کودکان مهدکوکی

10 نکته‌ای که قبل از به مهدکودک فرستادن فرزندانتان باید مدنظر قرار دهید

مهدکودک در واقع برای کودکان، اولین وجه از اجتماع خارج از خانه به حساب می‌آید. به همین دلیل تجربیاتی که کودکان در آن کسب می‌کنند، می‌توانند نقش پررنگی در آینده آن‌ها داشته باشند. از این رو، این‌بار به پیش زمینه‌هایی که قبل از به مهدکودک فرستادن کودکان باید فراهم شوند، خواهیم پرداخت.

قبل از به مهدکودک فرستادن فرزندانتان چه نکاتی را باید بررسی کنید؟

کودکان مهدکوکی

طبیعتا در مهدکودک، کودکانی که یک پایه نسبتا مناسب دارند، با تمام اطلاعات جدیدی که خواهند آموخت، راحت‌تر کنار می‌آیند. نیاز نیست که کودکان همه چیز را بدانند، اما داشتن پیش زمینه‌ای از نکات مهم زیر، می‌تواند در این راستا به آن‌ها کمک شایانی بکند.

نکاتی که یک کودک قبل از رفتن به مهدکودک باید بداند:

مهد کودک

 • عنوان کردن خواسته‌ها و نیازها

کودکانی که با یک سلام گفتن، با سایرین ارتباط برقرار می‌کنند و یا از معلمشان چیزهایی که می‌‌خواهند را می‌پرسند، قادرند به راحتی با دیگران صحبت کنند و از نظر اجتماعی رشد بهتری در مهدکودک خواهند داشت.

 • نوشتن نام خود

در حالت ایده‌آل، کودکان قادر به نوشتن اسامی خود از راست به چپ، بر روی خط زمینه خواهند بود. اما در کم‌ترین حالت هم، آن‌ها باید قادر باشند در حد توانشان، نام خود را به صورت خوانا، برای معلمشان بنویسند.

مهارت کتاب خواندن

 • چگونه گرفتن یک کتاب

الزاما نیاز نیست که کودکان قبل از رفتن به مهدکودک قادر به خواندن کتاب باشند. اما این‌که بتوانند کتاب را به درستی در دست بگیرند، بالا و پایین صفحات را تشخیص دهند، بدانند متن در کجا نوشته شده است و… از نکاتیست که والدین از قبل باید بهشان آموزش داده باشند. برای آموزش این‌کار لازم است که تقریبا هر روز این موضوع را با او تمرین کنید یا برای کودکتان تا می‌توانید کتاب بخوانید.

 • خودشان لباس بپوشند

کودکانی که به سن رفتن به مهدکودک رسیدند، باید قادر باشند خودشان لباس‌هایشان را بپوشند، دگمه شلوارشان را ببندند و کفش‌هایشان را به پا کنند. این‌که در سال اول مهدکودک رفتن، بلد نباشند بند کفششان را ببندند، زیاد جای نگرانی ندارد. با او تمرین کنید.

کودکان مهدکودکی

 • در دست‌شویی رفتن مستقل باشند

معلم‌های مهدکودک، معمولا قادر نیستند کودکان را در داخل دست‌شویی همراهمی کنند. بنابراین از پوشاندن لباس‌های سرهمی که مدیریت کردنشان برای کودک دشوار است بپرهیزید. تمرین در این خصوص باید حتما از 4 سالگی شروع شود. بسیار مهم است که آن‌ها به درستی قادر به تمییز کردن خود و شستن دست‌هایشان باشند.

 • دانستن طرز استفاده از قیچی، چسب و مداد شمعی

رنگ‌آمیزی، بریدن کاغذ و چسباندشان به صفحه‌ای دیگر، از مهارت‌هاییست که تقریبا هر روزه کودکان در مهدکودک انجام خواهند داد. کودکانی که از قبل در این خصوص تمرین داشته‌اند، شروع درخشانی در مهدکودک خواهند داشت.

مهد کودک

 • دانستن برخی از حروف الفبا و دانستن صدای آن‌ها

بهتر است این‌کار را با دانستن حرف اول اسمشان شروع کنید. بچه‌ها در مهدکودک تعداد زیادی از حروف را خواهند آموخت، بنابراین دانستن برخی از آن‌ها کمک بزرگی خواهد بود. اما ضروری نیست تک تکشان را از قبل بدانند.

 • تا ده شماردن

مهدکودکی‌ها باید بلد باشند تا 10 بشمارند و مثلا قادر باشند چهار تا مدادرنگی را به درستی بشمارند.

مهدکودک

 • شعر خواندن

تحقیقات نشان داده است، کودکانی که دارای مهارت واج‌شناختی هستند، معمولا بهتر بلدند متون مختلف را بخوانند. خواندن شعرهای کودکانه و دانستن برخی از آن‌ها، در یادگیری این مهارت و به درستی بیان کردن کلمات کمک می‌کند. می‌توانید برایشان کتاب‌های شعر کودکانه بخوانید.

 • جدا شدن از والدین

اضطراب جدا شدن از والدین در روز اول تحصیلی، بسیار رایج است. کودکان شاد، راحت‌تر در مهدکودک با این موضوع کنار می‌آیند و حتی در رفتن به مدرسه هم این مشکل را نخواهند داشت.

جدا شدن از والدین

شما فکر می‌کنید دانستن چه مهارت‌های دیگری برای کودکان پیش از رفتن به مهدکودک نیاز است؟

امتیاز: 5.0 از 5 (7 رای)
کمی صبر کنید...

۲ دیدگاه

 1. Avatar sm.mosavi گفت:

  مگه مهد کودک قرار چی چی یاد بگیره که این ها رو باید بلد باشه!

 2. Avatar sm.mosavi گفت:

  اصلا اگه این ها رو بلد باشه اصلا برای چی دیگه مهد کودک بفرستمش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.