در اینجا با 8 مورد از قدیمی ترین درخت های جهان آشنا شوید

در این مطلب لیستی از قدیمی ترین درخت های جهان را با شما به اشتراک می‌گذاریم. برای تعیین سن یک درخت، دانشمندان یک نمونه هسته از پایه گیاه جمع آوری کرده و حلقه‌های آن را می شمارند. این تاریخ‌گذاری حلقه‌های درخت را دندروکرونولوژی می‌نامند و می‌تواند روشی برای اندازه‌گیری سن درخت و بررسی تغییرات محیطی آن در طول زمان باشد.

با این حال به دلیل پوسیدگی و ضخامت تنه درختان، همیشه نمی‌توان هسته‌ها را به صورت کامل جمع آوری کرد. اغلب سن درختان پس از مردن مشخص می‌شود اما می‌توان بدون از بین بردن هسته، سن آن را با یک ابزار تخصصی که می‌تواند یک نمونه بسیار باریک را از تنه درخت استخراج کند، به دست آورد.

لیست قدیمی ترین درختانی که تا به حال بر روی زمین کشف شده اند:

Prometheus (حداقل 4900 سال قدمت زمانی که قطع شد)

درخت قدیمی

عکس سیاه و سفیدی که این کاج 4900 ساله را نشان می‌دهد. پرومتئوس، کاج بزرگ در ویلر پیک نوادا است که نزدیک به 5000 سال قبل از قطع شدن آن تا سال 1964 زندگی می‌کرد. عمر پرومتئوس زمانی به پایان رسید که جغرافیدان دونالد آر کری، که در حال مطالعه یخبندان شناسی عصر یخبندان بود و اجازه گرفته بود نمونه‌های هسته‌ای از کاج‌های پارک را بگیرد، آن را قطع کرده بود. کوری 4862 حلقه را شمارش کرد و تخمین زد که درخت بیش از 4900 سال قدمت دارد.

Methuselah (حداقل 4600 سال قدمت)

قدیمی ترین درختان

از سال 1957 این درخت کاج بریستلکون عنوان قدیمی‌ ترین درخت زنده جهان را به خود اختصاص داده است. برای محافظت از این درخت در برابر گردشگران که ممکن است با لمس درخت یا راه رفتن در نزدیکی ریشه‌های درخت به آن آسیب برسانند، سازمان جنگل‌های ایالات متحده مدت‌ها مکان دقیق Methuselah را مخفی نگه داشته و عکس‌هایی از آن منتشر نمی‌کرد.

Mystery tree (4000 تا 4900 ساله)

درختان بزرگ

بر اساس هسته ناقص این درخت، دانشمندان می‌گویند که این درخت می‌تواند قدیمی‌تر از Methuselah باشد اما احتمالاً به اندازه پرومتئوس نیست. این درخت نیز در کوه‌های سفید کالیفرنیا قرار دارد اما مکان دقیق آن مخفی است.

Alerce Milenario (2400 تا 5400 سال)

درختان کهن

تصور می‌شود آلرس میلناریو در شیلی بیش از 5000 سال قدمت داشته باشد. Alerce Milenario در پارک ملی Alerce Costero شیلی، در سال 2022 زمانی که محققان از مدل سازی کامپیوتری برای تخمین سن 5484 ساله آن استفاده کردند، خبرساز شد.

این درخت که سرو پاتاگونیایی هم نامیده می‌شود بیش از 13 فوت (4.3 متر) است. این درخت به قدری بزرگ است که محققان توانستند فقط یک هسته جزئی آن را جمع آوری کنند. محققان توانستند تا 2400 حلقه درخت را شمردند و با استفاده از مدل‌سازی سن اضافی را تخمین بزنند. به گفته مجله ساینس این درخت 5484 سال تخمین زده شده است.

موقعیت Alerce Milenario مخفی نیست و گردشگران به طور منظم از سیستم ریشه‌ای آن بازدید کرده و در اطراف آن قدم می‌زنند.

Giant sequoias (بیش از 3000 سال قدمت)

درختان چند هزارساله

Giant sequoias در کالیفرنیا به قدری بزرگ است که ابزارهای هسته گیری درخت معمولاً نمی‌توانند سن آنها را تا زمانی که درختان زنده هستند به طور دقیق اندازه گیری کنند. چهار درخت Giant sequoias با قدمت بیش از 3000 سال کشف شده‌اند، اگرچه هیچ کدام هنوز پابرجا نیستند، تخمین زده می‌شود بزرگترین درخت جهان (General Sherman) که در پارک ملی سکویا قرار دارد، حدود 2200 سال سن داشته باشد.

BLK 227 bald cypress (حداقل 2624 سال سن)

قدیمی ترین درختان جهان

در سال 2019 محققان از کشف یک سرو طاس 2624 ساله خبر دادند. این درخت بی‌نام قدیمی ترین درخت زنده شناخته شده در شرق آمریکای شمالی است. این درخت جایی در امتداد رودخانه سیاه کارولینای شمالی قرار دارد و مانند بسیاری دیگر از درختان قدیمی مکان دقیق آن فاش نشده است. محققان درختان دیگری را نیز در همان منطقه پیدا کردند که بیش از 2000 سال سن داشتند.

CB-90-11 (حداقل 2435 سال سن)

قدیمی ترین درخت

تصور می‌شود که کاج‌های کوهی راکی (Pinus aristata) به اندازه اقوام خود عمر طولانی ندارند اما هنوز هم می‌توانند به سن بسیار بالایی برسند. مطالعه‌ای که در سال 1992 منتشر شد نشان می‌دهد که این درختان می‌توانند حداقل 2500 سال عمر کنند.

Unnamed Qilian juniper (2230 ساله)

درختان قدیمی سرتاسر جهان

در سال 2019، محققان قدیمی‌ ترین درخت چین را شناسایی کردند. درخت Qilian juniper در دلینگا استان چینگهای در سال 2009، 2230 سال سن داشت. این درخت یکی از 98 درخت ثبت شده با بیش از 1000 سال قدمت در چین بود. قدیمی ترین درختان در چین معمولاً در مناطق کوهستانی دورافتاده پیدا می‌شوند، جایی که در برابر تهدیدهایی مانند قطع درختان و آتش سوزی جنگل‌ها محافظت می‌شوند.

درختان تایید نشده

قدیمی ترین درختان جهان

در سرتاسر جهان درختانی وجود دارند که مردم محلی آنجا ادعا می‌کنند هزاران سال قدمت دارند. از جمله سرو ابرکوه  (Cupressus sempervirens) در ایران که گفته می‌شود بیش از 4500 سال قدمت دارد و درخت کافور  (Cinnamomum camphora) در ژاپن که گفته می‌شود بیش از 3000 سال قدمت دارد.

همچنین درخت سرخدار (Llangernyw) در شمال ولز که گفته می‌شود تا 5000 سال قدمت دارد و سرخدار Fortingall در اسکاتلند، که برخی از محلی‌ها قدمت آن را تا 9000 سال می‌دانند. سن این درختان و بسیاری دیگر از نظر علمی تأیید نشده است بنابراین سن واقعی آنها ناشناخته است.

نظرات خود را در مورد این پست با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.