نشانه‌های تومور مغزی

10 مورد از نشانه‌های تومور مغزی که هرگز نباید آن‌ها را نادیده بگیرید

به عنوان نوعی از سرطان، تومور نیز به صورت غیرطبیعی در مغز ایجاد شده و باعث بروز توده‌های مشکل‌ساز می‌شود. این بیماری به نوبه خود دارای علائمی است که در صورت آگاهی از بروزشان، می‌توان به سرعت برای درمان یا کنترل آن اقدام کرد. برای آگاهی از این علائم در ادامه با 10 مورد از نشانه‌های تومور مغزی که هرگز نباید آن‌ها را نادیده بگیرید، همراه دینو باشید.

نشانه‌های تومور مغزی

خوشبختانه تومورهای مغزی جزو بیماری‌های نادر در جهان به حساب می‌آیند. با این وجود امسال 80 هزار مورد مبتلا در جهان به این بیماری تشخیص داده شده است. همچنین 70 هزار آمریکایی هم اکنون با تومور مغزی زندگی می‌کنند. درباره این بیماری باید بدانید که مانند بسیاری از سرطان‌های دیگر، تشخیص زود هنگام از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب ما از متخصصان این زمینه سوال کردیم که چه علائمی برای تومورهای مغزی وجود دارند که باید نسبت به آن‌ها هشیار باشیم. اگر شما نیز هر یک از نشانه‌های تومور مغزی زیر را تجربه کردید، خوب است که با پزشک خود مشورت کنید.

10 مورد از نشانه‌های تومور مغزی

10 مورد از نشانه‌های تومور مغزی

در این جا به بررسی 10 مورد از نشانه‌های تومور مغزی به گفته متخصصان می‌پردازیم:

1. تجربه انواع مختلف سردرد

در بین 10 مورد از نشانه‌های تومور مغزی در یک فرد، تجربه انواع مختلف سردرد بسیار رایج است. در صورت ابتلا به این بیماری، شما به احتمال زیاد، دچار سردردهای متفاوتی خواهید شد که هشداری برای مراجعه به پزشک هستند. با این وجود تقریبا تمام افراد در طول زندگی خود، سردردهایی را تجربه می‌کنند؛ اما، چگونه باید متوجه شوید که سردرد شما مشکوک بوده و احتمال وجود تومور مطرح است؟ «سانتوش کساری» (Santosh Kesari) فوق تخصص اعصاب و انکولوژیست در انستیتوی سرطان John Wayne در مرکز بهداشت Providence Saint John سانتا مونیکای کالیفرنیا است. او درباره انواع سردردهای ناشی از وجود تومور مغزی در سر توضیح می‌دهد:

تغییر در دفعات تکرار، نوع یا شدت سردرد شما بیان می‌کند که باید هشیار باشید و ارزیابی اعصاب را سریعا انجام دهید.

2. بدترین سردرد زندگی شما

«جاشوا منصور» (Joshua Mansour)، پزشک متخصص بیماری‌های انکولوژی در لس آنجلس می‌گوید:

ممکن است بیماری تومور مغزی به عنوان «بدترین سردرد زندگی شما» شناخته شود. اگر شما فردی هستید که میگرن دارید، وجود تومور باعث می‌شود سردردهای شما دوام بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند. در این صورت حتما سردرهایتان را بررسی کنید.

«مارتین مرتضوی» (Martin Mortazavi)، پزشک جراح مغز و اعصاب و رئیس انستیتوی علوم اعصاب کالیفرنیا می‌گوید:

داشتن سردردهای مداوم و بدتر از همیشه، به خصوص اگر شما را شب‌ها از خواب بیدار کنند، علائم مهمی هستند که نباید از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. اگر دچار چنین سردردهایی شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

3. تغییر حافظه

فراموشی و از دست دادن حافظه کوتاه مدت نیز می‌تواند نشان‌دهنده وجود تومور در لوب‌های موقتی یا جلوی مغز باشد. این لوب‌ها حافظه فرد را کنترل می‌کنند. کساری در این باره می‌گوید که بعضی اوقات این بیماری در طول ماه‌ها تا سال‌ها اتفاق می‌افتد. در واقع می‌توان گفت که بیماران قبل از انجام تصویربرداری برای آشکارسازی تومور مغزی، حالت زوال عقل دارند.

