حیوانات خانگی خطر گرفتن آلرژی کودکان را کم می‌کنند: فقط همستر نگیرید!

داشتن حیوانات خانگی در خانه هنگام تولد بچه‌ها، می‌تواند احتمال ابتلای آنها به آلرژی غذایی را کم کند به خصوص اگر سگ یا گربه باشد. با این حال، به نظر می‌رسد همسترها در این میان استثنا هستند.

حیوانات خانگی و آلرژی

این تحقیق بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات 66215 کودک خردسال در ژاپن انجام شد. حدود 22 درصد از افرادی که مورد مطالعه قرار گرفتند به واسطه مادرانشان در دوران بارداری در تماس با حیوانات خانگی قرار گرفتند که شامل سگ‌ها، گربه‌ها، همسترها، لاک پشت‌ها و پرندگان در داخل خانه و خارج از خانه بود.

گروهی از محققان دانشگاه پزشکی فوکوشیما در ژاپن فکر می‌کنند که این مطالعه شواهد کافی برای نشان دادن ارتباط بین قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی و آلرژی را نشان می‌دهد گرچه جزئیات بسته به نوع حیوان و نوع غذا متفاوت است.

محققان در مقاله منتشر شده خود می‌نویسند: “فرضیه بهداشتی نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی در پیشگیری از بیماری‌های آلرژیک موثر است و برخی از مطالعات اثرات مفید قرار گرفتن در تماس با سگ در دوران رشد جنین یا اوایل نوزادی را بر حساسیت غذایی گزارش کرده‌اند.”

این مطالعه نشان داد کودکانی که در تماس با گربه‌ها و سگ‌های داخل خانه قرار می‌گیرند به میزان قابل توجهی کمتر دچار آلرژی می‌شوند. این آلرژی شامل آلرژی به تخم مرغ، شیر و آجیل برای سگ و تخم مرغ، گندم و سویا برای گربه است.

برای مثال برای سگ‌هایی که در فضای باز نگهداری می‌شوند نمی‌توان همین را گفت و همچنین کسانی که همستر در خانه داشتند (0.9 درصد از کودکان) بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلرژی آجیل بودند.

محققان می‌نویسند: “اطلاعات ما نشان می‌دهد که قرار گرفتن در تماس با سگ‌ها و گربه‌ها ممکن است در برابر بعضی آلرژی‌های غذایی مفید باشد و در نتیجه نگرانی‌های والدین در مورد نگهداری از حیوانات خانگی را کم کند. “

این مطالعه برای اثبات علت و معلول کافی نیست و باید در نظر داشت که یافته‌ها بر اساس پاسخ‌های پرسشنامه است نه مشاهدات. محققان فقط می‌توانستند ماهیت این رابطه را حدس بزنند و پیشنهاد کردند قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی ممکن است ترکیب میکروب‌های روده را در بچه‌ها تغییر دهد و یا ممکن است چیزی باشد که حیوانات دفع می‌کنند و ایمنی را تقویت می‌کند.

همچنین گفته شده است که نگهداری از حیوانات خانگی در خانه می‌تواند از درماتیت آتوپیک که یک بیماری پوستی است محافظت کند اما برای مطمئن شدن به گروه بزرگ‌تری از اطلاعات مردمی نیاز است.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

۲ دیدگاه

  1. Avatar کوروش گفت:

    چرا چیزی که بر اساس پرسشنامه است بایدمنتشر بشه؟
    میخوای سگ بیاری توی خونه ت بیار دیگه چرا دنبال اثبات غیرعلمی میگردی

    • Avatar Folani گفت:

      از کی تا حالا شما دوستدار علم شدین؟ ولی بهرحال ذکر شد که اثبات رابطه علیت نیست بلکه فقط یک همبستگی منفی بین داشتن پت و الرژی وجود داره، از نظر علمی هم فرض گرفتن همبستگی بجای علیت رو میدونیم معنیش چیه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.