کشورهای شاد جهان

کشورهای شاد جهان در سال 2019 کدام کشورها هستند و علت این رتبه‌بندی چیست؟

شادی و خوشحالی با خوشبختی متفاوت است. ممکن است فردی بسیار خوشحال باشد اما خوشبخت نباشد؛ از سوی دیگر ممکن است فردی خوشبخت باشد اما احساس شادی نکند. به هر جهت کشورهایی هستند که شادترین مردم جهان را دارند به همین دلیل هر سال لیستی از کشورهای شاد جهان به همراه رتبه‌بندی آنها ارائه می‌شود. در سال گذشته نیز مطلبی از کشورهای شاد جهان در سال ۲۰۱۸ در اختیارتان قرار دادیم که امسال این لیست با تغییرات کوچکی ارائه شده است. قبل از شروع مطلب باید اشاره کنیم که کشورمان ایران در این لیست قرار ندارد و در این رتبه بندی جزو کشورهای غمگین جهان دسته‌بندی می‌شود. این رتبه‌بندی در واقع بر اساس شادی‌های ملی و تجزیه‌وتحلیل رفاه و استاندار زندگی مردم انجام می‌شود.

کشورهای شاد جهان در سال 2019

این روزها جهان روز به روز در حال تغییر است و میزان شادی و خوشحالی رو به کاهش است اما هنوز کشورهایی هستند که شادتر زندگی می‌کنند. در ادامه این کشورها را معرفی خواهیم کرد. به طور کلی در میان قاره‌ها، اروپا شادترین مردم و کشورها را در اختیار دارد.

۱۰. استرالیا

کشورهای شاد جهان

استرالیا سال گذشته هم جایگاه دهم را به خود اختصاص داده بود. استرالیا از لحاظ حمایت‌های اجتماعی و آزادی شهروندانش در جایگاه بسیار بالایی برخوردار بوده و به این دو موضوع اهمیت زیادی می‌دهد. همانطور که در مطالب قبل اشاره کردیم این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان شناخته‌شده و دارای دهمین میزان درآمد سرانه است. کیفیت زندگی در این کشور با توجه به‌سلامت عمومی، آزادی اقتصادی و حقوق سیاسی بسیار بالا است.

۹. کانادا

کشورهای شاد جهان

کانادا امسال هم در لیست 10 کشور شاد جهان قرار گرفته است. در سال گذشته کانادا جایگاه هفتم را داشت و همانطور که می بینیم امسال سقوط کرده و در جایگاه نهم قرار گرفته است. کانادا دومین کشور بزرگ جهان است و هنوز در زمینه امید به زندگی و ازدواج از رده‌بندی خوبی برخوردار است. این کشور به دلیل حجم زیاد مهاجران چند فرهنگی شده و از سوی دیگر از نظر اقتصادی دهمین کشور برتر محسوب می‌شود.

۸. نیوزیلند

کشورهای شاد جهان

نیوزیلند نسبت به سال قبل هیچ پیشرفت یا پسرفتی نداشته و پارسال هم در جایگاه هشتم قرار داشته است. این نشان می‌دهد که این کشور با ثباتی بالا، همچنان جزو کشورهای شاد جهان است. نیوزیلند دومین کشور شاد دنیا، خارج از اروپا محسوب می‌شود. این کشور توسعه‌یافته، در زمینه افزایش میزان سلامت، آموزش و کیفیت زندگی در جایگاه خوبی قرار دارد و امکانات رفاهی ایده‌آلی را در اختیار مردمش قرار می‌دهد.

۷. سوئد

سوئد

سوئد هم امسال از جایگاه نهم به جایگاه هفتم رسیده است و احتمالا مردم در یک سال گذشته زندگی شادتری را تجربه کردند. سوئد به‌عنوان هفتمین کشور ثروتمند جهان شناخته شده است.  این کشور همچنین به‌عنوان سومین کشور بزرگ در کل اتحادیه اروپا معرفی شده است. به طور کلی سوئد با وجود امکانات شهروندی و مراقبت‌های بهداشتی ایده‌آلی که برای شهروندان فراهم می‌کند و با عملکرد ملی، رفاه و برابری توانسته است تا در لیست شادترین کشورهای جهان قرار گیرد.