4. تهوع یا استفراغ غیر قابل توضیح

مرتضوی معتقد است که داشتن حالت تهوع مستمر و یا استفراغ مداوم که توضیحی در رابطه با آن وجود ندارد، می‌تواند نشانه تومور مغزی در فرد باشد.

5. ضعف

به اعتقاد کساری، ضعف غیرقابل توضیح در بازوها یا پاها می‌تواند نشانه تومور مغزی در قشر حرکتی لوب پیشانی، نورون‌ها و مسیرهای کنترل عضلات باشد.

6. تغییر شخصیت

کساری درباره این نشانه از تومور مغزی توضیح می‌دهد: بیماران تومور مغزی از خود تغییر در رفتار نشان می‌دهند. این تغییرات می‌تواند بروز مهارگسیختگی به عنوان رفتار پرخطر، بی‌تفاوتی و یا انجام فعالیت‌های کمتر نسبت به کارهای معمول گذشته خود باشد. بیماران همچنین ممکن است در عملکردهای شغلی یا خانگی خود بازدهی سابق را نداشته باشند. در این گروه از بیماران، معمولا تومورهای موجود در لوب پیشانی که عملکردهای اجرایی در آن قرار دارد، باعث اختلال رفتاری و تغییر شخصیت فرد می‌شوند.

7. تغییر دید

به گفته دکتر منصور، اگر دید تار و مضاعف مداوم دارید، باید آن را به پزشک خود گزارش دهید. بعضی اوقات تغییرات بینایی ممکن است نامشخص باشند. به طوری که بیماران دارای تومور مغزی، ممکن است تغییرات بینایی شدیدی داشته و متوجه آن شوند و یا حتی هرگز از آن آگاه نشوند. آن‌ها ممکن است در قسمت‌هایی از بدن که مربوط به از دست دادن دید است، دچار اختلال شده و یا حوادث رانندگی مکرر در طرف آسیب‌دیده داشته باشند.

8. تغییر گفتار

کساری معتقد است که گفتار نامفهوم یا متراکم و همچنین سخنرانی روان اما بی‌معنی، همگی ممکن است ناشی از توموری باشند که بر نواحی گفتار در لوب گیجگاهی یا آهیانه‌ای مغز تاثیر می‌گذارد.

9. مشکل در راه رفتن

به گفته کساری، از دست دادن تعادل، احساس ناپایداری در عضلات پای خود هنگام ایستادن، یا ضعف و بی‌حسی در پاها می‌تواند یک نشانه از وجود تومور مغزی باشد. این علائم عموما مربوط به توموری است که بر روی لوب پیشانی، فیبرهای حرکتی ساکن آن جا و یا مخچه قرار دارد.

10. تغییرات شنوایی

تغییرات شنوایی ناگهانی همیشه نیازمند بررسی توسط پزشک است. کساری توضیح می‌دهد که تومور مغزی با تاثیر روی هشتمین عصب جمجمه، می‌تواند باعث افت شنوایی، حالت زنگ زدن در گوش یا سرگیجه شود.

آیا شما نیز موارد دیگری از نشانه‌های تومور مغزی را می‌شناسید؟ آن‌ها را با ما در نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: Eat This

بیشتر بخوانید: حمله قلبی خاموش و علائمی که بروز آنها را باید بسیار جدی بگیرید

بیشتر بخوانید: پنج نشانه که خبر از بروز مشکل در کلیه‌ها می‌دهند: این علائم را جدی بگیرید

امتیاز: 4.5 از 5 (4 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.