9 پرچم قرمز رابطه

مشکلات زناشویی: 9 پرچم قرمز رابطه که نشان می‌دهد ازدواج شما رو به شکست است

بسیاری از ما کسانی را می‌شناسیم که سالهاست درگیر روابط ناموفق و مشکلات زناشویی در ازدواج خود هستند. شاید حتی آن فرد خود شما باشید. بدانید که ماندن در رابطه‌ای آزاردهنده، از ترک آن ناسالم‌تر است و به روان ما آسیب می‌رساند. با این حال بسیاری از زوج‌هایی که درگیر روابط ناموفق خود هستند، از سر اجبار یا به اصطلاح برای حفظ ازدواجشان، حاضر به ترک رابطه نیستند و آن را تحمل می‌کنند. طلاق، همیشه راه‌حل اصلی نیست! بسیاری از اوقات می‌توان قبل از شکست یک رابطه، نشانه‌های آن را تشخیص داد و جلوی مشکلات و بدتر شدن شرایط را گرفت. برای این کار باید مواردی را که رابطه شما را تخریب می‌کنند، بشناسید. در ادامه با همراهی دینو 9 پرچم قرمز رابطه که نشان می‌دهد ازدواج شما رو به شکست است را بخوانید و سعی کنید برای بهبود روابط خود پیش از آن که دیر شود، اقدام نمایید.

ازدواج ناموفق

همیشه افرادی هستند که در ظاهر یک «زندگی ایده‌آل» دارند: خانه خوب، شغل پایدار، پدر و مادری مسئولیت‌پذیر در قبال فرزندان خود، میزبان جذاب و خوش برخورد برای دوستان و مواردی از این دست که نشان می‌دهند یک رابطه بی‌عیب و نقص در جریان است. با این حال اگر از نزدیک به این روابط نگاه کنیم، چیزی که می‌بینیم، ما را به فکر فرو خواهد برد. روابطی که در آن زوج‌ها برای نظرات یکدیگر ارزشی قائل نیستند، خود را برتر از دیگری می‌دانند و به خاطر علایقشان، یکدیگر را تحقیر می‌کنند و مواردی از این دست. با این وجود آن‌ها هنوز هم ازدواج خود را حفظ کرده‌اند.

باید بدانید که چنین روابطی اگر اصلاح نشوند، محکوم به شکست هستند. بسیاری از این افراد، حتی متوجه این مسئله نیستند که ازدواج آن‌ها ناموفق است؛ چون تصمیم می‌گیرند که نشانه‌ها را نادیده بگیرند. شاید از روی ترس یا صرفا برای حفظ صلح. چنین رویکردی کاملا اشتباه و مخرب است. یک ازدواج ناموفق، دائمی نخواهد بود.

9 پرچم قرمز رابطه

9 پرچم قرمز رابطه

خوب است برای بهبود روابط زناشویی خود و توصیه موفقیت‌هایتان به دیگران، با 9 پرچم قرمز رابطه آشنا شوید و مشکلاتتان را برطرف کنید. این نشانه‌ها را با هم می‌خوانیم:

1. شریک زندگی شما به طور مکرر از شما انتقاد می‌کند

آگاه باشید که یک نقد ساده با انتقاد مکرر متفاوت است. اولی درباره یک موضوع خاص و گاهی اوقات مانند: «چرا به من نگفتی دیر به خانه می‌آیی؟ من خیلی نگران شدم.» است. در حالی که دومی در واقع حمله به شخصیت یک شخص بوده و برای تخریب او به کار می‌رود. مانند: «تو خیلی خودخواه هستی و حتی فکر نکردی که من ممکن است چقدر نگران باشم.» دکتر «جان گاتمن» (John Gottman) از موسسه گاتمن که مشاوره و مداخلات روانشناسی مبتنی بر تحقیق را برای بهبود روابط زوجین ارائه می‌دهد، در این باره معتقد است:

«انتقاد» یکی از «چهار اسب سوار» پیام‌آور آخرالزمان (مانند کتاب مقدس) در یک رابطه است. اگر وارد این مرحله شدید، بدانید که پایان رابطه شما نزدیک است. تکرار انتقاد به صورت مکرر نه تنها برای یک رابطه مضر است؛ بلکه، در نهایت باعث می‌شود فرد احساس کمرنگ شدن برای شریک خود داشته باشد.

2. شریک زندگی خود را حقیر می‌دانید

هنگامی که شما به شریک زندگیتان توهین می‌کنید یا او را مورد تمسخر قرار می‌دهید، شما در واقع تحقیرآمیز رفتار می‌کنید. تحقیر کردن در فرهنگ لغت، «خوار و کوچک شمردن» تعریف می‌شود و نشانگر کمبود یا عدم احترام به طرف مقابل است. طبق گفته موسسه گاتمن، تحقیر کردن، موضع برتری اخلاقی را نسبت به شخص دیگری فرض می‌کند و این نوع دیدگاه، بزرگ‌ترین نشانه برای طلاق است.

3. تمایل دارید که در حالت تدافعی قرار بگیرید

وقتی شخصی به شما حمله می‌کند، بعضی اوقات چاره‌ای ندارید که دفاع خود را مطرح کنید. این موضوع اگر ادامه پیدا کند، شما برای دفاع از خود، بر روی یافتن خطاها و ایرادات از هر «کار اشتباهی» که دیگری مرتکب شده است، تمرکز می‌کنید. چنین حالتی به معنی این است که شما به جای حل مشکل، به دنبال مقصر می‌گردید. این گونه رفتارها در طولانی مدت باعث از هم پاشیدن روابط شما خواهد شد. پس سعی کنید مراقب آن باشید.

