سیاره ناهید

در سیاره ناهید یک روز چند ساعت و یک سال چند روز است؟

سیاره ناهید یا همان سیاره زهره در واقع خواهر سیاره زمین معرفی می‌شود و این سیاره شباهت زیادی به سیاره زمین دارد. سیاره ناهید مانند زمین دارای پوسته‌ی سیلیکات و یک هسته‌ی فلزی است. اما به طور کلی در کنار شباهت‌ها، تفاوت‌هایی هم میان این دو سیاره وجود دارد. برای مثال سیاره ناهید گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی است. با اینکه عطارد به خورشید نزدیک‌تر است اما دمای ناهید بیشتر است. سیاره زهره یا همان سیاره ناهید نسبت به زمین، فاصله‌ی کمتری با خورشید دارد در نتیجه طول روز و سال آن با زمین متفاوت است که در ادامه جزئیاتی را در این زمینه در اختیارتان قرار خواهیم داد.

سیاره ناهید

ناهید دومین سیاره نزدیک به خورشید است. این سیاره  224.65 روز زمینی طول می‌کشد تا به دور خورشید بچرخد. در واقع یک سال در سیاره زهره کوتاه‌تر از یک شبانه‌روز در این سیاره است زیرا ۲۴۳ روز زمینی طول می‌کشد تا این سیاره به دور خود بچرخد. سیاره زهره با فاصله متوسط 0.72 واحد نجوم (AU) یا 67 میلیون مایل دور خورشید می‌چرخد در نتیجه مدار آن تقریباً دایره‌ای است.

بر خلاف زمین که دمای هوای آن در فصول مختلف متفاوت است، ناهید دمای مشابهی را در سراسر سیاره در طول سال تجربه می‌کند. این مسئله به شیب محوری پایین این سیاره مرتبط شده است که در 2.64 درجه، دومین و پائین‌ترین سیاره است. زهره در مقایسه با زمین دارای شیب محوری 23.44 درجه است. بنابراین، دمای فرسایش در ناهید، میانگین 462 درجه سانتیگراد است.

سیاره زهره یکی از معدود سیاره‌هایی است که در خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخد. به دلیل چرخش واژگونی ناهید، به نظر می‌رسد که خورشید در غرب طلوع می‌کند و در شرق غروب می‌کند. زهره همچنین طولانی‌ترین دوره چرخش به دور خود را نسبت به دیگر سیاره‌های منظومه شمسی دارد و همانطور که گفتیم، این دوره چرخش به دور خود 243 روز زمینی است. بنابراین، یک سال واحد در سیاره زهره فقط دو طلوع خورشید / غروب خورشید را تجربه می‌کند. در واقع سرعت چرخش استوایی سیاره حدود 4 مایل در ساعت تخمین زده می‌شود که با سرعت چرخش استوایی زمین در حدود 1،038 مایل در ساعت مقایسه می شود.

بیشتر بخوانید: کشف راز عجیب اخترفیزیک: موفقیت در ردیابی یک انفجار رادیویی سریع تا منبع آن
بیشتر بخوانید: پرتاب 2 فضانورد ناسا با کپسول دراگون شرکت SpaceX به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی
بیشتر بخوانید: دانشمندان ناسا شواهدی را برای اثبات وجود جهان‌های موازی ارائه می‌کنند

امتیاز: 3.3 از 5 (4 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۴ دیدگاه

 1. Avatar استقلال جونم گفت:

  من واقعا فکر نمیکنم همچین سیاره این همه تفاوت با زمین داشته باشه خیلی مغز ما رو این کار و سیاره به چالش میاندازد واقعا یک معما ای هست که مغز آدم رو به چالش میاندازد بای

 2. Avatar امیرحسین موافق گفت:

  😐😐😐

 3. Avatar M o r d a b گفت:

  فکر نمیکردم سیاره ای وجود داشته باشه که در اون سالها کوتاهتر از روزها باشن واقعا جالب بود.

  • Avatar nasa گفت:

   هرچه سیاره به خورشید نزدیک تر باشد به علت مرکز گرا یا همان گرانش بیشتر سیارات سریعتر میچرخند و مدار کوچکتری هم دارند به همین علت زمان زودتر میگذرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.