کنکور

مافیای کنکور چه کسانی هستند و چگونه تمام کشور را گرفتار تب کنکور کرده اند؟

حتما تاکنون با واژه ی مافیای کنکور آشنا شده اید و می دانید منظور از این عبارت چیست. در مطالب گذشته در راستای ضعف سیستم آموزشی کشور صحبت کرده ایم و مواردی را برای تغییر سیستم آموزشی عنوان کردیم. در این مطلب سعی داریم تا ماجرای فعالیت های مافیای کنکور را در اختیارتان قرار دهیم تا ببینید که سیستم آموزشی کشورمان چگونه با پول، آینده ی میلیون ها نوجوان را نابود کرده است.

مافیای کنکور چه کسانی هستند؟

مافیای کنکور

مافیای کنکور در واقع موسساتی هستند که از طریق کنکور درآمدی میلیاردی بدست می آورند و آینده ی میلیون ها نفر را به خطر می اندازند. مافیای کنکور همین موسساتی هستند که همه ی ما در دوران کنکور در این موسسات ثبت نام کردیم و آینده ی همه را موفقیت در کنکور می دانند. در واقع سیستم آموزشی ما که یک سیستم کنکوری است به واسطه ی همین مافیا، با قدرت ادامه یافته و تفکری غلط را در جامعه رواج داده است.

مافیای کنکور در واقع موسساتی هستند که با انتشار کتاب های تست، آزمون های مشابه کنکور و کلاس های تقویتی، دانش آموزان را به سمت رشته هایی که شاید مورد علاقه شان نیست سوق می دهند و از این طریق درآمدی باورنکردنی بدست می آورند. باید اشاره کنیم که این درآمد به قدری بالا است که می شود که با آن تعداد زیادی شغل در کشور ایجاد کرد تا جوانان به کار مشغول شوند.

مافیای کنکور با ایجاد ترس در بین جوانان، آنها را به سمت آینده ای تاریک و بیکار سوق خواهد داد. مافیای کنکور کاری کرده اند که سوالات کنکور دیگر از کتاب های درسی نباشد و تمامی سوالات کنکور به قولی از کتاب های تست مطرح شود. در واقع اگر فردی هر سال از کتاب های کنکور و کتاب های تست موسسات مختلف مافیای کنکور خریداری نکند نمی تواند در کنکور موفق باشد.

در واقع نکته ای که جالب است این بوده که آموزش و پرورش ما با این سیستم مافیایی همکاری می کند و حجم کتاب های درسی هر سال کمتر می شود، در عین حال حجم کتاب های کمک درسی و کنکور افزایش می یابد در نتیجه دانش آموزان و خانواده ها مجبور به خرید کتاب های کمک درسی خواهند بود. از سوی دیگر کتاب های درسی هر سال تغییر می کند و این منجر به تغییر کتاب های کمک درسی خواهد شد درنتیجه همه هر ساله مجبور به خرید این کتاب ها می شوند. در نهایت نتیجه ی تلاش ها و درس خواندن های جوانان کشور تبدیل به آرزوهایی دست نیافتنی و در عین حال پیش پا افتاده خواهد شد.

مافیای کنکور

نتیجه ی فعالیت های مافیای کنکور

در واقع باید بگوییم که مافیای کنکور دانش آموزان را به کنکور و ماندن در پشت کنکور تشویق می کند و در حال حاضر 14 میلیون دانش آموز به لطف این مافیا به رویای رشته ی پزشکی فکر می کنند. در واقع مافیای کنکور همه ی دانش آموزان را به سمت دانشگاه و رشته های پزشکی هدایت می کند و خروجی این ماجرا فقط و فقط بیکاری جوانان کشور است. در واقع این مافیا بدون در نظر گرفتن علاقه ی دانش آموزان همه را به یک چاه می اندازد. جالب این است که وضعیت کنکور هر سال بدتر از سال قبل می شود.

طی ده سال اخیر نمره منفی در کنکور 40 برابر شده و این در حالی است که مردم هر ساله میلیاردها تومان برای رفتن دانش آموزان به این موسسات کنکور و خرید کتاب های کنکور هزینه می کنند. در واقع اگر یک دانش آموز به هیچ سوالی پاسخ ندهد از افرادی که در این موسسات شرکت کرده اند نتیجه ی بهتری خواهد گرفت. کنکور تبدیل به یک صنعت شده است و تبلیغات مافیای کنکور در این زمینه به قدری زیاد شده که به طور حتم مردم و حتی دانش آموزان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. این موسسات میلیاردها تومان تبلیغات به صدا و سیما پرداخت کرده و البته شاهد تبلیغات مختلف میلیاردی این موسسات مافیایی در تلویزیون هستیم و باید بگوییم که کنکور در حال حاضر یک کاسبی است.