۶. سوئیس

سوئیس

سوئیس از سال 2015 در لیست کشورهای شاد جهان قرار دارد اما هر سال در حال سقوط است و به آرامی به سمت پایین لیست در حال حرکت است.  سال قبل جایگاه پنجم متعلق به سوئیس بود و امسال سوئیس در جایگاه ششم قرار دارد. اما باید اشاره کنیم که سطح زندگی در سوئیس بسیار بالا بوده و مردم از رفاه، آرامش و اقتصاد خوبی بهره می‌برند. امید به زندگی و خوشحالی در سوئیس بسیار بالا بوده و قطعا تجربه متفاوتی برای مهاجران به حساب می‌آید. سوئیس از ویژگی‌های برجسته‌ای مانند شفافیت دولت، آزادی مدنی، کیفیت بالای زندگی، توسعه انسانی و رقابت اقتصادی برخوردار است. 

۵. هلند

هلند

اما هلند بر خلاف سوئیس از جایگاه ششم سال گذشته، به رتبه پنجم این لیست رسیده است و در واقع پنجمین کشور شاد جهان محسوب می شود. این کشور خدمات آموزشی، خدمات بهداشتی و مزایای اجتماعی ایده آلی را در اختیار مردمش قرار می‌دهد، در نتیجه شرایط زندگی برای مردم هلند بسیار خوب است و مردمی شاد با زندگی هایی آرام را خواهیم دید. باید اشاره کنیم که این کشور جزو سریع‌ترین، صلح‌آمیزترین و داناترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود.

۴. ایسلند

ایسلند

ایسلند یک سرزمین عادلانه و صلح آمیز است که خدمات بهداشتی رایگانی را در اختیار مردمش قرار می دهد و آموزش عالی در اختیار عامه مردم قرار گرفته است. در ایسلند از هر 10 نفر یک نفر نویسنده کتاب است و مردم بسیار اهل مطالعه هستند. ایسلند در سال 2018، به عنوان اولین کشور در جهان، برای اعمال حقوق برابر برای زنان و مردان اقدام نمود و این قانون را به ثبت رساند. این کشور همچنین کشور شاخص صلح جهانی بوده و هیچ‌گونه نیروی نظامی دائمی ندارد. به طور کلی همه چیز دست به دست هم داده تا ایسلند مانند سال گذشته چهارمین کشور از کشورهای شاد جهان معرفی شود.

۳. نروژ

نروژ

نروژ در سال 2019 به عنوان سومین کشور شاد جهان شناخته شده است در حالی که سال گذشته این کشور در رتبه دوم قرار گرفته بود. نروژ زیباترین کشور اروپا بوده و میزان فساد در این کشور بسیار کم است. از سوی دیگر شاهد حمایت های اجتماعی و آزادی و حقوق انسانی در این کشور هستیم. این کشور بیشترین درآمد و بزرگ‌ترین صندوق دارایی را دارد و از کم‌ترین آمار جرم و جنایت و نابرابری برخوردار است.

۲.دانمارک

دانمارک

دانمارک در سال گذشته در رتبه سوم قرار داشت و امسال به رتبه دوم رسید. احتمالا این کشور با این سطح از زندگی در سال 2020 به جایگاه اول خواهد رسید. دانمارک از برابری بالایی برخوردار بوده و نرخ فساد در این کشور بسیار کم است. از سوی دیگر باید یادآور شویم که درآمد مردم در این کشور بسیار بالا بوده و سیستم آموزشی قوی و خدمات بهداشتی رایگان و رفاه مردم باعث شده تا این کشور در سال 2019 به دومین کشور شاد جهان تبدیل شود.

۱. فنلاند

فنلاند

در نهایت کشور فنلاند به عنوان شادترین کشور جهان در سال 2019 انتخاب شد. فنلاند در سال گذشته هم شادترین کشور جهان بود و در جایگاه اول قرار داشت. در فنلاند مردم بسیار زندگی شادی دارند و از رفاه بالایی برخوردارند. سخاوتمندی و بخشندگی مردم در این کشور بسیار بالا بوده و هیچگونه فسادی در این کشور دیده نشده است. آزادی در ازدواج، رعایت حقوق انسانی و ساختار اجتماعی عالی از ویژگی‌های این کشور است. حتی پس از بازگشت از سفر فنلاند خود هم افسرده خواهید شد.

سخن پایانی:

در نهایت باید بگوییم که شادی چیز با ارزشی است و در این سال‌ها کشورهایی چون ونزوئلا، یمن، سوریه، بوتسوانا و هند بیشترین سقوط را در شادی داشته‌اند و به طور کلی از لیست کشورهای شاد جهان خارج شده‌اند.

