حجاب اجباری

حجاب اجباری و کشورهایی با قانون حجاب اجباری

این روزها بحث در مورد حجاب بسیار داغ است به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در دینو، مقالات و آماری را در اختیارتان قرار دهیم تا اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشید. در این مقاله لیستی از کشورهایی که حجاب اجباری دارند را ارائه خواهیم کرد.

شاید فکر کنید که در تمامی کشورهای مسلمان، حجاب اجباری باشد اما اینطور نیست. طبق آمار و بررسی‌های انجام شده توسط منابع آماری مختلف، فقط در ایران و افغانستان حجاب اجباری است. البته در استان آچه کشور اندونزی نیز حجاب اجباری است. در نتیجه زنان در شرایط حجاب اجباری باید پوشش کامل داشته باشند و اگر از این قانون پیروی نکنند مجازات خواهند شد.

از سوی دیگر کشورهایی هستند که به شدت با حجاب اجباری یا حجاب مخالف هستند زیرا حجاب نماد اسلام‌گرایی بوده و در برخی کشورها منجر به جنجال‌های سیاسی بسیاری شده است؛ به همین دلیل حتی قانون پوشش حجاب در برخی کشورها ممنوع شده است. در مقالات بعدی به معرفی این کشورها خواهیم پرداخت.

اجرای قانون حجاب اجباری در کشورها

افغانستان

طالبان در سال ۱۴۰۰ پس از ۲۰ سال بر افغانستان مسلط شد و در این کشور حجاب را اجباری کرد. در حالی که قبل از ورود طالبان حجاب در این کشور اختیاری بوده و حتی مجریان تلویزیونی شبکه‌های افغانستان بدون داشتن حجاب برنامه اجرا می‌کردند. اکنون در این کشور، زنان باید صورت خود را نیز با برقع بپوشانند. به گفته طالبان، چهره زن عامل اصلی فساد مردان است و به گفته‌ی تحلیلگران چنین تفکرات افراطی دوام نخواهد آورد.

حجاب اجباری

ایران

پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، ایران حجاب و پوشش اسلامی را در کشور خود اجباری کرده بود. در نتیجه در موسسات دانشگاهی و ادارات دولتی، پوشیدن آن در ایران اجباری شد. در نهایت قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۶۲ برای زنانی که بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شوند، اشد مجازات ۷۴ ضربه شلاق را تعیین کرد. تهران در سال ۱۳۶۳ قانون پوشش سختگیرانه‌ای را برای زنان اعلام کرد که حتی در موسسات عمومی نیز باید رعایت می‌شد.

درنتیجه طبق قانونی که برای زنان ایرانی وضع شد، در مؤسسات مذهبی و دولتی، باید از مقنعه و مانتو استفاده شود، در حالی که در سایر مکان‌های عمومی، زنان می‌توانند از روسری‌های آزاد و شال استفاده کنند.

این روزها دولت ایران یک بار دیگر به حجاب ‌اجباری تأکید و قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای ادارات و اماکن عمومی وضع کرده است. دولت ایران با تأکید بر حجاب، این فرهنگ اسلامی را ستایش می‌کند. این در شرایطی است که در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی، کاربران زیادی مخالفت خود را با این موضوع نشان داده‌اند.

استان آچه در اندونزی

استان آچه اندونزی نیز زنان را مجبور به پوشیدن حجاب در اماکن عمومی می‌کند. دولت مرکزی اندونزی در سال 2001 به رهبران آچه اجازه داد تا شریعت خود را به مردم تحمیل کنند. در واقع دولت اندونزی با این قانون قصد دارد به انقلاب تجزیه طلبانه در این استان پایان دهد. در نتیجه در این استان نیز قانون حجاب اجباری وضع شده است.

