10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی

10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی برای لذت بردن ساکنان از هوای تازه

با شرایط فعلی گسترش ویروس کرونا در جهان، تمایل معماران به ایجاد فضاهای باز محافظت شده‌ای که ساکنان ساختمان‌های مسکونی بتوانند در آن جا فضای تازه تنفس کرده و با رعایت اصول فاصله گذاری اجتماعی با یکدیگر در تعامل باشند، بسیار بیشتر از قبل شده است. در ادامه با همراهی دینو 10 پروژه مسکونی با بالکن جسورانه که ساکنان می‌توانند از هوای تازه لذت ببرند را ببینید و با ایده‌های طراحی آن‌ها آشنا شوید.

10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی

معمار «آلیسون بروکس» (Alison Brooks) به تازگی خواستار ایجاد فضاهای باز بیشتری در دل پروژه‌های مسکونی شده تا ساکنان بتوانند با خیال راحت و بدون قرار گرفتن در معرض خطر ابتلا به همه‌گیری جهانی ویروس کرونا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در ادامه 10 پروژه مسکونی با بالکن جسورانه را می‌بینید که همگی در راستای فراخوان جامعه معماران جهان هستند. به گفته بروکس، این بیماری همه‌گیر معماران را مجبور می‌کند تا توجه بیشتری به مواردی داشته باشند که به مردم امکان دسترسی به هوای تازه را بدون نیاز به ترک خانه‌هایشان می‌دهد. وی در مصاحبه‌ای مستقیم با De Zeen به عنوان بخشی از جشنواره طراحی مجازی گفت:

پیاده‌سازی چنین ایده‌ای باعث می‌شود که مردم احساس کنند به راحتی در فضای باز هستند بدون این که به خیابان بروند.

Ragnitzstrasse 36، اتریش، توسط Love Architecture and Urbanism

10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی - Ragnitzstrasse 36، اتریش، توسط Love Architecture and Urbanism

بالکن‌های Ragnitzstrasse 36 به صورت زیگزاگ‌هایی از چوب لچک تخته سنگی در امتداد قسمت بیرونی این بلوک مسکونی، در واقع یک تندیس هنری در شهر گراتس اتریش هستند. آن‌ها به رغم شکل غیرمعمول خود، 17 متر مربع فضای اضافی به هر آپارتمان اضافه می‌کنند. انتهای پهن‌تر آن‌ها همچنین می‌تواند یک فضای ناهارخوری در محیط باز را در خود جای دهد. این در حالی است که از انتهای شیروانی آن می‌توان برای نمایش گلدان‌های گیاهان و سایر اشیاء تزئینی استفاده کرد.

White Clouds، فرانسه، توسط Poggi + More

10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی - White Clouds، فرانسه، توسط Poggi + More

بالکن‌های بزرگ جعبه‌ای شکل بیرون زده از نمای این بلوک آپارتمانی 30 واحدی، با عملکردی مشابه خانه باغ‌ها طراحی شده‌اند. این بالکن‌ها فضای اضافی برای ذخیره وسایل بزرگ و یا خشک کردن لباس‌های شسته شده را در اختیار ساکنان ساختمان قرار می‌دهند. آن‌ها همچنین برای ایجاد حریم و محافظت از دید عابران در خیابان، از ورق‌های مشبک فلزی سفید رنگ ساخته شده‌اند.

Västra Kajen، سوئد، توسط Tham & Videgård Arkitekter

10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی - Västra Kajen، سوئد، توسط Tham & Videgård Arkitekter

موقعیت ساحلی این بلوک‌های آپارتمانی در جنوب سوئد، شرکت معماری Tham & Videgård را به ایجاد پوسته‌ای شفاف و در عین حال محافظت کننده برای نمای ساختمان Västra Kajen ترغیب کرد. بالکن هر آپارتمان، با یک صفحه آلومینیومی آنودایز شده با قوس وارونه ساخته شده که به معنای تقلیدی از شکل خمیده قلاب‌های ماهیگیری است.

L’Arbre Blanc، فرانسه، توسط Sou Fujimoto

10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی - L'Arbre Blanc، فرانسه، توسط Sou Fujimoto

معمار ژاپنی «سو فوجیموتو» (Sou Fujimoto) بالکن‌های طولانی در این برج مسکونی را «یک اتاق نشیمن کاملا عالی» توصیف کرد. این بالکن‌ها که هر کدام با زاویه‌ای متفاوت به بیرون گسترش می‌یابند، به ساکنان امکان می‌دهند تا با همسایگان خود تعامل داشته باشند. هنگامی که از دور به این بنا نگاه می‌کنید، بالکن‌های بیرون زده آن مانند وزش برگ‌های یک درخت به نظر می‌رسند. این ویژگی باعث شده تا نام پروژه «درخت سفید» (White Tree) انتخاب شود.

95 Peckham Road، انگلستان، توسط Peter Barber Architects

10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی - 95 Peckham Road، انگلستان، توسط Peter Barber Architects

در این بلوک مسکونی آجری، با وجود تعدادی بالکن پیش‌بینی شده، تراس پشت بام و حیاط، دسترسی به فضای بیرونی بسیار آسان است. «پیتر باربر» (Peter Barber) امیدوار است که در نهایت این فضاها پر از اشیاء تزیینی مانند گیاهان، چترها و گلدان‌های دکوری زیبا شود تا فضا را لطیف‌تر نماید. او معتقد است:

اگر این اتفاق بیفتد، شخصیت ساختمان با زنده‌تر شدن نما، بیشتر خواهد شد.

