حجاب اجباری

حجاب اجباری و کشورهایی با قانون حجاب اجباری

این روزها بحث در مورد حجاب بسیار داغ است به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در دینو، مقالات و آماری را در اختیارتان قرار دهیم تا اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشید. در این مقاله لیستی از کشورهایی که حجاب اجباری دارند را ارائه خواهیم کرد.

شاید فکر کنید که در تمامی کشورهای مسلمان، حجاب اجباری باشد اما اینطور نیست. طبق آمار و بررسی‌های انجام شده توسط منابع آماری مختلف، فقط در ایران و افغانستان حجاب اجباری است. البته در استان آچه کشور اندونزی نیز حجاب اجباری است. در نتیجه زنان در شرایط حجاب اجباری باید پوشش کامل داشته باشند و اگر از این قانون پیروی نکنند مجازات خواهند شد.

از سوی دیگر کشورهایی هستند که به شدت با حجاب اجباری یا حجاب مخالف هستند زیرا حجاب نماد اسلام‌گرایی بوده و در برخی کشورها منجر به جنجال‌های سیاسی بسیاری شده است؛ به همین دلیل حتی قانون پوشش حجاب در برخی کشورها ممنوع شده است. در مقالات بعدی به معرفی این کشورها خواهیم پرداخت.

اجرای قانون حجاب اجباری در کشورها

افغانستان

طالبان در سال ۱۴۰۰ پس از ۲۰ سال بر افغانستان مسلط شد و در این کشور حجاب را اجباری کرد. در حالی که قبل از ورود طالبان حجاب در این کشور اختیاری بوده و حتی مجریان تلویزیونی شبکه‌های افغانستان بدون داشتن حجاب برنامه اجرا می‌کردند. اکنون در این کشور، زنان باید صورت خود را نیز با برقع بپوشانند. به گفته طالبان، چهره زن عامل اصلی فساد مردان است و به گفته‌ی تحلیلگران چنین تفکرات افراطی دوام نخواهد آورد.

حجاب اجباری

ایران

پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، ایران حجاب و پوشش اسلامی را در کشور خود اجباری کرده بود. در نتیجه در موسسات دانشگاهی و ادارات دولتی، پوشیدن آن در ایران اجباری شد. در نهایت قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۶۲ برای زنانی که بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شوند، اشد مجازات ۷۴ ضربه شلاق را تعیین کرد. تهران در سال ۱۳۶۳ قانون پوشش سختگیرانه‌ای را برای زنان اعلام کرد که حتی در موسسات عمومی نیز باید رعایت می‌شد.

درنتیجه طبق قانونی که برای زنان ایرانی وضع شد، در مؤسسات مذهبی و دولتی، باید از مقنعه و مانتو استفاده شود، در حالی که در سایر مکان‌های عمومی، زنان می‌توانند از روسری‌های آزاد و شال استفاده کنند.

این روزها دولت ایران یک بار دیگر به حجاب ‌اجباری تأکید و قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای ادارات و اماکن عمومی وضع کرده است. دولت ایران با تأکید بر حجاب، این فرهنگ اسلامی را ستایش می‌کند. این در شرایطی است که در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی، کاربران زیادی مخالفت خود را با این موضوع نشان داده‌اند.

استان آچه در اندونزی

استان آچه اندونزی نیز زنان را مجبور به پوشیدن حجاب در اماکن عمومی می‌کند. دولت مرکزی اندونزی در سال 2001 به رهبران آچه اجازه داد تا شریعت خود را به مردم تحمیل کنند. در واقع دولت اندونزی با این قانون قصد دارد به انقلاب تجزیه طلبانه در این استان پایان دهد. در نتیجه در این استان نیز قانون حجاب اجباری وضع شده است.

بیشتر بخوانید: از امروز پوشش حجاب در عربستان آزاد و اختیاری شد

وضعیت کشورهای عربی در زمینه‌ی حجاب

بد نیست بدانید که در امارات متحده عربی، زنان بومی یا توریست، باید لباس‌های مناسب به تن داشته باشند. در نتیجه لباس‌های باز در مکان‌های عمومی چندان مرسوم نبوده اما حجاب اجباری نیست. در عربستان سعودی نیز به جز در مکه و مدینه، در بقیه مکان‌ها حجاب کاملاً اختیاری است. به طور کلی اگر زنان این کشورهای عربی را با لباس‌های پوشیده و حجاب مشاده می‌کنید علت آن است که، عادت به پوشش حجاب دارند و با توجه اعتقاداتشان حجاب را انتخاب کرده‌اند. به همین دلیل حتی در شرایطی که قانون حجاب ‌اجباری در این کشورها لغو شده، همچنان به آن پایبند هستند.

