10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی

10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی از گذشته که به حقیقت پیوسته است

وقتی به پیش‌بینی‌های حیرت‌انگیز درباره آینده فکر می‌کنید، احتمالا آن‌ها را در صفحات ماجراهای علمی-تخیلی مورد علاقه خود می‌بینید. حتی شاید هیچ وقت نتوانید برای تصور آینده، پا فراتر از فناوری‌های امروز بگذارید. بر خلاف شما، کسانی در طول تاریخ بوده‌اند که توانسته‌اند شرایط عصر حاضر ما را حتی بدون هیچ پیش‌زمینه ذهنی آشکاری، به خوبی به تصویر بکشند. در این جا قصد داریم به معرفی 10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی از گذشته که به حقیقت پیوسته است، بپردازیم. در ادامه همراه دینو باشید.

10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی

 به نظر می‌رسد تصورات نویسندگان علمی-تخیلی اغلب فراتر از زمان خودشان بوده است. از پیش‌بینی سفر به ماه گرفته تا GPS، 10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی وجود دارد که به حقیقت پیوسته است. احتمالا در زمان خود، آن‌ها کاملا عجیب به نظر می‌رسیدند؛ اما، سال‌ها، ده‌ها سال یا حتی قرن‌ها بعد، به واقعیت تبدیل شده‌اند.

1. دو قمر مریخ در سال 1726

10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی - 1. دو قمر مریخ در سال 1726

بیش از صد سال قبل از این که بفهمیم مریخ دو قمر «فوبوس» (Phobos) و «دیموس» (Deimos) را در کنار خود دارد، «جاناتان سوئیفت» (Jonathan Swift) حدس علمی خود درباره سیاره سرخ را مطرح کرد. در رمان «سفرهای گالیور» (Gulliver’s Travels) در سال 1726، وی درباره دو ستاره کوچک‌تر یا قمرهایی که به دور مریخ می‌چرخند، نوشت. حتی جالب‌تراین که او اندازه و سرعت چرخش آن‌ها را نیز پیش‌بینی کرد. با توجه به این که هنوز هیچ فناوری کاملی وجود ندارد که مریخ را به طور دقیق برای ما نمایان کند، پیش‌بینی سویفت، دانشمندان ناسا و استادان هاروارد را سردرگم کرد.

2. فرود روی کره ماه در سال 1865

10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی - 2. فرود روی کره ماه در سال 1865

اگر صادق باشیم، داستان‌های بسیاری از گذشته تا کنون سفر به ماه را پیش‌بینی کرده‌اند. با این حال «از زمین تا ماه» (From Earth to the Moon)، رمان سال 1865 ژول ورن افسانه‌ای و پدر داستان‌های علمی-تخیلی، با جزئیات بیشتری به این موضوع پرداخته است. او نه تنها به تجربه بی‌وزنی فضانوردان در رمان خود اشاره کرده؛ بلکه، چیزی را که یک نویسنده در اواسط قرن نوزدهم هیچ راهی برای دانستن آن نداشته، پیش‌بینی کرده است. او گفته که در ماموریت اول به ماه، سه فضانورد وجود خواهند داشت و تامپا فلوریدا، سایت پرتاب خواهد بود. بیش از یک قرن بعد، مأموریت آپولو 11، «نیل آرمسترانگ» (Neil Armstrong)، «مایکل کالینز» (Michael Collins) و «باز آلدرین» (Buzz Aldrin) را در ژوئیه 1969 از مرکز فضایی کندی در جزیره مریت فلوریدا، به فضا فرستاد. حیرت‌انگیز است!

3. اینترنت در سال 1898

10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی - 3. اینترنت در سال 1898

اولین کسی که در مورد امکانات یک جامعه برای ارتباط جهانی نوشت، «مارک تواین» (Mark Twain) در اواخر قرن نوزدهم، مدت‌ها قبل از تولد «ال گور» (Al Gore) بود. وی در داستان کوتاه سال 1898 خود، به نام «از لندن تایمز سال 1904» (From the ‘London Times’ of 1904) نوشت:

«تلکتروسکوپ» (Telectroscope) از سیستم تلفن به منظور ایجاد یک شبکه جهانی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات استفاده می‌کند. این نوآوری باعث می‌شود که کارهای روزمره جهان برای همه قابل رویت باشد.

