10 مورد از جالب‌ترین ویژگی گربه‌ها

اطلس جانوران: 10 مورد از شگفت‌انگیزترین و جالب‌ترین ویژگی گربه‌ها

در مورد گربه‌ها چه می‌دانید؟ اگر شما هم صاحب یکی از این حیوانات دوست‌داشتنی و پر جنب و جوش هستید، باید تا حد زیادی با خصوصیات رفتاری آن‌ها آشنایی داشته باشید. در ادامه با همراهی دینو 10 مورد از شگفت‌انگیزترین و جالب‌ترین ویژگی گربه‌ها را بشناسید و با آگاهی به سراغ این حیوانات بروید.

10 مورد از جالب‌ترین ویژگی گربه‌ها

10 مورد از جالب‌ترین ویژگی گربه‌ها

درست مانند بقیه موجوات، این حیوانات کوچک نیز دارای رفتارها و خصوصیات مخصوص به خود هستند که توسط آن‌ها با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. بدون شک شناخت این رفتارها به شما در برقراری ارتباط و تعامل بهتر با گربه‌ها، کمک می‌کند. در این جا به 10 مورد از شگفت‌انگیزترین و جالب‌ترین ویژگی گربه‌ها می‌پردازیم. در ادامه این موردها را با ما بخوانید:

1. چابکی

گربه به صورت ذاتی حیوان بسیار چابکی است، به شرطی که شما هر روز معده او را با خوراکی‌های خوشمزه پر نکنید! این حیوان می‌تواند پرش‌هایی 5 برابر بیشتر از قد خود انجام دهد که در واقع این اندازه از 2 متر فراتر می‌رود.

2. دید در تاریکی

گربه‌ها برای دیدن در تاریکی هیچ مشکلی ندارند. چشم‌های آن‌ها لایه‌ای بازتابی به نام «پرده درخشان» (Tapetum Lucidum) دارد که نور را به سمت شبکیه منعکس کرده و باعث افزایش میزان نور در چشم می‌شود. به طور کلی، دید آن‌ها در تاریکی، 6 برابر بیشتر از دید انسان است.

3. توانایی مسیریابی

یکی از جالب‌ترین ویژگی های گربه‌های عزیز ما، حس فوق‌العاده جهت‌یابی آن‌ها است. اگر گربه شما گم شود، می‌تواند راه بازگشت به خانه را پیدا کند. همچنین پس از طی چند کیلومتر و دور شدن از خانه، باز هم قادر است مسیر رفته را بازگردد. در این صورت، او مطمئنا خوشحال خواهد شد که ببیند کاسه‌ای زیبا و پر از غذاهای لذیذ، منتظر اوست!

4. زمزمه (خرخر کردن: ایجاد ارتعاش مداوم با صدای کم)

گربه‌ها با استفاده از انواع مخصوص خرخر کردن، وضعیت سلامتی خود را بیان می‌کنند. این اتفاق از روزهای اول زندگی آن‌ها رخ می‌دهد، اگر چه در ابتدا گوش انسان نمی‌تواند آن‌ها را تشخیص دهد. علاوه بر این، طبق مطالعه‌ای که توسط یک دامپزشک انجام شده، شنیدن این ارتعاشات بر روی انسان تاثیر مثبت دارد؛ زیرا، می‌تواند استرس و بی‌خوابی را تسکین دهد.

5. نگاه عاشقانه

گربه‌ها معمولا در حالت عادی و آرام خود، برای نشان دادن روحیه صلح‌طلبی با چشمانی بسته یا نیمه باز، ما را تماشا می‌کنند. این نوع نگاه آن‌ها «بوسه گربه» (Cat Kiss) نامیده می‌شود و راهی برای ابراز محبت توسط آن‌ها است. طبق برخی مطالعات انجام گرفته در این زمینه، ما انسان‌ها نیز می‌توانیم به همان روش، احساس متقابلی برقرار کنیم!

6. بهداشت شخصی

یکی دیگر از جالب‌ترین ویژگی گربه‌ها توجه شدید به بهداشت شخصی است. همین امر نیز موجب نیاز آن‌ها به حریم خصوصی برای تمیز کردن و خالی کردن خود می‌شود. چقدر عالی است که شما حتی می‌توانید گربه خود را برای استفاده از توالت آموزش دهید. بسیاری از گربه‌ها روحیه ذاتی تقلید نسبت به شخصی دارند که به عنوان استاد خود می‌شناسند.

7. خواب

گربه‌ها به همان میزان چابکی‌شان، تنبل هم هستند! آن‌ها عموما بیشتر روز را با خواب‌های عمیق و چرت‌های کوچک در دنیای خواب می‌گذرانند. نکته جالب این ویژگی آن‌ها این است که در طول خواب خود، در مورد هر چیزی که در اطرافشان اتفاق می‌افتد، هوشیار هستند. وقتی هم بیدار می‌شوند، مانند انسان‌ها، هوشیاری‌شان افزایش یافته و بدن خود را می‌کشند.

8. رقابت کردن

وقتی مستقیم به چشم‌های یک گربه زل بزنید، این حرکت برای او مانند یک چالش است. این نوع نگاه شما به معنای پرخاشگری است و به همین دلیل هم باعث می‌شود که آن‌ها به افرادی که ترس خاصی دارند، نزدیک شوند. بنابراین اگر می‌خواهید با گربه‌ها رفتار دوستانه داشته باشید، خوب است که ترس خود را کنار بگذارید و یا نگاه دقیق و عمیق خود به چشم‌های آن‌ها را متوقف کنید.

9. ارتباطات

جالب است بدانید که «میو کردن» فقط برای برقراری ارتباط با انسان و بچه گربه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد گربه بالغ، آن‌ها از زبان بدن (به خصوص حرکت دم) برای تعامل استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین دوست دارند با نوزادان خود گپ بزنند و غالبا با میو کردن این عمل را انجام می‌دهند.

10. باهوشی

با این که این طور به نظر نمی‌رسد؛ اما، هوش گربه از هوش سگ‌ فراتر می‌رود. این موضوع به این دلیل است که گربه‌ها تقریبا دو برابر بیشتر از سگ‌ها در مغز خود نورون دارند؛ در حالی که، اندازه مغزشان کمتر از نصف مغز یک سگ است. در نتیجه وجود این میزان نورون، گربه‌ها احتمالا می‌توانند اطلاعات بیشتری را به موثرترین روش ایجاد و ذخیره کنند. آن‌ها همچنین بسیار فروتن و متواضع هستند که هرگز در رفتارشان این برتری فکری خود را نشان نمی‌دهند!

شما کدام یک از رفتارهای گربه‌ها را به خوبی می‌شناسید؟ چه موارد دیگری از جالب‌ترین ویژگی گربه‌ها سراغ دارید که آن را با ما در میان بگذارید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

منبع: UK Like It

بیشتر بخوانید: اطلس جانوران: پرندگان ملی کشورهای مختلف در سراسر جهان از تیره‌ها و گونه‌های مختلف

بیشتر بخوانید: تولد عجیب یک توله سگ سبز رنگ به نام «هالک» و دلایل علمی این موضوع

امتیاز: 5.0 از 5 (6 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.