تصمیم گیری درست

5  یادآوری مهم برای تصمیم گیری درست در شرایط حساس زندگی

همه ما در شرایطی پا به زندگی می‌گذاریم که یک سری از اتفاق بدون دخالت ما انجام گرفته است و ممکن است تصمیم گیری درست درخصوص آن انجام نشده باشد. به عنوان مثال نامی شما دارید، یا خانواده‌ای که در آن بزرگ شده‌اید و یا شرایط زندگی‌تان در کودکی، در هیچکدام از آنها شما تصمیم گیرنده، نبوده‌اید. اما یک ضرب‌المثلی هست که می‌گوید:

زندگی نگه داشتن کارت‌های ارزشمند نیست، اینست که با کارت‌های معمولی خوب و درست بازی کنی.

تصمیم گیری درست در هر شرایطی می‌تواند وجه تمایز یک انسان موفق و معمولی باشد. کلید موفقیت استفاده درست از کارت‌هایی است که زندگی در اختیار شما قرار داده، که این شامل انتخاب‎هایی می‌شود که ما می‌کنیم.

برای تصمیم گیری درست به چه چیزی توجه کنیم؟

شما با تصمیم گیری درست امروز جای پشیمانی برای فردا باقی نخواهید گذاشت. از این رو در ادامه مطلب ما به شما 5 نکته مهم در همین زمینه را یادآوری خواهیم کرد.

1.  همیشه در ذهنتان از آخر ماجرا شروع کنید

ما تصمیم می‌گیریم، از تصمیمان به زندگی ما شکل می‌دهند. از زمان خارج شوید و آخر ماجرا را تصور کنید و ببینید که این تصمیم چه تغییری در زندگی شما ایجاد خواهد کرد. آیا این همان چیزی است که قصد دارید در آینده به آن برسید؟ اگر پاسخ شما به خودتان منفی دوباره جوانب کار را بسنجید.

2. تصمیماتی در راستای رسیدن به یک هدف عالی بگیرید

آن چیزی که حالا اهمیت دارد، دانستن هدف نهایی شما است. اگر این فردا برای شما اهمیت ندارد، پس امروز هم نخواهد داشت. تمرکز و انرژی خودتان را در حال بگذارید، به راهی که در راه رسیدن به هدفتان طی می‌کنید نگاه کنید آیا انتخاب الان‌تان در راستای نزدیک شدن به هدفی است که برای مدت خود در نظر گرفته‌اید؟

3. قدرت انتخاب را از خودتان نگیرید

اینکه از بار مسئولیت شانه خالی کنید، وانمود کنید انسان ضعیفی هستید که قدرت تصمیم گیری درست ندارید و آن را برعهده دیگران بگذارید، خسته کننده است. صدای خودتان را برتر از هر صدای دیگری بدانید و از انتخاب‌هایی که دارید، آنچه که برای‌تان کارساز است را انتخاب کنید. این به شما حس آزادی و طراوت می‌دهد و از همه مهتر توانایی شما در انتخاب عاقلانه را افزایش می‌دهد.

4. انتخاب‌های خودتان را ساده کنید

ما در محیطی زندگی می‌کنیم که انتخاب‌های زیادی داریم، با این حال خواهان انتخابات بیشتر هستیم، چرا که این موضوع اعتیادآور است. اما تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که انتخاب‌های بیش از حد دارند، برای انتخاب کار سخت‌تری در پیش دارند. اگر گزینه‎های خود را ساده نکنید،  روند فکری شما فلج خواهد شد. انتخاب‌های کمتر، نتایج بهتری در پی خواهد داشت. به عنوان یک انسان زمانیکه ما در تصمیم گیری‌هایمان اعتماد داشته باشیم، از جستجو درخصوص اطلاعات اضافی جلوگیری کرده و به جلو حرکت می‌کنیم.

5. هیچوقت برای تصمیم گیری درست دیر نیست

اینکه الان در زندگی کجا هستید، موقتی است، اینکه چطور زندگی خود را به سرانجام می‌رسانید اهمیت دارد و دائمی است. اینکه چطور از نقطه A به نقطه B بروید، کاملاً به شما بستگی دارد. با یک طرز فکر منفی، نتیجه مثبت حاصل نمی‌شود. بزرگترین قدم برای تغییر دنیای اطرافتان، اینست که دنیای درونتان را تغییر دهید. اجازه ندهید که گذشته جلوی شما را بگیرد، از انتخاب‌های بد، احمقانه و تنبلانه خود درس بگیرید. آنها به شما و انتخاب‌های امروز پیش روی شما شکل می‌دهند و در تمام زندگی آینده‌تان تأثیرگذار خواهند بود.

انتخاب‌های شما قدرت بیشتری در کنترل زندگی می‌دهد و شما شجاعت و اعتمادبه‌نفس بیشتری برای تصمیم گیری درست بدست خواهید آورد. برای پذیرش زندگی فعلی‌تان درجا نزنید و با انتخاب‌های عاقلانه آن را در جهت درست هدایت کنید.

امتیاز: 4.3 از 5 (4 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.