بیشتر بخوانید: از امروز پوشش حجاب در عربستان آزاد و اختیاری شد

وضعیت کشورهای عربی در زمینه‌ی حجاب

بد نیست بدانید که در امارات متحده عربی، زنان بومی یا توریست، باید لباس‌های مناسب به تن داشته باشند. در نتیجه لباس‌های باز در مکان‌های عمومی چندان مرسوم نبوده اما حجاب اجباری نیست. در عربستان سعودی نیز به جز در مکه و مدینه، در بقیه مکان‌ها حجاب کاملاً اختیاری است. به طور کلی اگر زنان این کشورهای عربی را با لباس‌های پوشیده و حجاب مشاده می‌کنید علت آن است که، عادت به پوشش حجاب دارند و با توجه اعتقاداتشان حجاب را انتخاب کرده‌اند. به همین دلیل حتی در شرایطی که قانون حجاب ‌اجباری در این کشورها لغو شده، همچنان به آن پایبند هستند.

امتیاز: 4.4 از 5 (10 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۴۴ دیدگاه

 1. Avatar گلان عباسی گفت:

  فرشادخان
  تو از نسل خورشیدی جوانمرد
  و همیشه فرق بزرگی هست بین یه قهرمان و مردم عادی که تو جوهره ی یک قهرمان رو داری💐

 2. Avatar حسن بیات گفت:

  خوب بود اما متعبر نبود

 3. Avatar دیبا گفت:

  ورزش شنا و ده ها ورزش دیگه وجود داره که حتی کشور ما نتونسته تیمی رو بخاطر حجاب راهی المپیک کنه…اینا محدودیت نیست از دید شما….خودتون به روز تابستون چادر و مقنعه بپوشید و بچرخید ببیند چه حسی بهتون دست میده..این مزخرفات چیه میگید

 4. Avatar ترمه گفت:

  آقای فرشادخان به صورت خیلی لایت برو … بخور …امثال شما ها هستن که چشم به ناموس دیگرون دارن و میخوان حبه ناموس مردم تجاوز کنن وگرنه مردم عادی سرشون به زندگی خودشون هست و کاری به دخترا وزنان دیگه ندارند … مرگ بر هر کسی که این طوری گند زده به ایران و ایرانی با این افکار پوچ دوره ماقبل تاریخ تون

 5. Avatar فرشاد خان گفت:

  تا به حال خودت به شخصه چه کار مهمی خواستی انجام بدی که برات حجاب مانع بود؟
  جلو پیشرفت علمیت رو گرفته؟ جلو مقام ورزشی آوردنت رو گرفته؟ جلو مسافرت رفتنت رو گرفته؟ جلو کار کردنت رو گرفته؟(برای نمونه دختر مسلمان موفق زیاد داریم)
  در واقع حجاب یه پدیده‌ خیلی مترقی هست. از قدیم حجاب مخصوص زنان پادشاهان و ثروتمندان جامع بوده که زنان با ارزش رو از نگاه‌های شهوانی مردان حفظ میکنه. حرف زن شنیده می‌شه و…
  در تعجبم کسانی دوست دارن پست باشن و برای خودشون ارزش قائل نیستن.
  مثل اینکه قانون بذارن بگن غذا خوردن اجباری باشه بعد یه عده اعتراض کنن.
  دوست داری ازت به عنوان یک کالا استفاده بشه؟ دوست داری برده جنسی باشی؟ دوست داری لخت بشی همه نگات بکنن؟ دوست داری نظام خانواده رو از هم بپاشی؟ جات اینجا نیست

  • Avatar محسن گفت:

   جواب تمام سوال های شما “بله” و “به تو چه ربطی داره؟” هست.
   وقتی انتخابات آزاد نیست، این قانون ها نظر مردم نیست، قانوناتون رو بلند کنین بزارین همونجا که خودتون میدونید. تو دوس داری با نقاب و چادر راه بری؟! برو! نوش جونت!
   شکر غلیظ میخوری بخوای عقایدِ درب و داغونت رو به دیگران پمپاژ کنی. 98.5% جهان عقب افتاده ان؟ حتما شما خیلی مترقی هستی!! دومین ذخایر نفت جهان سومین ذخایر گاز جهان 9دهک از 10 دهک مردمش زیر خط فقرن.
   ای کسیکه لخت نمیشه تا دیگران بهش نگاه نکنن! ای مترقی! ای خانواده از هم نپاشیده! تو خوبی. 😀
   عقب افتاده.

