دوش گرفتن با آب سرد

چهار مزیت دوش گرفتن با آب سرد چیست؟

شاید برای شما هم دوش گرفتن با آب سرد یک چالش ناخوشایند باشد. اما اگر از مزایای آن در سلامت جسمی آگاه شوید، احتمالاً آن را با رضایت خاطر بیشتری انجام خواهید داد. دوش گرفتن با آب سرد در هنگام صبح مزایای جسمی و روانی بسیاری دارد. در ادامه این مطلب 4 مورد از آنها را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

1. تقویت سیستم ایمنی بدن

محقق کشف کرده اند که بین قرار گرفتن در معرض آب سرد و افزایش گلوتاتیون رابطه مستقیم وجود دارد. گلوتاتیون نوعی اسید آمینه است که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند. این ماده با سموم بدن مقابله می کند و دشمن استرس است.

2. پوست بهتر

متخصصان پوست می‌گویند که آب گرم چربی ای که در پوست شما وجود دارد از بین می‌برد و باعث خشکی و خارش می شود. دوش گرفتن با آب سرد چند بار در هفته التهاب پوست را کاهش می‌دهد. همچنین  موهای شما را شکنندگی نجات می‌دهد.

3. ترمیم سریع تر عضلات

ورزشکاران پس از مسابقه و تمرین برای آنکه درد عضلانی خود را کاهش دهند، از حمام آب یخ استفاده می‌کنند. همین تکنیک برای کسانی که پس از یک کار طولانی مدت از درد در ماهیچه های خود رنج می‌برند، موثر خواهد بود.

4. خوش اخلاقی

محققان دانشگاه ویرجینیا معتقدند که حمام آب سرد می‌تواند راهی برای درمان افسردگی باشد. این پژوهشگران با آزمایش بر روی “دوش خنک سازگار”  به نتایج جالبی رسیدند. این روش یک حمام 5 دقیقه ای است که دمای آب به تدریج کاهش پیدا می‌کند  و شوک ناشی از آب سرد آزاردهنده نخواهد بود. نتیجه این تحقیق نشان داده است که دوش آب سرد می‌تواند با تحریک مغز و انتشار نورآدرنالین، منجر به اثر ضد افسردگی شود.

با در نظر گرفتن مزایای آب سرد می‌توان خوش بین بود که فصل گرم تابستان زمان سختی برای شروع این عادت خوب که در نهایت تأثیر مثبتی در سلامت شما خواهد گذاشت، نیست.

امتیاز: 5.0 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.