شفق قطبی

بهترین نقاط دنیا برای دیدن شفق‌های قطبی کجاست و در چه زمانی رخ می‌دهد؟

شفق‌های قطبی از اواخر سپتامبر تا اوایل آوریل قابل رویت هستند و در نقاط مختلفی از زمین دیده می‌شوند. این شفق‌ها سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشانند و یکی از مناطق جذب توریست محسوب می‌شوند. گردشگران هرسال در زمان رخ دادن شفق قطبی به این مناطق سفر می‌کنند و این نورهای طبیعی و زیبا را از نزدیک مشاهده می‌کنند.

شفق‌های قطبی چگونه رخ می‌دهد؟

شفق قطبی درواقع ذراتی از الکترون و پروتون شارژ شده هستند که در اثر انفجارات سطحی خورشید از خورشید جدا شدند و به‌طرف زمین حرکت کردند. به‌طورکلی طوفانی از الکترون‌ها و پروتون‌ها باعث ایجاد شفق قطبی می‌شود که در زمین فضایی منحصربه‌فرد و زیبا را به ارمغان می‌آورد. زمستان بهترین زمان برای مشاهده این شفق‌ها است و از چند ثانیه تا نیم ساعت به طول خواهد انجامید.

گرینلند

شفق‌های قطبی

گرینلند بزرگ‌ترین جزیره جهان است که بین اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس منجمد شمالی قرار دارد. موقعیت جغرافیایی گرینلند به‌گونه‌ای است که هرساله به‌طور مرتب در آنجا شفق‌های قطبی رخ می‌دهند. در گرینلند بهترین زمان برای تماشای شفق‌های قطبی از سپتامبر تا پایان ماه مارس است. این پدیده‌ی طبیعی در فصل تابستان به دلیل گرگ‌ومیش بودن هوا در شب زیاد زیبا نخواهد بود درنتیجه بهتر است در زمان مشخصی ازآنجا بازدید نمایید. Kangerlussuaq، Ammasalik و Nuuk بهترین نقاط در گرینلند هستند که می‌توانید بهترین تصاویر از شفق‌های قطبی را تماشا کنید.

کانادا

شفق‌های قطبی

کانادا دارای طبیعت شگفت‌انگیزی ازجمله آبشار نیاگارا خلیج فاندی است و جزو سرزمین‌های شمالی زمین محسوب می‌شود درنتیجه از شفق‌های قطبی نیز بهره می‌برد. در مناطقی چون Alberta، British Columbia و Yukon کانادا می‌توانید از شفق‌های قطبی دیدن کنید.

آلاسکا

شفق‌های قطبی

ایالت آلاسکا یکی از بهترین مکان‌هایی است که نوارهایی رنگارنگ از نورهای شمالی یعنی شفق‌های قطبی را به تصویر می‌کشد. بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی در آلاسکا از دسامبر تا مارس است. در طول این دوره، شب‌ها در آلاسکا طولانی‌تر و تیره‌تر می‌شوند و از 10 شب تا 3 صبح شدیدترین شفق‌های قطبی رخ می‌دهند. Fairbanks،Anchorage و Denali بهترین نقاط در آلاسکا هستند که می‌توانید شفق‌های قطبی را تماس کنید.

ایسلند

شفق‌های قطبی

شفق قطبی یکی از زیباترین جاذبه‌های ایسلند محسوب می‌شود. هرچند که این نورهای شمالی فقط در تاریک‌ترین و طولانی‌ترین شب‌های سال اتفاق می‌افتند اما همیشه نظر مردم را به خود جلب می‌کنند. بهترین زمان برای تماشای شفق‌های قطبی ایسلند از نوامبر تا فوریه است. در طول این دوره طولانی‌ترین نورهای شمالی رخ می‌دهد و Landmannalaugar، Reykjavik، Vik I Myrdal، Vatnajokul National Park و Thingvellir National Park بهترین مناطق ایسلند برای تماشای شفق‌های قطبی هستند.

سوئد

شفق‌های قطبی

بخش شمال غربی سوئد که دارای بیابان‌های وسیع است بسیار شناخته‌شده بوده و در فصل زمستان از ماه مارس تا اواخر آوریل بهترین زمان برای تماشای نورهای شمالی در این بیابان سوئد خواهد بود. نورهای شمالی در سوئد از 10 شب تا 1:30 بامداد رخ می‌دهند و شدیدترین حالت خود در این بازه‌ی زمانی دارند زیرا در این زمان در سوئد تاریک‌ترین زمان محسوب می‌شود. Abisko National Park، Torne Valley، Porjus، Laponia، Jokkmokk و Lulea نقاطی از سوئد هستند که می‌توانید نورهای شمالی را تماشا کنید.

فنلاند

شفق‌های قطبی

فنلاند به‌عنوان “سرزمین هزاران دریاچه” شناخته می‌شود که درمجموع بیش از 187888 دریاچه در این کشور وجود دارد. 70 در صد مناطق فنلاند پوشش گیاهی جنگلی دارد و علاوه بر جاذبه‌های گردشگری جنگلی، نورهای شمالی هم جزو مقاصد گردشگری فنلاند محسوب می‌شود. فنلاند یکی از بهترین مقاصد اروپا برای دیدن نورهای شمالی است. فنلاند هرساله هزاران بازدیدکننده و گردشگر را در زمان رخ دادن شفق‌های قطبی جذب می‌کند. Kakslauttanen، Ivalo، Nellim، Nuorgam، Luosto و Utsjoki نقاطی در فنلاند هستند که هرساله شدیدترین و بهترین شفق‌های قطبی را در خود جای می‌دهند

نروژ

شفق‌های قطبی

نروژ که جزو بهترین کشورهای جهان است بهترین نورهای شمالی را هم هرساله به نمایش می‌گذارد. بازدیدکنندگان می‌توانند از هر نقطه‌ای از نروژ این نورهای شمالی تماشا کنند و بهترین زمان برای دیدن شفق‌های قطبی از اواخر سپتامبر تا مارس است. مناطقی چون Tromso، Svalbard islands، Lofoten islands، Finnmark و Alta ازجمله نقاطی هستند که در نروژ شدیدترین و زیباترین شفق‌های قطبی را دارند.

امتیاز: 4.3 از 5 (6 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.