  • Avatar سام گفت:

   کسی نمیگه حجاب بده ولی چرا باید کسی که اعتقادی بهش نداره بزور حجاب به سر کنه؟؟اگر قانون قانون خوبی بود چرا فقط تو ایران افغانستان(افغانستان یک سال هست این جوری شده)حجاب اجبار هست؟فرض کن دختری رفته کشوری که به ححاب اعتقادی ندارن درسته که بزور رو سری از سرش بکشن؟؟اون موقع هست که میگید باید به اعتقادات هر فردی احترام گذاشت!

  • Avatar سوفیا گفت:

   مهد اسلام عربستانه ولی اونجا هم حجاب اختیاری ،شمایی که میگی تا حالا شده حجاب واستون محدودیت بیاره چه تو محیط کار ،چه تو ورزشو….خودت یه مقنعه سرت کن مخصوصا تو گرمای تابستون پشت گردنت از عرق کردن و حجم زیاد موهات زخم بشه تا بفهمی حجاب محدودیت میاره نه،مشکل ما خانم ها نیست که بعضی از اقایون حتی بستنی خوردن یه زن براشون شهوت انگیزه اینا خودشون مریض ان باید رو خودشون کار کنن مشکل از حجاب داشتن یا نداشتن نیست این که میگن حجاب داشته باشید تا اقایون به خطر نیوفتن مثل اینه که بستنی فروش دوره گردبگه به خورشید بگید نتابه که بستی هام اب نشه، واسه همین افکار …

  • Avatar علی گفت:

   چقدر سخیف و فاقد شرف هستید

  • Avatar علیرضا گفت:

   من خودمو مثال میزنم اینقدری پست نیستم با دوتا تارموی ناموس مملکتم تحریک بشم اونو به چشم کالا ببینم بلکه به عنوان انسان می بینمش در ضمن چرا همه چیو از یه سمت می بینی باحجاب موفق داشتیم در عوضش آزاد موفق هم کم نداشتیم در ضمن عددی نیستی که برا بقیه جایگاه و رتبه تعیین میکنی

  • Avatar محسن گفت:

   .. درون مغزت باد نافهم نفهم

  • Avatar رضا حمودی گفت:

   تو زر نزن بابا

  • Avatar دیان گفت:

   @فرشاد خان
   کافر همه رو به کیش خود پندارد…

 6. Avatar مجی گفت:

  مشهد و قم رو حجاب اجباری کنن بقیه شهرها آزاد باشن.تا هر کی دوست داره واقعا در شهر با حجاب زندگی کنه بره توی این شهر ها

  • Avatar OP گفت:

   یکم برای این انحرافات دیر شده برادر! همین که شما مرز جغرافیایی برات مهه نه انسانها نشون میده داستان چیه

  • Avatar علی گفت:

   مال ما مشهدی ها خار داره؟ اصلا تا حالا مشهد اومدی؟

  • Avatar Sisi گفت:

   شهر شمارو اجباری کنن مشهد ازاد باشه

  • Avatar ذا گفت:

   آره واقعا درستش همینه

  • Avatar ... گفت:

   تو یکی گوه نخور

   • Avatar رضا گفت:

    اگر متشرع هستید در قرآنی که در جای جای آن از حرام و حلال صحبت کرده در رابطه با حجاب ، دستور اجباری صادر نکرده و فقط توصیه کرده که این برای شما بهتر است و در کتاب حجاب دکتر مطهری نیز وجود حجاب در زمان پیغمبر رو بخاطر اینکه زنان مسلمان شناخته بشوند و مورد آزار کفار قرار نگیرند لازم دانسته آن هم نه از روی اجبار.
    حجاب اجباری فقط در ایران، طالبان، داعش و بوکوحرام واجب و دارای حد ۷۲ ضربه شلاق است وگرنه در بقیه کشورها حتی کشورهای مذهبی عربستان و عراق اختیاری است.