امتیاز: 3.4 از 5 (10 رای)

۲۷ دیدگاه

 1. Avatar Me گفت:
  0

  “قبل از شروع مطلب باید اشاره کنیم که کشورمان ایران در این لیست قرار ندارد”
  اکثر کشورهای جهان در این لیست هستند حالا یکی شادتره و یکی کمتر شاده. ایران هم در این لیست حضور دارد و در رده 117 از 156 کشور و بالاتر از گرجستان، کنیا، تونس، بنگلادش، عراق، میانمار، اوکراین، مصر، هند، سوریه، یمن و افغانستان قرار دارد.
  اشتباهِ دیگرِ موجود در این مقاله اینه که اتریش رتبه ی 10 و استرالیا رتبه ی 11 است.

  از نکات جالب این لیست اینه که کامبوج و لائوس (که از فقیرترین کشورهای آسیا اند)، فلسطین و ونزوئلا! رتبه هایی بهتر از ایران دارند و شادترند (طبق این لیست).

  در این لیست کویت (51)، کره جنوبی (54)، ژاپن (58)، قزاقستان (60)، پاکستان (67)!، روسیه (68)، تاجیکستان (74)، ترکیه (79)، یونان (82) و چین (93) می باشند.

  رتبه های به طور تعجب برانگیزی خوب کشورهای جنوب خلیج فارس یعنی امارات، قطر، عربستان و بحرین نشان می دهد که دین و محیط زندگی می توانند تأثیر منفی در شادی نداشته باشند. یعنی می توان در یک سرزمین برهوت و گرم و خشک و بدون طبیعت سبز زندگی کرد اما شاد بود.

  از دیگر نکات جالب این لیست این است که بخشندگی (generosity) مردم ایران از خیلی از 30 کشور اول، بیشتره.

  این لیست از 6 عامل برای تخمین مقدار شادی کشورها استفاده می کند و امتیاز و رتبه ی هر کشور بستگی بسیاری به درستی داده های جمع آوری شده دارد و به همین دلیل این لیست می تواند زیاد دقیق نباشد و رتبه ی ایران می تواند 20-30 رتبه بهتر باشد. اما به طور کلی این لیست تصویری نسبی از شادی در کشورها به دست می دهد.
  به نظرم رتبه ی دقیقتر ایران باید حدود 90 باشد. رتبه ی خیلی خوبی نیست اما چندان هم بد نیست و می تواند بهتر شود.

 2. Avatar ali گفت:
  0

  لطف کنید آمار مصرف قرص ضد افسردگی در این کشور ها رو اعلام کنید.

  • Avatar علی گفت:
   0

   سلام.
   احسنت.

 3. Avatar علی گفت:
  0

  همه۶ مردم ، باید ” بصیرت عمار ” داشته باشن.
  و إلا ، یه عده ، مملکت اسلامی رو ارث پدرشان خواهند دانست و بیت المال رو ، پول تو جیبی خودشان خواهند دانست و از اسلام ،فقط نامش باقی خواهد ماند.
  حواسمان باشد .
  #بصیرت عمار

  • Avatar ایرانی گفت:
   0

   درسته مثل آقا که نظرشان به نظرش نزدیکتر بود!

   • Avatar علی گفت:
    0

    ملاک ، حالِ فعلی افراد است.

 4. Avatar علی گفت:
  0

  عاقلان دانند.

 5. Avatar RoozBeh گفت:
  0

  در کشورهای دیگه از هر بهانه ای برای شادی و خوشگذرانی مردمشون استفاده میکنن ولی در کشور ما اینطور نیست. سال به سال پرچم ها و نمادهای سیاه عزاداری تو کوچه و خیابون ها به در و دیوار آویزون هست. هر چند وقت یکبار چند تا استخون میذارن تو تابوت میارن به اسم شهید کل ایران میچرخونن برای اینکه مردم هرگز روی شادی و خوشحالی رو نبینن.

  • Avatar علی گفت:
   0

   پروفسور ، اون آدمهایی که ازشون فقط همون چند تا استخوان مانده ، برای امنیت تو و امثال تو رفتن جنگیدن ، و الآن هم با خیال راحت در امنیت کامل نشستی و بر علیه شون دارید زاییده های ذهنیتون رو می نویسید.
   آن شا۶الله یه عزیزی رو از دست بدید و ازش فقط یه مشت استخوان باقی بمونه ، و وقتی که استخوانهایش رو توی تابوت گذاشتن و برات آوردن ، یکی مثل خودت بیاد و همین جمله هایی که به شهدا نسبت دادی ، به خودت نسبت بده.
   بعد ببینم بازم از این حرفا میزنی یا نه.

  • Avatar ali گفت:
   0

   هنوز هم مردم منتظر رسیدن فرزندانشون هستن.

