10 دانستی ویژه سلامتی

10 دانستی ویژه سلامتی که به بهبود سبک زندگی شما کمک می‌کنند

امروزه با وجود مشکلات فراوان اجتماعی و اقتصادی و همچنین افزایش میزان آلودگی‌های زیست محیطی در سطح جهان، سلامت و تندرستی افراد بیشتر از گذشته تحت تاثیر این عوامل قرار می‌گیرد. با این وجود همواره ترفندها و روش‌های ساده‌ای وجود دارند که می‌توان به کمک آن‌ها، احساس شادی و نشاط را در زندگی تجربه و حفظ کرد. در ادامه با همراهی دینو 10 دانستی ویژه سلامتی که به بهبود سبک زندگی شما کمک می‌کنند را بیاموزید و از این نکات ساده برای افزایش کیفیت زندگی سالم خود بهره ببرید.

10 دانستی ویژه سلامتی

در این جا می‌توانید 10 دانستی ویژه سلامتی را برای بهبود بخشیدن به سبک زندگی خود مطالعه کنید. شک نکنید که توجه به این نکات کوچک در طولانی مدت، سلامتی جسمی و روحی شما را تضمین خواهد کرد.

1. تشکر کردن روحیه شما را بهبود می‌بخشد

10 دانستی ویژه سلامتی - 1. تشکر کردن روحیه شما را بهبود می‌بخشد

بر اساس مطالعه‌ای در سال 2003 که در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شد، ابراز سپاسگذاری می‌تواند کلید سعادت باشد. محققان گزارش دادند که با سپاسگزاری، شما می‌توانید خوبی را در زندگی خود بشناسید که برای غلبه بر افسردگی از اهمیت بسیاری برخوردار است. در کتاب منتشر شده سال 2007 با عنوان «با تشکر!: چگونه علم جدید قدردانی می‌تواند شما را خوشحال‌تر کند» (Thanks!: How the New Science of Gratitude Can Make You Happier)، دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که: تفکر قدردانی مداوم می‌تواند باعث افزایش شادی تا 25 درصد شود.

– «مورگان گرینوالد» (Morgan Greenwald)

2. داشتن سگ خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد

10 دانستی ویژه سلامتی - 2. داشتن سگ خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد

سطح بالای استرس مزمن علت اصلی بیماری‌های قلبی است. احتمالا نمی‌دانید چه چیزی به کاهش استرس کمک می‌کند. داشتن یک سگ! طبق گفته‌های انجمن قلب آمریکا، صاحبان سگ‌ها به طور معمول فشار خون و کلسترول خون پایین‌تری دارند که هر دوی این‌ها خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهند. بنابراین اگر زندگی شما تحت تاثیر استرس زیاد است ، بد نیست که یک دوست سگی داشته باشید!

3. مصرف آنتی هیستامین قبل از خواب گودی زیر چشم را از بین می‌برد

10 دانستی ویژه سلامتی - 3. مصرف آنتی هیستامین قبل از خواب گودی زیر چشم را از بین می‌برد

به طور کلی اگر خوب غذا بخورید، خوب بخوابید و آب زیادی بنوشید، می‌توانید از گودی تیره زیر چشمان خود جلوگیری کنید. با این حال‌، اگر علت این موضوع آلرژی باشد، مشکل شما با موارد بالا حل نخواهد شد. همچنین عوامل فصلی همراه با مواد تحریک کننده موجود در فضای اتاق خواب مانند گرد و غبار نیز می‌توانند عامل بروز این گودی‌ها باشند.در نتیجه خوب است قبل از خواب آنتی هیستامین را امتحان کنید. از آن جایی که داروهای ضدحساسیت غالبا باعث خواب آلودگی می‌شوند، شما سریع‌تر به خواب می‌روید و کیفیت خواب بالاتری را تجربه خواهید کرد.

