نقاشی‌های کشف‌شده

نقاشی‌های کشف‌شده از هنرهای انسان‌های نخستین در غارهای مختلف جهان

در زمان انسان‌های اولیه و در دوران غارنشین‌ها، انسان توانست با خلق آثاری بر روی دیواره‌ی غارها تصاویری را از زندگی خود به‌جای بگذارد که اغلب با جنگ، شکار و زندگی با حیوانات می‌گذشت. آثار به‌جامانده از غارها درواقع زندگی اجداد ما را به تصویر می‌شکند و متعلق به ده‌ها هزار سال قبل هستند. تاکنون اشکال مختلفی بر روی دیواره‌ی غارهای مختلف جهان با تکنیک های شکار متفاوت، زندگی اجتماعی و عقاید مختلف کشف‌شده است. در این مطلب سعی داریم نقاشی‌های کشف‌شده از جای مختلف جهان از گذشتگان را در اختیارتان قرار دهیم و اطلاعاتی را در این راستا ارائه کنیم.

نقاشی‌های کشف‌شده در غارهای مختلف جهان

نقاشی غار لائوس گال در سومالی

نقاشی‌های کشف‌شده

لائوس گال (Laas Gaal) یک منطقه محبوب باستان‌شناسی واقع در شمال غربی سومالی است که آثار باستانی زیادی در این غار به‌جامانده است. نقاشی‌های به‌جامانده بر دیواره‌ی این غار  متعلق به 8000 تا 10000 سال پیش است. نقاشی‌های غار لائوس گال توسط یک تیم باستان‌شناسی فرانسوی در سال 2002 کشف‌شده و به‌عنوان یکی از بهترین نقاشی‌های غار حفظ‌شده در آفریقا محسوب می‌شود. این تصاویر بر دیواره‌ی غار درواقع جنگ‌ها و فعالیت‌های انسان‌ها و حیوانات را به تصویر می‌کشد. نقاشی‌ها عمدتاً از گاوهای وحشی آن دوران و ساکنین است. همچنین نقاشی‌هایی از جشن‌ها به تصویر کشیده شده است.

نقاشی غار Serra da Capivara در برزیل

نقاشی‌های کشف‌شده

غار سرا دا کاپیوارا در پارک ملی برزیل یکی از قدیمی‌ترین هنرهای آمریکای جنوبی را در خود جای‌داده است. بسیاری از نقاشی‌های این غار متعلق به 25000 سال پیش است. در این نقاشی‌ها از رنگ و سایه‌های قرمز استفاده‌شده است. تصاویر مربوط به شکار، رقص‌ها، انسان‌ها، حیوانات و جنگ‌ها است. این نقاشی‌ها همچنین اولین شواهد از تمدن انسان‌ها در قاره‌ی آمریکا محسوب می‌شود.

غار Bhimbetka Rock در مادیا پرادش ایالتی در هندوستان

نقاشی‌های کشف‌شده

این پناهگاه در هند قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین نقاشی‌های گذشتگان در جهان است. این منطقه شامل 700 پناهگاه سنگی بوده که توسط دانشمندان هندی در سال 1957 کشف‌شده است. بر اساس شواهد این آثار متعلق به اجداد هندیان است و جزو اولین فعالیت‌های انسان در قاره هند است. یونسکو در سال 2003 این مجموعه پناهگاه را به‌عنوان مرکز میراث جهان معرفی کرده است. برخی از آثار سنگی این منطقه متعلق به 3000 سال پیش است اما آثاری از قرن پنجم و قرن پانزدهم هم دیده می‌شود. در حال حاضر فقط آثار درون غارها باقی‌مانده‌اند و آثار بیرونی به دلیل مشکلات هوازدگی نابود و تخریب‌شده‌اند. نقاشی‌های موجود بر روی سقف غار نیز بسیار واضح و زیبا هنوز باقی‌مانده‌اند.

غار Cuevas de las Manos در آرژانتین

نقاشی‌های کشف‌شده

غار Cuevas de las Manos در سانتا کروز در آرژانتین نیز به‌عنوان غار دست شناخته می‌شود. در این غار آثاری از تعداد زیادی دست دیده می‌شود که متعلق به 9000 تا 13000 سال پیش است. به همین دلیل این غار به نام غار دست معروف شده است. البته نقاشی‌هایی از شکارچیان، حیوانات و اشکال هندسی نیز دیده می‌شود. این نقاشی‌های کشف‌شده توسط اجداد منطقه پاتاگونیا در آرژانتین ساخته‌شده است. این آثار در سال 1991 کشف شدند و به‌عنوان یکی از مراکز میراث جهانی یونسکو ثبت گشتند. نکته‌ی جالب این است که تمامی آثار دست‌های به‌جای مانده در این غار دست چپ هستند.