کنکور

باید اشاره کنیم که بارها صحبت هایی در راستای حذف کنکور مطرح شد که این ماجرای خطر بزرگی برای مافیای کنکور محسوب می شود. در نتیجه از این ماجرا جلوگیری شد و کنکور بعد سال ها هنوز بر قوت خود باقی است. در واقع مافیای کنکور، تب کنکور را افزایش می دهند تا از این طریق درآمد خود را داشته باشند و سیستم آموزشی اصلا به نفع و به فکر دانش آموزان و مردم نیست. در واقع دانش آموزان از همان دوره ی ابتدایی وارد چرخه ی کثیف کنکور می شوند.

گفته می شود که درآمد و دور مالی مافیای کنکور 8 هزار میلیارد تومان است که این رقم یک فاجعه محسوب می شود. در واقع در ایران 80 درصد مردم به دانشگاه می روند و این نتیجه ی تب کنکور و تلاش های مافیای کنکور است. اما آیا پس از ورود به دانشگاه آینده ی شغلی خوبی در اختیار مردم و جوانان قرار خواهد گرفت؟

سوالات کنکور

راه حل برای گرفتار نشدن در دام مافیای کنکور چیست؟

تنها راه حل برای خلاص شدن از این سیستم، آگاهی مردم است. در واقع مردم باید بدانند که کل این سیستم و در واقع سیستم آموزشی کشور بدون هیچ گونه برنامه و آموزش خاصی در اختیار مردم قرار گرفته و در عین حال باید اشاره کنیم که این سیستم اصلا سیستمی به نفع مردم نیست.

بهترین کار برای دانش آموزان این است که به جای هزینه در زمینه ی کلاس های کنکور و کتاب های کمک درسی، در زمینه ی کسب مهارت و آموزش های متفاوت غیر درسی که به بازار کار هر فرد کمک می کند هزینه شود. در واقع باید دانش آموزان در دوران مدرسه به کسب مهارت های مختلف برای کار در جامعه بپردازند و در عین حال به سراغ علایق خود بروند. دوران رشته های پزشکی دیگر به پایان رسیده است و کشور از دانشجویان پزشکی و حتی پزشکان اشباع شده است. باید مهارت آموزی را ترویج دهیم و به دانش آموزان در یافتن علایقشان کمک کنیم.

امتیاز: 4.8 از 5 (21 رای)

۵۳ دیدگاه

 1. Avatar دانشجو گفت:
  0

  سلام از نظر من کسی که این متن رو گذاشته خودش مافیای کنکوره شما چی فکر میکنین؟!!!

  • Avatar علی گفت:
   0

   چرا؟

 2. Avatar علی گفت:
  0

  سلام.من یه کنکوری هستم که سال 99 دومین سالمه که باید کنکور تجربی بدم..سال اولم با وجود اینکه پایه درسیم و استعدادم خوب بود بیشتر کتاب های درسی رو خوندم و یه رتبه نجومی و باورنکردنی تو کنکور آوردم..ولی امسال تا الان 2تومن فقط هزینه کتاب کنکوری کردم تا شاید سال دیگه حداقل بتونم رتبه م رو کمی بیارم پایین..ولی خداییش چند نفر مثل من هستن که میتونن اینطوری خرج کنن؟یعنی اگه کسی پول نداشته باشه باید رتبه خوبی هم نیاره؟من الان به شدت پشیمونم که اومدم رشته تجربی..ولی خدانکنه اون روزی که بگم من میخوام تغییر رشته بدم یا شغل مورد علاقه م تو رشته تجربی و کنکور نیست همه خونواده رو سرم آوار میشن و سرکوبم میکنن..فقط آرزو میکنم این روزها زودتر تموم بشه..واقعا بهترین دوره عمرم داره به تلخی سپری میشه

 3. Avatar Ehsan گفت:
  0

  من خودم دانش آموز کلاس یازدهم هستم.واقعا توی سایت ها و تلویزیون و… تبلیغات کنکور رو میبینم به حال نظام آموزشی تاسف میخورم.متاسفانه شرایط اقتصادی و فرهنگی هم اوضاع رو غیرقابل تغییر کرده.شرایط اقتصادی طوری هست که موسسان و معلمان آموزشگاه های کنکور بدون توجه به علایق دانش آموزان و فکر سود خودشون هستند.از لحاظ شرایط فرهنگی هم متاسفانه خانواده ها فقط فکر میکنن اگر بچه بره همون سه رشته معروف تجربی زندگیش از این رو به اون رو میشه و کلی اعتبار کسب میکنه و پز بچشون رو میدن ولی نمیدونن اون بچه شاید اصلا علاقه ای به دروسی مثل شیمی و زیست داشته باشه و درعوض در هنر استعداد داشته باشه. نمیگم پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی رشته های خوبی نیستن ولی الان بعضیا در رشته ریاضی که از روی علاقشون میرن(مثلا خود من)به اندازه کسی که پزشکی میاره تلاش میکنیم(شاید هم بیشتر)ولی میدونیم که کار مناسب با حقوق نسبتا متناسب نداریم برای همین کسانی که با هدف میان ریاضی فقط دنبال دانشگاه های تاپ هستن تا بتونن از ایران برن شاید برای همین هست که به خاطر فرار مهندسان خلاق و ایده دار از لحاظ تولید پیشرفت نمیکنیم.
  باید فرهنگ اینکه هرکس دنبال علاقه و استعدادش بره جاسازی بشه
  کنکور اتفاقا آزمون خوبی است به هرحال کسانی که راه دانشگاه رفتن را انتخاب میکنن باید غربال بشن ولی متاسفانه در چهارچوب مناسبی قرار نگرفته و داره ازش سو استفاده میشه