  • Avatar ناشناس گفت:

   چرا ما که تو مشهد زندگی میکنیم چه گناه کردیم

  • Avatar محسن ز گفت:

   حجاب افتخار زن
   احتزاز پرچم اسلام
   ب والله ک زنها با حجاب خیلی زیبا ترن
   ب عمق مسعله خوب دقت کنید خوب
   واقعا ارزش واقعی زن به حجابش هست یا عدم پوشش ظاهری
   چقدر اسلام دستوراتش در جهت پیشبرد ارزش واقعی زنان در موضوع اسلام هدفمند و راستین هست
   واقعا نگاهی ب جامعه ی مردانی که زنان بی حجاب دارن با دقت ب درون این جوامع بنگرید
   استیلای آن جوامع و مردانشان از وجود زنان کاملا بی بهره هست
   فقط فقط زنان در آن جوامع کالای ارزش افزوده بیش نیستن
   حیرت اوره.
   میتونید ارزش زنان را در تبلیغات و فروش محصولاتشان پیدا کنید
   صنایع و هولدینگ های بزرگ. که برای پیشبرد و فروش تارگتشان از حضور زنان عریان و بدنما استفاده میشه

 7. Avatar حسین گفت:

  من یه ایرانی ام ایران رو عاشقونه دوست دارم میخوام کشورم ارامش داشته باشه نمیخوام قوانین زبان و دین کشور های بیگانه (عربی) به وطنم تحمیل بشه

  • Avatar بی نام گفت:

   این قوانین اون کشورا نیست حالا کاری به درستی و غلطیش ندارم ولی این جمله هاتون باعث میشه مردم عرب کشور خودمون ناراحت بشن و صدای تجزیه طلبی گوشه و کنارش بشنویم

   • Avatar فرزاد شیرازی گفت:

    منظورش کشورهای عربی بودن و همه عقلشون و شعورشون میرسه که وقتی یه ایرانی میگه نمیخوایم مثل عربها زندگی کنیم و… منظور از عربهای خودمون نیست که،تو خودتم میدونی ولی خودت و به نفهمی میزنی دلیلشم معلومه،

  • Avatar علی گفت:

   تعصب کورکورانه…. داداش همه چی نیاز به ابدیت داره چرا نباید قانون اساسی ابدیت بشه…؟؟

  • Avatar فرزاد شیرازی گفت:

   درود بر تو فرزند ایران زمین،

 8. Avatar حمید گفت:

  ۱۰۰ سال دیگه مردم اون زمان فقط می خندن به اتفاقات الان یا یه چیز در حد چند خط تو کتاب درسی تاریخه واسشون. مثل ما که برامون خنده داره که دوش آب رو حرام کرده بودند.

 9. Avatar شهرام گفت:

  مسئله حجاب نیست مسئله خود اسلامه ،اسلام 1400 ساله وجود داره وبیش از چهل ودو سال در ایران یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از لحاظ ثروتهای طبیعی وبلقوه دارای قدرت مطلقه است بعد از این همه سال چه چیزی ارائه داده که باید او رو بعنوان بهترین سبک زندگی واداره جامعه بشناسیم؟ چه برتری بر سایر حکومتهای دنیا در ترقی وسعادت افراد جامعه نشون داده؟

  • Avatar محسن گفت:

   هیچ. وجودش مضر بوده. منفی.

