6 نشانه محیط کار سمی که می‌توانید در همان روز اول ببینید

در این مطلب به نشانه‌هایی از محیط کار سمی که باید به آن توجه کنید می‌پردازیم. از یک شغل سمی باید به هر قیمتی شده اجتناب کرد، هر چه مدت بیشتری در یک فرهنگ کاری استرس زا یا استثمارگرانه گیر کرده باشید، فرار از آن سخت‌تر می شود. وقتی محل کار خود را به عنوان یک منطقه خطرناک می‌بینید، کمتر می‌خوابید، استرس بیشتری دارید و سلامت روانی شما آسیب می‌بیند. اگر افراد در این محیط بیش از حد طولانی کارکنند، عزت نفسشان تضعیف می‌شود و فکر نمی کنند آنقدر خوب هستند که بتوانند کار دیگری انجام دهند.

تعداد زیادی خط قرمز وجود دارد که نشان‌دهنده این است که محل کار شما می‌تواند سمی باشد و حتی در همان روز اول می‌توانید آنها را ببینید. در اینجا برخی از اولین علائمی که باید مراقب آنها باشید را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

نشانه‌هایی از محیط کار سمی:

محیط کار سمی

1. هیچ کس به خود زحمت نمی‌دهد که در روز اول از شما استقبال کند یا از شما دعوت کند

وقتی تازه وارد هستید، همکاران باید تلاش کنند تا احساس کنید از شما استقبال می‌شود. اگر آن‌ها طوری رفتار کنند که انگار نمی‌توانند به ورود شما اهمیتی دهند، این می‌تواند نشان‌دهده مسائل عمیق‌تری ‌باشد.

اگر کارمندان به شما بگویند که “من وقت ندارم” و یا نشان دهند که تمایلی به معرفی شما یا کمک به شما دریادگیری ندارند، این یک علامت هشدار است.

گرگوری تال، با بیش از 15 سال تجربه در زمینه منابع انسانی ، می‌گوید که این امر می‌تواند در مشاغل از راه دور نیز اتفاق بیفتد. برای نمونه: اگرتلاشی برای معرفی شما یا ارائه هرگونه آمادگی قبلی در تماس‌های زوم در روز اول کاری شما صورت نگیرد، این می‌تواند یک زنگ خطربرای شما به حساب بیاید.

اگر از شما استقبال نمی‌کنند، ممکن است ربطی به شخص شما نداشته باشد و دلیل آن می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که همکاران شما به کار در سازمان افتخار نمی‌کنند و نمی‌خواهند در مورد آن به شما دروغ بگویند و تظاهر نمی‌کنند. تال می‌گوید: آن‌ها نمی‌گویند “ما خیلی از این همکاری هیجان زده و مشتاقیم ” زیرا آن‌‌ها به معنای واقعی اشتیاقی برای کاری که انجام می‌دهند، ندارند و نمی‌خواهند به خودشان دروغ بگویند که همه چیز خوب است.”

2. شاهد رفتارهای بی ادبانه‌ای هستید که هیچ کس جلوی آن را نمی‌گیرد- حتی رئیس شما

اگر در روز اول متوجه شدید که تحقیر همکاران و مشتریان در مکالمات طبیعی است، این نشانه بدی است.

در مجموعه‌ای از آزمایشات منتشر شده در مجله روانشناسی کاربردی، محققان دریافتند که هرچه افراد بیشتر در محل کار بی ادبی ببینند و در معرض آن قرار بگیرند، احتمال اینکه خودشان بی ادب و خصمانه شوند، بیشتر می‌شود.

به خاطر داشته باشید که اگر رئیس شما رفتار بد را متوقف نمی‌کند، زنگ خطر باید برای شما پررنگ تر شود.

3. کارمندان مشتاق‌اند جلوی شما از همکاران دیگر حرف بزنند و شایعه سازی کنند

اگر در سازمان خود تازه‌کار هستید و احساس می‌کنید که همکاران شما به راحتی پشت همدیگر حرف می‌زنند و به این و آن اتهام می‌زنند، جایی است که نمایشنامه اداری بیش از انجام کار اهمیت دارد. محیط کاری که اجازه ترویج شایع سازی را به کارمندان می‌دهد، می‌تواند استرتس زا و سمی باشد و کارمندان صد در صد تلاش و تمرکز خود را روی کارشان نمی‌گذارند.

