المپیک

معرفی کشورهایی که هرگز در المپیک تابستانی و زمستانی مدال نگرفته‌اند

هر سال در مسابقات المپیک تابستانی و زمستانی همه کشور‌ها از سراسر جهان حضور پیدا می‌کنند و بسیاری از کشورها تاکنون موفق به پیروزی در این رقابت‌های سخت شده‌اند. اما بسیاری از کشورها هم هرگز موفق به دریافت مدال در این مسابقات چه در بخش تابستانی چه در بخش زمستانی نشده‌اند. در این مطلب سعی داریم تا به معرفی این کشورها بپردازیم.

المپیک زمستانی

اولین المپیک زمستانی بین 25 ژانویه و 5 فوریه 1924 در فرانسه برگزار شد. در تاریخ 26 ژانویه، نخستین مدال طلای المپیک زمستانی توسط چارلز جواهرو از ایالات متحده به دست آمد و فرانسه نتوانست در این المپیک مدال طلا کسب کند اما موفق شد سه مدال برنز بدست آورد. نکته جالب دیگر این است که اولین المپیک زمستانی 258 شرکت کننده از 16 کشور برای رقابت در 9 رشته  ورزشی داشت. بیست و یکمین دوره بازی‌های المپیک زمستانی بین 8 تا 25 فوریه 2018 در شهرستان پیونگ یانگ، کره جنوبی برگزار شد. 2920 شرکت کننده از 92 کشور جهان برای رقابت در 15 رشته ورزشی شرکت کردند. المپیک‌ زمستانی بعدی قرار است در سال 2022 در پکن چین برگزار شود. همه کشورهایی که به دنبال شرکت در بازی‌های المپیک‌ هستند باید عضو کمیته ملی المپیک‌ باشند. تا به امروز 206 کشور وجود دارند که می‌توانند به طور فعال در المپیک‌ شرکت کنند. 119 کشور از زمان شروع المپیک‌ زمستانی در بازی‌های این مسابقات شرکت کرده اند، در حالی که از 206 کشور جهان هنوز 90 کشور در این مسابقات شرکت نکرده‌اند. در ادامه به معرفی کشورهایی که هرگز در المپیک زمستانی مدال دریافت نکرده‌اند خواهیم پرداخت.

کشورهایی که هرگز برنده مدال المپیک زمستانی نشده‌اند شامل کشورهای کامرون، کلمبیا، مصر، غنا، گواتمالا، پاراگوئه، صربستان، مونته نگرو، توگو، تونگا، اروگوئه و زیمبابوه هستند که این کشورها همگی فقط در یک المپیک زمستانی شرکت کرده‌اند.

از سوی دیگر کشورهایی چون اتیوپی، مونته نگرو، آنتیل هلند، پاکستان، پرو و ​​صربستان با شرکت در دوره المپیک‌ زمستانی هم موفق به دریافت مدال نشده‌اند.

کشورهای الجزایر، فیجی، کنیا، تایلند، ترینیداد و توباگو همگی در سه المپیک زمستانی بدون کسب مقام و دریافت مدال به رقابت پرداختند.

کشورهای هنگ کنگ، فیلیپین، تاجیکستان و ونزوئلا در چهار المپیک‌ ‌زمستانی بدون کسب مدال شرکت و به رقابت پرداختند.

سنگال، مقدونیه و جمهوری آذربایجان نیز در پنج بازی المپیک‌ زمستانی شرکت کرده‌اند اما هیچ یک از شرکت کنندگان در نتوانستند مدال کسب کنند.

در نهایت نکته قابل توجه این است که آفریقای جنوبی با وجود شرکت در شش دوره المپیک‌ زمستانی، هرگز مدال المپیک‌ زمستانی را کسب نکرده است. سایر کشورهایی که در شش بازی المپیک‌ زمستانی ناموفق به رقابت پرداختند شامل ارمنستان، کاستاریکا، جورجیا، ایرلند، قرقیزستان، مراکش، مولداوی و پورتوریکو بوده است.

لیتوانی و مکزیک هشت بار بدون کسب مدال طلا، نقره یا برنز در المپیک زمستانی شرکت کرده‌اند و کشور هندوستان نه بار در این رقابت‌ها شرکت کرد اما ناموفق بود. این درحالی است که ایران و قبرس پس از 10 بار رقابت هم موفق به کسب مدال نشده‌اند. چین تایپه یازده بار شرکت کرده است در حالی که مغولستان سیزده بار در این رقابت‌ها بوده اما مدالی کسب نکرده‌اند.

