی از وضعیت است. علاوه‌براین تلاش کنید که سناریوی “برد-برد” رقم بزنید. همه ما دوست داریم برنده باشیم، اما روان‌پریش‌ها بیشتر از هر کسی این را می‌خواهند. راهی پیدا کنید که هر دو برنده باشید، بدین ترتیب روان‌پریش‌ها در کنار شما خواهند بود نه در مقابل شما.

و در نهایت فراموش نکنید که مانند افرادی با هوش هیجانی رفتار کنید: همدردی کنید و خودتان را با افراد محیط اطرافتان هماهنگ کنید. شما هرگز نمی‌توانید رفتار افراد دیگر را کنترل کنید، اما همیشه می‌توانید واکنش خودتان نسبت به آن رفتار را کنترل کنید.

منبع: Inc.

امتیاز: 3.9 از 5 (7 رای)

یک دیدگاه

 1. Avatar محسن منصوری گفت:
  0

  اگر به بند 5 توجه کنیم بسیاری از مردم ایران روان پریش هستند ویا در حال سوق داده شدن به سمت روان پریشی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.