4. کلسترول بالا از روی ظاهر پوست قابل تشخیص است

10 دانستی ویژه سلامتی - 4. کلسترول بالا از روی ظاهر پوست قابل تشخیص است

بیشتر مردم می‌دانند که کلسترول بالا می‌تواند منجر به شرایط تهدید کننده برای زندگی مانند حمله قلبی و بیماری‌های عروقی شود. آن چه که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد این است که علائم کلسترول بالا می‌تواند در پوست شما نیز ظاهر شود. به گفته مرکز بیماری‌های پوستی کالج درمان استخوان آمریکا (AOCD)، تکه‌های زرد ناهموار به نام «زانتلاسما» (Xanthelasma) یا «چربی پلک» می‌توانند در نتیجه تولید بیش از حد کلسترول بوده و روی پلک و اطراف چشم ظاهر شوند.

5. افراد در حال حاضر نسبت به دهه 70 میلادی 600 کالری بیشتر در روز مصرف می‌کنند.

10 دانستی ویژه سلامتی - 5. افراد در حال حاضر نسبت به دهه 70 میلادی 600 کالری بیشتر در روز مصرف می‌کنند.

وقتی به عکس‌های نسل گذشته نگاه کنیم، روشن است که آمریکایی‌ها به طور متوسط، چاق‌تر شده‌اند. این امر تا حدودی به دلیل افزایش در دسترس بودن فست فودها، هورمون‌های موجود در گوشت و لبنیات و کمتر شدن فعالیت بدنی به دلیل سادگی کارها رخ داده است. تمام این عوامل همچنین باعث افزایش حیرت‌انگیز میزان کالری مصرفی روزانه‌ای که بدن ما دریافت می‌کند، می‌شود. طبق آمار وزارت بهداشت درمان و خدمات انسانی آمریکا (HHS)، میانگین کالری مصرفی روزانه از سال 1970 تا سال 2008 به میزان 600 کالری افزایش یافته است.

6. موز و قهوه روحیه را تقویت می‌کنند

6. موز و قهوه روحیه را تقویت می‌کنند

اگر احساس افسردگی و کمبود انرژی دارید، موز بخورید. موزها نه تنها یک میان وعده سالم، بلکه خوراکی نشاط‌آور هستند. طبق 2000 تحقیق منتشر شده در ژورنال کشاورزی و مواد غذایی شیمیایی، پالپ موز حاوی 10 میلی‌گرم دوپامین به عنوان هورمون شادی است. البته پوست موز حاوی مقادیر بیشتری از این هورمون است که توصیه نمی‌کنیم پوست آن را بخورید!

کافئین نیز در واقع می‌تواند به شما در جلوگیری از افسردگی کمک کند. یک بررسی سال 2016 در مورد رابطه قهوه و افسردگی که در مجله روانپزشکی استرالیا و نیوزلند منتشر شد، مشخص نمود که هر فنجان قهوه کافئین‌دار مصرف شده در روز، 8 درصد خطر افسردگی فرد را کاهش می‌دهد.

7. گرفتن عکس حافظه شما را خراب می‌کند

7. گرفتن عکس حافظه شما را خراب می‌کند

دفعه بعدی که به تعطیلات رفتید، دوربین خود را کنار بگذارید و در عوض لحظه‌های خوبتان را گرامی بدارید. در غیر این صورت، به احتمال زیاد آن روز را فراموش خواهید کرد. یک مطالعه مربوط به سال 2018 که در ژورنال تحقیقات کاربردی در زمینه حافظه و شناخت منتشر شده، این موضوع را به اثبات رسانده است. محققان برای انجام این تحقیقات از دانش آموزان برای یادآوری یک سری از نقاشی‌ها در سه موقعیت: بدون دوربین، با دوربین و با یک اپلیکشن مشابه اسنپ چت کمک گرفته‌اند. آن‌ها اثرات عکس گرفتن برای ثبت لحظات را بر روی حافظه افراد آزمایش کرده‌اند. محققان در نهایت دریافتند افرادی که عکاسی می‌کنند، همیشه یادآوری جزئیات صحنه‌ها برایشان سخت‌تر است.