در نهایت ایسلند با ۱۷ بار شرکت در این مسابقات و یونان با ۱۸ بار شرکت در این مسابقات هرگز موفق به دریافت مدال نشدند.

المپیک

موفق ترین کشورها در المپیک‌ زمستانی

در سال 2014، نروژ بیشترین تعداد مدال (329) را در المپیک‌ زمستانی کسب کرد. ایالات متحده با 282 مدال در رتبه دوم و آلمان با 228 مدال در جایگاه سوم قرار دارد. کانادا، فنلاند و سوئد نیز به ترتیب در رده‌های ششم، هفتم و هشتم قرار گرفتند.

المپیک‌ تابستانی

به جرات می‌توان گفت که نزدیک ۷۰ کشور جهان تاکنون هرگز موفق به دریافت مدال از مسابقات المپیک‌ تابستانی نشده‌اند. در ادامه به معرفی برخی از این کشورها و لیست کامل این کشورها خواهیم پرداخت.

آلبانی

آلبانی از سال 1972 تاکنون در 8 بازی المپیک‌ تابستانی شرکت کرده است. ورزشکاران آلبانی معمولاً در مسابقات کشتی، شنا، وزنه برداری و تیراندازی با دیگر کشورها به رقابت می‌پردازند. بیشترین تعداد ورزشکارانی که در یک المپیک‌ تابستانی نماینده آلبانی شدند 11 نفر بودند که در سال 2008 و 2012 در این مسابقات حاضر شدند. در واقع رقابت‌های این کشور کمتر از ده رده المپیک‌ را شامل می‌شوند. با وجود رقابت در 8 بازی، آلبانی هرگز موفق به کسب مدال المپیک‌ نشده است.

آندورا

آندورا از اولین بازی خود در 1976 تاکنون، در 11 بازی المپیک‌ تابستانی شرکت کرده است. ورزشکاران آندورا اغلب در مسابقات مانند دوچرخه سواری، دو و میدانی، جودو، شنا و تیراندازی با هم به رقابت می‌پردازند. تعداد ورزشکاران نماینده آندورا در المپیک‌های تابستانی از 2 به 8 رسیده است. علی رغم شرکت در همه بازی‌ها از سال 1976 ، آندورا هرگز مدال نگرفته است و به طور کلی تداد اندکی از ورزشکاران این کشور به مسابقات اعزام می‌شوند.

آنگولا

المپیک‌ تابستانی 2016 در ریودوژانیرو 9مین باری بود که آنگولا در این بازی‌ها شرکت کرده بود. آنگولا برای اولین بار در سال 1980 رقابت را آغاز کرد. این کشور در مسابقات مختلفی از جمله دو و میدانی، شنا، تیراندازی، قایقرانی، هندبال ، جودو و قایقرانی رقابت می‌کند. آنگولا بیشترین ورزشکاران (۲۶ نفر) را از میان تمام کشورهای مرکزی آفریقا به بازی‌های المپیک‌ 2016 اعزام کرد. با این حال، با وجود شرکت در مجموع 9 بازی المپیک‌ تابستانی، آنگولا هرگز موفق به کسب مدال نشده است.

آنتیگوا و باربودا

آنتیگوا و باربودا یک کشور دوقلوی جزیره‌ای است که بین اقیانوس اطلس و دریای کارائیب واقع شده است. این کشور از سال 1976 در 10 بازی المپیک‌ شرکت کرده است. ورزشکاران آنتیگوا و باربودا در بازی‌های شنا در المپیک تابستانی به رقابت پرداختند، اما هرگز به مدال نرسیدند.

المپیک

سخن پایانی

اعزام تعداد کمی از ورزشکاران عاملی است که باعث می‌شود این کشورها هیچ مدالی کسب نکنند. بازی‌های المپیک بسیار رقابتی است و یک کشور باید بازیکنان زیادی را در مسابقات مختلف شرکت دهد تا شانس کسب مدال خود را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:‌‌ معرفی کشورهایی که هرگز بارش برف را ندیده‌اند؟
بیشتر بخوانید: تا سال ۲۰۵۰ کدام کشورها بیشترین مسلمانان جهان را خواهند داشت؟

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: majdi.mahta@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.