پناهجویان ایرانی در صربستان

ماجرای پناهجویان ایرانی در صربستان که به دنبال رؤیاهایشان رفتند

همان‌طور که می‌دانید صربستان سال گذشته به‌منظور افزایش جذب گردشگر و بالا بردن آمد از طریق گردشگری ویزا را برای مردم ایران حذف کرد. این موضوع باعث هجوم مردم ایران به صربستان شد و مردم باهدف رسیدن به اتحادیه اروپا از طریق صربستان به این کشور هجوم بردند. این ماجرای مشکلات زیادی را برای صربستان به وجود آورد تا حدی که این کشور مجبور شد تا مجدداً ویزا را برای ایرانیان اجرایی کند. این تصمیم صربستان مشکلات زیادی را برای ایرانیان در آن کشور به وجود آورد و بسیاری از پناهجویان ایرانی در صربستان در پناهگاه‌ها و کمپ‌ها به‌سختی روزهای خود را می‌گذارند و عده‌ای دیگر در ورودی مرز گرفتارشده‌اند و حتی به پناهگاه‌ها نرسیده‌اند.

پناهجویان ایرانی در صربستان

ماجرای پناهجویان ایرانی در صربستان

در حال حاضر ایرانیان زیادی پس از اجرایی شدن مجدد ویزا برای صربستان در این کشور گرفتار شدند. درواقع مردم با دریافت بلیت یک طرفه با عنوان گردشگر وارد این کشور شدند و هرگز به ایران بازنگشتند که این خبر بدی برای ایران محسوب می‌شود. مردم سعی دارند تا از هر طریقی از ایران فرار کنند و باتحمل هرگونه سختی وارد کشورهای دیگر دنیا شوند. درواقع این مردم که با عنوان گردشگر به صربستان رفتند قصدشان مهاجرت به اروپا بوده و در همان‌جا مانده‌اند.

باید اشاره‌کنیم که صربستان تنها کشور اروپایی بود که بدون ویزا پذیرای ایرانیان شد و راه خوبی برای ایرانیان بود تا به اروپا مهاجرت کنند. هنوز مشخص نیست که چه تعداد از مردم ایران در صربستان در پناهگاه‌ها یا در مرز صربستان هستند اما این آمار کم نیست. به گفته‌ی برخی سایت‌ها بیش از 6 هزار پناهجو در صربستان سرگردان‌اند. به نظر می‌رسد که این پناهجویان افرادی بودند که یک دنیا آرزو به سمت صربستان حرکت کردند درحالی‌که در ایران وضعیت خوبی نداشتند و درواقع چیزی برای از دست نداشته‌اند که نگران آن باشند.

پناهجویان ایرانی

وضعیت پناهجویان ایرانی در صربستان

در هفته‌ی گذشته یک پناهجوی ایرانی از سرمازدگی جان خود را از دست داد و خبر در شبکه‌های اجتماعی سروصدایی زیادی کرد. به‌طورکلی وضعیت این پناهجویان ایرانی در صربستان بسیار وخیم و غم‌انگیز است. بسیاری از مردم پولشان تمام‌شده و برخی دیگر درگیر مشکلاتی چون سرما، گرسنگی، بیماری و بی‌خوابی هستند.

عده‌ای در مرزها می‌خوابند و اجازه ورود به کشور را ندارند در حالی پلیس‌های جدی و خشن صربستان به‌شدت با مردم برخورد می‌کند اجازه‌ی خواب در مرز را هم به مردم نمی‌دهد. از سوی دیگر وضعیت پناهگاه‌ها بسیار بد بوده و همه‌چیز در آنجا کثیف و آلوده است. مردم غذای مفید و کافی در اختیار ندارند و روزهای سختی را سپری می‌کنند. بر اساس برخی گزارش‌ها آمار خودکشی در این کمپ‌ها بسیار بالا است و مردم برای فرار از ایران به سیم آخر زده‌اند.

پناهجویان ایرانی در صربستان

اما موضوعی که نگران‌کننده شده این است که مردم به چه سطحی از زندگی رسیده‌اند که حاضر می‌شوند هر سختی را به جان بخرند و از ایران فرار کنند؟ مردم امید به زندگی خود را در ایران تا چه حد ازدست‌داده که به چنین کاری دست زدند؟ و شاید این مردم پناهجو هیچ‌گاه نمی‌دانستند که امید و آرزوهایشان در صربستان به‌پایان خواهد رسید و نمی‌دانستند که چه سرنوشتی در انتظارشان است. امیدواریم که این سرگردانی مردم هرچه زودتر به‌پایان رسد و از این وضعیت وحشتناک نجات یابند.

