وام ازدواج

کمیسیون تلفیق مجلس از 30 میلیون تومانی شدن وام ازدواج خبر داد

با وجود آنکه دولت در لایحه سال آینده مبلغ وام ازدواج را 15 میلیون تومان پیش‌بینی کرده بود، امروز کمیسیون مجلس اعلام کرد که مبلغ این وام را به 30 میلیون تومان افزایش داده است.

وام ازدواج 30 میلیون تومان شد

فاطمه ذوالقدر، عضو کیمیسون تلفیق مجلس امروز خبر افزایش 30 میلیون تومان شدن وام ازدواج را اعلام کرد و گفت:

 اعضای کمیسیون تلفیق بودجه 1398 با پیشنهاد افزایش وام ازدواج به 30 میلیون تومان با دوره بازپرداخت 5 ساله موافقت کردند.

این افزایش درحالی صورت گرفته که دولت در لایحه ارائه شده به مجلس وام ازدواج را 15 میلیون برای سال آینده تعیین کرده بود. البته این موضوع تازگی ندارد و در سال 95 هم پس از آنکه وام ازدواج 3 میلیون در نظر گرفته شده بود، مبلغ آن به 10 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. در همان سال عبدالناصر همتی، مدیرعامل وقت بانک ملی این تصمیم را اشتباه عنوان کرد و گفت:

تبصره موجود برای افزایش وام 3 میلیونی به 10 میلیون تومان با توجه به منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها به عنوان تأمین‌کننده وام ازدواج، عملیاتی نیست. اگر قرار باشد که سقف وام را به یک‌باره تا سه برابر افزایش دهیم، به‌طور حتم میزان پرداخت به یک سوم کاهش می‌یابد که در این حالت نه تنها تبصره موجود نتوانسته گره‌ای از مشکلات زوجین باز کند، بلکه موجب می‌شود عده‌ای از این تسهیلات استفاده کرده و عده‌ای دیگر از آن محروم شوند.

همتی که حالا عهده‌دار ریاست کل بانک مرکزی است در آن زمان اعلام کرده بود که وام ازدواج باید به مرور و با رشد سالانه حداکثر 10 درصدی افزایش یابد. راهکار دیگر او تغییر نرخ سود در تسهیلات ازدواج بود؛ به‌طوری که بخشی از این افزایش را از منابع قرض‌الحسنه خارج کرده و به جای سود چهار درصد موجود، به آن سود مبادله‌ای تعلق گیرد.

طبق گفته او زمانی که دولت رقم 15 میلیون تومان را برای وام ازدواج در نظر گرفته، قطعاً با بررسی بانک مرکزی از میزان منابع قرض‌الحسنه بانکی این کار انجام شده است. بدین ترتیب پیش‌بینی می‌شود که افزایش مبلغ وام ازدواج بدون درنظر گرفتن منابع جدید برای پرداخت آن، باعث شود تا سال آینده تعداد پرداخت‌های بانکی این وام کاهش پیدا کند.

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

۲ دیدگاه

  1. Avatar محمد گفت:

    با این وضع گرونی دیگه فایده نداره 100 میلیون هم که بدن دیگه جواب نمیده

  2. Avatar المیرا گفت:

    چه عجب یه حرکتی کردن اینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.