ناخن جویدن

چگونه عادت ناخن جویدن را ترک کنیم؟ (۴ راهکار جذاب)

عادت جویدن ناخن از کودکی در بسیاری از افراد دیده می‌شود. اینکار باعث می‌شود که میکروب‌های دست و ناخن به دهان منتقل شوند و باعث بروز بیماری‌هایی هم خواهد شد. از سوی دیگر انجام این کار به طور دائمی باعث آسیب دیدن پوست اطراف ناخن خواهد شد. جویدن ناخن علاوه بر اینکه موجب شکستگی دندان‌ها می‌شود موجب نابود شدن ناخن‌های دست نیز خواهد شد. همچنین سلامت بدن را نیز به خطر خواهد انداخت. اما برای ترک این عادت بد باید چه کارهایی انجام دهید.

ناخن‌های خود را کوتاه و تمیز نگه‌دارید

جویدن ناخن

افرادی که عادت به جویدن ناخن دارند، برای جلوگیری از این عادت بد باید همیشه ناخن‌های خود را کوتاه نگهدارند. زیرا جویدن ناخن‌های کوتاه بسیار سخت‌تر خواهد بود و همین موضوع به مرور زمان باعث ترک عادت فرد خواهد شد. سعی کنید ناخن‌های خود را زیبا کنید تا دلتان نخواهد آن را بجوید و مجددا دستتان را زشت و کنده شده ببینید.

دستتان باید همیشه مشغول کاری باشد

جویدن ناخن‌ها دقیقا از زمانی که بیکار هستید و دستتان بیکار است شروع می‌شود. طبق مطالعه‌ای در سال 2013 که در مجله روانپزشکی ایران منتشر شده است، مشغول نگه داشتن انگشتان دست در ترک عادت جویدن ناخن موثر خواهد بود. در واقع باید کار دیگری را جایگزین جویدن ناخن کنید و دستتان را با کار دیگری سرگرم کنید. می‌توانید برای این کار از یک توپ یا یک یویو استفاده کنید.

به خودتان زمان بدهید

شما نمی‌توانید یک شبه عادت دیرینه‌ی خود را بشکنید و کنار بگذارید، اما می‌توانید با گذشت زمان این کار را انجام دهید. مطالعه‌ای در سال 2009 که در ژورنال اروپایی روانشناسی اجتماعی منتشر شد، نشان داد که برای ترک عادت زمان زیادی لازم است. در واقع برای ترک یک عادت باید وقت بگذارید تا به مرور زمان آن را ترک کنید. این زمان در هر فرد متفاوت است. آکادمی پوست و موی آمریکایی توصیه می‌کند که افرادی که قصد ترک این عادت را دارند باید در هر دوره‌ی هفت روزه جویدن ناخن یک انگشت را ترک کنند و پس از ۷۰ روز، جویدن ناخن‌ها به طور کامل فراموش خواهد شد.

برای خود جایزه در نظر بگیرید

هدف خود را تعیین کنید و برای اینکه به هدفتان برسید به خودتان پاداش دهید. برای مثال تعیین کنید که در این مدت زمان ناخن‌های خود را نجوید و به ازای آن یک جایزه دریافت کنید. ترک عادت از طریق دریافت جایزه و انرژی مثبت همیشه بهترین نتایج را داشته اما با صرف هزینه همراه بوده است. در واقع مهم است که موفقیت‌های خود را جشن بگیرید و از این طریق به ترک عادات خود بپردازید.

بیشتر بخوانید: 5 روش رشد سریع‌تر ناخن به گفته متخصصان پوست را بشناسید
بیشتر بخوانید: راهکارهای کاربردی طبیعی برای داشتن ناخن های زیبا و سالم – با هم بخوانیم

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۲ دیدگاه

  1. Avatar nVa گفت:

    احتمالا این مجله اشاره ای به تثبیت دهانی Oral Fixation نکرده؟ فقط گفته هی دستاتونو تکون بدین که نخورین؟

  2. Avatar محسن گفت:

    جایزه چی مثلا؟
    1 دست فیلم چیزی حتما؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.