4. متوجه می‌شوید که هیچ کس بیش از چندماه ماندگار نیست

در حالت ایده‌آل، اگر در محیط کاری جایگاه شغلی با گردش مالی بالا وجود داشته باشد، مسئول استخدام دلیل این موضوع را در فرآیند مصاحبه برای شما روشن می‌کند. اگر شما سومین نفری هستید که این جایگاه شغلی را در یکسال اخیر به دست آورده‌اید، باید آگاه باشید که چیزی در مورد این جایگاه شغلی مشکوک است.

اگر این موضوع را در روز اول و نه در طول فرآیند مصاحبه خود متوجه شدید، این نشانه آن است که مدیر به طور عمدی این اطلاعات را از شما پنهان کرده‌است.

5. در واقعیت از شما انتظاری خارج از وظایف شغلیتان دارند

در یک محیط کاری سمی، ممکن است در مورد نقش خود شفافیت کمی داشته باشید و متوجه شوید که در حال انجام کاری هستید که دور از انتظار شما و وظایف شغلی شما است.

مواظب هر گونه انتظار متفاوتی که خارج از جایگاه و وظیفه شغلی شماست باشید. از جمله هر چیزی که مربوط به حقوق، ساعات کاری و وظایف شغلی شما است

وقتی اولین پروژه را دریافت می‌کنید، با خود می‌گویید «یک دقیقه صبر کنید، این چیزی نیست که در شرح وظایف من باشد» فکر می‌کنم اینها نشانه‌های اولیه‌ای هستند که ممکن است به چیزی متفاوت از آنچه انتظار داشتید وارد شده باشید.

همچنین می‌تواند نشانه‌ای از یک تیم کم‌کار باشد که به افراد جدیدی برای تکمیل نقش‌های دیگری نیاز دارد. ماندن در شغلی مانند این می‌تواند شما را در معرض شکست قرار دهد زیرا پس از آن بر اساس وظایفی که مهارت لازم را در آن ندارید ارزیابی خواهید شد.

6. روز اول خود را با ترس از شروع روز بعد به پایان می‌رسانید

اگر احساس ترس یا ناراحتی می کنید، اینها [احساسات] مهمی هستند که باید به آن توجه کنید و به حرف دل خود گوش دهید. احساس شما از بودن در کنار افرادی که هزاران ساعت را با آنها سپری خواهید کرد، چیزی نیست که نادیده گرفته شود. 

آیا تجربه کار در یک محیط سمی را داشته‌اید؟ نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

یک دیدگاه

  1. Avatar ک.فتاحیان گفت:

    سلام.
    مقاله جالبی بود و همچنین کاربردی .
    من خودم شخصا 7 جای خصوصی کار کردم و متاسفانه باید بگم بیشتر محیط کارهای ما این نشانه های سمی بودن رو دارند و به نظر من بهترین راه برای سم زدایی یا بهتره بگم برای حفظ شان و شخصیت و آرامش و سلامت روان انسان بیرون اومدن و قطع رابطه کامل با این محیطهای کاری هست چون عادی بودن و طبیعی بودن رفتارهای منفی و نفرت انگیزی مثل بی ادبی کردن ، بی احترامی کردن ، توهین کردن ، تحقیر کلامی ، زیر آب زدن و دورویی ، خاله زنک بازی و عمو مردک بازی ، داشتن جو پر از حسادت ، خصومت و رقابت پنهان و به جون هم انداختن آدمها در چنین محیطهایی حتی در عرض یکماه باعث استهلاک و فرسودگی روانی آدم میشه و آرامش اعصاب و روان انسان به اندازه ای مهم و حیاتیه که واقعا هیچ مبلغ مادی حتی روزی یک میلیون تومن هم ارزش اون رو نداره. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.