مدیریت زمان

4 راه برای آنکه با مدیریت زمان فعالیت‌های خودتان را ارزیابی کنید

مسلماً دلیلی وجود دارد که بیشتر افراد موفق به این نکته پی برده‌اند که زمان ارزشمندترین دارایی آنها است. زمانی که از دست برود، دیگر رفته است. برخلاف پول، شما نمی‌توانید زمان بیشتری بدست آورید. متأسفانه بسیاری از ما از ارزش زمان غافل هستیم و آن را در بیهوده‌ترین راه‌ها تلف می‌کنیم. ما تمام آخر هفته را به بطالت می‌گذارنیم و اغلب زمان را صرف چیزهایی می‌کنیم که اهمیتی ندارند. اما چطور می‌توان این رویه را تغییر داد و چگونه می‌توانیم با مدیریت زمان در جهت درست آن را صرف می‌کنیم.

مدیریت زمان راهی برای ارزیابی خود

با در نظر گرفتن موارد زیر می‌توان به اهمیت مدیریت زمان و نقش آن در رسیدن به اهداف کوچک و بزرگ در زندگی هر شخص پی برد.

تمرکز خودتان را بر روی اهداف والاتر بگذارید

حواس‌پرتی‌های زیادی در زندگی روزمره ما وجود دارد که می‌توانند به راحتی ما را از اهداف اصلی خودمان دور کنند. گاهی این اجتناب ناپذیر است، اگر پای بحران کاری یا مسائل خانوادگی در میان باشد. اما اگر ما دائما با مواردی مانند شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و یا اولویت‌های افراد دیگر، تمرکزمان را از روی هدف‌های خود برداریم، در مدتی کوتاه مضطرب و پریشان می‌شویم، چرا که خواسته‌های خود را نادیده گرفته‌ایم.

برای اینکه مطمئن شوید بر روی اهداف خود کار می‌کنید، از خودتان بپرسید، می‌خواهید چه دستاوردی داشته باشید؟ چه چیزی مانع رسیدن شما به آن می‌شود؟ اولویت شما چیست؟ با چه انگیزه‌ای هر روز از خواب بیدار می‌شوید؟ پاسخ این سوالات اهداف شما در زندگی را مشخص می‌کند. زمانی که شما هدف داشته باشید، متمرکز و با انگیزه همه توان خود را برای رسیدن به آن به کار خواهید گرفت.

برنامه‌ریزی کنید که چگونه روز خود را خواهید گذراند

تصور کنید که از خواب بیدار شده‌اید و هیچ برنامه‌ای ندارید. بعضی اوقات این یک تغییر خوب است مانند تعطیلات. اما اگر صبح شنبه اینگونه باشد چطور؟ بدون داشتن برنامه شما فقط به‌دور خود خواهید چرخید و اجازه می‌دهید که کارهای کم‌اهمیت باعث حواس‌پرتی شما شود.

از طرف دیگر نداشتن برنامه به ما در پیشرفت برای رسیدن به هدف کمکی نمی‌کند. درحالیکه نیاز نیست برای دقیقه به دقیقه روز خود برنامه‌ریزی کنید، داشتن یک ساختار برای اینکه چطور روز خود را بگذارنید، لازم است. اولویت‌های خود را در برنامه اصلی روزانه خود قرار دهید و حواس‌پرتی‌ها را در لیست ممنوعه.

زمان خود را هوشمندانه صرف کنید

استفاده هوشمندانه از زمان به معنی خداحافظی با تفریحات نیست. یعنی هنگامیکه مشغول مدیریت زمان خود هستید، عذاب وجدان درخصوص این موضوع نداشته باشید که به جای خواندن زبان، ساعت‌ها در اینستاگرام چرخیده‌اید. البته که در زمان استراحت خود می‌توانید به هر روشی که دوست دارید خودتان را سرگرم کنید، اما اولویت و اهداف اصلی زندگی‌تان را فراموش نکنید. یادگیری مهارت‌های جدید، ورزش، کمک به خانواده و حتی اضافه کار برای کسب درآمد بیشتر در جهت رسیدن به هدف مهمتر، از جمله مواردی هستند که می‌توانند اولویت‌های زندگی افراد باشند.

مدیریت زمان

به دیگران نشان دهید که زمان شما ارزشمند است

از آنجاییکه زمان شما ارزشمند است، نمی‌توانید آن را به‌راحتی در اختیار همه قرار دهید. این مانع توجه به اولویت‌ها و خواسته‌های شما می‌شود. مانند این است که در حساب بانکی دیگران سرمایه‌گذاری کنید. نشانه‌هایی وجود دارد که دیگران با مشاهده آنها در شما درمی‌یابند که ارزشی برای زمان خود قائل نیستید.

به همه “بله” می‌گویید

اگر به هر درخواستی که از سمت دیگران می‌آید پاسخ مثبت دهید، اولویت آنها را بالاتر از خودتان قرار داده‌اید. “نه” گفتن را تمرین کنید. این ساده‌ترین راه برای رسیدن به اهدافتان است.

به‌راحتی حواستان پرت می‌شود

شما مشغول یک کار جدی و مهم هستید، اما یک ایمیل، زنگ یا پیام دریافت می‌کنید یا کسی در اتاق را می‌زند، شما سریعاً کار را متوقف می‌کنید. این وقفه‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود. هنگامیکه یک زمان مشخص برای کاری در نظر می‌گیرید، حواس‌پرتی‌ها مانند گوشی و یا هر چیز دیگری که تمرکز شما را از بین می‌برد را از خود دور کنید.

7/24 پای تلفن هستید

اعتیاد به شبکه اجتماعی

به لطف گوشی‌های هوشمند همه از ما انتظار دارند که درست پس از دریافت ایمیل یا مسیج، جواب آنها را بدهیم. این غیرقابل قبول است. مرزهای خودتان را مانند ساعات اداری برای دیگران مشخص کنید. شما قرار نیست که برای دیگر پشتیبانی 24 ساعته داشته باشید.

محدودیت‌های زمانی خود را زیر پا نگذارید

اگر برای دیدن دوست خود تنها 30 دقیقه زمان دارید، به همان 30 دقیقه پای‌بند باشید. طبق برنامه‌ریزی که کرده‌اید جلو روید، این به دیگران هم ثابت خواهد کرد که زمان شما ارزشمند است.

بی‌رحم باشید

زمانیکه یک قرار کاری یا حتی دوستانه دارید، واضح عنوان کنید که تأخیر جایز نیست. زمانیکه دیگر به زمان شما بی‌احترامی می‌کنند، وقت شما هدر خواهد رفت و از کار و هدف خود دور خواهید شد.

“زمانیکه رفته…دیگر باز نخواهد گشت” به همین دلیل بسیار مهم است که شما چگونه زمان خود را صرف می‌کنید. مدیریت زمان در ارتباط مستقیم با ارزیابی زندگی خودتان است و اگر در زمان خود درست اولویت بندی نکنید، ممکن است هرگز نتوانید به اهدافی که دارید برسید.

امتیاز: 4.8 از 5 (6 رای)
کمی صبر کنید...

۲ دیدگاه

  1. Avatar زینب گفت:

    عالی ولی وقتی برنامه میریزم مخصوصا مثلا 15 ساعته انجامش نمیتونم بدم چرا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.