Rodin 33، مکزیک، توسط Carlos Marin

10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی - Rodin 33، مکزیک، توسط Carlos Marin

معمار «کارلوس مارین» (Carlos Marin) این بلوک مسکونی که عرض آن فقط 8/8 متر است را در ترکیب فضای خارجی با داخلی برای استفاده ساکنان آن طراحی کرده است. هر آپارتمان با زاویه‌ای خاص تنظیم شده تا بالکن‌های مورب آن ارتباط خوبی با منظره شهری گسترده ایجاد کنند. درهای کشویی نصب شده در قسمت‌های مجاور نشیمن و ناهارخوری نیز می‌توانند نوعی شرایط ترکیبی بین فضای داخلی و خارجی ایجاد کنند.

Grand Parc Bordeaux، فرانسه، توسط Frédéric Druot Architecture، Lacaton & Vassal Architectes و Christophe Hutin Architecture

Grand Parc Bordeaux، فرانسه، توسط Frédéric Druot Architecture، Lacaton & Vassal Architectes و Christophe Hutin Architecture

به فضای بیرونی این بلوک مسکونی از پیش ساخته شده در Bordeaux فرانسه که قبلا بسیار کم‌نور و کسل کننده بود، بالکن‌های باز و باغ‌های زمستانی اضافه شده است. این طراحی همچنین توانست جایزه معتبر«میس فن در روهه» (Mies van der Rohe) را در سال 2019 از آن خود کند. بالکن‌ها از صفحات و ستون‌های بتنی پیش‌ساخته تهیه شده‌اند که توسط جرثقیل در جای خود قرار گرفته‌اند. معماران تلاش کردند تا برای ساکنانی که در حین نوسازی در محل اقامت خود حضور داشتند، حداقل مزاحمت را ایجاد کرده باشند.

Terrassenhaus Berlin، آلمان، توسط Brandlhuber + Emde ،Burlon و Muck Petzet Architekten

Terrassenhaus Berlin، آلمان، توسط Brandlhuber + Emde ،Burlon و Muck Petzet Architekten

تراس‌های حیرت‌انگیز، محوطه‌ای از فضای باز خصوصی برای آپارتمان‌های مسکونی داخل این بلوک با کاربری مختلط در برلین را شکل داده‌اند. این ساختمان دارای یک گالری در طبقه همکف و یک تراس عمومی در بالاترین طبقه است. شیوه معماری چنین تراس‌هایی بیان می‌کند که ساکنان می‌توانند روی دو راه پله بلندی که از هر طرف ساختمان پایین رفته و دو منطقه مشترک را به هم متصل می‌کنند، با یکدیگر در تعامل باشند.

Garden Tower، سوئیس، توسط Buchner Bründler Architekten

Garden Tower، سوئیس، توسط Buchner Bründler Architekten

بالکن‌های نامتقارن برای شکل دادن به نمای بیرونی این مجموعه مسکونی در روستای Wabern سوئیس، با هماهنگی کامل در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. گیاهان ظریف رونده در اطراف پنل‌های شبکه‌ای (فنس) که به دور هر بالکنی پیچیده شده‌اند، در هوای طبیعی باد می‌خورند و نمای ساختمان را به دیوار سبزی تبدیل می‌کنند. شاخ و برگ این گیاهان زیبا، همچنین برای تهیه سایه طبیعی به فضاهای داخلی مسکونی کمک می‌کنند.

Independence Library and Apartments، ایالات متحده آمریکا، توسط John Ronan Architects

Independence Library and Apartments، ایالات متحده آمریکا، توسط John Ronan Architects

این بلوک مسکونی با هدف «فراتر رفتن از عمل‌گرایی وحشیانه» به خصوص در شهرهای مدرن پرجمعیت، طراحی شده است. این ایده در تضاد بسیاری با عمده طراحی‌های مسکونی سراسر شیکاگو قرار دارد. شما می‌توانید بالکن‌های رنگین‌کمانی در رنگ‌های مختلف از سبز دریایی گرفته تا زرد آفتابی را مشاهده کنید. معماران خلاق این طراحی، برای برجسته‌تر کردن ساختمان، بالکن‌ها را به صورت نامنظم و تصادفی در سراسر نما چیده‌اند.

کدام یک از این 10 بالکن جسورانه ساختمان‌های مسکونی برای شما جذاب‌تر بود؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: De Zeen

بیشتر بخوانید: معماری پس از COVID-19 و چگونگی تلفیق فضای باز و بسته مسکونی

بیشتر بخوانید: ساختمان 1000 Trees در شانگهای ، نمایی از کوه‌های پوشیده از درخت را ارائه می‌کند

امتیاز: 4.8 از 5 (4 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

۲ دیدگاه

 1. Avatar محمد گفت:

  بسیار زیبا بودن، البته در ایران کم بالکن هایی نداریم که تبدیل به حیاط شدن 🙂
  ممنون بابت مقاله های متفاوت و جذابتون

  • Avatar لیلا میرزاخان گفت:

   خیلی ممنونم از نظر خوب و ارزشمند شما🙏🏼💝 تشکر بابت انرژی مثبت👌🏼☘✨
   شخصا هنوز نفهمیدم چرا ایرانی ها علاقه دارن کلی وسایل ب درد نخور و بلا استفاده رو انبار کنن!!!😅

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.