 4. Avatar سجاد گفت:
  0

  من اعتقاد دارم که سه ارگان دولتی یعنی اموزش و پرورش و سازمان سنجش و صدا و سیما با موسسات مافیایی کنکور همکاری می کنند . اموزش و پرورش با طرح حذفیات بخش هایی از کتاب درسی و کم کردن حجم کتب درسی…..سازمان سنجش با ایده گرفتن از کتب کمک اموزشی برای طرح تست……صدا و سیما هم در خدمت تبلیغات این موسسات نقش تاثیر گذاری دارند اما به نظرم دلیل اصلی حذف نشدن کنکور موسسات مافیایی نیستند بلکه نبود جایگزین مناسب برای کنکور در رشته های پر متقاضی هست که این خود نیز معلول فقدان بستر مناسب در اینده سایر رشته های غیر خدماتی می باشد .

 5. Avatar علی گفت:
  0

  اونایی که بفکر کار هستن و حوصله دارند ، بد نیست که به این موارد هم نگاه کنن :

  Aeroponics
  Aquaponics
  Hydroponics

  یاعلی(ع)

 6. Avatar علی گفت:
  0

  سلام.
  اگر بستر فراهم بشه ، اونوقت دیگه کسی مجبور نیست که رشتهء خاصی رو بخونه که درآمد داره.
  باید بستر برای رشته های فنی و مهندسی هم ایجاد بشه ؛ و یا اگر ایجاد شده ، باید گسترش پیدا کنه.
  اونوقت دیگه همه میرن سراغ رشته های دلخواهشون.
  و دیگه در اون شرایط ، کسی بالاجبار پزشکی نمیخونه.

 7. Avatar امیررضا گفت:
  0

  مشکل کنکور ریشه ایه و با حذف کنکور حل نمیشه. مشکل اینه که فقط شغل های خاصی مانند پزشکی و دندانپزشکی پول ساز هستند و باقی رشته‌ها مثل مهندسی ها و هنر به احتمال زیاد بیکار تحویل جامعه میدهند. مردم هم که این رو میدونن هجوم میارن به رشته های پولسازی مثل پزشکی و دندانپزشکی. در نتیجه چون متقاضی این رشته ها زیاد میشه کنکور آنها سخت‌تر می‌شه و موسسات سودجو بوجود میاد. که میشه این چیزی که الان می بینیم مافیای کنکور ‌‌!

  • Avatar عارف گفت:
   0

   پسر خوب خود رشته پزشکی هزار تا بیکار داره کجای کاری

 8. Avatar مار گفت:
  0

  گر دقت کرده باشید رقابت اصلی در رشته تجربی و سه رشته معروف پزشکی و داروسازی و دندانپزشکیه و عمده فعالیت موسسات بیشتر روی رشته تجربی متمرکزه انحصار این سه رشته باید شکسته بشه و استارتش خورده و شرایط اقتصادی و اجتماعی تغییر کنه و این تفکر که فقط پزشکها منزلت اجتماعی دارند باید از بین بره همه مشاغل مهم و منزلت دارند طرف فوق از شریف داره رفته داره پزشکی میخونه در حالی که جاهای دیگه دنیا به این صورت نیست چون بین عرضه و تقاضا تعادل است

 9. Avatar خانوم ایکس گفت:
  0

  نتیجه این کنکورومافیا میشه مهندس های بیخود مثل مسکن مهر سایپا وسیل اخیر که خسارت های زادی میزنه جامعه میشه پرازافراد نادرست وچوبشو باید مابخوریم

 10. Avatar محسن منصوری گفت:
  0

  نظام آموزشی ما نظام محفوظاتی است ونه کنکوری در حقیقت خانه از پای بست یعنی از همان دبستان معیوب است البه در دنیا هم کم وبسش این روش معیوب وقدیمی وجود دارد ولی کشورهایی مثل فنلاند موفق شده اند نظام محفوظاتی را با نظام آموزش تجزیه وتحلیلی که الگوی مناسب آینده ست در نظام تجزیه وتحلیلی نمره معنای دیگری دارد در ایران هم در زمان مدرسه من تلاشهایی کردند که نظام آموزشی را اصلاح کنند ولی آخرش به همان سنت ختم شد، من در سن چهل سالگی به دانشگاه دولتی رفتم توی رشته معماری ودیدم که چقدر آموزشها بچه گونه وبه شیوه دبستان است اونم در مورد این رشته که به شدت تجربه گرا است ، در مورد بقیه رشته ها هم داستان کم یا بیش همینه .