دفعه بعدی که از توییتر و یوتیوب استفاده کردید، به یاد داشته باشید که نویسنده ماجراهای «هاکلبری فین» (Huckleberry Finn) اولین بار ایده آن‌ها را پیش‌بینی کرده بود.

4. خانه‌های هوشمند در سال 1904

10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی - 4. خانه‌های هوشمند در سال 1904

هیچ کس به تنهایی ظهور خانه‌های هوشمند را پیش‌بینی نکرد؛ زیرا، این خانه‌ها خود جمعی از ایده‌ها هستند. با این حال اگر بخواهیم آن را به یک داستان علمی-تخیلی مرتبط کنیم،  داستان کوتاه The Machine Stops بود ، داستان کوتاهی در سال 1904 توسط E.M. Forster. در آن ، فورستر دنیایی را توصیف کرد که تمام خانه‌های آن، در زیر زمین قرار دارد؛ اما، از طریق یک سیستم اطلاعاتی گسترده و جهانی به هم پیوسته هستند.

5. بمب اتم در سال 1914

10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی - 5. بمب اتم در سال 1914

نخستین بمب اتمی در هیروشیما ، ژاپن ، در 6 اوت 1945 و دومین مورد سه روز بعد در ناگازاکی منفجر شد. اما نخستین بمب اتمی ساختگی، در رمان «ایچ جی ولز» (H.G. Wells) در سال 1914 با نام «جهان آزاد شد» (The World Set Free) منفجر می‌شود. اگر چه این کتاب حداقل 20 سال قبل از شروع پروژه منهتن در تلاش برای تولید سلاح نهایی منتشر شد، او توانست به خوبی اثرات ویرانگر یک انفجار اتمی را در رمان خود ثبت کند. وی نوشت:

موزه‌ها، کلیساهای جامع، کاخ‌ها، کتابخانه‌ها، گالری‌های شاهکارهای هنری و انباشت گسترده‌ای از دستاوردهای بشری که خاکسترشان دفن شده است. میراثی از مواد نادر که فقط می‌توان امیدوار بود که نسل‌های آینده آن‌ها را بررسی کنند.

6. خدمات غذاهای آماده در سال 1964

10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی - 6. خدمات غذاهای آماده در سال 1964

«آسیموف» (Asimov) در سال 1964 درباره این که جهان در 50 سال آینده چگونه خواهد بود، اندیشه‌های بزرگی داشت. وی با نوشتن مقاله برای نیویورک تایمز، به خوانندگان گفت که تا سال 2014، ابزارهای کوچک مکانیکی برای رهایی بشر از مشاغل خسته کننده رشد خواهند کرد. مردم می‌توانند «غذاهای خودکار» (Automeals)، آماده برای خوردن در عرض چند ثانیه و مواد غذایی نیمه آماده که در فریزر نگهداری می‌شوند تا آماده مصرف شوند را تجربه کنند. ممکن است ما هنوز ربات‌های پیش‌خدمت نداشته باشیم؛ اما چشم‌اندازی را که آسیموف قولش را داده بود، داریم.

7. iPad در سال 1968

10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی - 7. iPad در سال 1968

پیش‌بینی‌های آینده‌گرایانه بسیاری در شاهکار «استنلی کوبریک» (Stanley Kubrick) در سال 1968 وجود دارد: یک ادیسه فضایی. همچنین یک مورد خاص وجود دارد که فیلم در مورد آن کاملا درست حدس زده است. آن‌ها همان تبلت‌هایی هستند که توسط فضانوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند و تقریبا شبیه به iPadهای امروزی هستند. همان طور که دستیار نویسنده فیلم، «آرتور سی کلارک» (Arthur C. Clarke) آن‌ها را توصیف کرده، این دستگاه‌ها «نیوزپد» (Newspad) نامیده می‌شوند و می‌توانند به مدار اطلاعات کشتی وصل شوند و آخرین گزارشات را از زمین اسکن کنند. متاسفانه، نه کوبریک و نه کلارک آن قدری زندگی نکردند که انتشار iPad 9 در سال 2010 – 9 سال پس از فیلم آن‌ها – را به چشم ببینند.