امتیاز: 5.0 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۱۰ دیدگاه

 1. Avatar شهرام گفت:

  مسئله حجاب نیست مسئله خود اسلامه ،اسلام 1400 ساله وجود داره وبیش از چهل ودو سال در ایران یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از لحاظ ثروتهای طبیعی وبلقوه دارای قدرت مطلقه است بعد از این همه سال چه چیزی ارائه داده که باید او رو بعنوان بهترین سبک زندگی واداره جامعه بشناسیم؟ چه برتری بر سایر حکومتهای دنیا در ترقی وسعادت افراد جامعه نشون داده؟

 2. Avatar احمدرضا گفت:

  من فکر میکنم اول از همه چیز، این ما آدم ها هستیم که تعیین میکنیم که چه جور جامعه و فرهنگی داشته باشیم. قضاوت کردن این که ما آدم ها چرا یک فرهنگ خاصی رو داریم و رعایت میکنیم هم بحثی جداست.
  متاسفانه به نظر من دولت هایی که یک پوشش خاصی رو برای کشورشون اجباری میکنن، نگران استحکام فرهنگی کشورشون هستن. یعنی دوست دارن فرهنگشون مورد قضاوت قرار بگیره و برتر جلوه بده. همه مردم کشورشون یکدست هستن و تر و تمیز! مثل کره شمالی!!.
  ولی بدیش اینجاست که آدم ها از نظر روحی و خلقی با هم فرق دارن. یکی حجاب دوست داره یکی کت و شلوار دوست داره یکی بیژامه دوست داره! یکی حجاب رو دوست نداره یکی تی شرت دوست نداره و…
  حالا به نظرم من در مورد ایران و ایرانی ها، ما ایرانی ها یاد نگرفتیم که چه طور آدم های متفاوت رو کنار هم قرار بدیم. شاید قبل تر خیلی با هم هماهنگ بودیم (نمونه اش زمان جنگ ایران و عراق) ولی الان اونطوری نیستیم و یادمون رفته. و سعی کردیم (سعی کردیم منظورم اینه که به ایمان و دین و اعتقادات هر شخص متوسل شدیم و هر شخص رو با قضاوت کردن اعتقاداتش هدایت کردیم) تا همه رو یک شکل کنیم تا کشور ما رو قضاوت کنن و از اعتقاد راسخ و احترام زیادی که ما مردم به دینمون داریم تعریف و انتقاد بشه. که به نظر من اصلا درست نیست.
  به نظرم باید فکر کنیم چه جوری میتونیم جامعه ای هماهنگ با آدم های متفاوت (از نظر خلقی و روحی) داشته باشیم. و روی این فکر سرمایه گذاری کنیم.

 3. Avatar رضا گفت:

  …. بیاید از اصلاحات بن سلمان یاد بگیرد و آن را الگو قرار دهید در آخر انرژی مردم و دولت نباید صرف این گونه مسائل شود و باید به مسائل مهم تر مثل بیکاری و تورم ….. رسیدگی کرد .

 4. Avatar Ad گفت:

  اگه یه روزی تصادف کردی حق نداری دیه بگیری چون قوانین شرع اسلامیه.

  • Avatar as گفت:

   اولا چه ربطی داره. تو اسلام داریم اگر کسی به شما خسارت جانی وارد کرد شما می تونی ازش معادل آسیبی که به شما زده و اسلام تعیین کرده خسارت بگیری. (کاملا اختیاریه.)
   دوما از همون زمان صدر اسلام هم که پیامبر مکه را فتح کرد بعد از فتح اونجا گفت کسانی که مسلمان نیستند و می خواهند به زندگی همینجا همچنان ادامه بدهند باید تعهد بدند که از قوانین اسلام که یکیش حفظ پوشش و حجابه تبعیت کنند. پس یعنی خود حفظ حجاب چیز درستیه طبق دینمون، اما این که در حال حاضر برخوردرهای اشتباهی صورت می گیره تو این زمینه را قبول دارم و باید فرایندش اصلاح بشه.

   • Avatar Saj گفت:

    شما دوران پیامبر بودی؟ یه حرفی رو من به شما بزنم و شما بری به نفر بعدی بزنی ممکنه تغییر بکنه بعد چطور شما حرف پیامبر رو که صدها سال پیش زده شده رو قبول داری؟

  • Avatar Saj گفت:

   این چرندیات چیه چرا فهمتون دچار مشکله؟؟

 5. Avatar xyz گفت:

  نوشته شده توسط مهتا مجدی؟؟؟ مطمئنید؟ خواننده رو چیز فرض نکنید لطفا!

 6. Avatar sci گفت:

  نه بابا؟ پس بیشتر بشناسیم؟؟؟ چنان شناختی نشون بعضیا بدیم که فرار کنن برن همون کشورا 🤣

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.