 11. Avatar آرش گفت:
  0

  امیدوارم شما که از بدن‌سازی و لوازم آرایشی و عمل‌های زیبایی انتقاد میکنی، روزی که فرد مهم، مفید، ثروتمند و مطرحی شدی، به دنبال زنی نباشی که خوش اندام(بدن سازی)، زیبا(لوازم آرایشی) و جذاب(عمل زیبایی) است!

  • Avatar دانشجو گفت:
   0

   NICE BUT NOT COMPLETE

 12. Avatar Parimah گفت:
  0

  ما خیلی دوس داریم بریم دنبال علاقمون بریم چیزی بشیم که استعداد داریم اما فرهنگ جامعه جوری شده که اگه درس نخونی میگن بیسوادی حتی اگر موفق ترین آدم در زمینه غیر درسی باشی جوری شده که هنر در ایران کار و شغلی نداره چرا بریم رشته ای که بعدا بی پول و بی کار بگردیم. ما مجبوریم دارن مجبورمون میکنن داخل رشته ای درس بخونیم که هیچ علاقه قلبی نداریم و هیچ استعدادی.
  هم خانواده و هم جامعه دارن مانع پیشرفتمون میشن.
  من خودم سال دومه کنکور تجربی میدم بی هییییچ هدفی دارم درس میخونم و نه استعدادی من هیچ علاقه ای به پیرا و پزشکی ندارم اما دارن به زور میگن برو بخون تا دستت تو جیب خودت باشه. چرا دارین مانع پیشرفت بعضی ها میشین مگه؟ به جز پزشکی و پیرا مگه دیگ شغلی هس ک پول باشه؟ دروغ چرا ؟ زندگی فقط با پول میچرخه.مگه همه دکتر میشن؟ مگه پرستار میشن؟ ینی فقط اینا موفقند؟ خیلی ناراحت بابت اینکه دارین مجبور میکنین آدما رو که دنبال علاقشون نرن اونایی که این کارا رو میکنن اعم از جامعه باعث بدبختی میلیون ها نفر هستن.
  یکم به فکز روحیه بچه ها باشین نصف کنکوریا افسرده هسن تو این سن طلایی باید اینجوری باشن؟ بچه های کشور های خارجی در این سن شادترینن. متاسفم برای کشوری که به فکر بچه ها نیست واقعااااااا متاسفم برای جهان سوم.

  • Avatar رویا گفت:
   0

   دقیقااااااا

 13. Avatar الهام گفت:
  0

  متاسفانه مجبور هستیم کنکور رو با وجود همه‌ی تلخی هاش بپذیریم.
  انسان مستعد و تلاشگری رو می شناختم که به دلیل رقابت سنگین و استرس سر جلسه از رسیدن به لیقاتش ناکام موند. اما از اون طرف شخص دیگه‌ای رو می شناسم که سراسری رتبه نجومی آورده و با پول پدر دانشگاه آزاد پزشکی می خونه. این شخص از پزشکی فقط پز دادن و طمع درآمدش رو بلده و خدا شاهده اصلا زحمت نمی کشه و شب امتحانی به زور تقلب و حفظ کردن سوال‌های مشخص شده و التماس نمره درس ها رو پاس می کنه. معلومه که در آینده دکتر ناشایستی خواهد بود و با تجویز‌های اشتباه چه هزینه‌های مادی و جسمی که به مردم تحمیل نخواهد کرد.
  این شخص که از سد و غول کنکور گذشته ولی باز تو دانشگاه تلاش نمی‌کنه می دونید چرا چون شخصیت زحمت کشیدن نداشته.

 14. Avatar Deny ME! گفت:
  0

  برای کسانیکه در آستانه ی کنکور هستند دوتا راه بیشتر وجود نداره :
  ۱. دانشگاه های دولتی عالی قبول بشی تا بتونی به رشته های علوم تخصصی مورد علاقت برسی (که رسیدن به اون بدون رد شدن از سد ناعادلانه کنکور (با سوال هایی که اصلا در حد کتاب های دوره دبیرستان نیست) و بدون طی کردن کلاس های فوق برنامه و مخصوص کنکور و بدون شرکت در کلاس های کنکور تقریبا غیر ممکنه) تازه احتمال پیدا کردن شغلش در ایران 50 درصد رو به پایین و احتمال موفقیت در شغل مذکور 25 درصد رو به پایین است ،
  ۲. بیخیال رشته مورد علاقت بشی ، چون دانشگاه های دیگه فقط دارن فارغ التحصیل بیکار میدن بیرون و حتی اون شانسی رو که در حالت ۱ داشتیم رو هم نداری. بری به یه کار فنی بچسبی و زندگیت رو هرجور که هست بگردونی.
  .
  و بعدش فکر میکنی تا ببینی چطور باید تو جامعه ی بی رحم به ظاهر اسلامی که هیچ کس به دیگری رحم نمیکنه ، قوی ضعیف رو میبلعه و ضعفا در عمل حق زندگی کردن ندارن . باید برای یه امر طبیعی مثل ازدواج ، برخورداری از خدمات درمانی ، تهیه تسهیلات ضروری زندگی از هفت خان رستم بگذری.
  طبیعیه که سرخورده بشی …
  پس عملا تنها راه اینه که تن به مافیای کنکور بدی و یا بچسبی به کار تخصصی (یا دانشگاه خوب ،‌یا قید دانشگاه رو بزن چون کار خوب گیرت نمیاد یا به زحمت گیر میاد).

