اثر دانینگ-کروگر: دلیل علمی این که چرا افراد نالایق اعتماد به نفس بیشتری دارند

ممکن است هنگام معاشرت با دوستان یا در یک شام خانوادگی یا کاری شاهد این صحنه بوده باشید که شخصی که دانش بسیار کمی در یک موضوع دارد ادعا می‌کند که چیزهای بیشتری می‌داند. این شخص حتی ممکن است در تخصص یا کار خود فخرفروشی هم بکند.

اثر دانینگ-کروگر و خود بزرگ‌بینی

اسم این پدیده اثر دانینگ-کروگر است. این یک بیماری، سندرم یا بیماری روانی نیست و تا حدودی در همه وجود دارد. در این اثر، افراد حس خود بزرگ‌بینی و توهم فکری دارند و به اشتباه، توانایی‌ یا دانش‌شان را در موضوعات مختلف بسیار بیش از اندازهٔ واقعی می‌دانند.

دیوید دانینگ و جاستین کروگر در سال 1999 در مورد این موضوع پژوهش‌هایی انجم دادند.

آن‌ها در این پژوهش از افراد در مورد موضوعات مختلفی مانند دستور زبان، استدلال منطقی و حس طنز و شوخ طبیعی سؤال کردند. پس از هر آزمون، آنها از شرکت‌کنندگان پرسیدند که در مورد نتایج آزمون چه فکری می‌کنند و چند نفر از شرکت کنندگان دیگر را شکست می‌دهند. نتیجه در کمال تعجب این بود که افرادی که در آزمون‌ها ضعیف عمل کردند، خود را بیشتر شایسته نتایج بهتر می‌دانستند و ادعا بیشتری داشتند.

در واقع شرکت کنندگانی که امتیاز کمتری (زیر 10) کسب کردند، نتیجه خود را نزدیک به 70 می‌دانستند و کسانی که کمترین احتمال را برای گرفتن نتایج خوب می‌دادند، دانش بالا و نمره‌های بالاتری داشتند.

نتایج دانینگ و کروگر حداقل در ده‌ها حوزه مختلف تکرار شده است: مهارت‌های ریاضی، شطرنج، دانش پزشکی جراحان و…

در طول انتخابات و در ماه‌های پس از تحلیف ریاست جمهوری (در دوران ترامپ)، علاقه عموم به اثر دانینگ-کروگر بیشتر شد. بر اساس گوگل ترندز، جستجوهای گوگل برای “دانینگ کروگر” در ماه می 2017 به اوج خود رسید و از آن زمان تا کنون همچنان بالا بوده است.

دانینگ در ارتباط با این ترندینگ گفت: “بدیهی است که این به ترامپ و رفتارهای مختلفی که با مردم و رسانه‌ها داشته، مربوط می‌شود.

اظهارات ترامپ مملو از اشتباهات، نادرستی‌ها است اما او به استعداد خود اطمینان زیادی دارد. او می‌گوید که زیاد مطالعه نمی‌کند و مسائل را با دانشی که از قبل داشته حل می‌کند که البته نمونه بارز این رفتار را در دیگر رهبران و بسیاری از شخصیت‌‌های شاخص جهان هم می‌توان دید.

پیامدهای اثر دانینگ:

این اثر معمولا بی‌ضرر است. اگر تا به حال از پاسخ دادن به سؤالات امتحان خود مطمئن بوده‌اید اما معلم آنها را نادرست در نظر گرفته است، تجربه مواجه با این اثر را دارید.

از طرفی دیگر، این اثر می‌تواند کشنده باشد. در سال 2017، جراح سابق مغز و اعصاب کریستوفر دانچ به دلیل معلول کردن چندین بیمار به حبس ابد محکوم شد.

سه راه برای غلبه بر اثر دانینگ-کروگر:

1. آنچه را که می‌دانید زیر سوال ببرید

آیا شما در مورد نظرات متفاوت با دید باز فکر می‌کنید یا فقط به چیزهایی که به آنها اعتقاد داریم توجه می‌کنید؟

الگوریتم‌های رسانه‌های اجتماعی طوری طراحی شده‌اند که ما را فقط در معرض پست‌ها و دیدگاه‌هایی که با آنها موافقیم قرار می‌دهند و ما تصویر بزرگتر را از دست می‌دهیم! و شروع می‌کنیم به این باور که دیدگاه ما برای شکل دادن به یک تصویر واقعی از واقعیت، کافی است.

اگر فکر می‌کنید که در مورد مسئله‌ای صلاحیت بالایی دارید، اندکی صبر کنید و خودتان را زیر سوال ببرید و به چالش بکشید.

2. به یادگیری ادامه دهید

هرچه در موضوع مورد نظر خود مهارت بیشتری داشته باشید، بیشتر تحت تاثیر اثر دانینگ کروگر هستید. زیرا افرادی که متخصص هستند یا به کاری علاقه دارند ممکن است چیزی از دنیای خارج از حرفه‌ و کار خود ندانند. پس سعی کنید که منعطف باشید و هر روز حداقل یک چیز جدید یاد بگیرید.

3.  با انتقاد‌ها روبرو شوید

از افراد دیگر کمک بگیرید. با کمک از افراد دیگر برای انتقاد از کارتان (به ویژه ناشناس)، می‌توانید در مورد مشکلاتی که باید روی آنها تمرکز کنید، بیشتر آگاه شوید.

پس حتما زمان‌هایی که قربانی اثر دانینگ-کروگر شدید، به یاد داشته باشید که دانش خود را زیر سوال ببرید، به یادگیری ادامه دهید و مدام انتقاد و بازخورد عینی بخواهید.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

یک دیدگاه

  1. Avatar amir گفت:

    دلیل علمی‌ـشو مطرح نکردین اما بازم مفید بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.