  • Avatar دختری از تبار ایران زمین گفت:

   اگه ی سری به دستاورد های قبل انقلاب و بعد انقلاب بزنی متوجه میشی. دوست داری مثل اون زمان ساخت بره دست بوسی؟ یا اینکه حالا که عزت و افتخار داری؟ چرا کشوری مثل آمریکا هر ماه مقدار هزینه مشخصی رو میزاره تا شبکه های ضد انقلابی بخوان فعالیت کنن؟ چون دیده با جنگ سخت نمیتونه این پیشرفت چشمگیر جمهوری اسلامی ایران رو متوقف کنه… کاش به جای اینکه پای شبکه های مسخره بشینیم یکم خودسازی میکردیم و تفکرمون رو تغییر میدادیم

  • Avatar محمد گفت:

   دوست عزیز اول تحقیق کن بعد نظر بده …کدوم مورد تو کشور ما داره طبق اسلام پیش میره… سیستم بانکی سیستم پزشکی سیستم تحصیلی سیستم غذایی و هزار جور چیز دیگه کدومش جوری که اسلام گفته جلو رفته ؟؟؟ ایران فقط اسمش اسلامیه وگرنه هیچ کدوم از دستورات اسلام داخلش پیاده نشده فقط بلدن هر روز سه بار اذان پخش کنن بگن نماز بخونید…همین مسله حجاب خدا توی قرآن گفته حجاب فقط برای کسانی که میخان مسلمون باشن واجبه نه اونی که مسیحی یا هر دینی یا اصلا دین نداره اینا اومدن از خودشون دین رو تغییر دادن

  • Avatar فرزاد شیرازی گفت:

   دمت گرم هم وطن

 10. Avatar احمدرضا گفت:

  من فکر میکنم اول از همه چیز، این ما آدم ها هستیم که تعیین میکنیم که چه جور جامعه و فرهنگی داشته باشیم. قضاوت کردن این که ما آدم ها چرا یک فرهنگ خاصی رو داریم و رعایت میکنیم هم بحثی جداست.
  متاسفانه به نظر من دولت هایی که یک پوشش خاصی رو برای کشورشون اجباری میکنن، نگران استحکام فرهنگی کشورشون هستن. یعنی دوست دارن فرهنگشون مورد قضاوت قرار بگیره و برتر جلوه بده. همه مردم کشورشون یکدست هستن و تر و تمیز! مثل کره شمالی!!.
  ولی بدیش اینجاست که آدم ها از نظر روحی و خلقی با هم فرق دارن. یکی حجاب دوست داره یکی کت و شلوار دوست داره یکی بیژامه دوست داره! یکی حجاب رو دوست نداره یکی تی شرت دوست نداره و…
  حالا به نظرم من در مورد ایران و ایرانی ها، ما ایرانی ها یاد نگرفتیم که چه طور آدم های متفاوت رو کنار هم قرار بدیم. شاید قبل تر خیلی با هم هماهنگ بودیم (نمونه اش زمان جنگ ایران و عراق) ولی الان اونطوری نیستیم و یادمون رفته. و سعی کردیم (سعی کردیم منظورم اینه که به ایمان و دین و اعتقادات هر شخص متوسل شدیم و هر شخص رو با قضاوت کردن اعتقاداتش هدایت کردیم) تا همه رو یک شکل کنیم تا کشور ما رو قضاوت کنن و از اعتقاد راسخ و احترام زیادی که ما مردم به دینمون داریم تعریف و انتقاد بشه. که به نظر من اصلا درست نیست.
  به نظرم باید فکر کنیم چه جوری میتونیم جامعه ای هماهنگ با آدم های متفاوت (از نظر خلقی و روحی) داشته باشیم. و روی این فکر سرمایه گذاری کنیم.

 11. Avatar رضا گفت:

  …. بیاید از اصلاحات بن سلمان یاد بگیرد و آن را الگو قرار دهید در آخر انرژی مردم و دولت نباید صرف این گونه مسائل شود و باید به مسائل مهم تر مثل بیکاری و تورم ….. رسیدگی کرد .

 12. Avatar Ad گفت:

  اگه یه روزی تصادف کردی حق نداری دیه بگیری چون قوانین شرع اسلامیه.