8. هولوگرافی در سال 1977

8. هولوگرافی در سال 1977

جنگ ستارگان ما را با بسیاری از نوآوری‌های جالبی چون چراغ‌های برقی آشنا کرد. با این حال بیشتر آن‌ها واقعی نیستند. از زمان «یک امید جدید» (A New Hope) سال 1977، هولوگرام‌ها بخش مهمی از جهان جنگ ستارگان بوده‌اند. به لطف شرکت استرالیایی Euclidean Holographics، آن‌ها اکنون بخشی از جهان ما هستند. به تازگی بسترهای هولوگرافی عمدتا در قالب بازی یا گردشگری مجازی در دسترس عموم قرار گرفته که بسیار گران هستند (نزدیک به 100000 دلار). به هر حال اکنون دیگر این فناوری وجود دارد و اولین بار، The Force آمدن آن را پیش‌بینی کرد.

9. آسانسورهای کیهانی در سال 1979

9. آسانسورهای کیهانی در سال 1979

ایده آسانسور کیهانی برای اولین بار در رمان سال 1979 «کلارک» (Clarke) به نام «چشمه‌های بهشت» (Fountains of Paradise) مطرح شد. از آن زمان تا کنون این ایده بارها در داستان‌های علمی-تخیلی تکرار شده است. از جمله:

  • فیلم «کیم استنلی رابینسون» (Kim Stanley Robinson) با نام «2312» در سال 2012
  • فیلم «آلیستر رینولدز» (Alistair Reynolds) با نام «زمین به یاد مانده آبی» (Blue Remembered Earth) در سال 2012
  • فیلم «لری نیون» (Larry Niven) با نام «مریخ رنگین‌کمان» (Rainbow Mars) در سال 1999

مفهوم «برج مداری» کلارک با این فرض ساخته شده است برای خروج از جو به سوخت زیادی نیاز است. با این حال، به محض قرار گرفتن در فضا، برای ادامه مسیر سوخت چندانی لازم نیست. راه‌حل مصرف کمتر، این خواهد بود که یک برج از استوای زمین تا یک ماهواره زمین‌ثابت در فضا ساخته شود و هزینه اعزام افراد و تجهیزات را به فضا کاهش دهد. با این که هنوز یک آسانسور فضایی ساخته نشده، اما در سال 2014، «گوگل» (Google) تایید کرد که به دنبال یکی از آن‌ها است. همچنین در سال 2018، دانشمندان دانشگاه «شیزوکا» (Shizuoka) اعلام کردند که در حال آزمایش نسخه مینیاتوری آن هستند.

10. GPS در سال 1991

10. GPS در سال 1991

اکنون در عصر «گوگل مپس» (Google Maps) و «ویز» (Waze) باور کردن نبود GPS، سخت است؛ اما، این فناوری تا سال 2000 برای دسترسی عموم آزاد نبود. رئیس جمهور بیل کلینتون رسما این فناوری را برای استفاده تجاری، سرانجام غیرمحرمانه کرد. «ویم وندرس» (Wim Wenders) و «پیتر کری» (Peter Carey)، در فیلم «تا پایان جهان» (Until the End of the World) سال 1991 چنین دستاوردی را برای آینده دنیای فناوری، پیش‌بینی کرده بودند. شخصیت‌های این فیلم در دورانی که تلویزیون‌ها عموما یک تن وزن داشتند، صفحه نمایش با کیفیت بالای  GPSرا نشان می‌دادند.

آیا شما هم برای آینده، تصور ویژه‌ای از فناوری‌های باورنکردنی و متفاوت دارید؟ درباره 10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی از گذشته چه فکر می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Best Life

بیشتر بخوانید: ایده‌های شگفت‌انگیز هنرمندان قرن نوزده برای آینده

بیشتر بخوانید: پنج وسیله نقلیه نوآورانه که تحول آینده حمل و نقل را به همراه دارند بشناسید

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.