نور مستقیم خورشید

چرا باید روزانه ۱۵ دقیقه زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیریم؟

در این روزهای تابستانی، خورشید بیشتر خود را به ما نشان می‌دهد در نتیجه فرصت خوبی است تا از آن استفاده کنیم. در واقع خوب است که در روزهای آفتابی از نور خورشید لذت ببریم و نیازی نیست تا وقت زیادی برای استفاده از خورشید بگذاریم. روزانه فقط ۱۵ دقیقه نشستن در زیر نور خورشید، می‌تواند برایمان خوب باشد و در ادامه قصد داریم تا دو مورد از فواید نور مستقیم خورشید را در اختیارتان قرار دهیم.

فواید نور مستقیم خورشید

جذب ویتامین D

نور خورشید روشی طبیعی برای جذب ویتامین D است. البته ویتامین D در بدن انسان تولید می‌شود اما با افزایش سن، روند تولید آن کاهش پیدا می‌کند. در نهایت اگر ویتامین D در بدن کم باشد، استخوان‌ها شکننده‌تر و ضعیف‌تر خواهند شد. در واقع کمبود ویتامین D در سیستم بدن ما می‌تواند خطر شکستگی استخوان و پوکی استخوان را افزایش دهد. ویتامین D همچنین به تنظیم رشد سلول‌ها در بدن کمک می‌کند و این مسئله باعث می‌شود تا آن را یک داروی ضدسرطان نیز بدانند. پرتوهای UVB (ماوراء بنفش B) خورشید در پوست ما جذب می‌شوند و سپس تبدیل به ویتامین D3 خواهند شد. بنابراین برای دریافت ویتامین D، نور آفتاب بهترین دارو است!

نور مستقیم خورشید

تقویت سروتونین

خورشید علاوه بر اینکه در جذب ویتامین D به شما کمک می‌کند، در آزاد کردن سروتونین در مغز نیز تاثیر خواهد داشت. سروتونین هورمونی است که در زمینه‌های مختلفی چون بیدار ماندن و متمرکز بودن، همچنین داشتن خوابی بهتر در شب و دیگر موارد این چنینی کمک می‌کند. از طریق آفتاب گرفتن می‌توان بر عملکرد هورمون سروتونین تاثیر گذاشت و سطح آن را افزایش داد. به همین دلیل در زمستان بسیاری از مردم دچار اختلالات عاطفی فصلی و افسردگی می‌شوند زیرا به اندازه کافی نور مستقیم خورشید را دریافت نکرده‌اند. مقدار مناسب ترشح سروتونین افسردگی را کاهش‌ می‌دهد، روحیه را بهبود می‌بخشد، انرژی را افزایش می‌دهد، تمرکز را بیشتر می‌کند و به هضم بهتر و خواب خوب کمک خواهد کرد. در نتیجه در تابستان حتما آفتاب بگیرید و از نور مستقیم خورشید استفاده کنید ولی مصرف کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

نکته: مدت کوتاه 15 دقیقه‌ای از نور خورشید می‌تواند خواص مورد نیاز را برای بدن تامین کند و انرژی کافی را به بدن انتقال دهد.

بیشتر بخوانید: چند دلیل مهم برای استفاده از کرم ضدآفتاب در تمام فصول مخصوصا تابستان
بیشتر بخوانید: معرفی استایل‌های رنگی و خنک برای خانم‌های خوش‌سلیقه در تابستان
بیشتر بخوانید:
برای بچه‌ها چه تفریحات تابستانی را فراهم کنیم تا کمی از تکنولوژی دور شوند؟

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.