 15. Avatar Me گفت:
  1

  برخی از بخش های این مقاله درست و تأمل برانگیزه مثل:
  “در واقع نکته ای که جالب است این بوده که آموزش و پرورش ما با این سیستم مافیایی همکاری می کند و حجم کتاب های درسی هر سال کمتر می شود، در عین حال حجم کتاب های کمک درسی و کنکور افزایش می یابد در نتیجه دانش آموزان و خانواده ها مجبور به خرید کتاب های کمک درسی خواهند بود. از سوی دیگر کتاب های درسی هر سال تغییر می کند و این منجر به تغییر کتاب های کمک درسی خواهد شد درنتیجه همه هر ساله مجبور به خرید این کتاب ها می شوند.”

  اما واقعیت این است که کنکور الزامی است و فراری از آن نیست. کاری به ایران و شکل برگزاری کنکور در اینجا ندارم اما واقعیت این است که در ژاپن، کره و چین هم هر سال کنکور برگزار می شود. دلیلش هم ساده است: وقتی که برای یک صندلی در یک دانشگاه حداقل 100 نفر متقاضی وجود دارد، ساده ترین و عادلانه ترین منطقی ترین کار، برگزاری کنکور است.
  در آمریکا هم هر سال کنکور (آزمون استاندارد SAT) برگزار می شود و سالانه بیش از 2 میلیون دانش آموز دبیرستانی برای رفتن به کالج با هم رقابت می کنند.
  من به مردم و سیستم ایران و این که در هر زمینه ای یک عده مافیا به وجود می آید، کاری ندارم اما کنکور و دیگر آزمون های استاندارد مثل IELTS و TOEFL بهترین، عادلانه ترین و منطقی ترین روش برای سنجش آگاهی و اطلاعات تعداد زیادی افراد در یک زمینه ی خاص اند.

  • Avatar علی گفت:
   0

   سلام جناب “Me”.
   نظرات شما ، یه چیز دیگه است.

  • Avatar امیررضا گفت:
   0

   تو دنیا فقط پنج کشور کنکور دارند.( یعنی به شکل سراسری آزمون می گیرند بعد از دبیرستان.) پس از این حرف که می فرمایید که بقیه جاها کنکور نیست یه جورایی غلطه.
   کشورهای دیگه اول اینکه خود دانشگاه ها جداگونه آزمون میگیرند و دوم اینکه متقاضیان رشته های پزشکی خیلی کمتره و ورود به اون آسون تره. چون رشته های دیگه مثل هنر هم موفق هستند

 16. Avatar م گفت:
  1

  دوست عزیز تو که انقد کنکورو دوس داری تو یه همچین سایتی برای چی میای و جالب تر از این که کامنت هم گذاشتی
  تاحالا توعمرم کسی رو ندیدی بودم که بگه کنکور ذهن رو باز میکنه

 17. Avatar م گفت:
  1

  دوست عزیز که کنکورو دوس داری اخه توش چی یاد میدن که بهدرد زندگی بخوره جز اینکه ادم عمر خودشو تلف کنه تا به خودت بیای میبینی ۱۸ سالت شده و هیچ مهارتی بلد نیستی اگه اهل مطالعه و درس هستی پیشنهاد میکنم یه مهارتی رو یاد بگیری و چیزی رو مطالعه کنی که فردا روزی بدردت بخوره

 18. Avatar محمد گفت:
  1

  خدا خیر شون بده که واقعیت رو به مردم میگن تا مردم بدونن که به خاطر این کنکور زندگی مردم از هم می پاشه اخرشهم قبول نمیشه واقعا باید برای این کنکور فکری اساسی بشه تا بیشتر از این خانواده ها رو بخاطر پول از بین نبرن

  • Avatar دانشجو گفت:
   0

   ببینین بچه ها بالاخره باید تلاش کرد توی هر زمینه ای باید تلاش کرد تا به هدف رسید این تلاش کردن و زور زدن رو نمیشه حذف کرد حالا این هدف میتونه برای هر کس متفاوت باشه رشته های هنر هم از نظر من سختیشون خیلی زیاده و حوصله و تلاش زیادی میخوان

 19. Avatar م.ع گفت:
  1

  دستش درد نکنه کسی که این جور اطلاعات رو به مردم میده

 20. Avatar امیرحسین آریایی گفت:
  1

  هیچ چیز مثل این مافیای کنکور توی سیستم آموزشی کشور قوی نیست. هیچ کس هم حریفش نمیشه!

