بازسازی خانه می‌تواند استرس زا باشد – 5 نکته برای مدیریت استرس در این موقعیت

همانطور که مشخص است، استرس، اضطراب و ناامیدی همه احساسات بسیار رایجی هستند که هنگام پروژه بازسازی خانه تجربه می‌شوند. یک نظرسنجی اخیر از Toolstation نشان داد که 60 درصد از مراحل بازسازی خانه استرس آور است و بر سلامت عمومی تأثیر می‌گذارد. در این مطالعه اکثر شرکت کنندگان توافق نظر داشتند که بزرگترین پشیمانی آنها “دست کم گرفتن احتمال بروز خرابی و مشکلاتی است که به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد.” همچنین به نظر می‌رسد که زنان در طی بازسازی خانه بیشتر از مردان دچار استرس و اضطراب می‌شوند و استرس‌زاترین قسمت خانه برای بازسازی، طبق بررسی 1003 مورد: آشپزخانه است!

مدیریت استرس در بازسازی خانه

بازسازی خانه یک پروژه طاقت فرسا است

اگرچه بازسازی خانه می‌تواند یک پروژه هیجان انگیز باشد، اما از طرفی می‌تواند کاملاً طاقت فرسا هم باشد. شما تصمیمات زیادی می‌گیرید، به هزینه‌ها و محدودیت بوجه فکر می‌کنید و گاهی اوقات حتی یک مشکل غیرقابل پیشبینی اتفاق می‌افتد. پس در این مسیر قطعا عدم اطمینان، بی‌حوصلگی و سردرگمی را تجربه می‌کنید. ناگفته نماند عدم ثبات اقتصادی و افزایش قیمت‌ها استرس بیشتری را برای شما به همراه می‌آورد.

بازسازی خانه روال عادی زندگی را مختل می‌کند

یکی دیگر از عوامل استرس زا بازسازی این است که در زندگی و فعالیت‌های روزانه صاحب خانه اختلال ایجاد می‌کند. حتی اگر به خود بگویید این مشکلات بی‌اهمیت وگذرا هستند یا مثلا ارزشش را دارد، طبیعی است که حتی تغییرات کوچک در روال‌ عادی زندگی، به شما احساس ناامیدی و بی‌قراری بدهد.

می‌تواند منجر به تنش در روابط شما شود

در حالی که بازسازی خانه مطمئناً می‌تواند باعث ایجاد احساس استرس و اضطراب در افراد شود، همچنین می‌تواند بر روابط شما، چه با شریک یا با کل خانواده تأثیر بگذارد و دلیلش می‌تواند مربوط به بودجه، انتخاب‌ طراح‌ها و ایده‌ها و زمانبندی شما باشد.

اما دلیلی وجود ندارد که در سکوت، از پروژه‌ای که بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد، رنج بکشید. این یک تغییر بزرگ در زندگی شما است و شما باید از سلامت روانتان در این پورسه مراقبت کنید. برای اینکه در طی پروژه بازسازی احساس بهتری داشته باشید، سعی کنید این پنج نکته را رعایت کنید.

5 نکته برای استرس بازسازی خانه:

مدیریت استرس در بازسازی خانه

1. روی ارتباطات خوب خود تمرکز کنید

در حین انجام پروژه بازسازی خانه، برقراری ارتباط با شریک زندگی و یا خانواده ضروری است. مهم است که قبل از شروع پروژه در مورد نتیجه با هم صحبت کنید و یک هدف مشترک به وجود بیاورید.

سعی کنید مراحل انجام پروژه را برای خود شفاف سازی کنید، که شامل ملاقات با طراحان یا پیمانکاران خانه می‌باشد (یا اگر خود در حال بازسازی خانه هستید یک جلسه خانوادگی بگذارید) تا از مراحل پروژه و تاریخ‌ تکمیل آگاه شوید و یا مرورشان کنید.

سعی کنید با پیمانکار و طراح خانه در ارتباط باشید تا اطلاعات خود را از مراحل انجام پروژه بروز کنید و خیال خودتان هم از این که بازسازی خانه در چه مرحله‌ای است، راحت شود.

2. پذیرش را تمرین کنید

وقتی نوبت به بازسازی خانه می‌رسد، گاهی اوقات مواردی پیش می‌آید که به سادگی خارج از کنترل شما هستند. عوامل زیادی برای انجام یک پروژه ضروری هستند که می‌تواند به تأخیر بیفتد و گاهی اوقات خارج از کنترل طراح و صاحب خانه است. می‌توانید با مدیریت انتظاراتتان، به خود کمک کنید که شکست‌ها و تغییرات را بیشتر بپذیرید: همه چیز همیشه طبق برنامه پیش نمی‌رود و اگر شما به این پذیرش برسید، راحت‌تر از آن عبور می‌کنید.

پذیرفتن آنچه خارج از کنترل است را تمرین کنید و در عوض روی کارهایی که می‌توانید انجام دهید تمرکز کنید.

3. به خود استراحت دهید

تمام زندگی شما حول محور بازسازی نمی‌چرخد و شما باید به خودتان و ابعاد دیگر زندگی هم توجه کنید. توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید سعی کنید حس عادی بودن را حفظ کنید. یک راه عالی برای انجام این کار، استراحت دادن به خود است.

هر از گاهی فکر نکردن به بازسازی مشکلی ندارد. این می‌تواند به معنای بیرون رفتن برای خوردن یک بستنی یا قدم زدن در طبیعت باشد.

4. مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید

هر زمان که سلامت روان شما تحت تأثیر چیزی قرار می‌گیرد، مراقبت از خود را در نظر بگیرید. ورزش کردن، خوب غذا خوردن و آبرسانی پوست، همه چیزهایی است که می‌توانید در حین استرس بازسازی خانه، نادیده بگیرید و باید آن‌ها در اولویت قرار دهید.

5. در صورت امکان در خانه در حال بازسازی زندگی نکنید

زندگی در خانه در حال بازسازی می‌تواند منجر به از دست دادن فضا، زمان و حریم خصوصی شما شود. سر و صدا و تعداد پیمانکاران هم می‌تواند بسیار زیاد باشد و باعث کلافگی شما شود.

این راه‌حل به دلیل بودجه محدود برای همه قابل اجرا نیست اما اگر بتوانید مکانی را اجاره کنید یا در طول دوره‌های خاصی از بازسازی در خانه عزیزان خود بمانید، ذهن و روحیه شما در آرامش بیشتری خواهد بود.

اگر شما هم در رابطه با استرس بازسازی خانه، نکته‌ای دارید نظرات خود را حتما با ما به اشتراک بگذارید.

بدون امتیاز
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.