12 مورد از بدترین اپیدمی ها و همه گیری های تاریخ

برخی از بدترین اپیدمی ‌ها و همه گیری های تاریخ، تمدن‌ها را محکوم کرده و ملت‌های قدرتمندی را به زانو درآورده و میلیون‌ها نفر را کشته‌است. در حالی که شیوع این بیماری‌های وحشتناک هنوز بشریت را تهدید می‌کند، به لطف پیشرفت‌های اپیدمیولوژی، دیگر با عواقب وخیم قبلی مانند اجدادمان مواجه نمی‌شویم. در اینجا 12 مورد از بدترین اپیدمی ها و همه گیری های تاریخ را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

چندین مورد از بدترین همه گیری های تاریخ:

1. طاعون آنتونین: 165-180 پس از میلاد

طاعون

طاعون آنتونین، که ممکن است آبله باشد، ارتش را ویران کرد و ممکن است بیش از 5 میلیون نفر را در امپراتوری روم کشته باشد. بسیاری از مورخان بر این باورند که این بیماری همه گیر اولین بار توسط سربازانی که پس از جنگ علیه پارت به خانه بازگشته بودند به امپراتوری روم وارد شد.

2. طاعون قبرس: 250-271 پس از میلاد

تخمین زده می‌شود این بیماری فقط در رم روزانه 5000 نفر را می‌کشد. در سال 2014، باستان شناسان جایی را پیدا کردند که به نظر می‌رسد محل دفن دسته جمعی قربانیان طاعون باشد. بدن آنها با لایه‌ای ضخیم از آهک پوشانده شده‌بود (از لحاظ تاریخی به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می‌شد).

3. مرگ سیاه: 1346-1353

مرگ سیاه

برخی برآوردها نشان می‌دهد که این بیماری بیش از نیمی از جمعیت اروپا را از بین برده‌است. علت آن سویه‌ای از باکتری Yersinia pestis بود که احتمالاً امروزه منقرض شده‌است و توسط کک‌ها روی جوندگان آلوده پخش شده‌است.

طاعون مسیر تاریخ اروپا را تغییر داد. با این همه کشته، یافتن نیروی کار دشوارتر شد و دستمزد بهتری برای کارگران و پایان نظام رعیتی اروپا به همراه داشت. مطالعات نشان می‌دهد که کارگران زنده مانده دسترسی بهتری به گوشت و نان با کیفیت‌تر را داشتند. فقدان نیروی کار ارزان نیز ممکن است به نوآوری تکنولوژی کمک کرده باشد.

4. طاعون بزرگ لندن: 1665-1666

بدترین اپیدمی ها

این طاعون در آوریل 1665 شروع شد و به سرعت در ماه‌های گرم تابستان گسترش یافت. کک‌های جوندگان آلوده به طاعون یکی از عوامل اصلی انتقال این بیماری بودند. تا زمان پایان طاعون، حدود 100000 نفر، از جمله 15٪ از جمعیت لندن، مردند. با این حال، این پایان رنج آن شهر نبود. در 2 سپتامبر 1666، آتش سوزی بزرگ لندن شروع شد که به مدت چهار روز ادامه داشت و بخش بزرگی از شهر را به آتش کشید.

5. طاعون بزرگ مارسی: 1720-1723

طاعون بزرگ

اسناد تاریخی نشان می‌دهد که طاعون بزرگ مارسی زمانی آغاز شد که یک کشتی به نام “Grand-Saint-Antoine” در مارسی فرانسه پهلو گرفت و محموله‌ای از کالاها را از شرق دریای مدیترانه حمل می‌کرد. اگرچه کشتی قرنطینه شده بود، احتمالاً از طریق کک‌های موجود در جوندگان آلوده به طاعون به شهر راه یافت. طاعون به سرعت گسترش یافت و تخمین زده می‌شود که تا 30 درصد از جمعیت مارسی ممکن است از بین رفته باشند.

6. همه گیری آنفلوآنزا: 1889-1890

همه گیری آنفولانزا

در عصر صنعتی مدرن، راه‌های حمل‌ونقل جدید باعث می‌شود ویروس‌های آنفولانزا راحت‌تر ویرانی به بار آورند. تنها در چند ماه، این بیماری سراسر جهان را فرا گرفت و 1 میلیون نفر را کشت. فقط پنج هفته طول کشید تا این همه گیری به اوج مرگ و میر برسد. اولین موارد در روسیه گزارش شده‌است. این ویروس به سرعت در سراسر سنت پترزبورگ پخش شد، قبل از اینکه به سرعت راه خود را در سراسر اروپا و سایر نقاط جهان باز کند، علیرغم اینکه هنوز سفر هوایی وجود نداشت.

