8 اشتباه رایج هنگام مسواک زدن که می تواند باعث آسیب رسیدن به دندانتان شود

دانستن نحوه صحیح مسواک زدن برای سلامت دهان و لثه ضروری است. بسیاری از مردم این اشتباهات رایج را در مسواک زدن دارند که می‌تواند باعث تحلیل لثه، حساسیت دندان‌ها و زرد شدن دندان‌ها شود. در اینجا 8 اشتباه رایج مسواک زدن که احتمالا بسیاری از ما آن را انجام می‌دهیم و نحوه رفع آن برای سلامت بیشتر دهان را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

8 اشتباه رایج مسواک زدن:

اشتباهات مسواک زدن

1.  برس اشتباهی را برای مسواک زدن انتخاب می‌کنید

مطمئن شوید که مسواک شما می‌تواند همه دندان‌هایی را که نیاز به تمیز شدن دارد را تمیز کند. موردی بسیار مهم این است که مسواک شما باید موهای نرمی داشته باشد و انعطاف پذیر باشد. موها باید بتوانند خم شوند تا بتوانند همه دهان را تمیز کنند. اندازه سر برس نیز مهم است، به خصوص اگر دهان کوچکتری دارید.

گاهی اوقات مردم فکر می‌کنند هر چه موهای مسواک سفت‌تر باشد دندان بیشتر تمیز می‌شو‌‌د اما این لزوماً درست باشد. موهای نرم بسیار موثرتر از موهای سخت هستند. موهای سخت در واقع می توانند ساختار دندان شما را از بین ببرند.

2.  دندان‌های خود را محکم می‌شویید

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مردم دارند این است که سعی می‌کنند دندان‌های خود را بیش از حد محکم بشویند در صورتی که پلاک‌های دندان نرم و شل هستند و نیازی به شست و شو محکم ندارند.

3. عجله دارید

شما باید حداقل دو بار در روز و هر بار به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. برای آسان شدن این کارمی‌توانید تایمر تلفن همراه خود را برای 2 دقیقه تنظیم کنید.

مسواک زدن به مدت کمتر از 2 دقیقه به فلوراید موجود در خمیر دندان شما زمان کافی برای چسبیدن به مینای دندان نمی‌دهد. فلوراید مینای دندان شما را تقویت می‌کند، به همین دلیل مسواک زدن به مدت 2 دقیقه ضروری است. میانگین زمان مسواک زدن افراد فقط 45 ثانیه است!

4.  از مسواک خود طولانی مدت استفاده می‌کنید

اشتباهات رایج مسواک

وقتی یک مسواک خوب پیدا می‌کنید، گاهی اوقات سخت است که آن را بعد از مدتی دور بیندازید اما وقتی تغییراتی را در موهای مسواک مشاهده می‌کنید مثلا زمانی که تغییر رنگ داده، خم می‌شود یا کثیف به نظر می‌رسد، وقت آن است که مسواک جدیدی را جایگزین کنید.

بهتر است حداقل هر 3 تا 4 ماه یکبار مسواک خود راعوض کنید و آن را در هوای آزاد بگذارید تا زمانی که خیس است، کپک یا باکتری روی آن رشد نکند.

5.  به صورت صحیح مسواک نمی‌زنید

معمولا برای مسواک زدن، برس را از چپ به راست در امتداد دندان می‌کشید که روش درستی نیست.  باید از لثه شروع کنید و با حرکات دایره‌ای کوچک و به صورت بالا به پایین دندان خود را مسواک بزنید.

6. خط لثه را فراموش می‌کنید

باکتری‌ها اغلب در جایی جمع می‌شوند که دندان شما به لثه می‌رسد. شما حدود یک میلی‌متر بافت لثه دارید که جایی مرز بین دندان و لثه‌تان است پس حدود یک میلی‌متر، شاید 2 یا 3 میلی‌متر زیر لثه را مسواک بزنید. برای این کار برس مسواک شما باید بتواند خم شود پس مسواکتان نرم باشد بهتر است. برس را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه زاویه دهید و به صورت حرکات دایره‌ای به سمت بالا پایین دندان‌های خود را مسواک بزنید. همچنین سطوح داخلی و سطوح جویدنی را نباید فراموش کرد.

مسواک زدن زبان خود را نیز فراموش نکنید تا به طور کامل از شر باکتری‌ها خلاص شوید. بیشتر مردم زبان خود را مسواک نمی‌زنند که این می‌تواند باعث به وجود آمدن التهاب شود.

7.  بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک می‌زنید

گاهی اوقات بلافاصله بعد از خوردن یک وعده غذایی پر چرب دندان خود را مسواک می‌زنید که در این موقعیت مسواک زدن نه تنها به شما کمکی نمی‌کند بلکه باعث آسیب بیشتر دندان‌هایتان می‌شود.

پس از خوردن یک وعده غذایی، به خصوص یک وعده غذایی اسیدی، سطح pH  دهان شما کاهش می‌یابد و بزاق شما محتوای اسید بیشتری دارد. اگر بلافاصله بعد از غذا مسواک می‌زنید، اسید را عمیق‌تر به مینای دندان خود می‌برید که این باعث آسیب به دندانتان می‌شود. برای مسواک زدن بعد از خوردن غذا، باید حداقل 30 دقیقه ترجیحا یک ساعت صبر کنید.

8. نخ دندان نمی‌کشید

نخ دندان کشیدن

نخ دندان کشیدن مسواک زدن نیست، اما به همان اندازه مهم است. موهای مسواک نمی‌توانند وارد تمام شکاف‌های دندان شما شوند، اما نخ دندان می‌تواند. شما باید یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید، معمولاً هم در پایان روز که ذرات غذا بین دندان‌های شما گیر کرده است. اگر ذرات غذا در بین دندان‌های شما گیر کند، به پلاک تبدیل می‌شوند و به مرور زمان می‌توانند باعث التهاب لثه شوند.

شما کدام یک از این 8 اشتباه رایج را در مورد بهداشت دهان خود انجام داده‌اید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.