ترک شغل

ترک شغل و 9 نشانه برای آنکه بدانیم زمان احتمالی آن فرا رسیده است

آیا شما هم مرتباً در حال فکر کردن به این موضوع هستید که زمان ترک شغل فعلی و باید کار جدیدی را شروع کنید؟ بهتر است قبل از هرگونه اقدامی خوب به نشانه‌ها دقت کنید.

داشتن یک یا دو روز کاری بد، حتی یک هفته برای افراد شاغل موضوع عجیبی نیست و تقریباً همه کارکنان هر از چندگاهی در مورد رئیس یا همکاران خود غر می‌زنند. اما چگونه می‌توان تشخیص داد که یکی از این روزها مشکل جدی‌تری در حال رخ دادن است؟

از کجا بدانیم که ترک شغل انتخابی درست است؟

زمانیکه شغلتان را بنابر نشانه‌هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، ترک می‌کنید ممکن است برای مدتی از نظر مالی تحت فشار قرار بگیرید یا نگاه اعضای خانواده بر شما سنگین شود، اما مطمئناً در بلندمدت از تصمیمی که گرفته‌اید، رضایت خواهید داشت. به 9 نشانه زیر دقت کنید، آنها می‌توانند شما را راهنمایی کنند که آیا زمان ترک شغل فعلی و آغاز ماجراجویی فرا رسیده است یا خیر.

خسته و ناامید هستید

زمانیکه برای اولین بار کار خود را آغاز کردید به یاد بیاورید، زمانی که پر از شور و هیجان بودید. حتی اگر اینگونه نبوده، ممکن است به‌دلیل دستمزد خوب این شغل را قبول کرده باشید یا موقعیت مکانی یا فرصت برای پیشرفت. اگر حالا با احساس خستگی، بی‌حوصلگی، شکست درونی و ناامیدی روزهایتان را آغاز می‌کنید، شاید وقت آن رسیده که به این فکر کنید، آیا این کاری است که می‌خواهم در سال‌های آینده انجام دهم؟

رئیس افتضاحی دارید

بعضی اوقات همه مشکلات به رئیس برمی‌گردد. چرا باید رئیس زورگو، پرتوقع و بی‌ادب را هر روز تحمل کنید؟ اگر مطمئن هستید که شرایط به‌زودی عوض می‌شود، دنبال شغل جدید نگردید. اما اگر می‌دانید که این وضعیت تا سال‌ها ادامه خواهد داشت، سلامت روحی خود را فدای شغلتان نکنید.

نشانه های ترک شغل

به خودتان قول می‌دهید که کارتان را ترک خواهید کرد

برخی از افراد بعد از چند روز کاری سخت به ترک شغل فکر می‌کنند، اما بعد از یک استراحت کافی به این نکته پی می‌برند که تحت فشار چنین تصمیمی داشتند. به جای وعده دادن به خودتان برای رها کردن کار فعلی، به این فکر کنید که بعد از آن می‌خواهید به چه کسی تبدیل شوید، آیا برای شغل بعدی خودتان آماده هستید؟ ترک شغل هیچوقت کار ساده‌ای نبوده، اما وعده دادن به خود برای ترک آن هم انتخاب جالبی برای شما نخواهد بود.

به مجموعه تعلق ندارید

کار خوبی دارید که دستمزدش خوب است و روابط همکاران با شما در سطح قابل قبولی می‌باشد، اما به شرکت احساس تعلق خاطر ندارید. همانقدر که ممکن است این موضوع دلایلی مانند رئیس سخت‌گیر یا بیخیال داشته باشد، ممکن است دلیل به‌خصوصی پشت آن نباشد. این وضعیت سخت است. چرا که کار بعدی شما ممکن است شرایط خوب این شغل را نداشته باشد. به این فکر کنید که اگر در جایگاه بالاتری بودید برای تعلق خاطر به کارکنان چه کاری انجام می‌دادید؟ اگر راهی برای تغییر شرایط پیدا نکردید، شاید باید به گزینه‌های دیگری فکر کنید.

شغل رئیس برای شما جذابیتی ندارد

یکی از دلایلی که افراد در کار خود باقی می‌مانند، فرصتی است که برای پیشرفت در آن کار دارند. اما چه اتفاقی می‌افتد اگر از نگاه شما شغل مافوق‌تان جذاب نباشد؟ اگر تمایلی به ریاست در موقعیت فعلی کار خود ندارید، این نشانه‌ایست که شغل کنونی و پیشرفت شغلی برای شما اهمیت ندارد.

به محصولات و خدمات اهمیتی نمی‌دهید

درآمد، جایگاه شغلی و همکاران را فراموش کنید. اگر به محصولات و خدماتی که شرکت ارائه می‌دهد، اهمیت ندهید، چگونه می‌توانید رضایت مشتریان را بدست آوردید و در شغل خود به موفقیت برسید؟ شرکت‌ها به لطف کارمندان حمایت‌کننده رشد خواهند کرد. پشت کردن به محصولات و خدمات شرکت عادلانه نیست؛ نه در حق شرکت و نه در حق خودتان.

در شغلتان پرفروغ نیستید

عیلرغم توانایی‌هایی که دارید به‌طور مداوم کاری کمتر از انتظار تحویل می‌دهید. شاید اشتیاق کافی برای انجام کار ندارید و یا این شغل مسئولیت سنگینی دارد که از عهده انجام کامل آن برنمیایید. جدای از وضعیت فعلی، بد نیست که به‌دنبال شغل دیگری به عنوان برنامه پشتیبان باشید.

عصبی، مضطرب و ناراحتید

همه ما روزهایی را تجربه می‌کنیم که آرزو می‌کردیم میشد در خانه بمانیم و بخوابیم. اما اگر این تمایل همیشگی شده است، احتمالاً یک مشکل اساسی وجود دارد. کار ممکن است همیشه سرگرم کننده نباشد، اما اگر فقط با فکر کردن به کار، مضطرب، ناراحت و یا عصبی می‌شوید، ممکن است بخواهید از شغل فعلی کمی فاصله بگیرید.

نشانه های ترک شغل

مهارت‌های شما به چشم نمی‌آید

اگر شما بخشی از پروژه‌های بزرگ شرکت نیستید و خبری از ترفیع در کارتان نیست، بنابراین مشخصاً استعداد شما در این شغل نادیده گرفته شده است. به جای اتلاف وقت در جاییکه از مهارت‌های شما بی‌خبرند یا به آن احترامی نمی‌گذارند، جایی را پیدا کنید که قدر آن را بداند.

سخن پایانی

به هر دلیلی که قصد دارید شغل خودتان را ترک کنید، این را در نظر داشته باشید که تنها خودتان هستید که می‌توانید تصمیم بگیرید این کار را عملی کنید یا خیر. لزوماً اینکه شخصی با ترک شغل قبلی و پیدا کردن شغل بهتر به موفقیت دست پیدا کرده، نمی‌تواند دلیل قابل قبولی برای شما باشد تا به فکر تغییر شغل باشید. با توجه به مشکلاتی که این روزها در زمینه اشتغال در کشور وجود دارد و انتخاب‌ها برای افراد جویای کار بسیار محدود است، بهتر است فقط زمانیکه تصور می‌کنید ترک شغل تنها راه پیش‌روی شما است و با این تصمیم می‌توانید زندگی خودتان را به سمت بهتری هدایت کنید، اینکار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: 10 عادت مشترکی که افراد موفق و شاد را در زندگی از دیگران متفاوت می‌کند

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.