 21. Avatar چراغعلی گفت:
  1

  شدیدا عاشق کنکور هستم چون بی وجود‌ها رو از با وجود‌ها مشخص می‌کنه! خودم هم چندان گرفتار مافیا نشدم چون بچه درس خون بودم و نخواستم تنبلی خودم با پول کلاس کنکور و معلم خصوصی جبران کنم. ملت ۱۱ سال تحصیل به خودش زحمت حل کردن یه تمرین نمیده یه سال آخر می‌خواد با میلیاردی خرج کردن مفت و بدون زحمت نتیجه بگیره و موقعیتی به دست بیاره که لیاقتش نداره
  خدمت شما عقده‌ای های ناکام عرض کنم اگه کنکور نبود جوونا می رفتن مخترع می شدن ؟ (البته قبول دارم اقلیت بااستعدادی در کنکور هدر میشن) ولی اکثریت صبح تا شب پلی استیشن و کافه گردی خوش گذرانی می‌کردن. میگین کنکور سرمایه جوون‌ها رو هدر میده خوبه برا پودر بدن‌سازی و لوازم آرایشی و عمل‌های زیبایی و کلی هزینه دیگه مردم پول دارن اما خریدن ۴ تا کتاب میشه هدر شدن پول.
  چند سال پیش خیلی از بچه‌ها شب و روز غرق clash of clans بودن ندیدم کسی بگه این بازی عمر و پولمون هدر کرد. من که کارای اپلایم داره جور میشه این مملکت می سپارم به مردم بی لیاقتش
  کسی که سرش به تنش بیارزه هدر میشه اینجا.
  کنکور قدرت ذهن تقویت می‌کنه همون مهارت آموزی که اشاره کردین برای درآمد خوبه ولی نمی‌تونه جامعه رو به جلو هدایت کنه. مثلا طراحی سایت با ورد‌پرس هر ننه مرده‌ای می‌تونه یاد بگیره ولی توسعه‌ی الگوریتم‌های هوش مصنوعی و سطوح بالای برنامه‌نویسی معمولا ( نه به صورت ۱۰۰ درصد ) میدون بچه‌های المپیادی هست. پس دیگه ناله نکن کره سانتافه می‌سازه ایران سمند. چون یاد گرفتن مهندسی سانتافه مسیری داره که از توان مدعی‌های بی وجود ( مدیریتی و فنی ) خارج هست و بچه‌های با استعداد هم توسط همین مردم و مقامات بی لیاقت از میدون به در میشن.

  • Avatar س گفت:
   1

   ادمی مثل شما که انقدر ادعاش میشه حتی اگر بهترین کارها هم انجام بده باز اون کار بی ارزشه بهتر بیشتر روی خودتون کار کنید و تواضع، فروتنی، اخلاق، هم یاد بگیرید

   • Avatar Mohamed گفت:
    1

    👍

  • Avatar Nnn گفت:
   1

   ساقیت جنس اشتباهی دستت داده چراغ جادو؟

  • Avatar مهران گفت:
   1

   درخت هرچه پربار تر افتاده تر.
   😑

   • Avatar احمد گفت:
    1

    بابا این بنده ی خدا برگ بی درخته

  • Avatar alir گفت:
   1

   برو یه آبی به سر صورتت بزن بلکه خماریت بپره ما …

   اگه علم دانش و کار بلدی به مدرک آکادمیک بود که امثال حکیم ابوعلی سینا و خارزمی و فردوسی هیچ کدومشون مدرک اکادمیک phd تو رشته خودشون نداشتن و بیسواد محصوب میشن حالا مثال های جهان معاصر بماند که شخصیتی مثل مالکوم ایکس تازه تو زندان به استعداد هاش پی میبره.

   امثال شما هم نشستید سالها پشت کنکور که مثلا پزشک بشید نتونستید. الانم دیگه نمیتونید.خودتونو محکوم کنید که عمرتون حروم شده میاید اینجا از توهماتتون تعریف میکنید.

   علم دانش چیزی که خود آدم باید پی گیرش بشه نه میشه با پول خرید نه میشه به زور تحمیل کرد و نه سیستم های دانشگاهی میتونن کاری کنن.

   • Avatar چراغعلی گفت:
    1

    این که افراد ضعیف الفکر توان درک موفقیت‌های سطح بالا رو نداشته باشن قابل درک هست. از نظر شما موفقیت یعنی پول پارو کردن با آسون ترین روش ممکن. من رتبه تک رقمی کنکور ریاضی شدم و فارغ التحصیل دانشگاه شریفم. الان هم میرم در دانشگاه پنسیلوانیا ادامه تحصیل بدم. حداقل فایده درس برای من بلیط خروج از کشور و نسوختن به پای انسان‌هایی تنبل و دلال هست. کسب تخصص‌های فوق حرفه‌ای ( به خطر شخصیت ضعیف و تنبلی نه قدرت ذهن) از توان امثال شما خارج است. نهایت موفقیت از نظر شما مهارت در کارهای تکنسینی هست نه خلاقیت و تخصص مهندسی. اونی که توهم زده تو هستی که داری عمرت با تنبلی و فقر فکری می سوزونی چه بسا شاید قدرت ذهنی بالاتری هم داشته باشی.