امتیاز: 5.0 از 5 (11 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۱۲ دیدگاه

 1. Avatar حسن گفت:

  سارقین افراد بزهکار و خلافکاران که هیچ تخصص و عرضه ای برای کار کردن ندارند. عمدتا برای فرار از مجازات قانونی به این شیوه از ایران فرار می کنند.

  • Avatar علی گفت:

   سلام.
   حاج حسن ، دیگه همشون که اینجوری نیستن!
   چه میشه عرض کرد؟
   خدا میدونه که چی توی دلشون میگذشته که رفتن به کشور خارجی.
   ولی ، ظاهرا بهتر بود که برای پیشرفت مملکتشون ، تلاش میکردن ، نه فرار.

 2. Avatar روح اله گفت:

  ما حتی به اندازه ی افغانیها هم شانس نداریم که هرجای دنیا میرن به راحتی بهشون پناهندگی میدن و الان شاگردان زیادی دارم که از سویس وفنلاند وآلمان و فرانسه و… میان با چه سر و وضعی و چه تیپ و زندگی و چه رفاهی. ما هنوز توی همون مرداب موندیم.

 3. Avatar ماه گفت:

  خبر جهت دار و بیخود، کامنت ها ها بیخود تر

 4. Avatar کاوه گفت:

  در مقابل ظلم تنها راهکارشان فرار بوده.یا موفق میشوند یا میمیرند.در هر دو صورت از من و شما بسیار بالاترند.چون دیر یا زود بدست ظالمان یا ابزارهایشان خواهیم مرد.

  • Avatar علی گفت:

   جلوی ظلم باید ایستاد ، نه اینکه فرار کرد.
   اونوقته که اگه بر ظلم غلبه کنن و یا کشته بشن ، در هر صورت پیروز هستن.
   هیچوقت کسی رو که از میدان رزم ، فراز میکنه ، شجاع نمیگن ، بلکه آدم ترسویی هست که برای فرار از سختی ، میدان رو ترک کرده.
   بجای اینکه فرار کنن ، عقلشون رو جمع کنن و به یه آدم درست و حسابی رای بدن که طعم سختی رو چشیده باشه.
   خودتون کاشتید ، حالا درو کنید.
   کجا رفت اون روزهایی که آقای … برای رای آوردن گفت :
   “من برنامه مدونی دارم که با اجرای اون ، نه تنها مردم یارانه نمیگیرن ، بلکه با افتخار مالیات میدن” !!!!!
   هنوز 6 سال هم نگذشته.
   بهانهء برجام هم آورد و با هر حیله و نیرنگی هم که بود ، اجراییش کرد.
   اما نه تنها وضع مرم خوب نشد ، بلکه با اجرای برجام ، وضع مردم و شرافتشون به لجن کشیده شد.
   خیلی راحت ، گول آدمای مفت خوره مرفه بی درده بی دغدغه رو خوردیم.
   باید از این به بعد ، حواسمون رو جمع کنیم تا خام آدمای بی خاصیت نشیم.
   مملکتومون و آدمامون حرف ندارن ، این مسئولین دولتی ما هستند که بی عرضه اند.

 5. Avatar محسن منصوری گفت:

  دلم برای اونا نمیسوزه دلم برای همه ملتی میسوزه که ادعاشون به اندازه یک امپراتوری کهن هست ولی طرز فکرشون در حد صربستان وبنگلادش هست ، خودمون رو میگم

 6. Avatar Ali گفت:

  برای کسانی که احتمال داره اونجا باشن چطور میشه پیگیری کرد و از سالم بودنشون باخبر شد؟ راهکاری هست؟

 7. Avatar َS گفت:

  از این مملکت خراب شده در رفتن و بد شانسی آووردن…

  • Avatar علی گفت:

   اگه خرابه ، فکر کن ، تلاش کن و آبادش کن.
   ایراد گرفتن رو همه بلدن.
   هرکس به اندازهء خودش مسئوله.
   شما برای آباد کردن مملکت ، چه کاری کردی؟

 8. Avatar امیرحسین آریایی گفت:

  عمیقا دلم براشون میسوزه. همخون و هم میهن ما هستند. امیدوار حداقل زودتر برگردند همشون. کاری از دست ما بر نمیاد جز اینکه دعا کنیم. توی سرما، بی پول، گرسنه… ای خدا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.