  • Avatar as گفت:

   اولا چه ربطی داره. تو اسلام داریم اگر کسی به شما خسارت جانی وارد کرد شما می تونی ازش معادل آسیبی که به شما زده و اسلام تعیین کرده خسارت بگیری. (کاملا اختیاریه.)
   دوما از همون زمان صدر اسلام هم که پیامبر مکه را فتح کرد بعد از فتح اونجا گفت کسانی که مسلمان نیستند و می خواهند به زندگی همینجا همچنان ادامه بدهند باید تعهد بدند که از قوانین اسلام که یکیش حفظ پوشش و حجابه تبعیت کنند. پس یعنی خود حفظ حجاب چیز درستیه طبق دینمون، اما این که در حال حاضر برخوردرهای اشتباهی صورت می گیره تو این زمینه را قبول دارم و باید فرایندش اصلاح بشه.

   • Avatar Saj گفت:

    شما دوران پیامبر بودی؟ یه حرفی رو من به شما بزنم و شما بری به نفر بعدی بزنی ممکنه تغییر بکنه بعد چطور شما حرف پیامبر رو که صدها سال پیش زده شده رو قبول داری؟

    • Avatar محمد گفت:

     اینطور که شما میگی کل تاریخ نه تنها تحریف شده بلکه اصلا وجود نداشته
     و اینکه اگر همچین چیزایی نبوده میتونید بگید خیلی از علم ها و گفته هایی که الان از پیامبر و معصومین هست چطور کسی نمیتونه اشتباهی داخلش پیدا کنه و اینکه چطور هنوز علومی که گفتن کاربردیه؟؟
     چطور میشه حرفی که اینقدر تحریف شده هنوز از برترین علم های روز باشه …. به عنوان مثال چیزایی که معصومین و پیامبر در رابطه با طب گفتن

   • Avatar Mohammad گفت:

    مشکل همینه که ایران با این همه منابع طبیعی درآمد خیلی کمی در زمینه گردشگری داره آقا وقتی باید به اجبار حجاب بزنن و در غیر اینصورت توسط نیروی انتظامی جریمه نقدی سنگینی بشن چرا باید بیان؟
    بنظرم راهی که بن سلمان رفت خیلی منطقی بود همه شهر ها بجز شهر های مذهبی زدن حجاب اجباری نیست که نه هم فرهنگ اسلامی فراموش بشه و هم راه انتخاب بدن به مردم و سعی کنن تبلیغ حجاب کنن

   • Avatar دانیال رسولی گفت:

    دقیقا درسته ..نیازی نیست آدم دوره پیامبر بوده باشی که بدونی چی شد این همه روایت حدیث وجود داره کجای دین اسلام بد اتفاقا بالاتر از هر دینی ..برید ببینید کشورهایی که آزادی دارند البته این نوع آزادی میشه گفت ازادبپوشش نه آزادی مهمترین عامل خیانت وایجادازار جنسی نسبت به کشورهایی که پوشش دارن هست ..دین اسلام کامل حالا من وتو و..عمل نمی‌کنیم چه ربطی به دین اسلام داره ..مشکل جامعه امروزی ما برداشتن حجاب نیست که شما دم از اون میزنید مشکل جامعه امروز ما اختلاس و دزدی و مشکلات مسکن وبیکاری و تحریم های شدیدی که همین کشورهای که ازاین آشوب ها حکایت میکنند است ..باید قانون بهتر و محکم‌تر انجام بشه تا راه برای دل دزد ها باز نشه ..یک امنیت داریم داخل کشورمون که با این آشوب ها به خطر نیفته راه برای ورود دشمنان این مرز وبوم باز میشه ..اونها حاظر نیستن ما در منطقه خودمون داری قدرت سیاسی و نظامی باشیم ..انشالله با حل مشکلات اقتصادی همه چیز حل میشه

  • Avatar Saj گفت:

   این چرندیات چیه چرا فهمتون دچار مشکله؟؟

 13. Avatar xyz گفت:

  نوشته شده توسط مهتا مجدی؟؟؟ مطمئنید؟ خواننده رو چیز فرض نکنید لطفا!

 14. Avatar sci گفت:

  نه بابا؟ پس بیشتر بشناسیم؟؟؟ چنان شناختی نشون بعضیا بدیم که فرار کنن برن همون کشورا 🤣

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.