غار Kakadu Rock در استرالیا

نقاشی‌های کشف‌شده

غار Kakadu Rock در پارک ملی Kakadu Rock در جنوب شرقی داروین در استرالیا قرار دارد. این غار شامل تعدادی زیادی آثار تاریخی و نقاشی‌ها است که هر اثر تمدن انسان را نشان می‌دهد. هنرهای پارک ملی Kakadu Rock نخستین تمدن انسانی در بیش از 4000 هزار سال پیش است. در بین این آثار مراسمات عروسی، شکار، زندگی اجتماعی و مراسمات ساکنین مختلف منطقه در دوره‌های مختلف دیده می‌شد. جدیدترین آثار و نقاشی‌های این غار در سال 1986 به ثبت رسیده است. در بین نقاشی‌ها آثاری از حیواناتی نظیر ببر، گربه، لاک‌پشت، مارمولک و مار دیده می‌شود و اعتقاد افسانه‌ای مختلفی بر اساس این غار در بین مردم رواج دارد.

غار Magura در بلغارستان

نقاشی‌های کشف‌شده

غار Magura در استان وینگین در بلغارستان یکی از بزرگ‌ترین غارهای این کشور است. دیواره‌های این غار با نقاشی‌های مختلف تزیین‌شده است و تصاویر از خدایان، شکارها، حیوانات و تکنیک‌های شکار دیده می‌شود. یک تقویم خورشیدی بر روی دیوارهای این غار وجود دارد که 366 روز را نشان می‌دهد. درواقع این تقویم یکی از قدیمی‌ترین تقویم‌های خورشیدی کشف در اروپا است.

غار Chauvet در فرانسه

نقاشی‌های کشف‌شده

غار Chauvet در جنوب فرانسه یکی از اولین و زیباترین هنرهای غار در جهان است. نقاشی‌های موجود در این غار متعلق به 30000 تا 32000 سال پیش است. در دیواره‌ی این غار بیش از 1000 تصویر دیده می‌شود. آثار این غار در سال 1994 توسط گروهی از متفکران موسیقی کشف شد. همچنین بقایای فسیلی زیادی از انسان‌های گذشته در این غار به‌جامانده بود. یونسکو این غار را به‌عنوان یکی از مراکز میراث جهانی در سال 2014 به ثبت رساند. نقاشی‌های این غار عمدتاً شامل حیواناتی چون ماموت، شیرها، خرس‌ها هستند و تصاویر از کوه‌ها نیز دیده می‌شد. البته شایان‌ذکر است که تصاویری از حیوانات عجیب‌وغریب هم در بین آثار دیده می‌شود.

غار Altamira در شمال اسپانیا

نقاشی‌های کشف‌شده

نقاشی‌های کشف‌شده در غار شمالی اسپانیا بهترین آثار و نقاشی‌های حفظ‌شده‌ی جهان محسوب می‌شود. نقاشی‌هایی از پستانداران وحشی و دست‌های انسان‌های در این غار نیز دیده می‌شود. دیوارهای داخلی این غار از شرایط آب و هوایی مختلف در امان هستند و به خوبی حفظ‌شده‌اند. بر اساس تحقیقات احتمالاً این آثار متعلق به 13000 سال پیش است و تصویری از زندگی اجدادمان را به نمایش می‌گذارد.

غار Lascaux در جنوب غربی فرانسه

نقاشی‌های کشف‌شده

غار Lascaux که در جنوب غربی فرانسه قرار دارد نقاشی‌های متعددی را در خود جای‌داده است. Lascaux  شامل بیش از 2000 نقاشی است. تخمین زده‌شده که نقاشی‌های این غار متعلق به 20000 سال پیش است. نقاشی‌ها شامل حیوانات، انسان‌ها و نشانه‌ها بوده است. بیشتر نقاشی‌ها شامل گاوهای سیاه با پاهای بسیار بلند است. در این تصاویر از رنگ‌های طبیعی متعددی استفاده‌شده است و به‌طورکلی زیبایی خاصی را به ارمغان آورد.

امتیاز: 4.2 از 5 (5 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۳ دیدگاه

  1. Avatar یه نفر گفت:

    قشنگ با نقاشیا میشه فهمید کدوم کشوار آینده درخشانی دارن ، مال فرانسه و اسپانیا و استرالیا رو مقایسه کنید با بقیه :))
    برای بلغارستان هم یه نکته خنده دار داره :))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.