8. پوست ماهی برای بهبود سوختگی بسیار مفید است

8. پوست ماهی برای بهبود سوختگی بسیار مفید است

در برزیل، پزشکان از پوست تیلاپیا برای بانداژ و درمان سوختگی درجه دوم و سوم استفاده می‌کنند. طبق تحقیقات انجام شده توسط PBS News Hour، بنا بر گزارش‌ها پوست ماهی زمان بهبودی زخم را کاهش می‌دهد و نیاز به داروهای مسکن درد را نیز کم می‌کند. پوست ماهی به دلیل مقدار زیادی پروتئین کلاژن درون خود، باعث بهبود سریع‌تر زخم و اسکار می‌شود. در سال 2016 دانشمندان دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور نیز کشف کردند که به طور کلی، کلاژن مشتق از تمام ماهی‌ها می‌تواند به بهبود زخم‌ها کمک کند.

9. ماساژ زخم‌ها به محو شدنشان کمک می‌کند

9. ماساژ زخم‌ها به محو شدنشان کمک می‌کند

بیشتر داروخانه‌ها پر از کرم‌ها و روغن‌های بدون نسخه برای محو کردن زخم‌ها هستند. با این حال، درمانی موثر و ساده‌تر برای این قضیه نیز وجود دارد که کاملا بدون هزینه است: ماساژ دادن یا مالش محل زخم. بله، درست شنیدید. ماساژ اسکارها به طور مداوم و چند بار در روز، می‌تواند از تجمع بیش از حد کلاژن‌ها در محل زخم جلوگیری کند. تجمع کلاژن‌ها همان چیزی است که باعث می‌شود جای زخم‌ها ضخیم‌تر و متورم شوند. در مقاله‌ای برای Verywell Health، «برت سیرز» (Brett Sears) به عنوان پزشک فیزیوتراپی پیشنهاد می‌کند که از یک یا دو انگشت برای ماساژ اسکار خود در جهت عمود بر خط زخم استفاده کنید. این حرکت به ترمیم مجدد پوست شما کمک می‌کند.

10. افرادی که به طور روزانه شکلات می‌خورند لاغرتر از کسانی هستند که مصرف شکلات پایین‌تری دارند

10. افرادی که به طور روزانه شکلات می‌خورند لاغرتر از کسانی هستند که مصرف شکلات پایین‌تری دارند

یک مطالعه مربوط به سال 2012 در زمینه چاقی که در JAMA Internal Medicine منتشر شده نشان می‌دهد افرادی که شکلات بیشتری مصرف می‌کنند، لاغرتر از دیگران هستند. این نتایج درباره تمام انواع شکلات‌های مصرفی صدق می‌کنند. کسانی که حداقل 5 بار در هفته هر نوع شکلاتی بخورند، از نظر آماری لاغرتر از بقیه افراد هستند.

دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را درباره 10 دانستی ویژه سلامتی که به بهبود سبک زندگی شما کمک می‌کنند در نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Best Life

بیشتر بخوانید: دانستنی‌های بی‌اهمیت جهان هستی: واقعیت‌های جالبی که نمی‌دانید – بخش دوم

بیشتر بخوانید: 10 مورد از حقایق سلامتی با پشتوانه علمی که ذهن شما را متعجب می‌کنند

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

۲ دیدگاه

 1. Avatar شادی گفت:

  جالبه ولی چطور شکلات ادمو لاغر میکنه؟
  من خیلی کم میخورم
  ولی نسبت به دوستم ک روزانه کلی شکلات میخوره خیلی لاغرترم!

  • Avatar لیلا میرزاخان گفت:

   دوست عزیز شکلات خالصی ک مواد شیرین کننده افزودنی نداشته باشه مفیده، قند مصنوعی ک برای شیرین کردن ب شکلات اضافه میکنن عامل اصلی چاقی. شما می‌تونین شکلاتایی با درصد غلظت بالای 80 رو امتحان کنین و صد در صد نتیجه میگیرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.