چای یا قهوه

چای یا قهوه : اگر چای را جایگزین قهوه کنیم چه اتفاقی برای بدنمان می‌افتد؟

مردم جهان در مصرف نوشیدنی‌های گرم به دو دسته‌ی طرفداران چای و طرفداران قهوه تقسیم می‌شوند. اما این سوال همیشه وجود دارد که کدام نوشیدنی برای مصرف روزانه انتخاب بهتری است، چای یا قهوه ؟ گاهی میل افراد تغییر می‌کند و افراد تصمیم می‌گیرند قهوه را کنار بگذارند و چای را جایگزین آن کنند یا بالعکس. فواید نوشیدن قهوه و چای به صورت روزانه کاملا مستند است. اما جایگزین کردن این نوشیدنی‌ها باهم می‌تواند در بهتر خوابیدن، پایین آوردن کلسترول و سفید شدن دندان‌ها کمک کند. در ادامه جزییات بیشتر را در این زمینه در اختیارتان قرار خواهیم داد.

چای یا قهوه

تغییر چای و قهوه به نوشیدنی‌های دیگر یک تغییر بزرگ است اما ترک قهوه و جایگزینی آن با چای یک تصمیم به مراتب بزرگ‌تر به حساب می‌آید. کنار گذاشتن قهوه عوارض جانبی زیادی مانند سردرد‌های ناشی از ترک کافئین را به همراه دارد و از سوی دیگر محتوای قهوه بسیار سنگین‌تر از چای است. در نتیجه اگر چای را جایگزین قهوه کنید، با تغییرات بیشتری روبرو خواهید بود. فراموش نکنید که قهوه افسردگی را کاهش می‌دهد و چربی قهوه ممکن است بر روزمره تاثیرات مثبت یا منفی داشته باشد.

جایگزینی قهوه با چای اعتیاد به کافئین را کاهش خواهد داد

تحقیقات نشان داده که ترک قهوه و جایگزینی آن با چای، باعث کاهش مصرف کافئین خواهد شد و یک تصمیم خوب خواهد بود. چای کمتر از قهوه اعتیادآور است زیرا کافئین کمتری دارد. از سوی دیگر چای اثر آرامش‌بخشی بیشتر نسبت به قهوه دارد. اگر یک فنجان قهوه بنوشید، باز نیاز به قهوه‌های بیشتری خواهد داشت. اما زمانی که یک فنجان چای می‌نوشید به آرامش خواهید رسید. چای احساس بهتری در بدن ایجاد خواهد کرد و سطح انرژی را نیز افزایش خواهد داد. در این صورت چای برای افرادی که نگران خوابیدن و کاهش تمرکز هستند، یک نوشیدنی سبک خواهد بود.

نوشیدن چای به جای قهوه علاوه بر اینکه خواب را تنظیم می‌کند بلکه بر پوست افراد نیز تاثیر خوبی خواهد داشت و با افزایش تمرکز توانایی فرد را در انجام امور مختلف افزایش خواهد داد. در واقع سطح انرژی با تغییر چای یا قهوه تغییری نخواهد داشت و به قولی انرژی کافی به بدن منتقل خواهد شد.

چای یا قهوه

چای برای استفاده طولانی مدت سالم‌تر است

اگر چای را جایگزین قهوه کنیم هیچ تاثیر منفی در بدن به وجود نخواهد آمد. استفاده چای به جای قهوه می‌تواند سطح کلسترول بدن را کاهش دهد یا حتی بهبود ببخشد. از سوی دیگر قهوه باعث رفلکس و سوزش قلب خواهد شد که با مصرف چای این مشکلات وجود نخواهد داشت.

کنترل مصرف کافئین در چای راحت‌تر بوده و چای بدن را بهتر از قهوه هیدراته می‌کند. از سوی دیگر چای می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد زیرا در چای آنتی‌اکسیدان‌های بسیار قوی وجود دارند که به مبارزه با مولکول‌های ایجاد شده در سرطان می‌پردازند. در نهایت انتخاب چای به عنوان یک نوشیدنی روزانه و مصرف چای به جای قهوه بهترین تصمیم بوده و علاوه بر اینکه تاثیرات منفی کمتری نسبت به قهوه دارد بلکه تاثیرات مثبت آن نیز به مراتب بیشتر از قهوه است.

بیشتر بخوانید: بررسی تاریخچه چای و فرهنگ چای در ایران و عوامل موثر در محبوبیت چای
بیشتر بخوانید: تاثیر قهوه بر پوست : آیا نوشیدن قهوه برای پوست شما بد است؟

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

یک دیدگاه

  1. Avatar Googooli گفت:

    تازشم قهوه یه محصول استکباریه که جیزه ولی ما حدیث داریم چایی گوگولیه مث خودم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.