 6. Avatar Hamed گفت:
  0

  همه چیز از بیرون نیست، همه چیز هم از دولت ما نیست.
  اما دوستانی که انتقاد میکنند بهتره بیشتر مطالعه و تحقیق کنند یا سفر کنند و از نزدیک ببینند.
  خیلی از ما از لحاظ اخلاقی ضعف داریم و مشکل آموزش و فرهنگ سازی هم کاملا مشهوده.

  • Avatar یوسف گفت:
   0

   یه بخشش ایناس که شما گفتی ولی یه بخش بزرگش اینه که وقتی کسی واسه ما مردم دل نمیسوزونه وضعیت میشه شبیه قانون جنگل…

   • Avatar علی گفت:
    0

    سلام بر آقا یوسف عزیز.
    حق با شماست.
    وقتی که مسئولین ما ، زندگی لوکس و اشرافی دارن ، چطور میشه به مردم گفت که با قناعت زندگی کنید.
    لا اقل اگر نمیتونن وضع مردم رو درست کنن ، بیت المال رو ارث باباشون ندونن.
    مثل سید ص.ح ، که ۸۰۰۰ میلیارد ناقابل برداشت کردن ، بعد دخترشان فرمودند:
    پدرم ، سهمش رو از انقلاب برداشته!!!!!!
    جانم ، چطور شد؟
    اگر سهمی هم باشه ، برای همه۶ مردم هست ، نه اینکه برای عده۶ خاصی باشه.
    همه در به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی ، زحمتها کشیدن ، خونها دادن.
    وقتی مسئولین ، مثل مردم ، در شرایط پایین زندگی کنن ، مردم هم دلگرم میشن.
    متاسفانه ، به طبقه۶ اشراف صفتی رای دادیم که اصلا دلشون به حال مردم نمیسوزه.

    • Avatar ایرانی گفت:
     0

     حالا بعد از 40 سال تازه همه ی تقصیرها رو میندازی گردن ملت که چرا به این که تأیید شده ی شورای نگهبان و رهبر است رأی دادند؟!
     حاشا به انصاف و بصیرتت.

     • Avatar علی گفت:
      0

      ای بنده۶ خدا ، همینطوری دارید رهبر رو به دخالت در امور اجرایی کشور ، متهم میکنید.
      وای به روزی که آدمهایی مثل رئیس جمهور فعلی ، از همون اول ، رد صلاحیت بشن.
      اون وقت می آیید میگید که :
      اینا فقط کاندیداهای همشکل و همفکر خودشون رو معرفی کردن.
      نمی ذارن به آدمی که دوست داریم ، رای بدیم.
      نکنه یادتون رفته که می‌ریختند تو خیابون و میگفتید:
      نون و پنیر و خاویار…
      خودتون هم خوب میدانید که چرا به رئیس جمهور فعلی رای دادید.
      الکی برای مردم ، فلسفه نبافید.
      پس اگه اینطوریه ، چرا به آقای قالیباف یا رئیسی رای ندادید.
      چونکه برنامه هاشون ، مطابق هوی و هوستون نبود.
      تا وقتی که تقاضا هست ، عرضه هم هست.
      وقتی که اینطور رئیس جمهوری رو میخواهید ، براتون در سبد انتخابتون گذاشته میشه.
      حالا که جناب رئیس جمهور و کابینه۶ محترمشان ، گند همه چی رو درآوردن ، فوری همه چی رو میندازید گردن شورای نگهبان و رهبری.
      اینم از نتیجه۶ ارتباط با آمریکا.
      ۶ سال بازیتون دادن ، آخر هم ، به عهدشان وفا نکردن.
      حالاهم ، به جای میوه۶ برام ، برید از سایه درخت برجامتان استفاده کنید.
      مثل ذلیلها رفتید و گردنتان را جلوی آمریکاییها و اروپائیها خم کردید ، تا شاید به شما نگاهی بندازن.
      درحالیکه خبر نداشتید که هم دنیایتان را ازدست دادید ، و هم آخرت و شرفتان را.
      تا حالا ، یک ایرانی ، اینقدر تحقیر نشده بود که با برجام ملت رو تحقیر کردید.

     • Avatar ایرانی گفت:
      0

      بعضی مواقع خاص، حافظه ات ضعیف میشه. حتما باید نرمش قهرمانانه رو به یادت بیارم؟! همین برجام با تأیید چه کسی به سرانجام رسید؟!
      دیگه دوران تقصیرها رو گردن این و اون انداختن تمام شده و مردم آگاه شده اند.