    • Avatar a damn web designer گفت:
     1

     یعنی ادم تو دانشگاه تخصص یاد میگیره:)))) یه مثال ساده بزنم تا لیسانس رشته ی کامپیوتر گرایش نرم افزار ۱۵۰ واحد باید پاس کنی که ۱۴ تاش تخصصیه :))) بعد با ۱۴ واحد قراره کسی تخصص یاد بگیره؟:)) بیخیال……………………

    • Avatar sca گفت:
     0

     خوب اگر قابل درکه پس چرا اینقدر متوقعی … چرا فکر میکنی همه باید مانند شما باشند و مانند شما فکر کنند و زندگی کنند … مگر شما کی هستی … هر کسی هم که باشی برای خودت هستی … شما که مرکز عالم نیستی جان قوربان … در ضمن همه ما 60 سال دیگه عملا وجود نداریم پس خیلی خودت و دیگران رو آزار نده …

    • Avatar ُُالف گفت:
     0

     ببین همانطور که مینوسی برای خودت و کلمات رو ردیف میکنی میشه جوابتو داد … من هم میتونم بگم از نظر شما موفقیت یعنی پول پارو کردن با ((سخـــت)) ترین روش ممکن … اما دوست عزیز هم جمله ای که شما فرمودی و هم جمله اقتباسی من از جمله شما هر دو بی معنی و مفهومه …

    • Avatar آرش گفت:
     0

     اینکه شما رتبه تک رقمی بودی، بچه شریفی، داری میری پنسیلوانیا و همه توضیحاتی که پیرامون خودت میدی، به خودت مربوطه … اولین نفر نیستی و آخرین نفر هم نخواهی بود … شما مرتب قضاوت میکنی … غلط و اشتباه هم همه را قضاوت میکنی … مگر شما رئیس دادگاه هستی … شما اجازه نداری دیگران رو ضعیف الفکر و تنبل بنامی … در مورد هیچ چیز هم قطعی صحبت نکن، اگر دیدگاه علمی به مسائل داری … این که دیگران در چه سطحی از توانایی ذهنی هستند، تشخیصش کار شما نیست، حداقل از حرف زدنت این کاملا روشن شد … در جایگاهی نیستی که ((توان)) افراد رو تشخیص بدی … این کار شما نیست … لازم نیست شما نظر ما رو درباره موفقیت بگی، ما خودمون زبون داریم و میتونیم نظرمون رو بگیم … کلماتی هم مانند ضعیف الفکر، فقر فکری، قدرت ذهنی و مانند اینها رو بیهوده مصرف نکن، اعتباری به کلام نمیده … همونطور که در ترمو دینامیک اصطلاحات رو بیهوده نمیشه استفاده کرد، در سایر شاخه ها هم همینطوره، سخن گفتن هم از این نظر مستثنی نیست … و در پایان یک جامعه و یا تمدن با (((همکاری))) ساخته میشه نه با توقع و انتظار آدمهای اون جامعه از هم …

    • Avatar گمنام گفت:
     0

     رسیدی زنگ بزن!

    • Avatar هموطن گفت:
     0

     شما که نابغه هستی نام واقعی و کاملت رو بگو تا بشناسیمت، تو شبکه های اجتماعی دنبال کنندت بشیم، تبلیغت رو بکنیم، بهت افتخار کنیم … حیفه گمنام بمونی!

    • Avatar نظاره گر گفت:
     0

     داری میری آمریکا، میگن سرزمین فرصت هاست… نمیدونم واقعآ اینطوره یا نه… اما میدونم که یک بار دانلد ترامپ گفت: رؤیای آمریکایی مرده است!

  • Avatar a damn web designer گفت:
   1

   بد بختی این انسان که چه عرض کنم موجود اینه تمام موفقیت زندگیشو توی درس خوندن میدیده و میبینه الان کسی که مثل تو با درس خوندن رفنه دانشگاه و ادعاش میشده که جز نوابغ ایرانه خوشحاله مه اپلای کرده رفته دانشگاه که بعدش چی؟:))) بزنه و بتونه یه شغل با یه درامد متوسط داشته باشه و خوشحال باشی و همچنان خودتو نابغه بدونی چی میشه گفت به این ادم؟؟؟؟الان دقیقا چرا خودتو باید از کسی که با تخصص و دانشش خارج رفته و داره کار میکنه بهتر ببینی؟؟ درحالی که تخصص به قول شما به درس و دانشگاه ربطی نداره؟؟ تو داری جوری که بار اومدی حرف میزنی کل آرزوی پدر و مادرت خر خون بودنت بود و الانم خوشحالن…. سر زندگیم شرط میبندم که تو با این ذهن مریضت نه تو آمریکا تو هیچ مملکتی هیجی نمیشی.

