چرا ورزش باید اولین انتخاب در درمان افسردگی باشد؟

به گفته محققان دانشگاه استرالیا جنوبی (UNISA)، ورزش باید اولین انتخاب در درمان اصلی افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان باشد. جامع‌ترین تحقیقات تا به امروز نشان می‌دهد که علائم خفیف تا متوسط افسردگی، اضطراب و پریشانی روانی را می‌توان با فعالیت بدنی کاهش داد. طبق تحقیقات، ورزش 1.5 برابر مؤثرتر از مشاوره و دارو درمانی است.

ورزش و درمان افسردگی

این مطالعه نشان داد که فعالیت ورزشی 12 هفته یا کوتاه‌تر می‌تواند مشکلات روانی را کاهش دهد. بن سینگ نویسنده این تحقیق و فیزیولوژیست ورزش بالینی می‌گوید: “تحقیقات نشان می‌دهد که برای ایجاد یک تغییر مثبت در سلامت روان شما، ورزش زیادی لازم نیست.”

مطالعات قبلی نشان داده است بیمارانی که از افسردگی، اضطراب یا پریشانی روانی رنج میبرند فعالیت بدنی می‌تواند به اندازه روان درمانی یا درمان دارویی موثر باشد. سینگ می‌گوید: “فعالیت بدنی به بهبود سلامت روانی کمک می‌کند اما شواهد نشان می‌دهد که تا کنون به عنوان اولین گزینه درمانی پذیرفته نشده است.”

این تیم داده‌های بیش از 128،119 شرکت کننده را تجزیه و تحلیل کردند. در زمان بررسی اثرات ورزش در مقایسه با روش‌های دیگر درمان افسردگی، آن‌ها متوجه شدند که ورزش علائم افسردگی، اضطراب و پریشانی روانی را 1.5 برابر بهتر از گفتگوی درمانی یا دارو بهبود می‌بخشد.

فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، ورزش مقاومتی، پیلاتس و یوگا می‌توانند برای سلامت ذهنی و جسمی مفید باشند. در این تحقیقات به نظر می‌رسد بعضی از انواع فعالیت بدنی به طریق مختلفی می‌تواند کمک‌کننده سلامت شما باشد.

به عنوان مثال یوگا و سایر تمرینات ذهنی و بدنی به کاهش اضطراب کمک کردند‌، در حالی که تمرینات مقاومتی در برابر افسردگی بیشترین تاثیر را داشته است. همچنین ورزش با شدت بالاتر پیشرفت‌های بیشتری در درمان افسردگی و اضطراب داشته است.

در این تحقیقات زنانی که باردار بودند یا اخیراً فرزندی به دنیا آورده بودند، افراد مبتلا به افسردگی،HIV و بیماری کلیوی بیشترین تاثیر را از ورزش گرفتند.

لازم به ذکر است که اکثر شواهد موجود، تاثیر ورزش بر افسردگی خفیف تا متوسط را توصیف می‌کند و تحقیقات بیشتری در زمینه‌های مختلف سلامت روانی می‌تواند باعث رسیدن محققان به نتیجه‌گیری محکم‌تری شود.

البته تحقیقات این حقیقت را رد نمی‌کنند که دارو و روان درمانی برای مدیریت سلامت روانی مهم است. در عوض نشان می‌دهد که ورزش هم یک درمان مهم برای سلامت روح و روان است و سزاوار تمرکز بیشتری است.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.