     • Avatar ایرانی گفت:
      0

      این که گفتی:
      (تا وقتی که تقاضا هست ، عرضه هم هست.
      وقتی که اینطور رئیس جمهوری رو میخواهید ، براتون در سبد انتخابتون گذاشته میشه.)
      خودش همه ی حرف ها رو زد دیگه. بازی انتخابات مهندسی شده!
      این آدم هم که از خارج نیامده. چند ده سال مسئول توی همین نظام و مورد تأیید و خودی بوده.
      بعد هم این که اگر اون دو نفری که اسم بردی میامدند یعنی الآن ایران بهشت شده بود؟! حتما باید دوران اون رئیس جمهور محبوب و مردمی و خدمتگزار با دولت پاکدستش رو که نظرشان به نظرش هم نزدیک بود رو هم یادت بیارم؟

  • Avatar علی گفت:
   0

   احسنت.
   بی اخلاقی رو خیلی خوب شد که فرمودید.
   خیلی از مسائلی که باعث میشه آدم ، افسرده بشه ، بی اخلاقی و یا بی بند و باریه.
   افسردگی ، یک حالت روحی است ، نه مادی.
   گناه ، باعث میشه که آدم ، افسرده بشه.
   وقتی که به گناه بیفتی ، هر چقدر هم که خودت رو به سرخوشی بزنی و ظاهرت رو شاد نشون بدی ، چون روحت رو آلوده کردی ، باز هم روی آرامش رو نخواهی دید.
   بهترین راه آرامش ، ارتباط با خداست.
   الا بذکرالله تطمئن القلوب.

   • Avatar ایرانی گفت:
    0

    مثل سعید طوسی!

  • Avatar علی گفت:
   0

   سلام بر آقا Hamed عزیز.
   دولت محترم ، و مخصوصا شخص رئیس جمهور ، برای رفع مشکلات اخلاقی ، تدابیر ویژه ای را اندیشیده اند.
   ( کلیپ هایش موجود می باشد : من از هر چه بگذرم ، از 2030 نخواهم گذشت)( جستجو بفرمایید)
   سند 2030 ، ما را به قله های رفیع فرهنگ و اخلاق و انسانیت و تقوا خواهد رساند. 😜 😳 🤣

 7. Avatar آرش گفت:
  0

  تو ایرانم که همه از دم افسرده،فقط اینکه جرات خودکشی ندارن وگرنه الان جمعیت نصف شده بود

 8. Avatar علی گفت:
  0

  درضمن ، شادی از نظر هر کسی ، یه مفهومی داره.
  یه کسی میگه :
  اگر بنز زیر پام نباشه ، شاد نیستم.
  یکی میگه :
  اگر باشگاه ورزشی ترم ، شاد نیستم.
  یکی میگه :
  اگر یک روز ، مطالعه و تحقیق علمی نکنم ، شاد نیستم.
  یکی میگه :
  اگر یه روزی نتوانم گره ای رو از زندگی یک انسان ، باز کنم ، شاد نیستم.
  تعریف هرکس ، از شادی ، متفاوت.
  شاید کسی باشه که در عین اینکه چهره۶ جدی داره ، ولی روحیه۶ شاد و خستگی ناپذیر داره.
  اما برعکس ، شاید کسی باشه که ظاهرا صبح تا شب در حال خندیدن هست ، ولی از هزار تا آدم دیگه ، افسرده تره.
  کسی که ندونه برای چی به این دنیا اومده ، افسرده ترین آدم روی زمینه.
  اون فراموش کردن اصل خلقت ، آدم رو سردرگم میکنه.
  *
  ای هست وجود تو،ز یک قطره منی
  معلوم نمی‌شود که تو چند منی/

  تا چند منی ز خود که: کو همچو منی؟
  نیکو نبود منی ، ز یک قطره منی

  هر کسی بفکر مرگ باشه ، هیچوقت نه غمگین میشه و نه شاد(شادی کاذب)
  اون وقته که با روحیه ، سراغ ساخت زندگی ابدی میره.
  این ، دلبستگی به دنیا هست که آدما رو غمگین میکنه.

  • Avatar یوسف گفت:
   0

   حرفاتون خیلی شعاری بود

   • Avatar علی گفت:
    0

    شعار ، قدم اول هست تا مسیر حرکت ، معلوم بشه.
    قدم بعدی ، عمل کردن هست.
    شما ، این شعار رو به واقعیت تبدیل کنید.

 9. Avatar علی گفت:
  0

  ای کاش ، باعث و بانی جنگ و خونریزی و استعمار در کشورهای دیگر ، را هم منتشر میکردید تا ببینیم که کدام کشورها هستند که نمی گذارند کشورهای دیگر ، در کمال آرامش و محبت در کنار خانواده شان زندگی کنند.

  • Avatar masum گفت:
   0

   اصن چه ربطی داشت؟

   • Avatar علی گفت:
    0

    عاقلان دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.