  • Avatar امیر گفت:
   1

   افتادگی آموز اگر طالب فیضی

   • Avatar چراغعلی گفت:
    0

    اتفاقا خیلی هم افتاده هستم. چند ماه وقت گذاشتم به رفیقم که دیپلم تراشکاری بود برنامه نویسی یاد بدم و کلی هم تشویقش می کردم که چیزی کم نداره
    من فقط از ضعیف های تنبل و سست عنصر متنفرم نه مستضعف های محرومی که فرصت رشد نداشتن

    • Avatar FIAT گفت:
     0

     متنفر باش…این حق انسانی شماست که هر احساسی که میخواهی داشته باشی … اما تنفر شما اهمیتی نداره عزیز!

    • Avatar دانشجو گفت:
     0

     صبور و موفق باشید

    • Avatar دیپلمه گفت:
     0

     تنفر نتیجه دیدگاه، جمع بندی یا نتیجه گیری ای غیر علمی است که مبتنی بر احساسات کودکانه، تخیلی، ذهن محور و واقعیت گریز است، که نمیتواند تفاوت ها، تمایزات، علل و عوامل را شناسایی و درک کند ودر نهایت آنها را به عنوان واقعیت موجود بپذیرد!

  • Avatar آرش گفت:
   0

   شما صاحب مملکت نیستی که بسپاریش دست کسی!
   لطف کن لیاقت مردم رو هم اندازه گیری نکن!
   متخصص تست لیاقت!

  • Avatar کندو گفت:
   0

   بسیار جای تأسف داره که یک آکادمی دیده مانند یک فرد معمولی این طور دیگران رو بی وجود و خود را باوجود تلقی میکنه و لابد بی وجودها نباید اصلا وجود داشته باشند … بماند که این نوع تقسیم بندی(دو گروه سازی) اساسا مفهومی ندارد… از کلمه ملت استفاده کردی! بعید میدونم تو با تک تک ملت ایران صحبت کرده باشی و به این جمع بندی رسیده باشی، این نظر شما نتیجه دیدگاه ذهنی شماست و نه واقعیت موجود … باز دوباره دارید همه را قضاوت میکنی و بر چسبی را که دوست داری به کل ملت میزنی … ایرانیان هیچگاه تنبل نبوده و نیستند، این را بار ها نشان دادند … هر سرزمینی دچار فراز و نشیب میشه، این طبیعت تاریخه ….برو تاریخ کشورت رو بخون … بر چه اساسی میگی اکثریت کافه گردی و خوش گذرانی میکنند؟ مگه آمار داری … شاید شما بر اساس آدمهایی که باهاشون در ارتباط هستی داری نظر میدی … امیدوارم بین اون چهار تا کتابی که میخری یک کتاب غیر درسی مربوط به علوم انسانی هم باشه … از نظر شما فقط سر خودت به تنت میارزه؟ … اگر شما به واسطه کنکور قدرت ذهنی بالایی داری پس چرا اینقدر قدرت تحلیلت پایینه عزیز … مرتبا هم توهین میکنی … مثل کلماتی که به کاربردی و اصلا شایسته تو نیست :”هر ننه مرده ای”و “ناله نکن”…در پایان هم دوباره کلمه بی وجود را تکرار کردی، دوست گرامی این کلمه معنای بدی دارد و استفاده از آن اصلا امتیاز نیست…توهین کردن چه در ایران و چه در آمریکایی که داری میری توش عواقب حقوقی و قضایی داره … دقت کن…شما رو مردم به در نکردند، خودت داری میری … قطعا شما نماینده نخبه های ما نیستی … اما خیلی خشمگین و عصبانی هستی که امیدوارم به کینه و نفرت و در نهایت به انتقام منجر نشه … مکانیزم روشت تحقیر مخاطبه!

  • Avatar عارف گفت:
   0

   کاظم قلمچی تویی؟! فکر نمیکردم اینجا ببینمت نترس دکون دستگات خراب نمیشه من که این چرت و پرت هایی که میگی رو انجام ندادم و 2 سال تمام درس خوندم ضریب هوشیمم بالاست سعی نکن دیگران رو خورد کنی از نظر ذهنی چون هر کس استعدادی داره من که قبول نشدم ببینم تو به کجا میرسی

  • Avatar دیپلمه گفت:
   0

   عاشق کنکور هستی؟… پس سزاوار است که هر سال در آن شرکت کنی و دیداری با او تازه کنی … عاشق نتواند که تاب آورد دوری معشوق را …

  • Avatar هموطن گفت:
   0

   شما در این جوابیه مطوّلی که نوشتی، در جایی آورده ای:
   … اگه کنکور نبود جوونا می رفتن مخترع می شدن ؟…
   حال این سوال را میتوان به گونه ای دیگر از حضرتعالی پرسید:
   … الان که کنکور هست جوونا رفتن مخترع شدن؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.