7. اپیدمی فلج اطفال آمریکا: 1916

فلج اطفال

اپیدمی فلج اطفال که در شهر نیویورک شروع شد باعث 27000 مورد و 6000 مرگ در ایالات متحده شد. اپیدمی‌های فلج اطفال به طور پراکنده در ایالات متحده اتفاق افتاد تا اینکه واکسن سالک در سال 1954 ساخته شد. تلاش‌های جهانی برای واکسیناسیون این بیماری را تا حد زیادی کاهش داده‌است، اگرچه هنوز به طور کامل ریشه کن نشده‌است.

8. آنفولانزای اسپانیایی: 1918-1920

آنفولانزا اسپانیایی

حدود 500 میلیون نفر از دریاهای جنوب تا قطب شمال قربانی آنفولانزای اسپانیایی شدند. یک پنجم این افراد جان باختند و برخی از جوامع بومی تا مرز انقراض پیش رفتند. شیوع و کشندگی آنفولانزا به دلیل شرایط سخت سربازان و تغذیه نامناسب در زمان جنگ که بسیاری از مردم در طول جنگ جهانی اول با آن مواجه بودند، افزایش یافت. آنفولانزا با میزان مرگ و میر بسیار بالا جز بدترین همه گیری های تاریخ محسوب می‌شود.

با وجود نام آنفولانزای اسپانیایی، این بیماری احتمالاً در اسپانیا شروع نشده‌است. اسپانیا در طول جنگ یک کشور بی‌طرف بود و مطبوعات خود را سانسور شدیدی اعمال نکرد و می‌توانست آزادانه گزارش‌های اولیه بیماری را منتشر کند. در نتیجه، مردم به دروغ معتقد بودند که این بیماری مختص اسپانیا است و نام آنفولانزای اسپانیایی در آن باقی ماند.

9. آنفولانزای آسیایی: 1957-1958

آنفولانزا آسیایی

همه گیری آنفولانزای آسیایی یکی دیگر از نمایش‌های جهانی آنفولانزا بود. این بیماری با ریشه در چین، جان بیش از 1 میلیون نفر را گرفت. ویروسی که باعث بیماری همه‌گیر شد ترکیبی از ویروس‌های آنفولانزای مرغی بود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اشاره می‌کند که این بیماری به سرعت گسترش یافت و در سنگاپور در فوریه 1957، هنگ کنگ در آوریل 1957 و شهرهای ساحلی ایالات متحده در تابستان 1957 گزارش شد. مجموع تلفات بیش از 1.1 میلیون نفر در سراسر جهان بود.

10. همه گیری ایدز : 1981 تا امروز

هم گیری ایدز اپیدمی

ایدز از اولین بار شناسایی تاکنون جان 35 میلیون نفر را گرفته‌است. HIV که ویروسی است که باعث ایدز می‌شود، احتمالاً از یک شامپانزه که در دهه 1920 در غرب آفریقا به انسان منتقل شده‌است. در حال حاضر، حدود 64 درصد از 40 میلیون نفری که ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) دارند، در جنوب صحرای آفریقا زندگی می‌کنند.

برای چندین دهه، این بیماری هیچ درمان شناخته شده‌ای نداشت، اما داروهای توسعه یافته در دهه 1990 اکنون به افراد مبتلا به این بیماری اجازه می‌دهد تا با درمان منظم، طول عمر طبیعی خود را تجربه کنند. حتی دلگرم‌کننده‌تر این است که دو نفر تا اوایل سال 2020 از HIV درمان شده‌اند.

11. همه گیری آنفولانزای خوکی H1N1 : 2009-2010

همه‌گیری آنفولانزای خوکی در سال 2009 توسط سویه جدیدی از H1N1 ایجاد شد که در بهار سال 2009 در مکزیک منشاء گرفت و سپس به سایر نقاط جهان سرایت کرد. طبق گزارشCDC، در یک سال این ویروس 1.4 میلیارد نفر را در سراسر جهان آلوده کرد و بین 151700 تا 575400 نفر را کشت.

12. اپیدمی ابولا در غرب آفریقا: 2014-2016

ابولا

ابولا بین سال‌های 2014 تا 2016 غرب آفریقا را با 28600 مورد گزارش شده و 11325 مورد مرگ درگیر کرد. اولین مورد گزارش شده از ابولا در دسامبر 2013 در گینه بود. هیچ درمانی برای ابولا وجود ندارد، اگرچه تلاش‌ها برای یافتن واکسن ادامه دارد. اولین موارد شناخته شده ابولا در سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو در سال 1976 رخ داد و این ویروس ممکن است از خفاش‌ها منشاء گرفته باشد.

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.