4. شما از برقراری ارتباط طفره می‌روید

معنای این حرکت شما این است که همیشه راهی برای امتناع از برقراری ارتباط با شریک زندگیتان پیدا می‌کنید و به او اجازه صحبت نمی‌دهید. به جای بحث در مورد مشکل، او را نادیده می‌گیرید و جلوی تلاش او برای مطرح کردن یک مسئله را می‌گیرید. وقتی شخصی تصمیم می‌گیرد از این طریق با یک مشکل برخورد کند، شریک زندگی وی احساس نادیده گرفته شدن و کنار گذاشته شدن خواهد داشت. در این حالت حل مسائل تقریبا غیرممکن شده و رابطه به پایان خود نزدیک می‌شود.

5. شریک زندگی شما سوءاستفاده‌گر است

چنین فردی فاقد فکر است. اگر شریک زندگی شما سوءاستفاده‌گر باشد، به هیچ وجه نمی‌توان رابطه رضایت‌بخشی داشت. با این حال وقتی مردم کلمه «سوءاستفاده» را می‌شنوند، ناخودآگاه به فکر سوءاستفاده فیزیکی می‌افتند. حقیقت این است که سوءاستفاده می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. احساسی، مالی، جنسی، کلامی و … برای مثال اگر شریک زندگیتان با این که می‌داند شما خانه‌دار هستید و منبع درآمدی ندارید، از شما پول می‌گیرد، این سوءاستفاده است. اگر همسرتان حتی وقتی تمایلی به رابطه جنسی ندارید، شما را تحت فشار قرار می‌دهد، یا عادت دارد شما را با الفاظ زشت صدا بزند و به خانواده شما توهین کند، سوءاستفاده است. وقتی او شما را بی‌احساس و بی‌ارزش جلوه دهد، باز هم سوءاستفاده است. همه این‌ها سوءاستفاده تلقی می‌شوند حتی اگر او هرگز یک بار هم انگشت روی شما بلند نکند.

6. رابطه جنسی بسیار کمی دارید

با این که نداشتن رابطه جنسی پایان یک ازدواج و همین طور، همه چیز یک رابطه نیست، در روابط زناشویی اهمیت بسیار زیادی دارد. صمیمیت مهم‌ترین عنصر ازدواج برای هر شخصی است. این واقعیت که شما رابطه جنسی بسیار کم و نامطلوبی را تجربه می‌کنید، نشان‌دهنده مشکلی عمیق‌تر بین شما و همسرتان است. برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر، هر چه زودتر به حل این موضوع بپردازید.

7. شما احساس جدا بودن از همسر خود دارید

متخصصان همیشه می‌گویند که شما باید همسرتان را بیشتر از فرزندان خود دوست داشته باشید. هرگز فراموش نکنید که قبل از ورود بچه‌ها به زندگیتان، فقط شما دو نفر بودید. شما بهترین متحدین یکدیگر هستید. به همین دلیل هم باید بتوانید رویاهایتان را متقابلا تکمیل کنید، اهداف مشابه را به اشتراک بگذارید و فرکانس‌های همسانی داشته باشید. با این حال اگر به نوعی احساس می‌کنید با یکدیگر غریبه هستید و مثل گذشته احساس ارتباط با او را ندارید – که بعضی اوقات در یک ازدواج اتفاق می‌افتد – این مورد یکی از 9 پرچم قرمز است که باید فورا به آن بپردازید.

8. شما یا شریک زندگیتان (یا هر دوی شما) در مقطعی از رابطه به دیگری خیانت کرده‌اید

اگر در روابط خود صادق نیستید باید بدانید که بی‌اعتمادی باعث ایجاد بی‌اعتمادی متقابل می‌شود. همچنین در صورت شکسته شدن اعتماد، ادامه روابط بسیار دشوار است. سعی کنید سریعا به این مسئله رسیدگی کنید.

9. شما یا شریک زندگیتان از ترک اعتیاد خودداری می‌کنید

اعتیاد به الکل، مواد مخدر، پورنوگرافی یا کار کردن بیش از حد با تلفن همراه و سایر رفتارهای افراطی، اعتیاد به حساب می‌آیند. در این حالت، حس اجبار شدید برای وجود مورد اعتیاد در زندگی روزمره فرد احساس می‌شود. هر چه این وضعیت وخیم‌تر شود، شما قادر به تنظیم زندگی خود نیستید و اعتیاد بر روابط شما مسلط خواهد شد.

نتیجه 9 پرچم قرمز رابطه

مهم‌ترین نکته برای جلوگیری از بروز این موارد البته این است که قبل از ازدواج، شریک زندگی خود را به درستی انتخاب کنید. توجه نمایید که خارج شدن از تعهد زندگی مشترک، کار راحتی نیست. این موضوع به زیبایی توسط «بنیامین فرانکلین» مطرح شده است:

چشمان خود را قبل از ازدواج باز کنید، بعد از آن، همیشه نیمه بسته نگه دارید.

فراموش نکنید که هیچ وقت برای تغییر دیر نیست. همیشه می‌توانیم تغییر را از خودمان آغاز کنیم. به یاد داشته باشید که ازدواج شما، زمانی بهترین اتفاق زندگیتان بوده است. پس ارزش آن را دارد که برای بهبود شرایط و حفظ آن تلاش کنید. شما نیز می‌توانید تجربیات خود را برای ما مطرح کنید. نظر شما درباره 9 پرچم قرمز رابطه و شکست یک ازدواج چیست؟ دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Smart Parenting

بیشتر بخوانید: نکاتی موثر برای بخشش دیگران حتی زمانی که این کار برایتان بسیار دشوار است

بیشتر بخوانید: نشانه‌های خیانت شریک زندگی شما به گفته یک کارآگاه خصوصی

امتیاز: 5.0 از 5 (5 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.